Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Mączniak prawdziwy na truskawkach, porzeczkach, agrestach, dzikich różach i innych jagodach

Prawie wszystkie odmiany jagód są podatne na tak nieprzyjemną i niebezpieczną chorobę jak mączniak prawdziwy. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to lekki, białawy nalot, ale jeśli nie rozpoczniesz walki na czas, możesz stracić nawet 70% plonów. Czynnikiem sprawczym choroby jest grzyb Erysiphe cichoracearum, zwany popularnie także bele. Na początku wygląda jak biała mąka, ale z czasem ciemnieje.

Na zdjęciu mączniak prawdziwy agrestu

Mączniak prawdziwy na truskawkach, porzeczkach, agrestach, dzikich różach i innych jagodach

Mączniak prawdziwy na agrestu

Najkorzystniejsze warunki do rozmnażania się grzyba i jego rozwoju to wysoka wilgotność i temperatura powietrza 16-25 stopni. Jeśli mówimy o otwartych przestrzeniach, eksperci zauważają obfite występowanie ognisk infekcji 3-4 dni po deszczu.

Objawy mączniaka prawdziwego

 • Grzyba łatwo rozpoznać — jest to biały nalot na liściach, łodygach i kwiatach. Ale często jest mylony z mączniakiem rzekomym lub mączniakiem rzekomym, który wygląda podobnie. W pierwszym etapie plamy pojawiają się na zewnętrznej stronie liścia, nieco później pojawiają się na wewnętrznej stronie liścia. Jeśli nie podejmiesz kroków w celu usunięcia rosy, plamy wpłyną na całą zieloną powierzchnię i spowodują wyschnięcie tej części.
 • Ze względu na to, że grzyb utrudnia dostęp składników odżywczych do liścia, liść zwija się, a następnie jego wysychanie i obumieranie. Wtedy cała roślina obumiera, a to z kolei wpływa na plon.

Mączniak prawdziwy na truskawkach, porzeczkach, agrestach, dzikich różach i innych jagodach

Mączniak prawdziwy na porzeczkach

Okresy rozwoju mączniaka prawdziwego

Zarodniki grzyba budzą się na wiosnę wraz z nadejściem ciepła, a mianowicie na początku stałej temperatury powietrza +16 stopni. Ogrodnicy muszą zachować szczególną ostrożność w tym okresie i podjąć środki zapobiegawcze, aby zapobiec wystąpieniu choroby. Jeśli nie zatrzymasz wzrostu plam mączniaka prawdziwego na liściach agrestu, czarnej porzeczki, truskawek lub winogron, to jest to cześć dla uszkodzenia jagód i całej rośliny jako całości. Gdy temperatura powietrza osiągnie +18 — +25°C, grzybnia zaczyna rozpylać zarodniki w celu dalszej reprodukcji. Należy zauważyć, że dzieje się to przy dowolnym stopniu wilgotności, a nawet w suchym klimacie.

Weiterlesen:
Stonka ziemniaczana. Metody postępowania ze stonki ziemniaczanej

Na przełomie sierpnia i września przypada sezon przygotowania pieczarki do zimowania. Brązowe owocniki tworzą się w postaci kropek. Tak więc grzyb zimuje, aby wraz z nadejściem ciepła ponownie się obudził.

Eksperci twierdzą, że każdy etap jest uleczalny, ale lepiej nie zwlekać, ale podjąć środki zapobiegawcze lub zniszczyć szkodnika we wczesnych stadiach.

Mączniak prawdziwy na truskawkach, porzeczkach, agrestach, dzikich różach i innych jagodach

agrest

Powszechne metody walki

Aby zapobiec pojawieniu się mączniaka prawdziwego na agrescie lub porzeczce, należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • Nie pozwól, aby resztki roślin lub opadłe resztki owoców gniły na glebie.
 • Natychmiast usuń opadłe liście.
 • Nie nadużywaj przy podlewaniu i używaj tylko ciepłej wody.
 • W przypadku choroby krzewów zmień całą ziemię wokół niej.

Przy pierwszych oznakach mączniaka konieczne jest zastosowanie najskuteczniejszych w tym przypadku fungicydów. Doświadczeni ogrodnicy zalecają stosowanie leku „Topaz”, który przyjmuje się w proporcji 2 ml. roztwór na 10 litrów. woda. Kompozycję dokładnie miesza się i wlewa do butelki z rozpylaczem. Nawadnianie należy przeprowadzać przy suchej, bezwietrznej pogodzie. Łatwo pozbyć się choroby, jeśli działasz w odpowiednim czasie i zgodnie z instrukcjami.

Stosowanie fungicydów jest również wskazane, gdy pasożytniczy grzyb zainfekował dużą część roślin. Polecam stosowanie leku Fundazol. Konieczne jest hodowanie 10 gramów na 10 litrów. woda. W sezonie konieczne jest opryskiwanie czarnej porzeczki 3 razy, a ostatni raz na tydzień przed spodziewanymi zbiorami.

Fungicyd „Acrobat MC” do walki z peronosporozą jest hodowany 20 g na 100 mkw. Przetwarzanie najlepiej wykonywać w okresie wegetacyjnym.

Kolejnym skutecznym lekarstwem na mączniaka rzekomego jest Previkur. Rozcieńcza się roztwór 3 ml. lek na 2 litry. woda. Orientacyjne zużycie płynu na 1 mkw. gleba ma 2 litry. rozwiązanie. Płyn wlewa się pod korzenie i po chwili przez system korzeniowy dostaje się do liści, tam gromadząc.

Weiterlesen:
Przepis na kwas borowy z karaluchów, czyli jak zrobić

Lek „Skor” rozcieńcza się na 10 litrów. woda 2 ml. Opryskiwanie można przeprowadzać nie więcej niż 3 razy w sezonie i na miesiąc przed zbiorami. Jest skuteczny w temperaturach od +14 do +25 stopni, a na jego działanie nie ma wpływu deszcz, wiatr czy susza. Zaletą «Skor» jest pozytywny wpływ na kiełkowanie nasion.

Zaleca się wykonanie następujących czynności:

 1. Usuń wszystkie porażone liście, jagody, kwiaty itp. Z krzaka.
 2. Spryskaj krzak silnym strumieniem z węża.
 3. Usuń warstwę ziemi wokół krzaka.
 4. Traktuj krzak preparatem.
 5. Powtórz opryski jeszcze 2 razy w odstępach tygodniowych.

Zalety i wady

Główną zaletą chemikaliów jest ich szybki wpływ na ognisko choroby i długi okres zapobiegania jej wystąpieniu. Jednak wszystkie chemikalia są toksyczne i mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie człowieka. Dlatego producenci zalecają stosowanie leków z najwyższą ostrożnością, nie przekraczając przepisanych dawek i ściśle przestrzegając instrukcji. Kolejną wadą jest uzależnienie pasożytów od substancji składowych.

Mączniak prawdziwy na truskawkach, porzeczkach, agrestach, dzikich różach i innych jagodach

Mączniak prawdziwy na truskawkach

Środki ludowe

Alternatywą dla związków chemicznych są środki ludowe, które od dawna kochają wszyscy ogrodnicy i ogrodnicy. Dość skutecznie zwalczają mączniaka prawdziwego na truskawkach, truskawkach i innych roślinach jagodowych. Ponadto nie szkodzą uprawom i są bezpieczne dla ludzi.

Eksperci zalecają stosowanie we wczesnych stadiach słabych roztworów nadmanganianu jodu i potasu, które skutecznie wpływają na szkodniki, ale są obojętne dla człowieka. Nadmanganian potasu pobiera się 1,5 g na wiadro wody (10 litrów). Wskazane jest przetwarzanie po deszczu, aby roztwór nie został wypłukany.

Olej rzepakowy stosuje się również w leczeniu mączniaka prawdziwego czarnej porzeczki i agrestu. Olejek jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu można go łatwo mieszać w proporcji 10 ml. fundusze na 10 litrów. woda. Ta metoda ma doskonałą wydajność.

Kolejnym skutecznym lekarstwem na mączniaka prawdziwego jest roztwór popiołu. Pobiera się 1 kg. popiół i podawać przez tydzień w 10 litrach. woda. Okresowo konieczne jest mieszanie płynu. Następnie odcedź, dodaj trochę mydła w płynie i przetwórz rośliny.

Weiterlesen:
Mączniak. Przyczyny i metody walki

Mączniak prawdziwy na truskawkach, porzeczkach, agrestach, dzikich różach i innych jagodach

Zwykła soda oczyszczona będzie niezastąpionym narzędziem w walce z pasożytem. Mieszaninę przygotowuje się z 2 łyżek. soda, 10 l. woda i 2 łyżki. tarte mydło do prania. Ta metoda jest skuteczna w leczeniu białaczki na porzeczkach.

Zalety:

 • zrównoważony rozwój;
 • dostępność składników składowych;
 • pozytywny wpływ na chorobę pasożytniczą po kilku zabiegach.

Wady:

 • niska wydajność od jednego razu;
 • czasami stworzenie uzdrawiającej mikstury zajmuje dużo czasu.

Odmiany odporne na choroby

Najbardziej odporne odmiany agrestu odporne na mączniaka prawdziwego:

 • Niesłuchowski;
 • Houghtona;
 • Wiosna;
 • Malachit.

Odporne odmiany porzeczek:

 • binarny;
 • mieszkaniec lata;
 • Ilja Muromiec;
 • Pokusa;
 • Kupalinka.

Odporne odmiany dzikiej róży:

 • Bakal;
 • Wasilij Iwanowicz;
 • Szczęśliwy;
 • Deser;
 • Promień;
 • Rukh.

Przegląd wideo

Poniżej znajdują się recenzje wideo, które mówią, jak radzić sobie z mączniakiem prawdziwym na roślinach jagodowych:

Opinie ogrodników

Małgorzata:

Na walkę z mączniakiem amerykańskim było już za późno, gdyż nie przywiązywał wagi do białego nalotu porzeczek. Poradzono mi, aby natychmiast spryskać wszystko Topazem. Plony przepadły, ale krzaki zostały uratowane. W przyszłym roku będę ostrożniejsza i przeprowadzę profilaktykę.

Walentina:

Co roku leczę swój ogród przed wszystkimi szkodnikami, w tym mączniakiem amerykańskim. Używam biologicznych środków chemicznych, które skutecznie niszczą szkodniki i są nieszkodliwe dla ludzi.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector