Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Mączniak prawdziwy na ogórkach: przyczyny i sposoby walki

Wielu ogrodników zna mączniaka prawdziwego, który występuje na większości roślin jagodowych, warzywnych i owocowych. Najczęściej choroba grzybicza dotyka ogórków. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że rajd jest nieistotny, ale jeśli nie rozpoczniesz walki na czas, możesz stracić nawet 70% plonu. Czynnikiem sprawczym choroby jest grzyb Erysiphe cichoracearum, zwany popularnie także bele. Na pierwszy rzut oka wygląda jak białawy proszek, bardziej jak mąka (stąd nazwa), z czasem ciemniejący.

Mączniak prawdziwy na ogórkach: przyczyny i sposoby walki

Mączniak prawdziwy na ogórkach

Najkorzystniejsze warunki do rozmnażania się grzyba i jego rozwoju to wysoka wilgotność i temperatura powietrza 16-25 stopni. Mączniak prawdziwy to problem w szklarniach, ponieważ tam stwarzane są najkorzystniejsze warunki nie tylko do uprawy ogórków, ale także do rozprzestrzeniania się choroby. Jeśli mówimy o otwartych przestrzeniach, eksperci zauważają obfite występowanie ognisk infekcji 3-4 dni po deszczu.

Inną chorobą o podobnym przebiegu jest peronosporoza. Nazywany jest również mączniakiem rzekomym. Fałsz, ponieważ na liściach pojawia się również blaszka, ale w kolorze czerwono-brązowym. Wpływa to na strukturę liścia, co prowadzi do jego wysychania i śmierci. Peronosporoza jest przenoszona przez szkodniki owadzie.

Mączniak prawdziwy na ogórkach: przyczyny i sposoby walki

Mączniak rzekomy (perinospora)

Objawy mączniaka prawdziwego

 • Łatwo rozpoznać pasożytniczego grzyba — jest to biały nalot na liściach, łodygach i kwiatach. Początkowo plamy pojawiają się na zewnętrznej stronie liścia, nieco później pojawiają się na wewnętrznej stronie. W przypadku braku środków do leczenia rosy, plamy wpływają na całą zieloną powierzchnię, prowadząc do wysychania tej części.
 • Następnie liść zwija się, a następnie wysycha i obumiera. Ze względu na to, że pasożyt blokuje dostęp składników odżywczych do liścia, cała roślina obumiera, co prowadzi do znacznego spadku plonu.
 • Najbardziej podatne na choroby są te rośliny, które znajdują się w pobliżu okna szklarni lub w pobliżu drzwi.
Weiterlesen:
Phytophthora truskawek, poziomek i innych jagód

Przyczyny manifestacji peronosporozy

 • system wentylacyjny w szklarni jest zepsuty lub niezorganizowany;
 • nadmierne podlewanie ogórków zimną wodą;
 • gęste chwasty w pobliżu rośliny uprawnej;
 • wysoka wilgotność;
 • skoki temperatury powietrza w szklarni.

Mączniak prawdziwy na ogórkach: przyczyny i sposoby walki

Okresy rozwoju mączniaka prawdziwego

Zarodniki grzyba budzą się wraz z nadejściem ciepłej pory roku, a mianowicie na początku normalnej temperatury +16 stopni. Ogrodnicy muszą zachować szczególną ostrożność w tym okresie i podjąć środki zapobiegawcze, aby zapobiec wystąpieniu choroby. Najpierw arkusz pokryty jest cienką warstwą płytki nazębnej, która stopniowo rośnie i powiększa się. Gdy temperatura powietrza osiągnie +18 — +25°C, grzybnia zaczyna rozpylać zarodniki w celu dalszej reprodukcji. Należy zauważyć, że dzieje się to przy dowolnym stopniu wilgotności, a nawet w suchym klimacie.

Na przełomie sierpnia i września przypada sezon przygotowania pieczarki do zimowania. Brązowe owocniki tworzą się w postaci kropek. Tak więc grzyb zimuje, aby wraz z nadejściem ciepła ponownie się obudził.

Każdy etap jest uleczalny, ale eksperci zalecają, aby nie opóźniać, ale podejmować środki zapobiegawcze lub niszczyć szkodniki we wczesnych stadiach.

Powszechne metody walki

Aby zapobiec pojawieniu się mączniaka prawdziwego na ogórkach, należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • Nie sadzić ogórków w jednym miejscu przez kilka lat z rzędu. Wysiew ogórka można przywrócić na pierwotne miejsce dopiero po 4 latach.
 • Nie pozwól, aby resztki roślin lub opadłe resztki owoców gniły na glebie.
 • Natychmiast wyrzuć opadłe liście.
 • Po zbiorach zdezynfekuj szklarnię roztworem formaliny.
 • Podnieś temperaturę powietrza w szklarni do +25 stopni.
 • Nie nadużywaj przy podlewaniu i używaj tylko ciepłej wody.
 • Do sadzenia wybieraj tylko odmiany odporne na choroby.

Mączniak prawdziwy na ogórkach: przyczyny i sposoby walki

Przy pierwszych oznakach mączniaka konieczne jest zastosowanie najskuteczniejszych w tym przypadku fungicydów. Doświadczeni ogrodnicy zalecają stosowanie leku „Topaz”, który przyjmuje się w proporcji 2 ml. roztwór na 10 litrów. woda. Kompozycję dokładnie miesza się i wlewa do butelki z rozpylaczem. Nawadnianie należy przeprowadzać przy suchej, bezwietrznej pogodzie. Łatwo pozbyć się choroby, jeśli działasz w odpowiednim czasie i zgodnie z instrukcjami.

Weiterlesen:
Mączniak prawdziwy na truskawkach, porzeczkach, agrestach, dzikich różach i innych jagodach

Stosowanie fungicydów jest również wskazane, gdy pasożytniczy grzyb zainfekował dużą część roślin. Polecam stosowanie leku Fundazol. Konieczne jest hodowanie 10 gramów na 10 litrów. woda. Konieczne jest spryskiwanie ogórków w sezonie 3 razy, a ostatni raz na tydzień przed spodziewanymi zbiorami.

Fungicyd „Acrobat MC” do walki z peronosporozą jest hodowany 20 g na 100 mkw. Przetwarzanie najlepiej wykonywać w okresie wegetacyjnym.

Kolejnym skutecznym lekarstwem na mączniaka rzekomego jest Previkur. Roztwór 3 ml leku rozcieńcza się w 2 litrach wody. Orientacyjne zużycie płynu na 1 mkw. gleba to 2 litry roztworu. Płyn wlewa się pod korzenie i po chwili przez system korzeniowy dostaje się do liści, tam gromadząc. W celu ochrony ogórków zaleca się wykonanie kilku zabiegów:

 1. po wysianiu nasion;
 2. W ciągu 2 tygodni;
 3. 2-3 dni po posadzeniu w ziemi;
 4. co 2 tygodnie przez cały sezon wegetacyjny (do 5 razy).

Mączniak prawdziwy na ogórkach: przyczyny i sposoby walki

Szybkość fungicydów

Lek „Skor” rozcieńcza się na 10 litrów. woda 2 ml. Opryskiwanie można przeprowadzać nie więcej niż 3 razy w sezonie i na miesiąc przed zbiorami. Jest skuteczny w temperaturach od +14 do +25 stopni, a na jego działanie nie ma wpływu deszcz, wiatr czy susza. Zaletą «Skor» jest pozytywny wpływ na kiełkowanie nasion.

Zalety i wady

Główną zaletą chemikaliów jest ich szybki wpływ na ognisko choroby i długi okres zapobiegania jej wystąpieniu. Jednak wszystkie chemikalia są toksyczne i mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie człowieka. Dlatego producenci zalecają stosowanie leków z najwyższą ostrożnością, nie przekraczając przepisanych dawek i ściśle przestrzegając instrukcji. Kolejną wadą jest uzależnienie pasożytów od substancji składowych.

Środki ludowe

Alternatywą dla związków chemicznych są środki ludowe, które od dawna kochają wszyscy ogrodnicy i ogrodnicy. Skutecznie zwalczają mączniaka prawdziwego na ogórkach i innych roślinach. Ponadto nie szkodzą uprawom i są bezpieczne dla ludzi.

Weiterlesen:
Pająk na róży. Metody zapobiegania i kontroli

Eksperci zalecają stosowanie we wczesnych stadiach słabych roztworów nadmanganianu jodu i potasu, które skutecznie wpływają na szkodniki, ale są całkowicie bezpieczne dla ludzi. Nadmanganian potasu pobiera się 1,5 g na wiadro wody (10 litrów). Wskazane jest przetwarzanie po deszczu, aby roztwór nie został wypłukany.

Mączniak prawdziwy na ogórkach: przyczyny i sposoby walki

Napar z dziewanny jest uważany za jedną z najskuteczniejszych przestarzałych metod. Należy jednak zauważyć, że przy jego regularnym stosowaniu skuteczność zmniejsza się z powodu adaptacji pasożytów. Musisz wziąć 1 część na 3 części wody i pozostawić na 3 dni. Następnie odcedź, rozcieńcz 3 razy i spryskuj co tydzień.

Inną metodą jest koktajl mleczny, który przygotowuje się w następujący sposób: 3 l. serum dodać do 7 l. woda + 1 łyżeczka. siarczan miedzi. Kompozycję dokładnie miesza się i rozpyla.

Cebula może być również przydatna przeciwko mączniakowi, zwłaszcza ich łuskom. 10 g łuski dodać do 200 litrów gorącej wody i parzyć przez 2 dni. Następnie odcedź i nałóż na uszkodzone liście ogórka.

Zalety:

 • zrównoważony rozwój;
 • dostępność składników składowych;
 • pozytywny wpływ na chorobę pasożytniczą po kilku zabiegach.

Wady:

 • niska wydajność od jednego razu;
 • czasami stworzenie rozwiązania zajmuje dużo czasu.

Mączniak prawdziwy na ogórkach: przyczyny i sposoby walki

Odmiany odporne na choroby

Najwcześniejsze odmiany ogórków odpornych na mączniaka prawdziwego:

 • Kciuk chłopiec;
 • Masza;
 • Korniszon Primadonna.

Wczesne ogórki:

 • Jaskółka oknówka;
 • Słowik;
 • Księżniczka.

Średnie odmiany ogórków:

 • Pasadena;
 • Natalia;
 • Ośmiornica;
 • gęsia skórka;
 • Feniks plus;
 • Lancaster.

Ogórki późne:

 • Drogi;
 • Ciemienie;
 • Leandro.

Przegląd wideo

Poniżej znajdują się recenzje wideo, które informują, jak radzić sobie z mączniakiem prawdziwym na ogórkach:

Opinie właściciela

Cicha sympatia:

W obliczu mączniaka prawdziwego na ogórkach postanowiłem podjąć niezbędne środki i pospieszyłem do sklepu po skuteczny środek na to. Zasugerowano mi Topaz. Nie trzeba dodawać, że byłem zadowolony. Łatwo go rozcieńczyć, wystarczy spryskać rośliny i problem stopniowo znika. Poradzili mi też, abym posadził odporne odmiany ogórków, takie jak Masza, Natalie czy Rodnichok.

голоса
Рейтинг статьи
Weiterlesen:
Phytophthora na ogórkach i papryce. Metody walki. Odmiany odporne na choroby
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector