Kultywatory silnikowe Prorab. Asortyment modeli, charakterystyka, opinie właścicieli
Opis
Marka Prorab jest stosunkowo młodą marką, ale słynie z wysokiej jakości produktów. Firma Prorab jest częścią rosyjskiego holdingu klasy A, który produkuje ponad 1000 rodzajów sprzętu ogrodniczego, elektrycznego i narzędzi budowlanych. Motobloki, trymery, kultywatory Foreman są godnymi przedstawicielami tej klasy sprzętu.
Cechy i zalety
- Zastosowanie w produkcji kultywatorów silnikowych ze stali nierdzewnej i szczególnie wytrzymałego tworzywa sztucznego.
- Trwała składana skrzynia biegów.
- Używając wysokiej jakości pasków napędowych Fuji.
- Dostarczane z wytrzymałymi nożami wykonanymi ze stali sprężynowej, ich montaż za pomocą niezawodnych czarnych śrub i nakrętek.
- Możliwość złożenia kultywatora, co jest wygodne w transporcie.
Skład
Kultywatory silnikowe Foreman zyskały sławę dzięki doskonałym parametrom technicznym, wysokiej wydajności i trwałości. Wszystkie modele marki wyróżniają się wzorową jakością wykonania, optymalnym połączeniem wydajności i rozsądnymi cenami, służą do obróbki średnich i dużych działek.
W zależności od wielkości działki, rodzaju gruntu i przewidywanych obciążeń, potencjalny właściciel będzie mógł wybrać odpowiednią modyfikację. Gamę modeli reprezentują jednostki o mocy 2,2 KM. do ciężkich maszyn o dużej mocy z 13-konnym silnikiem benzynowym. Najbardziej racjonalne jest używanie kultywatorów Foreman na miękkim podłożu na obszarach do 15 akrów.
Kultywatory benzynowe
Prorab GT 22 i GT 21
- Kultywator Prorab GT 21
- Kultywator Prorab GT 22
Do tej grupy należą kultywatory silnikowe Prorab GT 22 i Prorab GT 21, które charakteryzują się niską wagą (14 — 15 kg), mocą 2,2 KM. Kompaktowe maszyny są wyposażone w 4 noże, za pomocą których wygodnie jest wykonywać spulchnianie, pielenie między rzędami o szerokości do 38 cm Na tych kultywatorach nie montuje się osprzętu.
- Kultywator Prorab GT 40T
- Kultywator Prorab GT 55T
Kultywatory Prorab GT 40T i GT 55T przeznaczone są do uprawy lekkich gleb na średnich powierzchniach. Modele są zwrotne — są wyposażone w skrzynię biegów o prędkościach 1 do przodu / 1 do tyłu, różnią się niektórymi parametrami technicznymi.
Moc maszyn wynosi odpowiednio 4 KM. i 5 KM, parametry uprawy gleby (szerokość/głębokość) wynoszą 5/38 cm i 20/60 cm, co pozwala dobrać odpowiedni model do konkretnych warunków.
Seria Prorab GT 65 BT
Kultywatory silnikowe Prorab serii GT 65 BT znane są z dobrego montażu, możliwości pracy z różnymi zawieszonymi narzędziami. Moc maszyn to 6,5 KM, podczas pracy szerokość orki dochodzi do 85 cm przy wystarczającej głębokości 33 cm, ilość biegów 1/1, są wyposażone w 6 noży.
Do transportu kultywatora Prorab przewidziane jest koło transportowe.
Linia kultywatorów silnikowych Foreman GT 65 BT jest reprezentowana przez trzy modele różniące się marką silnika:
Model kultywatora Foreman, charakterystyka | GT65BT | GT 65 BT (T) | GT 65 BT (BS) |
silnik | Loncin 170F | Prorab | Seria Briggs & Stratton 130G 950 |
Pojemność silnika, cm³ | 196 | 196 | 208 |
Seria Prorab GT z silnikiem 7KM.
Te potężne maszyny są przeznaczone do orki dziewiczej gleby na obszarach do 20 arów, są doskonale agregowane za pomocą dodatkowych narzędzi. Modele wyposażone są w silnik 4-suwowy, koła pneumatyczne, sześciosekcyjne nożyce z 4 nożami.
Wersje różnią się parametrami obróbki gleby, niektórymi cechami technicznymi i konstrukcyjnymi. W modyfikacjach kultywatorów Prorab GT 709 SK i GT 715 SK obudowa przekładni wykonana jest z żeliwa.
Analiza porównawcza kultywatorów została przedstawiona w tabeli:
Charakterystyka kultywatorów | GT 701 SK | GT 705 SK | GT 709 SK | GT 715 SK | GT 718SK | GT 750SK |
Szerokość przetwarzania, cm | 80 | 83 | 80 | 83 | 100 | 85 |
Głębokość przetwarzania, cm | 10 | 30 | 10 | 30 | 15 | 10 |
Prędkości do przodu/do tyłu | 2 / 1 | 2 / 1 | 2 / 1 | 2 / 1 | 2 / 1 | 4 / 2 |
Ciężkie kultywatory
Prorab GT 732 SK ma moc 9 KM, jest wyposażony w mocne kosy (8 sekcji po 4 noże), co zapewnia uprawę gleby o szerokości roboczej 105 cm na głębokości 10 cm.
- Kultywator silnikowy Prorab GT 732 SK
- Kultywator silnikowy Prorab GT 742 SK
Kultywator silnikowy Foreman GT 742 SK pod względem parametrów technicznych jest zbliżony do ciągnika jednoosiowego — o mocy 13 KM, wyposażony w dziesięć frezów, orki pola o szerokości 135 cm w jednym przejeździe na solidnej głębokości 30 cm.
Kultywatory elektryczne Prorab
Do użytku domowego opracowano kompaktowe, lekkie jednostki o małej mocy z silnikiem elektrycznym. Linia ta jest reprezentowana przez dwa modele Prorab ET 754 (0,75 kW) i ET 1256 (1,25 kW).
Ta technika jest niezwykle wygodna podczas pracy w małych pomieszczeniach o ograniczonym dostępie oraz w szklarniach. Modyfikacja kultywatora Prorab ET 754 jest wyposażona w 4 noże, ma szerokość roboczą 30 cm, mocniejszy wariant ET 1256 za pomocą 6 noży wychwytuje pas o szerokości 40 cm w jednym przejściu.
Załączniki
W celu pomyślnego działania osprzętu z kultywatorem silnikowym należy dokonać racjonalnego wyboru, aby nie zwiększać obciążenia silnika i nie pogarszać jakości pracy. Lekkie kultywatory Prorab o małej mocy nie są przystosowane do pracy z dodatkowymi przystawkami, ich funkcjonalność ogranicza się do spulchniania i lekkiej orki gleby.
Kultywator silnikowy Foreman GT 71 SK współpracuje z osprzętem:
W przeciwieństwie do innych marek, TM Prorab oferuje wiele różnych opcji łączenia parametrów „szerokość/głębokość” podczas obróbki gleby frezami. Dzięki temu właściciele mają możliwość wyboru optymalnych modeli kultywatorów Prorab, niezbędnych do uprawy niektórych upraw, wykonywania specjalnych prac.
Kultywatory Foreman z silnikami benzynowymi o mocy 6,5 KM. a powyżej z powodzeniem radzą sobie z wieloma zadaniami — z łatwością orają dziewiczą glebę, są używane w połączeniu z dwurzędowym pługiem, szeroką broną, kopaczem do ziemniaków.
Obsypnik pracuje skutecznie w agregacji z kultywatorem Foreman GT 732 SK podczas obsypywania ziemniaków i innych roślin bulwiastych. Pług jednorzędowy wykona głęboką orkę gleby. Pompa służy do pompowania wody, a agregaty pompujące do nawadniania. Za pomocą brony wygodnie jest wycinać bruzdy, przygotowywać łóżka.
Sadzenie ziemniaków kultywatorem silnikowym Foreman GT 71 SK:
W potężnych modelach można zainstalować adaptery, aby ułatwić pracę. Za pomocą uniwersalnego zaczepu podłączany jest wózek do transportu towarów. Metalowe koła z łapami, obciążniki zapewnią kultywatorowi Prorab dobrą manewrowość na trudnym terenie. Szczotki, łopaty, wysypiska i inne urządzenia znacznie rozszerzą możliwości twojego kultywatora.
Funkcjonalność zwiększa się również podczas korzystania z kosiarek, sadzarek do ziemniaków i obsypników, a zimą odśnieżarki i gąsienic.
Obsługa i konserwacja
Zalecenia dotyczące obsługi kultywatorów Prorab, pierwszego uruchomienia, docierania i rutynowej konserwacji są szczegółowo opisane w instrukcji obsługi. Silniki kultywatorów pracują na wysokiej jakości benzynie AI-92, stosowany jest olej silnikowy SAE 10W-30.
Instrukcja obsługi kultywatora Prorab GT 55 BT/ Prorab GT 65 BT.
Bieganie
Przed uruchomieniem kultywatora należy sprawdzić wszystkie elementy i połączenia, w razie potrzeby dokręcić śruby. Następnie napełnij samochód paliwem i smarami. W okresie docierania — trwającym 20 godzin wszystkie elementy i mechanizmy są docierane, luzy robocze są kalibrowane.
Podczas docierania urządzenie nie powinno pracować na maksymalnych obrotach, po 2 godzinach ciągłej pracy należy zrobić 15-minutową przerwę, aby silnik ostygł. Konieczne jest wizualne monitorowanie funkcjonowania systemów, kontrola stanu ruchomych części i zespołów. Pod koniec procesu docierania olej silnikowy wymieniany jest na olej świeży, a następnie po 100 godzinach olej silnikowy jest wymieniany.
Wraz z nadejściem chłodu i zakończeniem prac rolniczych kultywator musi być na mokro, a mianowicie: dokładnie oczyścić z brudu, wytrzeć do sucha, nasmarować części olejem, przykryć urządzenie i umieścić w suchym miejscu.
Poważne awarie
Często trudności w pracy kultywatorów Foreman powstają z powodu naruszenia zalecanych trybów pracy, stosowania paliw i smarów niskiej jakości oraz nieprzestrzegania harmonogramu badań profilaktycznych.
Jeśli silnik nie uruchamia się, przyczyną może być:
- Brak benzyny lub oleju;
- Zatkane filtry paliwa lub powietrza;
- Problemy z układem zapłonowym (zaciski odsunęły się od świec zapłonowych lub utworzyła się na nich sadza);
- Nieprawidłowe ustawienie gaźnika.
Jeśli maszyna mocno wibruje podczas pracy:
- Być może pracujesz ze zbyt ciężką glebą;
- Poluzowanie połączeń śrubowych samego urządzenia;
- Zaczep nie jest prawidłowo zamocowany;
- Pasek napędowy uległ awarii.
Ostrzeżenie! Silniki kultywatorów Prorab są niezwykle wrażliwe na przegrzanie. W przypadku konieczności obróbki dużych powierzchni z ciężką glebą należy ściśle przestrzegać reżimu pracy/odpoczynku. Dopiero po wystarczającym schłodzeniu silnika kultywator może być uruchomiony, jeśli ten warunek nie jest spełniony, może być konieczna poważna naprawa silnika.
Czasami podczas obsługi kultywatorów silnikowych właściciele mają do czynienia z faktem, że maszyna zakopuje się w ziemi. Może to wynikać z wielu powodów.
- Niezgodność całkowitej masy kultywatora z nożami z jakością gleby. Maszyny lekkie są zwykle wyposażone w 4 ciężkie noże, podczas pracy na luźnej glebie następuje zanurzenie. W takim przypadku należy usunąć skrajne noże z frezów i zainstalować środek obciążający z tyłu kultywatora, aby uzyskać równowagę.
- Przełączenie maszyny na drugi bieg nie zawsze jest właściwe podczas pracy na luźnej glebie. Jeśli istnieje odwrotność, musisz użyć jej do wyciągnięcia kultywatora lub zrobić to ręcznie.
- Z powodu nieprawidłowej instalacji frezów maszyna może również zakopywać. Należy je ponownie zamontować zgodnie z instrukcją przy odpowiednim nachyleniu, biorąc pod uwagę kierunek noży do przodu.
Zgodność z zaleceniami producenta pomoże skutecznie przetworzyć Twoją witrynę, uchronić sprzęt przed przedwczesnymi awariami, szukać części zamiennych i kosztownych napraw.
Opinie
Sergey Vasechkin, Samara:
„Bardzo dobry kultywator Foreman 55, kupiłem go w promocji, cena normalna. Używam go wiosną i jesienią do orki, pielenia. Nasza działka jest mała, ziemia luźna, wystarczy moc 5,5 KM.”
Aleksander:
„Mistrz kultywatora 65 W (t). Przy normalnej konserwacji działa dość niezawodnie. Wyczyść filtr powietrza, wymieniaj olej raz na sezon. Plastikowe zębatki są schowane pod obudową, myślę, że nie powinno być zużycia. Silnik pracuje płynnie, bez zarzutu. Z niedociągnięć: uchwyty nie mają regulowanej wysokości, trochę niewygodne. A kiedy wbiegał, świeca natychmiast odleciała.