Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Motobloki NEVA: przegląd osprzętu i wyposażenia ciągniętego

Osprzęt do ciągników jednoosiowych Neva

Osprzęt do ciągników jednoosiowych Neva to dodatkowe wyposażenie techniczne do ciągników jednoosiowych, które służy jako sprzęt pomocniczy do uprawy ziemi i przygotowania gleby pod sadzenie sadzonek, nasion, a także podczas zbioru.

Za pomocą przystawek można łatwo przygotować glebę o dowolnym stopniu twardości do prac rolniczych, zbierać ziemniaki i inne rośliny bulwiaste, a także oczyścić ziemię z resztek roślinnych lub zbiorów.

Pługi zawieszane

Pług zawieszany PN

Pługi zawieszane to sprzęt, który służy do przygotowania gleby pod sadzenie zbóż, a także upraw przemysłowych. Za pomocą pługów można orać ziemię na różne głębokości.

Ponieważ ciągniki jednoosiowe Neva są przeznaczone do pracy na średnich i dużych powierzchniach i są przystosowane do spulchniania, orki i czyszczenia gleb o dowolnej złożoności, osprzęt, taki jak pług, umożliwia odwracanie górnej warstwy ziemi.

Proces orki sprawia, że ​​gleba jest bardziej miękka i lepiej przygotowana do dalszego sadzenia roślin, a także zmniejsza ilość chwastów, przenosząc ich nasiona do głębszych warstw ziemi.

Konwencjonalny pług zawieszany, na przykład pług PN, ma gabaryty 440x310x530 mm, szerokość roboczą 180 mm, maksymalną głębokość orki 220 mm i gabaryty 7,9 kg. Pług mocowany jest do ciągnika jednoosiowego za pomocą uniwersalnego zaczepu. Zaleca się stosowanie go na glebach, które nie były wcześniej traktowane.

Pług jednoskibowy H

Pług jednoskibowy jest lżejszy, jako przykład można przytoczyć model pługa H o wadze 5,9 kg. Ma szerokość roboczą 220 mm i głębokość orki 200 mm. Całkowite wymiary pługa to 480x320x475 mm. Pług mocowany jest do ciągnika jednoosiowego za pomocą zaczepu (brak w zestawie).

Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, że pług jest wyregulowany — plansza polowa powinna być równoległa do kierunku ruchu ciągnika prowadzącego.

Pług «MOLE»

Regulację pługa w ciągnikach jednoosiowych Neva należy przeprowadzić przed rozpoczęciem pracy na ziemi. Należy upewnić się, że wszystkie części są dobrze połączone i zamocowane we właściwej pozycji zgodnie z instrukcjami. W celu zamocowania traktor prowadzący jest umieszczany na płaskiej powierzchni, a dopiero potem dołączany jest pług.

Weiterlesen:
Przegląd przyczep do ciągników jednoosiowych NEVA. Wideo, majsterkowanie, rysunki

Możesz rozpocząć pracę z ciągnikiem prowadzącym i pługiem tylko wtedy, gdy wszystkie elementy złączne znajdują się w pozycji zalecanej przez instrukcje. Jeśli nie masz pewności co do prawidłowej pracy pługa, a podczas wynajmu ciągnika z operatorem prowadzącym słychać dziwny hałas, buczenie, klikanie lub inne nietypowe dźwięki, należy przerwać pracę poprzez zatrzymanie ciągnika, oraz następnie sprawdź poprawność sprzężenia pługa z ciągnikiem jednoosiowym.

Wideo: Motoblock Neva — orka pługiem

Nóż uprawowy

Frezy to specjalne przystawki wyposażone w noże różnej wielkości, które kruszą chwasty i roślinność w glebie. Noże można wymieniać i czyścić po uprzednim odpięciu noża od korpusu.

Frez do motobloku Neva

Głównym zadaniem kutra jest uprawa ziemi przed sadzeniem sadzonek lub nasion, a także obróbka powierzchni gleby w ramach przygotowań do zimowania.

Cutter’s łapki

Sam nóż składa się z zamontowanych noży. Są one mocowane do ciągnika jednoosiowego za pomocą sworznia, urządzenia sprzęgającego i sworznia królewskiego.

W razie potrzeby można regulować położenie noży na wysokość i ich kąt obrotu. W celu prawidłowego montażu zamontowanych noży zaleca się zainstalowanie ciągnika Neva prowadzonego na płaskiej powierzchni.

