Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
0 View
Artykuł Rating:
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Jak zrobić odśnieżarkę z piły łańcuchowej? Porady & Triki

Odśnieżarka do pił łańcuchowych: porady i wskazówki dotyczące budowania

Zimą na terytorium Federacji Rosyjskiej spada duża ilość śniegu. W niektórych miejscach opady osiągają wysokość metra lub więcej. W takich warunkach odśnieżarka jest po prostu niezastąpioną rzeczą. Na rynku dostępna jest szeroka gama pługów o różnej pojemności, typu domowego i półprofesjonalnego. Jednak nie każdy będzie mógł przeznaczyć wystarczającą ilość pieniędzy na zakup drogich zagranicznych samochodów. Jedną z opcji uzyskania pługu śnieżnego może być wersja domowej roboty wykonana z piły łańcuchowej.

Jak złożyć odśnieżarkę własnymi rękami?

Po zrozumieniu projektu pługów śnieżnych i zapoznaniu się z rysunkami z Internetu możesz zbudować pług śnieżny własnymi rękami za pomocą piły łańcuchowej. Nawet początkujący może z łatwością opanować taki domowy produkt. Mając pod ręką szereg niezbędnych komponentów, narzędzi i części zamiennych, możesz zaprojektować domową dmuchawę do śniegu.

Jak zrobić odśnieżarkę z piły łańcuchowej? Porady & Triki

Odśnieżarka do pił łańcuchowych

Jedyną trudnością, jaką możesz napotkać, jest odnalezienie jednostki napędowej. Jednak do tych celów odpowiedni jest dowolny silnik pił łańcuchowych krajowych lub zagranicznych. Na forach i w wielu witrynach można znaleźć różne schematy i rysunki, które pokazują, jakie komponenty są potrzebne i jak je ze sobą połączyć.

Wybór piły łańcuchowej do domowej odśnieżarki

Moc i osiągi odśnieżarki zależą bezpośrednio od wybranego silnika. Ten główny element jest usuwany z piły łańcuchowej. Im wyższa moc piły, tym lepiej. Silniki w modelach krajowych są dwusuwowe, moc waha się od 2 do 10 koni mechanicznych. W przypadku domowej dmuchawy do śniegu wystarczy 5 koni mechanicznych. Poniżej rozważamy najpopularniejsze marki pił łańcuchowych, które są często używane do domowej dmuchawy do śniegu.

Piła silnikowa „Przyjaźń”

Ta piła łańcuchowa została opracowana w czasach ZSRR, w 1950 roku, po czym zaczęła masową produkcję w Związku Radzieckim. Od tego czasu wskaźniki techniczne i charakterystyka piły znacznie się zdezaktualizowały. Waga urządzenia to 12 kg, dodatkowo piła ma duże gabaryty. Doświadczeni właściciele twierdzą, że pierwsze piły, które zostały zmontowane w pierwszej dekadzie istnienia zakładu, nadal działają prawidłowo.

Jak zrobić odśnieżarkę z piły łańcuchowej? Porady & Triki

Przyjaźń piłą łańcuchową

Jednak piły łańcuchowe wyprodukowane po 1990 roku wyróżniają się częstymi małżeństwami, regularnymi awariami, awariami i krótką żywotnością.

Piła spalinowa „Ural”

Kolejny przedstawiciel krajowej produkcji pił łańcuchowych. Narzędzia „Ural” można nazwać rodzajem pił usprawniających „Przyjaźń”. Przy tej samej wadze „Ural” ma większą moc silnika dwusuwowego na napędzie benzynowym (5,5 KM) i mniejsze wymiary. Pod tym względem wydajność tych urządzeń jest znacznie wyższa.

Jak zrobić odśnieżarkę z piły łańcuchowej? Porady & Triki

Piła łańcuchowa Ural

Niemiecka piła łańcuchowa «Stihl»

Importowany sprzęt pilarski jest często znacznie lepszy pod względem jakości i wydajności. Fabryki zagraniczne, takie jak niemiecki koncern „Stihl”, zawsze starają się produkować nowinki technologiczne. Oczywiście wpływa to również na koszt sprzętu. «Sztil» jest jedną z najpopularniejszych firm wśród ludności rosyjskiej, ponieważ ma wysoką wydajność, doskonałą jakość, długą żywotność i stosunkowo niską cenę.

Jak zrobić odśnieżarkę z piły łańcuchowej? Porady & Triki

Piła łańcuchowa Stihl

Co jest potrzebne do zrobienia dmuchawy do śniegu?

Następnie użyjemy przykładu, aby rozważyć montaż odśnieżarki własnymi rękami w oparciu o piłę łańcuchową Ural. Faktem jest, że w tej piły łańcuchowej sprzęgło bezwładnościowe w niektórych przypadkach działa jak rodzaj bezpiecznika, chroniąc wirnik przed awariami i awariami. Silnik urządzenia wyposażony jest w przekładnię redukcyjną 1:2.

Naszym celem jest stworzenie niezawodnego i wydajnego sprzętu do odśnieżania „zrób to sam” przy ograniczonym budżecie.

W tym celu postaramy się wykorzystać niedrogie i tanie materiały:

 • wał;
 • rury aluminiowe i metalowe;
 • metalowe arkusze;
 • łożyska i elementy złączne;
 • silnik piły łańcuchowej;
 • spawalniczy;
 • improwizowane narzędzia.

Sam proces montażu nie jest szczególnie trudny, dzięki czemu każdy człowiek z powodzeniem mógłby wykonać w domu odśnieżarkę własnymi rękami. Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalnych umiejętności. Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo zarządzać niektórymi narzędziami, możesz obejrzeć kilka samouczków wideo na ten temat.

Schematy, rysunki i zasada montażu domowej dmuchawy do śniegu

W Internecie, na forach i dyskusjach można znaleźć wiele rysunków odśnieżarki do pił łańcuchowych zrób to sam. W naszym przykładzie rozważ następujące schematy:

Jak zrobić odśnieżarkę z piły łańcuchowej? Porady & Triki

Jak zrobić odśnieżarkę z piły łańcuchowej? Porady & Triki

Sam silnik musi być umieszczony na osi podłużnej, aby zapewnić niezawodność i jakość pracy. Oprócz silnika użyj zbiornika paliwa z piły łańcuchowej Ural, mocując go do kolumny kierownicy za pomocą dwóch śrub. Uchwyty do sterowania można zdjąć z motocykla. Do stworzenia wiadra potrzebne będą rury o przekroju kwadratowym 20x20x1,7 mm, z których rama jest zaprojektowana i pokryta blachą o grubości nie mniejszej niż 0,5 mm.

Poniżej znajdują się rysunki do montażu najważniejszej części odśnieżarki — wirnika ślimakowego.

Jak zrobić odśnieżarkę z piły łańcuchowej? Porady & Triki

wirnik śrubowy

Możesz zrobić świder własnymi rękami z następujących części:

 • wał w postaci rury ½;
 • zamontowany na wale napędzanego koła zębatego;
 • dwa łożyska zamocowane na obudowie;
 • skrzydła wirnika 30×4 mm;
 • łopaty wirnika, 2 szt.;
 • ostrza śrubowe, 8 szt.;
 • skrzydełka do ostrzy, 4 szt.;
 • narożniki podporowe, 2 szt.

Ostrza mogą być również wykonane z blachy duraluminium o grubości 4 mm. Wyrzynarki wycinają rodzaj podkowy. Znacznie ułatwisz proces zapinania, jeśli wycinasz je pojedynczo, a nie jako jeden kawałek. Poniżej znajdują się rysunki łopatek ślimaka wirnika.

Wskazówki i porady

Jak opisano powyżej, przy tworzeniu ostrzy lepiej wyciąć je osobno, w formie podków i przymocować do trzonka. Jednak niektórzy użytkownicy wycinają pierścienie z blachy za pomocą szlifierki i wyrzynarki, a następnie rozciągają je w spiralę za pomocą imadła. Ta metoda jest skuteczniejsza, ale znacznie trudniejsza pod względem aktywności fizycznej.

Inny użytkownik zaleca stosowanie samozabezpieczających się nakrętek jako elementów złącznych podczas montażu odśnieżarki własnymi rękami. Dzięki temu wszystkie elementy złączne będą bardziej niezawodne, a konstrukcja nie pęknie podczas pracy.

Recenzje wideo i lekcje, jak zrobić dmuchawę śnieżną

Recenzje właścicieli domowych odśnieżarek

Każdy człowiek, który zmontował pług śnieżny własnymi rękami, wymieni wiele zalet tego projektu. Głównym plusem jest dostępność, niski koszt, możliwość pracy z konwencjonalnymi materiałami i narzędziami, które każdy ma w garażu. Dla niedoświadczonych rzemieślników ta lekcja może wydawać się trudna, ale możesz to szybko zrozumieć dzięki wielu filmom szkoleniowym, schematom i rysunkom, jak złożyć odśnieżarkę z piły łańcuchowej własnymi rękami.

Valentin, 44 lata, Nikołajew

„Używam odśnieżarki, którą zmontowałem kilka lat temu. Znalazłem w garażu starą piłę łańcuchową mojego ojca Drużba, kupiłem narzędzia, prześcieradła i rury. Znalazłem w Internecie wiele schematów, jak prawidłowo montować pługi śnieżne własnymi rękami, wiele filmów i rekomendacji. Lekko poprawił rysunki, z wykształcenia jest inżynierem. W efekcie otrzymaliśmy działającą maszynę, która szybko i skutecznie usuwa nadmiar śniegu z podwórka.”

Aleksander, 27 lat, Charków

„Mój zwykły pług śnieżny się zepsuł i nie mogłem kupić nowego. Sąsiad poradził mi, abym go zmontował własnymi rękami z piły łańcuchowej. Nigdy wcześniej tego nie robiłam, ramiona wyrastają mi z ramion, ale nie obyłoby się to bez pomocy doświadczonego sąsiada. Zabrali silnik starej piły łańcuchowej Stihl, kupili dodatkowe elementy złączne, metalowe rury i blachy. Kilka dni pracy i świetna odśnieżarka domowej roboty gotowe. Moc jest wystarczająco duża, śnieg jest szybko usuwany, w każdym razie szybciej niż praca rękami i łopatą.

Zalety: niski koszt, wygoda, dostępność materiałów, wydajność

Wady: musiałem ciężko pracować rękami i głową, ale było warto”.

Link do głównej publikacji