Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Mączlik na roślinach domowych

Nie każdy będzie w stanie od razu rozpoznać groźnego szkodnika u małego owada, ponieważ mączlik wygląda jak mszyca. Długość ciała do 2 mm i skrzydła, dzięki którym pryszczarka z powodzeniem przelatuje z jednej rośliny na drugą. Owad ma szkodliwy wpływ na wiele rodzajów upraw ogrodowych, w tym sadzonki warzyw, a nawet kwiaty domowe, takie jak fuksja, petunia, róża, geranium, pelargonia i inne.

Dorosłe osobniki mączlika, podobnie jak larwy, żywią się sokiem roślinnym, wysysając go z liści i pnia. Zaburzony jest odżywczy metabolizm komórek, a roślina, nie otrzymując pożytecznych substancji, zaczyna więdnąć. Jeśli nie rozpoczniesz walki ze szkodnikiem na czas, możesz pożegnać się z krzakiem. Kolejnym problemem jest sadza, która rozwija się na odchodach larw i dorosłych muchówek. Z tego powodu na liściach pojawiają się brązowe plamy, według których można podejrzewać problem. W końcu same muszki nie są widoczne na początku podczas pobieżnego badania roślin. Znajdują się po wewnętrznej stronie liści. W tym samym miejscu składają jaja, z których po 20 dniach pojawia się larwa. Larwa wygląda jak mała ciemna kropka.

Oznaki mączlików na roślinach doniczkowych

Aby rozpoznać mączlika na czas, musisz znać jego główne znaki:

 • Na spodniej stronie liścia można zaobserwować przezroczyste łuski. To są larwy;
 • Lepka, błyszcząca powłoka na liściu jest produktem odpadowym muszki;
 • Sadzasty grzyb, który pojawia się na lepkiej powłoce;
 • Przytłumiony widok roślin domowych i ich słaby wzrost. Trudno leczyć takie kwiaty.

Mączlik na roślinach domowych

Przyczyny szkodnika

Mączlik dobrze rozmnaża się przy wysokiej wilgotności i stabilnych temperaturach ciepłego powietrza. W ogrodzie ta muszka pojawia się po ulewnych letnich deszczach. A na roślinach domowych po naruszeniu podlewania. Ponieważ jaja mączlików spokojnie znoszą ujemne temperatury i są przechowywane w ziemi przez całą zimę, można je przynosić do domu wraz z ziemią pod rośliny domowe. Dlatego eksperci zalecają używanie tylko zakupionej ziemi do sadzenia kwiatów.

Weiterlesen:
Jak wybrać dobre sadzonki?

Środki zapobiegawcze

Aby zapobiec pojawianiu się i rozprzestrzenianiu mączlików, musisz przestrzegać następujących zaleceń:

 1. Nie sadź krzewów blisko siebie;
 2. Nasadzenia powinny być wentylowane, aby nie było stagnacji powietrza;
 3. Dostosuj wilgotność:
 4. Zastosuj biostymulatory wzmacniające odporność kwiatów;
 5. Nawozić glebę.

Mączlik na roślinach domowych

Metody kontroli mączlików

Obecnie do zwalczania mączlików stosuje się wiele różnych metod. Istnieją środki mechaniczne, chemiczne i ludowe. Mechaniczne obejmują pocieranie liści rękami lub gąbką zwilżoną wodą z mydłem. Ważne jest, aby usunąć wszystkie larwy i lęgi wraz z jajami. Zawieszają również taśmy samoprzylepne z lepką pachnącą warstwą, która przyciąga owady. Fumigatory są instalowane w szklarniach i szklarniach, ale ze względu na ich szkodliwe działanie nie zaleca się ich używania w obszarze mieszkalnym.

Preparaty chemiczne są skuteczniejszym i szybko działającym środkiem, który można stosować w leczeniu roślin domowych. Wielu wątpi w użycie chemii, ponieważ w roślinach mogą gromadzić się toksyczne substancje. Ale jest to niebezpieczne w przypadku stosowania preparatów na warzywach. W przypadku roślin domowych idealnym środkiem kontroli są środki chemiczne.

„Aktara”. Leczenie tą substancją pomaga usunąć mączlika na okres do 1 miesiąca. Przetwarzanie powtarza się 3 razy po 7 dniach, aby zniszczyć muszki we wszystkich cyklach rozwojowych. Warzywa można jeść dopiero po 60 dniach od ostatniego zastosowania Aktary. 1 saszetkę, w której 4 g rozcieńczyć z 5 litrami wody. To wystarczy na dużą powierzchnię szklarni. W celu zniszczenia przeprowadza się opryskiwanie i podlewanie pod korzeniem.

„Oklask”. Może być stosowany zarówno w szklarniach, jak i na zewnątrz. Japoński środek owadobójczy pozwala pozbyć się owada przez 1 miesiąc. Rozcieńczony 0,5 kg na 1 ha. Do przetworzenia 1 ha potrzebne będzie 1500 litrów wody.

„Powiernik”. Dość skuteczny lek do niszczenia mączlików, więc wystarczy jedno leczenie. Godzinę później muszki zaczynają umierać.

«Iskra Złota». Są to tabletki, które łatwo rozpuszczają się w wodzie. Dostępny również w postaci ampułek, pudru i sztyftów. Przygotowuje się i spryskuje rośliny roztworem 2 ml na 10 litrów wody. Wystarcza 1 lub 2 zabiegi «Iskra Golden».

Weiterlesen:
Jak pozbyć się kreta i czy warto?

Fitoverm. Jeden z najbardziej polecanych leków, ponieważ jest w stanie skutecznie zniszczyć mączlika. Jednocześnie „Fitoverm” ma minimalny stopień zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

„Tanrek”. Bardzo skuteczna i mało toksyczna substancja, która praktycznie nie kumuluje się w owocach. Do opryskiwania warzyw i roślin domowych konieczne jest pobranie 5 ml leku na 10 litrów wody, w przypadku drzew i krzewów po 3 ml. Podczas pracy z Tanrek należy przestrzegać środków ostrożności, dlatego należy nosić maski oddechowe lub maski na twarz.

Mączlik na roślinach domowych

Metody ludowe

Ogrodnicy i mieszkańcy lata na swoich małych działkach wolą radzić sobie z inwazją pasożyta na sposób ludowy. Zaletą tych metod jest absolutna przyjazność owoców dla środowiska.

 1. Skuteczny sposób można nazwać wycieraniem wodą. Ale metoda jest odpowiednia tylko dla roślin domowych i niewielkiej ilości sadzonek. Pobiera się gąbkę, zwilża wodą i naciera nią liście. Metoda jest żmudna, ale wiesz na pewno, że usunąłeś wszystkie larwy.
 2. Kompozycję mydła wodnego i do prania przygotowuje się w proporcji 1 część mydła na 6 części wody. Podlewaj glebę, ale nie za dużo, aby nie zaszkodzić korzeniom i roślinie. Powtórz za tydzień.
 3. Nalewkę czosnkową przygotowuje się z 2 dużych ząbków czosnku i 1 litra gorącej wody. Pozostaw do zaparzenia na noc, a następnie możesz spryskać.
 4. Nalewkę z krwawnika przygotowuje się w ilości 90 g liści na 1 litr wody. Pozostaw na 2 dni i spryskaj rośliny lub sadzonki. Powtarzaj 3 razy w tygodniu.
 5. roztwór tytoniu. Doświadczeni ogrodnicy zalecają używanie papierosów Prima. Tytoń z nich wlewa się do słoika i napełnia wodą. Pozostaw na 5 dni, odcedź i spryskaj. Powtarzaj zabieg, aż mucha całkowicie zniknie.
 6. Nalewka z mniszka lekarskiego jest przygotowywana z 40 g liści, 40 g korzeni, które miażdży się i zalewa wodą. Pozostaw na 4 dni, odcedź i przetwórz rośliny.
 7. Amoniak rozcieńcza się 35 ml na 1 wiadro wody. Leczenie amoniakiem przeprowadza się co 3 dni.
 8. Smoła brzozowa jest częścią nalewki ze smoły. Rozcieńczony 5 ml na 10 litrów wody.
 9. Roztwór octowy przygotowuje się w następujący sposób: 10 łyżek stołowych pobiera się na 5 litrów wody. esencja octowa.
Weiterlesen:
Phytophthora truskawek, poziomek i innych jagód

Trudno powiedzieć, które odmiany petunii, róży domowej czy fuksji są odporne na mączlika. Aby jednak nie szukać nieistniejącego, najlepiej podjąć działania zapobiegawcze i nawozić rośliny związkami azotu.

Recenzje wideo

Poniżej znajdują się recenzje wideo z walki z mączlikami na kwiatach domowych: fiołki, róże, fuksje

https://www.youtube.com/watch?v=-cqIsh0NzNk

Opinie 

Maria Fominiczna:

Jakoś w mojej domowej szklarni pojawił się mączlik z pelargoniami i fuksjami. Z ludowych środków użyłem kompozycji mydła do prania i roztworu octu. Ale te metody pomogły na krótki czas. Zmęczony walką na próżno, kupiłem Fitoverm, spryskałem nim rośliny i byłem zadowolony, ponieważ całe skrzydlate i pełzające braterstwo zniknęło.

Plusy: skuteczne narzędzie.

Minusy: brak

Maksym:

Traktowałem moje róże Actarą. Skuteczny lek, który jest łatwy do rozcieńczenia i daje efekt w ciągu jednego dnia. Spryskiwałem zgodnie ze wszystkimi zasadami 3 razy w tygodniu, więc wyprowadziłem wszystkich do jednej muszki.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector