Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Mączniak prawdziwy na różach i innych kwiatach

Mączniak prawdziwy to jedna z najczęstszych chorób roślin w ogrodach. Grzyb ten atakuje nie tylko kwiaty, ale także warzywa, a nawet owoce. Ponadto aktywnie rośnie zarówno na ulicy, jak i na roślinach domowych. Nie wszyscy ogrodnicy zwracają uwagę na biały kwiat na liściach roślin. Jest to jednak całkowicie błędne, ponieważ rozprzestrzenianie się infekcji może doprowadzić do śmierci nie jednej rośliny, ale wielu.

Ważne jest, że mączniak prawdziwy może być wywołany przez różnego rodzaju grzyby.

Na przykład róże są najczęściej atakowane przez grzyb Sphaerotheca pannosa Lew. Konsekwencje są najsmutniejsze – pasożyt nie pozwala na tworzenie się pąków, które po pewnym czasie wysychają bez otwierania. Na liściach początkowo blaszka wygląda jak mąka, następnie stopniowo ciemnieje, co prowadzi do ich wysychania. Róże, hortensje, kalanchoe, gerbery, pelargonie itp. są podatne na choroby.

Mączniak prawdziwy na różach

Na zdjęciu liście róży z mączniakiem przypominającym mąkę.

Przyczyną mączniaka prawdziwego na kwiatach domowych jest niewłaściwa pielęgnacja, która następnie prowadzi do osłabienia rośliny i ewentualnej śmierci. Z reguły zdrowy kwiat w pomieszczeniach ma dobrą odporność i może niezależnie oprzeć się pasożytom. Ale jeśli zasady opieki zostaną naruszone, w rezultacie skład soku ulega zmianie, a procesy metaboliczne ulegają pogorszeniu.

Przyczyny mączniaka prawdziwego na kwiatach

 • Dodawanie nadmiernych dawek nawozów i innych opatrunków;
 • Wysoka wilgotność w pomieszczeniu prowadzi do występowania chorób grzybiczych;
 • Nadmierne podlewanie prowadzi do procesów gnilnych;
 • Gleba była pierwotnie zainfekowana grzybem;
 • Nieterminowe czyszczenie powierzchni gleby z opadłych liści.

Rozprzestrzenianie się zarodników grzyba odbywa się w następujący sposób:

 • drogą powietrzną;
 • przez wodę;
 • ręce, jeśli najpierw wzięli chorą roślinę, a potem zdrową;
 • owady.

Objawy mączniaka prawdziwego

Na wszystkich kwiatach, zarówno roślinach doniczkowych, jak i ogrodowych objawy choroby są takie same. Przede wszystkim pojawia się biała powłoka, która początkowo ma punktową lokalizację. Z biegiem czasu dotknięty obszar rośnie, obejmując cały obszar liścia, łodygi i pąków. Przejaw choroby w warunkach zewnętrznych najczęściej występuje pod koniec wiosny, kiedy temperatura powietrza osiąga +16 +18 stopni. Przez całe lato następuje aktywny wzrost grzybni i już jesienią zarodniki wpadają do gleby, aby spędzić tam zimę pod warstwą opadłych liści.

Weiterlesen:
Wróżby ludowe: 25-31 sierpnia

Mączniak prawdziwy na różach i innych kwiatach

Mączniak prawdziwy na różach

Mączniak prawdziwy na różach

Mączniak prawdziwy jest trudny do kontrolowania na kwiatach na zewnątrz, ale jeśli zostaną podjęte środki zapobiegawcze, nie będzie trzeba się tym zajmować. Unikaj przepełnionych roślin, ponieważ blokują swobodny przepływ powietrza i zwiększają wilgotność. Róże należy podlewać tylko rano, ponieważ w ciągu dnia woda na liściach wysycha. Pamiętaj o ważnej zasadzie — mniej nawozu jest lepsze niż jego duża ilość. Nawozy należy stosować ściśle w zalecanych dawkach i zgodnie z instrukcją. Jako środek zapobiegawczy sadzonki należy posypać popiołem.

Zrównoważone odmiany

 • Cadillaca;
 • Roseman Jeanon;
 • Dzień Glorii;
 • Krokus Róża;
 • Halle i inni.

Mączniak prawdziwy na fiołkach, begonie

Mączniak prawdziwy na różach i innych kwiatach

Mączniak prawdziwy na fiołkach

Choroba może objawiać się podczas przekarmiania nawozami azotowymi, gdy roślina ulega osłabieniu. Aby zapobiec pojawieniu się mączniaka prawdziwego na fiołkach i begoniach, konieczne jest karmienie kwiatów podczas hibernacji nawozami fosforowymi lub potasowymi.

Mączniak prawdziwy na storczykach

Phalaenopsis to najczęściej spotykane storczyki na naszych parapetach. Są odporne na różne choroby i przystosowane do naszego klimatu. Ale nawet ta silna roślina może zarazić grzyba. Przede wszystkim roślina jest poddawana kwarantannie przez 2 tygodnie. A miejsce, w którym stał, jest spryskane lekiem przeciwgrzybiczym. Leczenie przeprowadza się 3 razy co 10 dni za pomocą Fitosporin. Nie ma odpornych odmian.

