Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Mączniak prawdziwy na drzewach i zbożach: jabłko, brzoskwinia, pszenica

Mączniak prawdziwy jest dobrze znany wielu ogrodnikom i ogrodnikom, ponieważ jest to jedna z najczęstszych chorób roślin zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Ulubionym miejscem zasiedlenia pasożytniczego grzyba są warzywa i kwiaty. Ale na jabłoniach osiedla się specjalny gatunek. Ten grzyb nazywa się Erysiphales. Ale nie tylko jabłonie cierpią na jego pasożytnicze działanie. Również zarodniki chorobotwórcze osadzają się na brzoskwiniach, gruszach, a nawet dębach.

Mączniak prawdziwy na drzewach i zbożach: jabłko, brzoskwinia, pszenica

Mączniak prawdziwy jabłoni objawia się w klasyczny sposób dla tego typu pasożyta. Zarodniki aktywują się na wiosnę wraz z nadejściem ciepła, czyli +16- +24 stopnie. Na początku pojawia się lekki biały nalot, który stopniowo rozprzestrzenia się na większość liści i pędów. Następnie coraz więcej liści staje się białawy. Po pewnym czasie płytka zaczyna ciemnieć, aż stanie się całkowicie czarna. Te zarodniki dojrzewają w grzybni. Późnym latem i wczesną jesienią odpadają, by zimować w ziemi lub pod opadłymi liśćmi.

Objawy mączniaka prawdziwego na jabłkach, gruszach i brzoskwiniach

Drzewo brzoskwiniowe jest najbardziej podatne na choroby grzybowe. Płytka nazębna może pokrywać nie tylko liście, ale także kwiatostany, blokując im dostęp do składników odżywczych. Z tego powodu wydajność jest znacznie zmniejszona. Liście drzew owocowych, na których występuje mączniak prawdziwy, również zwijają się, wysychają i po pewnym czasie opadają.

W początkowej fazie rozwoju choroby białe plamki można łatwo usunąć z powierzchni liści, ale po pewnym czasie pojawiają się one w większej liczbie. Grzyb wykorzystuje kilka metod rozprzestrzeniania zarodników:

 • deszcz
 • szkodniki owadzie;
 • osoba;
 • wiatr

Cechą mączniaka prawdziwego jest to, że zarodniki mogą rozprzestrzeniać się od 50 do 90 dni.

Aby grzybnia mogła się pomyślnie rozwijać, potrzebuje następujących warunków:

 • zwiększona wilgotność powietrza, która występuje po deszczu lub intensywnym podlewaniu;
 • temperatura powietrza od +17 do +25 stopni;
 • zaniedbane terytorium, na którym opadłe liście nie są usuwane w tym czasie;
 • gęsta roślinność, w której rośliny uprawne mieszają się z chwastami.
Weiterlesen:
Fakty o porzeczkach

Mączniak prawdziwy na drzewach i zbożach: jabłko, brzoskwinia, pszenica

Mączniak prawdziwy na jabłkach i gruszach

Mączniak prawdziwy zbóż

Rośliny zbóż są również podatne na tę chorobę grzybiczą. Szczególnie dotknięte są żyto, jęczmień, pszenica, owies i inne. Komórki są dotknięte haustorią, a liście obumierają. Przyczyną infekcji jest zainfekowana warstwa ziemi, zboża ozime, resztki roślin na polach. Z reguły to uprawy ozime powodują chorobę w uprawach wiosennych.

Mączniak prawdziwy na drzewach i zbożach: jabłko, brzoskwinia, pszenica

Aby uniknąć pojawienia się płytki nazębnej na liściach jabłoni, konieczne jest podjęcie środków zapobiegawczych, takich jak:

 1. Regularnie odmładzaj drzewa;
 2. Unikaj nadmiernego podlewania;
 3. Zniszcz zainfekowane pędy przez spalenie;
 4. Usuń opadłe liście w odpowiednim czasie;
 5. Kopać ziemię w pobliżu pni drzew.

Takie wydarzenia są odpowiednie nie tylko dla jabłoni, ale także dla innych drzew, takich jak brzoskwinia, gruszka, klon, dąb itp.

Zrównoważone odmiany

Arbat, Gorączka Złota, Bridgam Delicious, Florina.

Mączniak prawdziwy na dębie i klonie

Zakażone są głównie młode drzewa do 30 roku życia, ale starsze mogą również pojawiać się na starszych drzewach. Jednak starsze dęby same radzą sobie z chorobą lub żyją z nią przez długi czas. Jeśli grzyb rozprzestrzenił się na pień, oznacza to, że drzewo umiera. Zwalczanie mączniaka prawdziwego w warunkach plantacji leśnych to zadanie dla leśników, a w obrębie ozdobnej strefy zielonej do zabiegów stosuje się standardowe fungicydy.

Mączniak prawdziwy na drzewach i zbożach: jabłko, brzoskwinia, pszenica

Mączniak prawdziwy na klonie

Mączniak prawdziwy na słoneczniku

Trudność w zwalczaniu grzyba na słoneczniku polega na tym, że odnowienie choroby następuje z poprzedniej uprawy. Grzybnia zimowała w glebie i wraz z nadejściem ciepła jest ponownie gotowa do ataku na rośliny. Podczas podwyższonej temperatury powietrza dochodzi do aktywnego dojrzewania i rozpraszania zarodników. Słoneczniki mogą być również dotknięte przez mączniaka rzekomego lub mączniaka rzekomego. W obu przypadkach leczenie jest takie samo.

Mączniak prawdziwy grochu

Chorobę wywołuje grzyb Erysiphe communis ks. f. pisi Dietr. Na początku na liściach pojawia się biały nalot, następnie stopniowo brązowieje i rozprzestrzenia się na łodygi i owoce.

Weiterlesen:
Wciornastki: oznaki pojawienia się i walka z nimi

Odmiany odporne: Peas Oscar, Alpha, Ambrosia, Vera.

Mączniak prawdziwy na drzewach i zbożach: jabłko, brzoskwinia, pszenica

Mączniak prawdziwy grochu

Chemikalia do zwalczania mączniaka prawdziwego

 1. Jednym z najpewniejszych sposobów walki z pasożytem jest potraktowanie rośliny w początkowej fazie choroby siarką koloidalną. Fungicyd jest sprzedawany w postaci proszku i jest rozcieńczany w ilości 30 g na 10 litrów. woda. Temperatura powietrza, w której zaleca się przeprowadzać obróbkę, powinna wahać się od +20 do +28 stopni.
 2. Lek Thiovit Jet ma główny składnik aktywny siarkę, więc metoda rozcieńczania i stosowania jest podobna do siarki koloidalnej.
 3. Najczęstszy lek „Topaz” skutecznie radzi sobie z grzybem zarówno we wczesnych stadiach manifestacji, jak i później. Roztwór przygotowuje się w ilości 5 litrów. woda jest pobierana 2 ml. fundusze. Wskazane jest powtórzenie zabiegu po dwóch tygodniach.
 4. Wielu ogrodników używa prędkości, która jest najskuteczniejsza przy +14 — +25 stopniach. Roztwór przygotowuje się z 1 ml. lek i 5 litrów. ciepła woda.
 5. Strobi to lek ogólnoustrojowy stosowany w wielu chorobach. Przy 10 l. wodę rozcieńcza się 2-4 g leku.

Wszystkie są niebezpieczne dla ludzi, ale potężne w walce z chorobą. Nie możesz zmienić dawki wskazanej w instrukcji. Pamiętaj, aby przestrzegać środków bezpieczeństwa. Wiele leków jest tak skutecznych, że zaleca się ich stosowanie tylko 1 raz. W przypadku upraw i drzew owocowych zalecane są biofungicydy.

Środki ludowe na mączniaka prawdziwego

Zaletą metod ludowych jest ich bezpieczeństwo dla ludzi. Ale najlepiej jest używać ich do zapobiegania chorobie lub we wczesnych stadiach. Dodatkowym plusem jest to, że niewiele z użytych substancji to odżywki.

 1. Serwatka to jeden z najbardziej znanych ludowych sposobów walki z chorobą. Przy 5 l. woda rozcieńczona 1 litr. dodaje się surowicę i 10 kropli jodu. Rośliny należy leczyć co 2 tygodnie.
 2. Siarka koloidalna skutecznie usuwa nie tylko mączniaka prawdziwego na jabłoniach, gruszach i brzoskwiniach, ale także doskonale zwalcza roztocza roślinne, askochitozę, antraknozę. Przygotowuje się roztwór z 20 g 2% siarki na 10 litrów. woda. Pierwszy zabieg przed kwitnieniem drzew, drugi po kwitnieniu, trzeci po 20 dniach. Ale pamiętaj, aby 20 dni przed zbiorami.
 3. Skuteczny jest roztwór popiołu, który rozcieńcza się w ilości 1 kg. na 10 l. woda. Roztwór podaje się w infuzji przez 3 dni, od czasu do czasu mieszając. Wielu ogrodników dodaje łyżkę startego mydła do prania. Odbywa się to tak, że krople nie spływają natychmiast z liści, ale pozostają w walce z grzybem.
 4. Soda oczyszczona jest również stosowana jako środek zapobiegający mączniakowi. Kompozycja powstaje na bazie 2 łyżek. łyżki sody, łyżki startego mydła i 5 litrów. woda.
 5. Krowi nawóz jest pobierany (najlepiej świeży) i rozcieńczany w stosunku 1:10. Podawać przez 10 dni. Następnie należy również rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10 i przetworzyć krzaki.
Weiterlesen:
Mączniak prawdziwy na winogronach: objawy i metody kontroli

Recenzje wideo

Opinie właściciela

Zwycięzca:

Najczęstszym sposobem na pozbycie się mączniaka prawdziwego jest użycie roztworu popiołu lub wody z mydłem. Stosuję je od 10 lat i co roku udało mi się pozbyć całkowitej infekcji. Ale całkowite zniszczenie grzyba nie było możliwe. Nawet środki zapobiegawcze nie pomagają, nadal spada na rośliny z białą powłoką.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector