Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Mini traktory Białoruś MTZ. Przegląd gamy modeli, właściwości, osprzętu, instrukcji

Przegląd miniciągników Belarus MTZ

Miniciągniki Belarus MTZ są uważane za zmniejszoną kopię pełnoprawnych ciągników, które wykonują podobny zakres pracy. Przeznaczone są do obróbki powierzchni o średniej wielkości. Najczęściej mini traktory są używane na działkach ogrodowych i polach uprawnych.

Mini traktory Białoruś MTZ

Maszyny Białoruś mają niewielką wagę i małe wymiary. Te dwa czynniki poprawiają zwrotność i wydajność sterowania, umożliwiając wykonywanie wąskich zadań na małych obszarach, na których nie zmieści się duży sprzęt.

Kabina operatora znajduje się jak najbliżej ziemi. Pozwala to właścicielom kontrolować postęp maszyny podczas pracy.

Gama modeli mini traktorów białoruskiej marki jest prezentowana w szerokim zakresie. Każdy model różni się charakterystyką techniczną i ceną. Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo.

Skład

 Białoruś MTZ 082

Białoruś mtz 082 to pierwszy model białoruskich mini traktorów, który zaczął być masowo produkowany w 1992 roku i zyskał dużą popularność.

Minitraktor Białoruś MTZ 082

MTZ 082 jest wyposażony w 12-konny silnik benzynowy.

Ta technika może wykonywać szeroki zakres prac, ma prostą konstrukcję i jest przeznaczona do użytku w trudnych warunkach.

Do tej pory cena używanego MTZ 082 waha się od 100 do 200 tysięcy rubli, w zależności od stanu.

Czytaj więcej—>

Białoruś MTZ 132N

Minitraktor Belarus mtz 132n to model benzynowy z napędem na wszystkie koła.

Minitraktor Białoruś MTZ 132N
 • Jest wyposażony w silnik benzynowy Honda GX 390 o mocy 11 koni mechanicznych, który charakteryzuje się zwiększoną wydajnością i zasobem silnika.
 • Skrzynia biegów w miniciągniku Belarus ma 7 kroków: 4 do przodu i trzy do tyłu.
 • Waga MTZ 132N to około 532 kg.

Cena nowego modelu to około 200 tysięcy rubli.

Czytaj więcej—>

Białoruś MTZ 152N

Minitraktor Belarus mtz 152n to ulepszony model mtz 132n. Ma wagę 650 kg. Pozwala to na używanie minitraktora Belarus MTZ 152n na cięższych glebach.

Białoruś MTZ 152N

Cena modelu fabrycznego to około 290 tysięcy rubli.

Czytaj więcej—>

Białoruś MTZ 211

Jest to model diesla białoruskiej marki, który jest wyposażony w silnik Laidong KM385T o mocy 25 KM.

Weiterlesen:
Minitraktor Catmann MT-244. Przegląd modeli. Charakterystyka

Białoruś MTZ 211

Skrzynia biegów ma 12 pozycji, co pozwala wybrać optymalną prędkość mini traktora z osprzętem.

Kupując z fabryki, białoruski minitraktor MTZ 211 będzie kosztował od 500 tysięcy rubli.

Białoruś MTZ 311 i 311M

Białoruś MTZ 311

Te dwa modele Białorusi należy rozpatrywać razem, ponieważ różnią się tylko silnikiem. 311 jest wyposażony w silnik wysokoprężny Laidong 3T30 o mocy 22,4 KM, a MTZ 311M ma MMZ-3LD o mocy 26 koni mechanicznych.

 • Waga 311M to 1450 kg.
 • Dwudziestobiegowa skrzynia biegów: 8 do przodu i 4 do tyłu.

Nowa Białoruś 311M będzie kosztować około 500 tysięcy rubli.

Białoruś MTZ 320 i 321

Są to dwa modele diesla białoruskich miniciągników, które są bardzo podobne pod względem parametrów technicznych.

Mini traktory Białoruś MTZ. Przegląd gamy modeli, charakterystyka

Białoruś MTZ 320 i 321
 • Różnią się konfiguracją kabiny. W MTZ 320 jest przeszklony, ale nie w 321 Białorusi.
 • MTZ 320 jest wyposażony w silnik wysokoprężny MMZ-3LD. Jego moc to 26 KM.
 • Minitraktor Belarus 321 jest wyposażony w silnik wysokoprężny LOMBARDINI LDW1603/B3 o mocy 26,5 KM.
 • Waga tych modeli wynosi około półtorej tony.

Cena nowego MTZ 320 wynosi około 620 000 rubli, a Białoruś 321 kosztuje około 595 tysięcy rubli.

Czytaj więcej—>

Rodzaje załączników

Minitraktory Belarus pokazują swoją wysoką funkcjonalność wraz z osprzętem. Producent oferuje wiele różnych załączników. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo gamie modeli wyposażenia dodatkowego.

Frezy, kultywatory, brony, kultywatory

Frez aktywny 00700-B służy do mieszania wierzchniej warstwy gleby o dowolnym składzie. Działka może być nachylona do 10°. Dopuszcza się pracę frezem FR-00700-B o nierównościach powierzchni do ±10 cm Głębokość zanurzenia frezów do 8 cm.

Fabryka Kruszyw Smorgon oferuje bronę BT-1.6. Służy do kruszenia pozostałych bloków po zaoraniu gleby. Ponadto brona służy do czyszczenia zaskorupienia gleby po zimie podczas siewu zbóż ozimych i bronowania sadzonek. Przystawka ta służy również do uszczelniania bruzd pod nasiona i nawożenia gleby.

W przypadku konieczności obróbki twardszych gleb, zamiast brony można zastosować kultywator KTD-1,3. Ma większą wagę, a jego pręty wbijają się głębiej w ziemię. Kultywator może być używany do wycinania chwastów, zanim wyrosną.

Weiterlesen:
Minitraktor 132P. Przegląd, charakterystyka, instrukcje

Kultywatory to ulepszone brony. Stanowią skrzyżowanie bron i kosiarek. Zwykle gleba jest obrabiana przez kultywatorów po zmieleniu gleby, dzięki czemu nie tylko rozbijasz bryły gleby, jak podczas bronowania, ale także ponownie mieszasz.

Pług, orka

Zakład Smorgon oferuje swoim klientom zakup uniwersalnego pługa. Jest to odpowiednik frezu i służy do mieszania twardych gleb, gdy frez nie może wejść w ziemię. Szerokość robocza pługa wynosi 25 cm, a średnia prędkość uprawy powierzchniowej to 5 km/h.

Z reguły ten pług nie jest zbyt poszukiwany. Ze względu na to, że w jednym biegu może wykonać tylko 1 rów. Pługi dwuobwodowe i trzyobwodowe są bardziej popularne w minitraktorach MTZ. Siła Białorusinów pozwala na bezproblemowe użytkowanie tego typu pługa. Z reguły pługi dwuobwodowe mają odwracalny udział.

A oto przegląd wideo przedstawiający, jak orka odbywa się za pomocą pługa:

Podczas orki konieczne jest prawidłowe ustawienie głębokości zanurzenia pługa tak, aby wynosiła ona do 18 cm, a także przed rozpoczęciem prac polowych należy koniecznie upewnić się, że pług dwuobwodowy jest dobrze przymocowany do mini traktora. Jeśli połączenia są luźne, istnieje duże prawdopodobieństwo awarii sprzętu.

Kosiarki i zgrabiarki

Producent oferuje swoim klientom kosiarkę rotacyjną KTM-2. Służy do wycinania i siekania chwastów, grubych roślin i małych krzewów. Kosiarka znajduje zastosowanie w ogrodnictwie, produkcji roślinnej, utrzymaniu dróg, torów kolejowych i terenów parkowych.

Prędkość mini traktora MTZ wraz z kosiarką rotacyjną wynosi około 8 km/h.

Jeśli konieczne jest przygotowanie siana na zimę, to po skoszeniu trawy należy je zebrać. Aby to zrobić, wygodnie jest użyć prasy lub po prostu grabi. Ten zaczep to konwencjonalna zgrabiarka z dużym uchwytem (około dwóch metrów).

Kopaczka i sadzarka do ziemniaków

Sadzarki do ziemniaków są wykorzystywane przez mieszkańców wsi do sadzenia bulw ziemniaka w ziemi. Jest to szczególnie ważne, gdy konieczna jest praca na dużych powierzchniach. Minitraktory MTZ wraz z sadzarką do ziemniaków mogą obsadzić około 7 hektarów. za godzinę pracy.

Gdy plon dojrzeje, należy go zebrać. Aby to zrobić, możesz użyć kopaczki do ziemniaków. Wykopuje warstwę ziemi na głębokości około 20 cm, następnie kruszy glebę na sicie i pozostawia bulwy na powierzchni.

Weiterlesen:
Minitraktor Scout T-15. Przegląd, charakterystyka, instrukcje

Odśnieżarki i łopaty łopatowe

W sezonie zimowym mini traktory MTZ pomogą w oczyszczeniu pokrywy śnieżnej. Aby wykonać te prace, istnieją dwie opcje osprzętu: odśnieżarki i łopata.

Jeśli musisz pracować na dużym obszarze, lepiej użyć odśnieżarek. Zbierają warstwę śniegu aktywnym nożem i kierują ją na koło pasowe i wirnik. Stamtąd jest wyrzucany na bok na odległość około 10 metrów. Odległość i kierunek rzutu można regulować, regulując położenie rynny.

Prostszym przystawką do odśnieżania terenu jest łopata. Po prostu odrzuca osad. Najczęściej do oczyszczania dróg z pokrywy śnieżnej używa się łopaty.

Szerokość łopaty łopaty z zakładu Smorgon wynosi 120 cm.

Dodatkowe załączniki

Przyczepy służą do transportu towarów na odległość. Przyczepa P05.02 wyposażona jest w przegubowy hak holowniczy. Wyposażony jest również w składane burty (co ułatwia załadunek i rozładunek), zawieszenie sprężynowe z amortyzatorem hydraulicznym oraz wzmocnioną ramę.

Dzięki przyczepie możesz używać minitraktora MTZ jako ładowarki domowej.

Szczotki komunalne służą do usuwania brudu, gruzu i liści z terenu. Szerokość jego chwytania wynosi 95 cm.

Razem z mini traktorem MTZ możesz korzystać z górnika. Jest to pług podwójny. Podczas pracy konieczne jest prawidłowe ustawienie odległości między lemieszami, aby nie uszkodzić wysadzanych roślin.

Instrukcja obsługi

Ten dokument jest książką odniesienia dla każdego właściciela miniciągników MTZ. Zawiera podstawowe informacje dotyczące charakterystyki technicznej Białorusi, jej konstrukcji, przeznaczenia dźwigni, zasad serwisowania i naprawy poważnych usterek.

 • Instrukcja MTZ 132
 • Instrukcja MTZ 152
 • Instrukcja MTZ 320 i 321

Serwis

Przed każdym wyjazdem konieczne jest wizualne sprawdzenie integralności minitraktora. Jeśli występują jakiekolwiek deformacje ciała lub części, należy je skorygować. Ponadto należy sprawdzić obecność paliwa i smaru.Mini traktory Białoruś MTZ. Przegląd gamy modeli, charakterystyka

Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że sprzęgło, układ hamulcowy, układ kierowniczy i oświetlenie (jeśli to konieczne) są w dobrym stanie.

Olej silnikowy należy wymieniać co 50 godzin pracy minitraktorów MTZ. M-10DM powinien być stosowany jako świeży olej latem, a M-10V zimą. Przed wymianą konieczne jest rozgrzanie silnika. Dzięki temu olej stanie się bardziej płynny i szybko wyjdzie ze skrzyni korbowej.

Weiterlesen:
Minitraktor Scout T-18. Przegląd, charakterystyka, instrukcje

Olej przekładniowy należy wymieniać tylko raz w roku lub co 1000 godzin. Instrukcja obsługi zaleca używanie sprawdzonego Tap-15V lub TAd-17i.

Jeśli miniciągnik MTZ jest benzyną, należy użyć paliwa AI-80 lub AI-92. W takim przypadku paliwo musi być świeże i bez obcych zanieczyszczeń.

Rozruch i docieranie

Przed przystąpieniem do montażu należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Zawiera rysunki i plany montażowe.

Następnie wlej olej i benzynę do odpowiednich przegródek. Ponieważ nie pochodzą z fabryki.

Pierwsze 8 godzin Białoruś powinna pracować w trybie docierania. W tym czasie nie wolno obciążać silnika dużymi obciążeniami.

Mini traktory Białoruś MTZ. Przegląd gamy modeli, charakterystyka

Minitraktor Białoruś MTZ 132N

Zaleca się włamanie pustą przyczepą lub użycie nożyc przy minimalnym zanurzeniu (do 5 cm). W tym czasie części silnika będą nasmarowane i pewnie wpasują się w rowki. Po zakończeniu docierania należy wymienić olej silnikowy.

Jeśli nie planujesz używać minitraktora MTZ przez ponad 2 miesiące, należy go odłożyć na mole.

Aby to zrobić, umieść urządzenie w garażu (lub innym pomieszczeniu chronionym przed światłem słonecznym i opadami), spuść benzynę i olej (w tym czasie będą zbierały wilgoć i staną się bezużyteczne), a także nasmaruj dźwignie zmiany biegów (aby podczas przestojów nie zacinali się). Lepiej jest odłączyć świece zapłonowe podczas konserwacji, aby styki się nie utleniały.

Poważne usterki i naprawy

Instrukcje użytkowania miniciągników Belarus zawierają sposoby rozwiązania głównych usterek. I każdy właściciel MTZ powinien je znać.

Jeżeli sprzęgło nie przekazuje momentu obrotowego:

 • Nie ma luzu pedałów (trzeba to wyregulować);
 • Tarcze napędowe są zużyte lub mają plamy oleju (należy je wymienić lub wyczyścić);
 • Tarcze na wielowypustach sklejają się (sprawdź ich położenie i w razie potrzeby usuń zacięcie).

Jeśli narzędzie nie podnosi się:

 • Poziom oleju w układzie hydraulicznym spadł poniżej znaku minimum (dolej oleju);
 • Pompa układu hydraulicznego jest wyłączona (włącz ją);
 • Zablokowany hydrauliczny zawór nadmiarowy (zdemontuj i wyczyść zawór).

Jeśli hamowanie minitraktora MTZ nie jest skuteczne:

 • Zwiększył się luz pedału (dostosuj jego położenie);
 • Zużyta tarcza lub klocek hamulcowy (wymień odpowiednie części).
Weiterlesen:
Minitraktor Scout T-18. Przegląd, charakterystyka, instrukcje

Jeśli skrzynia biegów się przegrzewa:

 • Mały luz przekładni lub łożyska (regulacja);
 • Brak oleju lub jego słaba jakość (dolej odpowiedni do tego modelu olej do wymaganego poziomu);

Jeśli rozrusznik nie działa:

 • Zerwanie lub słaby kontakt drutu (przylutuj lub połącz);
 • Słabe ładowanie akumulatora (naładuj go);
 • Zwarcie (oczyść powierzchnię kolektora lub wymień szczotki);
 • Słaby kontakt przełącznika magnetycznego (przekręć skok przełącznika o 2-3 obroty).

Recenzja wideo pracy

Recenzja wideo demonstruje działanie minitraktora MTZ 311N z nożem:

Poniższy przegląd wideo demonstruje działanie minitraktora Belarus jako pługa śnieżnego:

Opinie właściciela

Oto, co mówią na forach właściciele mini traktorów MTZ.

Piotr:

Dużo czasu spędzam w ogrodzie. Czasami trzeba było prowadzić ciągnik, ale jest to dość drogie. Dlatego zdecydowałem się na zakup mini traktora na rynku, duża ich liczba jest reprezentowana od drogich europejskich do tanich chińskich. Wybrałem MTZ 152. Wydało mi się to idealne rozwiązanie pod względem ceny i jakości. Teraz aktywnie korzystam z niego przy frezowaniu gleby, przetwarzaniu plonów, używam go jako ładowarki domowej i prasy. Warto zwrócić uwagę na jego niewielkie gabaryty, dzięki którym można go przewozić na konwencjonalnej przyczepie. Korpus wykonany z wysokiej jakości. Układ kierowniczy był początkowo sztywny, ale z czasem poluzował się i teraz obraca się bez wysiłku.

Iwan:

Chińskie modele, są Chińczykami w Afryce. Nie można nad nimi pracować codziennie, bo jedno lub drugie pęknie. A części są trudne do znalezienia. Dlatego postanowiłem zaufać naszym specjalistom i kupiłem MTZ 311N. Doskonały model pod każdym względem. Jest tak prosty jak karabin szturmowy Kałasznikowa. Można go bez problemu rozmontować i zmontować, a części, w razie potrzeby, można nabyć na prawie każdym rynku motoryzacyjnym.

Plusy: Jakość wykonania, łatwość konserwacji, niskie zużycie paliwa, doskonała wydajność

Minusy: Uszczelka olejowa układu hydraulicznego na początku mocno waliła, ale w końcu się zużyła. A ja chciałbym mieć kabinę, bo w czasie deszczu nie ma możliwości pracy.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию