Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Mączniak prawdziwy na winogronach: objawy i metody kontroli

Mączniak prawdziwy to jedna z najczęstszych chorób w ogrodzie. Działa absolutnie na wszystko, na co opadają zarodniki grzyba. Ale jest to spowodowane różnymi rodzajami grzybów, które infekują niektóre rośliny. Na przykład patogen Oidium tuckeri osadza się na winogronach. Negatywnie wpływając na pędy, liście, kwiaty i jagody, grzyb znacznie ogranicza rozwój rośliny, a nawet może prowadzić do jej rozkładu.

Mączniak prawdziwy na winogronach: objawy i metody kontroli

Inną nazwą mączniaka prawdziwego na winogronach jest oidium lub popielniczka. Zarodniki grzyba dobrze znoszą mrozy, ponieważ chowają się pod łuskami oczu, w glebie, pod opadłymi liśćmi. Późną wiosną, gdy temperatura dochodzi do +18 °С … +25 °С, zarodniki budzą się i zaczynają rozwijać się na powierzchni liścia. Przy wysokiej wilgotności rozwój następuje szybciej. Dlatego z reguły aktywacja wzrostu następuje po deszczu.

Objawy i okresy rozwoju mączniaka prawdziwego

Inna manifestacja oidium zależy od pory roku. Wiosną, gdy grzyb się właśnie obudził, winogrona pokrywają się jasnym białym nalotem przypominającym mąkę (stąd nazwa). Ze względu na to, że choroba przenika do komórek rośliny i atakuje je, dostęp składników odżywczych jest zaburzony, a liść wysycha. Stopniowo płytka ciemnieje, ponieważ tworzą się pod nią brązowe plamy.

Latem, wraz z postępem choroby, dotknięte nią winogrona wysychają i ciemnieją. Potem pękają i gniją. Do czasu zbioru, a konkretnie jesienią, jagód pozostało bardzo mało, a wiele z nich jest dotkniętych mączniakiem prawdziwym. Stanie się tak, jeśli nie podejmiesz działań terapeutycznych, a jeszcze lepiej zapobiegawczych, aby nie dać chorobie najmniejszej szansy.

Mączniak prawdziwy na winogronach: objawy i metody kontroli

Mączniak prawdziwy winogron

Po zbiorach przeprowadza się ostatni jesienny opatrunek i leczenie chorób i szkodników. Podczas jesiennego przetwarzania nie można bać się stosowania chemikaliów.

Powszechne metody walki

Aby zapobiec pojawieniu się mączniaka prawdziwego na winogronach, należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • W odpowiednim czasie usuwaj resztki roślin i opadłe owoce z gleby.
 • Natychmiast usuń opadłe liście.
 • Nie nadużywaj z podlewaniem.
 • Utrzymuj winnicę wolną od chwastów.
 • W przypadku choroby krzewu zmień całą ziemię wokół niego, oderwij dotknięte liście i spal je.
Weiterlesen:
Przędziorek na truskawkach i innych jagodach: jak walczyć

Stosowanie fungicydów

Aby szybko i skutecznie pozbyć się mączniaka prawdziwego na winogronach, należy stosować związki chemiczne przeznaczone do zwalczania tej choroby. Obecnie prezentowana jest szeroka gama fungicydów, które doskonale radzą sobie z zadaniem: Topaz, Acrobat CM, Skor, Vitaros i tym podobne. Musisz je hodować zgodnie z instrukcją. Z reguły jest to 20 g na 10 litrów. woda. Rośliny należy opryskiwać. Jednak ze względu na to, że są niebezpieczne dla człowieka, konieczna jest praca w masce. Zwykle wystarczą 2 razy w sezonie, aby pozbyć się grzyba, ale jeśli sytuacja się utrzymuje, można ją przetwarzać do 4 razy w odstępie 10 dni.

Ważny! Niemożliwe jest traktowanie winogron fungicydami w okresie dojrzewania jagód. Wskazane jest stosowanie biosubstancji lub środków ludowych.

Jednym ze skutecznych sposobów walki jest siarka, która po rozpuszczeniu jest dobrze przyswajana przez grzyby. Spryskaj roztwór przed wschodem lub po zachodzie słońca. W przypadku stosowania w celach profilaktycznych należy wziąć 30 g na 10 litrów. woda, a jeśli w lecznictwie, to 100 g. Ta ilość wystarczy do przetworzenia całej winnicy.

Zalety i wady

Główną zaletą chemikaliów jest ich szybki wpływ na ognisko choroby i długi okres zapobiegania jej wystąpieniu. Jednak wszystkie chemikalia są toksyczne i mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie człowieka. Dlatego producenci zalecają stosowanie leków z najwyższą ostrożnością, nie przekraczając przepisanych dawek i ściśle przestrzegając instrukcji. Kolejną wadą jest uzależnienie pasożytów od substancji składowych.

Mączniak prawdziwy na winogronach: objawy i metody kontroli

Środki ludowe

Stosowanie środków ludowych do leczenia mączniaka prawdziwego jest skuteczne tylko we wczesnych stadiach lub w celach profilaktycznych. Jeśli nalot nie został znaleziony natychmiast, mogą pomóc tylko fungicydy.

 1. Weź 2 łyżki. l. sucha musztarda i rozpuszcza się w 10 litrach. wrzątek. Po schłodzeniu roztwór nakłada się na uszkodzone obszary.
 2. Nadmanganian potasu jest dobrym lekarstwem na płytkę nazębną. 3 g rozpuścić w 10 litrach. wodę i co 5 dni przeprowadza się obróbkę. W sumie możesz spryskać 3 razy.
 3. Roztwór czosnku to również skuteczny środek ludowy nie tylko przeciwko mączniakowi, ale także przeciwko szkodnikom owadzim. Do 25 litra wlewa się 1 g posiekanego czosnku. gorąca woda. Pozwól, aby roztwór się zaparzyć i nałóż na winogrona w ciągu jednego dnia.
 4. Dziewanna pomaga zwalczać wszystkie rodzaje grzybów. Zalać wodą w proporcji 1:3 i pozostawić w ciemnym miejscu na 3 dni. Następnie rozcieńczyć wodą 2 razy i można go stosować do leczenia krzewów.
 5. Soda oczyszczona 1 łyżka. l. rozcieńczony w 4 litrach. woda. Do roztworu dodaje się mydło w płynie i dobrze miesza. Przetwarzaj co tydzień 3 razy.
Weiterlesen:
Mączniak prawdziwy na drzewach i zbożach: jabłko, brzoskwinia, pszenica

Mączniak prawdziwy na winogronach: objawy i metody kontroli

Przepisy ludowe

Zalety:

 • zrównoważony rozwój;
 • dostępność składników składowych;
 • pozytywny wpływ na chorobę pasożytniczą po kilku zabiegach.

Wady:

 • niska wydajność od jednego razu;
 • czasami stworzenie uzdrawiającej mikstury zajmuje dużo czasu.

Zrównoważone odmiany

Aby winogrona same były odporne na choroby, zaleca się sadzenie odmian odpornych, takich jak Semillon, Aligote, Negrul’s Memory, Favor.

Przegląd wideo

Opinie ogrodników

Nadzieja:

Uwielbiam moją winnicę, bo najsmaczniejszy sok to winogronowy. Dlatego, kiedy znalazłem mączniaka prawdziwego na liściach, byłem zdezorientowany. Po pierwsze, na początku jej nie poznałem. No, leć i dobrze. A potem, kiedy zginęło wiele winogron, postanowiłem coś zrobić. Jesienią spryskałem wszystko Topazem, a następnie wiosną zacznę środki zapobiegawcze.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector