Kultywator silnikowy Neva MK-100. Przegląd, zasady działania
Kultywator silnikowy Neva MK-100
Kultywator silnikowy „Neva” MK-100 to urządzenie agrotechniczne przeznaczone do wykonywania prac na glebach lekkich i gęstych. Przeznaczony jest do obróbki małych lub średnich działek (do 10 arów).
Urządzenie jest łatwe w obsłudze, wystarczająco lekkie, że może je obsługiwać nawet osoba o niewielkiej wadze i niskim wzroście. Ten uniwersalny model kultywatora nadaje się do dawania, placów ogrodowych, ogrodów przydomowych.
Przegląd modów
Producentem Neva MK-100 jest petersburski zakład „Czerwony Październik — Neva”. Firma produkuje nie tylko kultywatory silnikowe, ale także bloki silnikowe, a także osprzęt do tego typu sprzętu.
Obecnie na rynku motocyklowym znane są następujące modyfikacje MK-100:
- MK100-02 z silnikiem Briggs & Stratton produkcji USA (cylinder z żeliwną tuleją);
- MK100-04, MK100-05 z japońskim silnikiem Honda GC (napowietrzna dystrybucja gazu);
- MK100-07 z japońskim silnikiem Robin-Subaru (silnik o wydłużonej żywotności 2 godzin);
- MK100-07r — identyczny z poprzednim modelem, produkowany z tarczami ochronnymi do przecinarek;
- MK100-08 z silnikiem Robin-Subaru EX13 (znanym również jako Neva MK100-mini);
- MK100-09 z japońskim silnikiem Honda GX120.
Starsze modele są lżejsze i dlatego mniej popularne na ciężkich glebach. To oczywiste – im mniejsza waga maszyny, tym trudniej jest nią wykonać wysokiej jakości uprawę ziemi. Jednak pierwsze modyfikacje, na przykład MK100-02, miały dużą wagę i mocny silnik.
Opis
- umiarkowana waga;
- manewrowość;
- kompaktowa i ergonomiczna konstrukcja;
- niski środek ciężkości;
- możliwość regulacji wysokości kierownicy;
- łatwy rozruch silników;
- wysoka niezawodność silnika, trwałość;
- elektroniczny układ zapłonowy;
- reduktory łańcuchów zębatych we wszystkich modyfikacjach;
- możliwość podłączenia wózka;
- przednie składane koło podporowe;
- kultywator po złożeniu zajmuje mało miejsca, mieści się w bagażniku samochodu;
- tarcze ochronne na nożach pozwalają na użytkowanie urządzenia nawet na wąskich rabatach, bez uszkadzania sadzonych roślin;
- możliwość dołączenia dużej ilości osprzętu (pług, obsypnik, łapy, brony).
Załączniki
Niektóre modyfikacje mają rozbudowane wyposażenie, na przykład niewątpliwy faworyt rolników, kultywator Neva MK100-08. Pomimo tego, że nie jest to najmocniejszy silnik zainstalowany w innych modyfikacjach, model ten jest popularny ze względu na zestaw załączników.
- ostrogi
- Okuchnik uniwersalny
- kopaczka do ziemniaków
- płaski nóż
- Pług Kreta
- Wózek
Recenzje na forach rolniczych pokazują, że niektórym właścicielom ciągników jednoosiowych udaje się podłączyć inne rodzaje dodatkowego wyposażenia do kultywatorów silnikowych, na przykład szczotek śnieżnych lub ostrzy.
Recenzja wideo produkcji domowej przyczepy do Neva MK-100
Mechanizm sprzęgający
Zaczep umożliwia podpięcie wózka do kultywatorów silnikowych MK-100, dzięki czemu agregat staje się uniwersalnym środkiem transportu. Na wózku można przewozić plony lub drobne ładunki, transportować zebrane śmieci z terenu itp.
Instalowanie noża
Standardowo MK-100 wyposażona jest w cztery noże, z możliwością zamontowania 2 kolejnych. Przy innych modyfikacjach jednostki możliwe jest dołączenie załączników. Informacje zwrotne od właścicieli tego typu sprzętu potwierdzają, że wielu z nich samodzielnie instaluje różne dodatkowe urządzenia na kultywatorze. Filmy ze szczegółowymi instrukcjami można znaleźć w Internecie.
Przystawka do noża
Przecinarka mocowana jest za pomocą śrub, nakrętek i klucza nastawnego. Ten wspólny zestaw narzędzi pozwala szybko przygotować kultywator do pracy. Przednie koło podporowe zapewni operatorowi wygodę podczas zmiany, urządzenie nie będzie musiało być zawieszone ani oparte na niczym.
Dysk ochronny
W podobny sposób mocuje się tarcze ochronne na frezach – ręcznie, przy użyciu prostych narzędzi i łączników znajdujących się w zestawie. Należy pamiętać, że osprzęt montażowy jest dołączony tylko w przypadku zakupu modelu kultywatora z talerzami.
Kupując osobno dyski ochronne, musisz natychmiast kupić dla nich elementy złączne. Nie są uwzględnione.
Recenzje wideo
Uprawa gleby kultywatorem silnikowym Neva MK100 z silnikiem Subaru
Hilling z kultywatorem silnikowym Neva MK-100
Orka kultywatorem silnikowym pługu Neva MK100-07r
Zasady działania
Rozpoczęcie pracy z kultywatorem silnikowym MK-100 jest konieczne pod warunkiem, że w zbiorniku jest odpowiedni poziom paliwa oraz oleju w skrzyni biegów i silniku.
- Zalecany olej silnikowy: SAE 10W-30 lub dowolna inna podobna kategoria o wysokim stopniu oczyszczania zgodnie z klasyfikacjami SG, SF od znanych producentów.
- Olej przekładniowy: SAE85W-90 API GL-5 lub odpowiednik.
- Paliwo: benzyna A95, dozwolona jest również A92.
Praca z kultywatorem rozpoczyna się od oględzin i sprawdzenia mocowania połączeń. Luźne połączenia są wzmacniane, sprawdzany jest poziom paliwa, a następnie samochód uruchamia się przekręcając gałkę zapłonu i wybierając żądany bieg. W eksploatacji kultywator silnikowy Neva MK-100 jest dość prosty.
Warunki korzystania:
- Przejście na inny bieg następuje po zatrzymaniu ciągnika prowadzącego.
- Po zakończeniu pracy zamknij zawór paliwa.
- Po okresie zwanym docieraniem (pierwsze 20 godzin pracy) kultywator może pracować z pełną wydajnością. Sam dostosuj stopień obciążenia, w zależności od złożoności gleby i warunków pogodowych.
- Kultywator jest przechowywany w pomieszczeniu, przed każdym uruchomieniem sprawdzany jest korpus pod kątem uszkodzeń.
- Frezy natychmiast po zakończeniu pracy z gruntem są oczyszczane z brudu, a samo urządzenie jest oczyszczane z nagromadzonego kurzu.
- Zaplanowany przegląd techniczny kultywatora, nawet w przypadku braku uszkodzeń lub awarii, przeprowadzany jest co 100, 200, 500, 1000 godzin pracy.
- Podczas konserwacji czyszczone lub wymieniane są filtry paliwa i oleju, wymiana świec, demontaż silnika (w późniejszym okresie eksploatacji).
Demontaż i montaż silnika wraz z towarzyszącym czyszczeniem wydłuża żywotność kultywatora.
Główne awarie kultywatora
Główne awarie kultywatorów silnikowych są często związane z uruchomieniem jednostki i pracą z glebą. Tak więc, jeśli jednostka się nie uruchamia, przyczyną może być:
- brak paliwa lub oleju;
- duży kąt nachylenia jednostki;
- nieprawidłowe działanie świecy zapłonowej (zalecana jest wymiana lub oczyszczenie z sadzy);
- zbyt niska temperatura powietrza (rozgrzej samochód w ciepłym pomieszczeniu, uruchom go, pozostaw na biegu jałowym przez 1-2 minuty, a dopiero potem rozpocznij jazdę);
- zbyt ostry obrót rączki sprzęgła;
- nieprawidłowa kolejność rozruchu (postępować zgodnie z instrukcją rozruchową producenta).
Jeśli kultywator jest obciążony w ziemi, ślizga się, nie chce jechać, przyczyną może być:
- być może gleba jest zbyt twarda i należy zwiększyć prędkość obrotową frezów;
- kultywator porusza się zbyt szybko (trzeba zwolnić, nie pchać urządzenia do przodu, a jedynie pomóc i ustawić wektor ruchu);
- niewielka waga kultywatora (użyj obciążników, jeśli możliwe jest zaczepienie);
- niski poziom paliwa w zbiorniku;
- zatkane filtry powietrza i oleju.
Zbadaliśmy główne awarie i trudności w pracy z kultywatorem silnikowym. Aby uniknąć awarii i przedłużyć żywotność maszyny, wykonuj terminowo przegląd techniczny, używaj wysokiej jakości paliw i smarów.
W przypadku poważniejszych problemów i napraw prosimy o kontakt z centrami serwisowymi.
Opinie właściciela
Andrzej, Petersburg:
„Kupiłem Nevę MK100 z silnikiem Subaru, postanowiłem wesprzeć krajowego producenta. Kultywator jest dobry, lekki, do pewnego stopnia to minus, chcę cięższy, ale w sam raz na małe powierzchnie. Kiedy zacząłem rozkopywać teren, popełniłem błąd — nie kosiłem trawy, a wszystko było owinięte wokół noży. Teraz wiem, że przed uprawą trzeba skosić trawę! Poza tym jestem zadowolona, nie mam żadnych skarg, pracuję z nim od 2 lat”
Konstantin, obwód kijowski:
„Zabrałem kultywator latem na podstawie recenzji. Przeczytałem, że Neva się nie psuje i dobrze działa, uwierzyłem w to i kupiłem. Z minusów: pasek skrzypi, ale z recenzji zdałem sobie sprawę, co wiele osób ma, gdy jest nowy. Ogród niestety położony jest pod kątem, ale nie wpłynęło to na pracę kultywatora. Podobał mi się mocny silnik, nie włączyłem go z pełną mocą, więc przy 2/3 mocy i przeszedłem przez wszystkie 8 akrów”
Wład, Irpen:
„Kupiłem kultywator tylko dlatego, że dostał go siekacz, do pracy ręcznej — żadne żniwa nie będą radością. Ogólnie wziąłem Nevę z ostatniego Mk-100-07 i przekupiłem bogate wyposażenie dodatkowe. Ustalono empirycznie, że kultywator normalnie ciągnie wózek tylko wtedy, gdy waży 100 kg lub więcej, jeśli więcej, ślizga się i zapada. To nie jest krytyczne, istnieją ciągniki pchane do ciężkiego transportu. Wszystko inne jest dobre. Zimą postaram się zrobić to sam lub znaleźć wysypiska na sprzedaż, jeśli są, i odśnieżę śnieg na podwórku!”