Mączniak prawdziwy na petuniach

Mączniak prawdziwy na różach i innych kwiatach

Mączniak prawdziwy na petuniach

Piękna i bujna roślina, taka jak petunia, jest również podatna na choroby grzybowe. Przy pierwszych oznakach manifestacji pasożyta konieczne jest usunięcie wszystkich wysuszonych liści na pniu przy ziemi. Przenieś roślinę w słoneczne miejsce. Jako skuteczny środek przeciwko chorobie najlepiej stosować roztwór surowicy.

Odmiany petunii odporne na mączniaka prawdziwego nie były hodowane, ale przy odpowiedniej pielęgnacji i środkach zapobiegawczych choroba ta nie zaszkodzi twoim kwiatom.

Weiterlesen:
Wróżby ludowe: 6-15 sierpnia

Mączniak prawdziwy na pelargoniach

Mączniak prawdziwy na różach i innych kwiatach

Mączniak prawdziwy na pelargoniach

Do leczenia stosuje się fungicydy lub siarkę koloidalną. Dotknięte liście należy natychmiast usunąć. Nie ma odpornych odmian.

Mączniak prawdziwy na Kalanchoe

Szczegółowy film opowiadający o walce z mączniakiem na Kalanchoe

Skuteczne będzie użycie Fitosporin-M, który rozcieńcza się 1 ml na 1 łyżkę wody.

Mączniak prawdziwy na gerberach

Najlepiej leczyć fungicydem Fitosporin-M.

Chemikalia do zwalczania mączniaka prawdziwego

 1. Jednym z najpewniejszych sposobów walki z pasożytem jest potraktowanie rośliny w początkowej fazie choroby siarką koloidalną. Fungicyd jest sprzedawany w postaci proszku i jest rozcieńczany w ilości 30 g na 10 litrów. woda. Temperatura powietrza, w której zaleca się przeprowadzać obróbkę, powinna wahać się w granicach +20 +28 stopni.
 2. Lek Thiovit Jet ma główny składnik aktywny siarkę, więc metoda rozcieńczania i stosowania jest podobna do siarki koloidalnej.
 3. Najczęstszy lek „Topaz” skutecznie radzi sobie z grzybem zarówno we wczesnych stadiach manifestacji, jak i później. Roztwór przygotowuje się w ilości 5 litrów. woda jest pobierana 2 ml. fundusze. Wskazane jest powtórzenie zabiegu po dwóch tygodniach.
 4. Wielu ogrodników stosuje Speed, który jest najskuteczniejszy przy 14-25 stopniach. Roztwór przygotowuje się z 1 ml. lek i 5 litrów. ciepła woda.
 5. Strobi to lek ogólnoustrojowy stosowany w wielu chorobach. Przy 10 l. wodę rozcieńcza się 2-4 g leku.

Wszystkie są niebezpieczne dla ludzi, ale potężne w walce z chorobą. Używaj leków tylko zgodnie z instrukcjami i przestrzegając środków bezpieczeństwa. Zaletą jest to, że nie trzeba ich używać z obowiązkową częstotliwością. Skuteczność jest tak wysoka, że ​​już po raz pierwszy problem zniknie. W przypadku roślin domowych zaleca się stosowanie biofungicydów.

Środki ludowe na mączniaka prawdziwego

Zaletą metod ludowych jest ich bezpieczeństwo dla ludzi. Ale najlepiej jest używać ich do zapobiegania chorobie lub we wczesnych stadiach. Dodatkowym plusem jest to, że niewiele z użytych substancji to odżywki.

 1. Serwatka to jeden z najbardziej znanych ludowych sposobów walki z chorobą. Przy 5 l. woda rozcieńczona 1 litr. dodaje się surowicę i 10 kropli jodu. Rośliny należy leczyć co 2 tygodnie.
 2. Skuteczny jest roztwór popiołu, który rozcieńcza się w ilości 1 kg. na 10 l. woda. Roztwór podaje się w infuzji przez 3 dni, od czasu do czasu mieszając. Wielu ogrodników dodaje łyżkę startego mydła do prania. Odbywa się to tak, że krople nie spływają natychmiast z liści, ale pozostają w walce z grzybem.
 3. Soda oczyszczona jest również stosowana jako środek zapobiegający mączniakowi. Kompozycja powstaje na bazie 2 łyżek. łyżki sody, łyżki startego mydła i 5 litrów. woda.
 4. Krowi nawóz jest pobierany (najlepiej świeży) i rozcieńczany w stosunku 1:10. Podawać przez 10 dni. Następnie należy również rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10 i przetworzyć krzaki.
Weiterlesen:
Fakty o porzeczkach

Recenzje wideo

Recenzja wideo mączniaka prawdziwego na domowych petuniach i jak pozbyć się problemu

Przegląd wideo choroby na gerbera

Opinie ogrodników

Natalia Siergiejewna:

Mam pelargonię. Początkowo pojawiła się jasna biała powłoka, na którą jednak nie zwróciłem uwagi. Potem liście zaczęły gnić. Poradzono mi spryskać kwiat Topazem. Musiałem przetwarzać 3 razy w odstępie 10 dni, aby pozbyć się grzyba. W tym samym czasie i sąsiednie kwiaty posypane.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector