Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Jak pozbyć się przędziorków w szklarni

Jeśli na roślinach w szklarni zaczęła pojawiać się cienka pajęczyna, a jednocześnie liście usychają i wysychają, najprawdopodobniej jest to przędziorek. Szklarnia lub szklarnia to ulubione miejsce tego małego pasożyta. Jeśli zignorujesz jego obecność, istnieje duże prawdopodobieństwo śmierci wszystkich roślin w szklarni. Powiemy Ci, jak pozbyć się przędziorka w szklarni i o głównych środkach zapobiegawczych.

Krótka informacja o przędziorkach

To niebezpieczny, żarłoczny szkodnik, który szybko rozprzestrzenia się po szklarni. Jest także nośnikiem patogenów różnych chorób upraw szklarniowych. Przędziorek to pajęczak, który ma cztery pary nóg, z pomarańczową, zieloną, czerwoną lub mleczną skorupką. Szkodnik wyróżnia się wydłużonym ciałem. Są małe (do 1 mm długości). Samica kleszcza jest znacznie większa niż samiec. Wielkość larwy wynosi około 0.2 mm, jaja są przezroczyste, wizualnie przypominają żółto-zieloną kulkę. Przędziorek żyje przez 30-50 dni, w tym czasie samica składa 200-400 jaj. Po 3-5 dniach od złożenia jaj pojawiają się nowe osobniki. Składanie jaj może odbywać się zarówno latem, jak i wiosną.

Pasożyty często żyją w dolnej części upraw szklarniowych, ale przy aktywnej reprodukcji mogą kontynuować swoją żywotną aktywność w dowolnym obszarze rośliny. Jeśli zignorujesz obecność tego szkodnika, to cały szerokość szklarni 2.5 lub więcej metrów. Przędziorek żyje w każdym klimacie, ale ciepło wytworzone w szklarniach najlepiej mu odpowiada. Do dalszego aktywnego rozwoju i reprodukcji pasożyt potrzebuje temperatury 25-32°C i wilgotności powietrza od 30 do 60%. Najczęściej szkodnik atakuje bakłażany, pomidory, paprykę, melony, ogórki. Jeśli kleszcze nie mają absolutnie nic do jedzenia, mogą atakować chwasty.

Metody walki

Zwalczanie szkodników to złożone przedsięwzięcie, ponieważ nie boi się tradycyjnych metod niszczenia (na przykład stosowania insektycydów). Powiemy Ci, jak leczyć szklarnię z przędziorka. Są różne sposoby.

Weiterlesen:
Pieprz w szklarni - cechy uprawy

chemiczny

Takie środki są stosowane tylko w ostateczności, gdy szkodnik aktywnie zadomowił się w szklarni. Specjalne preparaty przyczyniają się do szybkiego i skutecznego niszczenia szkodników, ale ta metoda ma wady:

 • Wczesne zbieranie owoców jest niebezpieczne, dlatego należy zachować pewien okres czasu.
 • Gleba jest impregnowana pestycydami (korzenie upraw szklarniowych długo wchłaniają chemikalia).
 • Oprócz szkodników pożyteczne owady giną z trucizny, chemikalia są niebezpieczne dla zwierząt domowych.
 • Konieczność używania środków ochrony osobistej.

Aby przeprowadzić obróbkę szklarni z przędziorków środkami o stosunkowo niskim zagrożeniu, stosuje się Bilol lub Nissoran. W zaniedbanych sytuacjach, przy zmianach na dużą skalę, stosuje się Akarin, Actellik, Demitan, Fitoverm, Sunmite, Karbofos.

Biologiczne

Najprostszym rozwiązaniem problemu z przędziorkami w szklarni jest sadzenie roślin odstraszających na całym obwodzie pomieszczenia:

 • Pomidor.
 • Chryzantemy.
 • koperek.
 • Nagietki.

Pasożyty są odstraszane specyficznym zapachem wydzielanym przez te rośliny. Metodę biologiczną można jednak zastosować dopiero po pojawieniu się pierwszych roztoczy. Gdy szkodnik się rozprzestrzenia, repelenty są nieskuteczne.

Agrotechniczne

Istnieje wiele różnych technik rolniczych, które są skuteczne:

 • Naprzemienne lądowania. W jednym sezonie można uprawiać ogórki i bakłażany, aw drugim pomidory i kapustę, które nie są szczególnie atrakcyjne dla tych szkodników. W przejściach można sadzić zboża, które staną się naturalną barierą dla przemieszczania się szkodnika.
 • Terminowe rozluźnienie, podlewanie, pielenie. Szkodnik preferuje zaniedbane i zarośnięte szklarnie.
 • Przycinanie dotkniętych liści z dalszym zniszczeniem. Jeśli kleszcz jest mocno osadzony na konkretnej roślinie, zostaje wykopany i spalony.
 • Sztuczny wzrost wilgotności powietrza. Aby zwiększyć wilgotność do 85%, musisz przez cały dzień spryskiwać rośliny zwykłą wodą. Takie warunki nie sprzyjają życiu pasożytów.
 • Spadek temperatury. Chłodne środowisko jest niewygodne dla aktywnej reprodukcji kleszcza, dlatego zaleca się częstsze wietrzenie szklarni i pozostawienie jej otwartej wieczorem.
 • Przerzedzanie upraw szklarniowych. Jeśli w szklarni nie ma gęstego wzrostu, takie środowisko będzie mniej atrakcyjne dla szkodnika.
Weiterlesen:
Pająk: jak radzić sobie z roślinami doniczkowymi

Podejmując te kroki, przędziorek stanie się mniej aktywny. Te środki są skuteczne już przy pierwszym pojawieniu się pasożytów.

Jak zniszczyć przędziorka w szklarni — środki ludowe

Metody te są bezpieczne, ekonomiczne, ale podobnie jak metody agrotechniczne są skuteczne tylko w początkowej fazie rozprzestrzeniania się szkodnika.

 • Odwar z liści pomidora. Aby przygotować bulion, musisz zmielić 400 g zieleni pomidorowej i zalać ją 10 litrami wody. Następnie pojemnik z zawartością gotuje się na małym ogniu przez 30 minut. Po schłodzeniu płynu dodaje się do niego 30 gramów mydła do prania. Za pomocą tego narzędzia możesz skutecznie radzić sobie nie tylko z przędziorkami, ale także z innymi szkodnikami.
 • Środki na pchły. Mimo egzotyki metody jest dość skuteczna. Możesz użyć różnych środków przeciw pchłom, ale spraye Bars, Fronline, Neostomazan udowodniły swoją skuteczność. Aby przygotować produkt, należy rozcieńczyć lek w czystej wodzie w stosunku 1:5. Powstały roztwór należy spryskać dotkniętymi uprawami szklarniowymi. Przetwarzanie powtarza się po dwóch tygodniach. Aby poprawić wyniki, możesz łączyć leki.
 • Napar z blatów ziemniaczanych. Aby przygotować napar, należy drobno posiekać 1 kg blatów ziemniaczanych i zalać 10 litrami wody. Surowce są podawane przez 3 godziny. Dotknięte liście są spryskiwane od tyłu. Zniszczenie dorosłych za pomocą tego narzędzia zajmie 2-3 godziny.

Wideo — jak radzić sobie z przędziorkami w szklarni

Aby wizualnie ocenić środki zwalczania przędziorków, zalecamy zapoznanie się z filmem, w którym metody są bardzo szczegółowo przedstawione.

Zapobieganie przędziorkom w szklarni

Aby zapobiec inwazji szkodników w szklarni, ważne jest podjęcie różnych środków zapobiegawczych. Jeśli kilka szklarni znajduje się jednocześnie w tym samym miejscu, muszą znajdować się w odległości co najmniej 60 centymetrów od siebie. W przeciwnym razie, jeśli jeden pokój zostanie zainfekowany, pasożyty z łatwością przenikną do drugiego. Należy pamiętać, że rośliny należy okresowo spryskiwać wodą. Aby to zrobić, możesz użyć konwencjonalnego pistoletu natryskowego. Inspekcję liści roślin należy przeprowadzać co 3-4 dni, aby nie przeoczyć oznak szkodników.

Weiterlesen:
Mączlik na roślinach domowych

Jeśli w szklarni zaczną pojawiać się chwasty, należy je szybko usunąć, podobnie jak martwe części roślin. Nie zaleca się pozostawiania ich w pomieszczeniu lub w pobliżu szklarni. Ważne jest, aby zmieniać miejsca lądowania różnych upraw szklarniowych. Na przykład w miejscu, w którym rosły ogórki, w tym roku można sadzić pomidory.

Jak pozbyć się przędziorków w szklarni

Ważne jest, aby dokładnie wyczyścić szklarnie po zbiorach i odpowiednio przygotować na zimę. Jeśli kleszcz jest zwinięty, musisz wymienić glebę. Wymaga również regularnego lub okresowego spulchniania gleby. Ogrodnicy z dużym doświadczeniem zalecają opryskiwanie roślin środkiem przeciw roztoczom pająków co 2 tygodnie. W sytuacji, gdy kleszcz zalał całą szklarnię, konieczne jest opryskiwanie upraw szklarniowych co 5-7 dni. Jako środek zapobiegawczy sadzi się w szklarni nagietki. Sadzonki i inne rośliny należy kupować w specjalnych szkółkach lub sklepach. Przydaje się również do naświetlania roślin światłem ultrafioletowym.

Korytarz w szklarni powinien być szeroki, aby pasożyty nie rozprzestrzeniły się szybko po całej powierzchni. Szkodniki łatwo przyzwyczajają się do różnych chemikaliów, więc nie musisz polegać wyłącznie na chemii. Ważne jest, aby działać kompleksowo.

wniosek

Głównym niebezpieczeństwem tych szkodników jest to, że są niezwykle żarłoczne, szybko się rozmnażają i uwielbiają prawie każdą uprawę ogrodową. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak leczyć szklarnię z przędziorków jesienią i jak zapobiegać.

Na początku możesz stosować metody ludowe, agrotechniczne i profilaktyczne. Jeśli szkodnik stanowi duży problem, możesz użyć chemikaliów z przędziorków w szklarni.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector