Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
0 View
Artykuł Rating:
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Minitraktor z motobloku Salut. Instrukcje, schematy, rysunki

Minitraktor z motobloku Salut. Instrukcje, schematy, rysunki

Minitraktor z motobloku Salut. Instrukcje, schematy, rysunki

Wybór modelu ciągnika prowadzącego Salut

Prawie każdy szczęśliwy posiadacz ciągnika z operatorem prowadzącym, przynajmniej czasami, zastanawia się, czy możliwe jest przekształcenie ciągnika prowadzącego Salyut w ciągnik, jeśli nie prawdziwego bezpretensjonalnego pana pól MTZ lub John Deere, ale jednak.

Minitraktor z motobloku Salut. Instrukcje, schematy, rysunki

Motoblok Salut 100-BS-V

Wszelkie zmiany mają docelowo odciążyć ciężką pracę, podnieść komfort pracy i zwiększyć wydajność. Uważa się, że lenistwo przyczynia się do postępu — i rzeczywiście, czy nie lepiej usiąść na mini traktorze z traktora Salut, własnoręcznie przerobionego, aby wygodnie i znacznie wydajniej wykonywać tę samą pracę, zamiast chodzić po okolicy pole! A doświadczenie życiowe pokazuje, że wszelkie modele ciągników jednoosiowych — Salut, Neva, Agat — są konwertowane.

Przekonwertowane minitraktory z różnych modyfikacji ciągnika Salut-100 mają doskonałe właściwości techniczne.

 

Motobloki Salut Honda i Salut-5R z profesjonalnymi japońskimi silnikami wymagają minimum przeróbek. Minitraktor z ciągnika Salut-5L-6,5 (Lifan) po przeróbce pracuje stabilnie na dużych powierzchniach.

Najczęściej przerabiane są lekkie i średnie ciągniki pchane, które nie są początkowo przystosowane konstrukcyjnie do wykonywania szeregu prac.

Ciężkim ciągnikiem jednoosiowym, za pomocą odpowiedniego zaczepu, można wykonać wiele niezbędnych prac, a z mini-naczepą można go nawet zamienić w samochód ciężarowy.

Modernizacja

Stworzenie domowego produktu musi rozpocząć się od przestudiowania schematu kinematycznego i rysunków, a także przygotowania odpowiednich zespołów, materiałów, części i narzędzi. Możesz sam przygotować schemat lub wziąć ten przykład jako próbkę.

Minitraktor z motobloku Salut. Instrukcje, schematy, rysunki

Schemat kinematyczny mini-traktora

Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w kwestiach przeróbek i złamań, możesz kupić specjalny zestaw, który zawiera wszystkie niezbędne części do konwersji ciągnika jednoosiowego, a mianowicie:

 1. tylny podnośnik z ręcznym mechanizmem podnoszenia;
 2. błotniki, siedzenia, podnóżki i pedały;
 3. belka przednia, tarcze hamulcowe, piasty kół;
 4. rama z niezbędnymi mocowaniami silnika;
 5. sterowanie za pomocą drążków;
 6. dźwignie zwalniające blokadę półosi.

Krajowy producent Selmash LLC oferuje zestawy do przekształcenia ciągnika jednoosiowego w miniciągnik z różnymi opcjami konfiguracji — podstawowa, hydraulika, układ hamulcowy. Cena podstawowego zestawu jest całkiem do przyjęcia — w granicach 7 tysięcy hrywien.

Minitraktor z motobloku Salut. Instrukcje, schematy, rysunki

Zestaw do przebudowy traktora z operatorem prowadzącym w minitraktor

Zwykle podczas montażu domowego ciągnika z zestawem części nawet początkujący mechanicy nie mają specjalnych trudności. Ponadto dziś w wielu miastach istnieją warsztaty specjalizujące się w przebudowie traktorów Salut na mini traktory.

Oczywiście ta opcja nie jest odpowiednia dla tych, którzy chcą zrobić wyjątkową próbkę i dużo zaoszczędzić, na przykład przerwę 4×4.

Przy przeróbkach należy pamiętać, że w przypadku niestandardowej adaptacji ciągnika jednoosiowego konieczne będą przeróbki i udoskonalenia, wiele węzłów musi być wykonanych i połączonych w niezwykły sposób.

Ważne punkty projektowe do konwersji:

 • Wylądowanie kierowcy na sprzęcie podnosi jego środek ciężkości, co oznacza, że ​​aby uniknąć przewrócenia się na ostrym zakręcie, konieczne jest poszerzenie drugiej osi napędzanej o co najmniej 1-1,2 m.
 • Rozbudowa rozstawu osi ciągnika jednoosiowego. Dziś można kupić gotowe tuleje, których zainstalowanie na przednim wale napędowym ciągnika prowadzącego zwiększa odległość między kołami, dzięki czemu można bezpiecznie obejść się bez usług tokarza.
 • Jeśli nie ma mechanizmu różnicowego, problem zwiększenia zwrotności domowego produktu rozwiązuje się, instalując blokujące przedłużenia obrotowe, jednocześnie możliwe będzie zwiększenie rozstawu osi.

Sprzęt i części

Zrób to sam może wybrać rodzaj podwozia, napędu. Aby przekształcić traktor prowadzący w mini traktor, będziesz potrzebować:

 • dwa koła,
 • Przekładnia kierownicza,
 • siedzenie kierowcy,
 • zaczep,
 • pedały.

Możliwe jest zastosowanie części, które często leżą latami w garażach lub warsztatach. Tutaj pojawia się fantazja. Ktoś z kawałków starych rur wodociągowych wykonał doskonałą spawaną ramę, ktoś używa starych opon ciężarowych.

Ciężki ciągnik z silnikiem wysokoprężnym jest najodpowiedniejszym wariantem przeróbek, rezultatem będzie naprawdę potężna technika, choć domowa.

rama

Ramę minitraktora należy «przerysować» zgodnie z rysunkiem w celu dostosowania do drugiej pary kół. Platforma ciągnika może być platformą wywrotną lub całkowicie metalową.

Minitraktor z motobloku Salut. Instrukcje, schematy, rysunki

Projekt domowego mini traktora

Za pomocą szlifierki można ciąć pręty poprzeczne i wzdłużne, łącząc je śrubami lub spawaniem elektrycznym. Aby szwy były mocne, stosuje się mocowanie kombinowane: łączniki + pomocnicze zgrzewanie szwów.

Minitraktor z motobloku Salut. Instrukcje, schematy, rysunki

Rysunek ramki

Złamanie składające się z dwóch oddzielnych półram, które są połączone za pomocą zawiasów, znacznie zwiększa stabilność, manewrowość i mobilność minitraktora.

Zaczep montowany jest do ramy zgodnie ze schematem. Spawany hak holowniczy dodatkowo rozszerza możliwości minitraktora przebudowanego z ciągnika Salut.

Projekt ramy przeglądu wideo dla mini traktora

silnik

Minitraktor z motobloku Salut. Instrukcje, schematy, rysunki

Briggs & Stratton OHV 6.5 (5.5)

Silnik jest zwykle umieszczony z przodu, takie umieszczenie jako całości zrównoważy konstrukcję minitraktora. Napęd pasowy jest zamykany osłoną, ustala się położenie pedału sprzęgła.

Hydraulika jest dostosowana do obsługi niezbędnych osprzętów. Po zakończeniu tych prac na siedzeniu kierowcy należy zamontować, w razie potrzeby, reflektory i boczne sygnalizatory.

podwozie

Natywne koła z jednostki są przymocowane do tylnej osi, te wybrane są montowane na przedniej osi. Pożądane jest, aby bieżnik na nich był wyrazisty, co zapewni dobrą przyczepność na powierzchni. Alternatywnie możliwe jest użycie używanych części zamiennych.

Nowy komplet piast z układem hamulcowym, kierownicą, skrzynią biegów, drążkami kierowniczymi, kolumną kierownicy — idealny do montażu podwozia.

Ponadto za pomocą metalowej rury mocowane są przednie koła i piasty kół. Następnie drążki kierownicze są montowane i wyrównywane z przekładnią kierowniczą. Następnie — mocowanie skrzyni biegów na ramie, montaż drążka kierowniczego i kierownicy, regulacja kolumny kierownicy.

Przegląd wideo podwozia mini traktora

Układ hamulcowy

Zgodnie ze schematem układu określa się miejsce pedału hamulca i podstawowy cylinder hamulcowy. Film z konwersji „Salut” na minitraktor pokazuje szczegółowo kolejność prac nad prawidłową instalacją i regulacją układu hamulcowego.

Przegląd wideo instalacji układu hamulcowego w mini traktorze

Ostatnim etapem jest podłączenie sprzętu elektrycznego, wyświetlanie czujników na desce rozdzielczej.

Odmiany mini traktorów

Jeśli chodzi o to, co pierwotnie przyjęto za podstawę, istnieje kilka odmian minitraktorów przerobionych z ciągnika Salut:

 • Domowy traktor z silnikiem identycznym pod względem mocy z silnikiem ciągnika jednoosiowego z powodzeniem wykonuje wszystkie prace rolnicze na powierzchni 2-3 hektarów.
 • Minitraktor z mocniejszym silnikiem będzie mógł wykonywać wszystkie prace rolnicze na dużych obszarach — orkę, hilling, pielenie, sadzenie ziemniaków.

Dzięki dodatkowemu osprzętowi znacznie poszerzają się możliwości domowego sprzętu — odśnieżania, zbioru siana na powierzchniach powyżej 5 hektarów.

Zalety i wady

Niewątpliwie wydajność domowego mini traktora z ciągnika Salut pod względem funkcjonalności nie jest porównywalna z wydajnością fabrycznego odpowiednika, ale jest to zrozumiałe. W końcu celowość takiej techniki polega na użyciu na poziomie gospodarstwa domowego, gdzie domowe produkty wykazują doskonałe wyniki.

 • Prosta obsługa, proste naprawy, prawie wszystko jest wykonane z dostępnych części własnymi rękami — niezaprzeczalne zalety domowego ciągnika. Dużym plusem jest to, że koszt stworzenia domowego produktu jest znacznie niższy niż koszt fabrycznego mini traktora.
 • Wśród mankamentów warto zwrócić uwagę na potrzebę szczególnej wiedzy, staranności i żmudnej pracy, poszukiwania niezbędnych szczegółów. Jednak nie każdy odważy się na takie przeróbki.

Przykłady konwersji

Oprócz unikalnych okazów minitraktorów z ciągnika Salut, rzemieślnicy wykonują takie modele, że czas je rozdzielić na osobną klasyfikację — skuter śnieżny, zmotoryzowany holownik, pojazd bagienny, zmotoryzowany pies z zaprzęgiem, ATV. Zdjęcie i wideo pokazują zupełnie niestandardowe jednostki, które budzą zasłużony podziw dla umiejętności i talentu rzemieślników.

Minitraktor z motobloku Salut. Instrukcje, schematy, rysunki

Mini traktory z motobloku Salyut

Dzięki gotowemu podwoziu gąsienicowemu do różnych modeli ciągników jednoosiowych — „Favorit”, „Salyut”, „Agat”, „Neva” można przekształcić ciągnik prowadzący nie do poznania.

Opinie

Ponomarev Vladimir, Obwód Wołgograd

„Na początku długo pracował jako kultywator silnikowy Neva MK-100, wcześniej był Kret, wciąż radziecki. 10 akrów było więcej niż wystarczające. Kiedy wydzierżawiłem ziemię, kupiłem Salut 5 BS6 z Briggsem. Na boisku jest dobry, ale na ciężkim podkładzie z wózkiem cierpiał z tym. Przez zimę przerobiłem traktor pchany na minitraktor — kupiłem część wyposażenia, głównie używane części ze starej wozu strażackiego. Teraz na podjeździe trakcja jest doskonała, nawet z ładunkiem odległość wcale nie jest przeszkodą ”.

Siemionow S., Połtawa

„Może czyjś stary traktor pchany rdzewieje na biegu jałowym, więc wszystko jest w twoich rękach. Każdy, kto jest mniej lub bardziej zorientowany w mechanice i ma ochotę, może przekształcić minitraktor z ciągnika prowadzonego, jest to całkiem w mocy. Ja osobiście korzystałem z gotowego zestawu do konwersji, czas uciekał. Teraz postanowiłem zrobić samochód terenowy z Salyut-100 (chiński LIFAN 6,5 KM) — zmieniłem koła na szerokie, opony zabrałem z SUV-a. Oczywiście lepszy byłby chłodzony wodą ciągnik z silnikiem wysokoprężnym, ale myślę, że Salut również okaże się normalny ”.

Link do głównej publikacji