Nóż jest bezpiecznie zamocowany na ciągniku prowadzącym, co ułatwia pracę przy uprawie gleby lub innych manipulacjach. Zaleca się zainstalowanie dodatkowego wyposażenia na ciągniku z operatorem prowadzącym, zgodnie z instrukcją obsługi.

Sadzarka do ziemniaków

Jednorzędowa sadzarka zawieszana do ziemniaków

Niezbędnym sezonowym dodatkiem do motobloków Neva jest oczywiście sadzarka do ziemniaków. Np. jednorzędowa sadzarka zawieszana do ziemniaków to urządzenie, które umożliwia sadzenie bulw ziemniaka na głębokość 14 cm, stopień sadzenia bulw wynosi od 27 do 31 cm, a średnica sadzenia wynosi od 4 do 6 cm. szerokość tworzonego toru wynosi od 47 do 53 cm. Gabaryty takiego sprzętu to 67,5×56,5×79,0 cm przy wadze 37,5 kg.

Sadzarkę do ziemniaków mocuje się do ciągnika z operatorem za pomocą specjalnego wspornika (kołnierza). Wspornik można zakupić osobno lub uzupełnić zamówienie z tą częścią z wyprzedzeniem, przed zakupem. Konieczne jest używanie sprzętu na wcześniej spulchnionej glebie. Nie zaleca się stosowania na glebach nieprzygotowanych do sadzenia, a także na gruntach z dużą ilością korzeni, kamieni i innych ciał obcych.

Weiterlesen:
Przegląd ciągnika jednoosiowego Foreman GT 705 SK. Specyfikacje, zalecenia dotyczące obsługi, filmy, recenzje

kopaczka do ziemniaków

kopaczka do ziemniaków

Kopaczka lub kopaczka do ziemniaków to osprzęt, który nie wymaga zaczepu. Ich waga, szerokość chwytaka, gabaryty i głębokość kopania mogą się różnić, ale cel jest ten sam — wydobywanie ziemniaków z ziemi.

Kopaczka do ziemniaków jest montowana w specjalnym otworze na ciągniku jednoosiowym i mocowana dociskiem dostarczonym z ciągnikiem jednoosiowym. W celu szybkiego montażu koparki konieczne jest podniesienie kół ciągnika jednoosiowego Neva na wysokość od 100 do 200 mm i zamocowanie koparkę przed ciągnikiem jednoosiowym poprzez włożenie jej w odpowiednie otwory.

Zasada działania jest dość prosta: ziemia jest chwytana specjalnym nożem i wpada do mechanizmu wstrząsającego, więc większość ziemi i małe kamienie są przesiewane, a bulwy ziemniaka pozostają.

Niektórzy rolnicy sami wytwarzają kopaczki do ziemniaków, używając do tego celu odpowiednich materiałów. Jednak proces produkcyjny zajmuje trochę czasu, poza tym dla wysokiej jakości i nieprzerwanej pracy ciągnika, zwłaszcza dla początkujących rolników, lepiej jest wybrać gotowy sprzęt.

Według statystyk użycie kopaczek do ziemniaków daje wydajność zbioru 0,1-0,2 ha / h, liczba ta jest kilkakrotnie wyższa niż zbiór ręczny.

Zawieszana kopaczka do ziemniaków KNM

Najbardziej budżetową opcją jest uniwersalna kopaczka do ziemniaków, ma najprostszy wygląd i sposób mocowania.

Dodatkowo, dzięki temu, że do korzystania z takiej koparki nie jest potrzebny wał odbioru mocy, można ją podłączyć do ciągników pchanych starszych modeli, które nie posiadają WOM.

W przypadku średnich i dużych działek zaleca się stosowanie kopaczek wibracyjnych do ziemniaków, które pozwalają wydobyć z gruntu do 98% plonu ziemniaków.

Urządzenie koparek wibracyjnych jest bardziej złożone: głównymi elementami są wał wibracyjny, napęd, lemiesz.

Kopaczka do ziemniaków KMU-3 wibrująca pod WOM

Innym rodzajem kopaczek do ziemniaków są przenośniki. Zamiast wału wibracyjnego używają specjalnego pasa, wzdłuż którego ziemniaki są dobrze oczyszczone z ziemi. Ich główną zaletą jest szybkość pracy i jakość czyszczenia upraw. Wśród mankamentów jest dość wysoka cena sprzętu.

Weiterlesen:
Motobloki Centaur MB 2010D. Przegląd, charakterystyka, recenzje

Kopaczka do ziemniaków z przenośnikiem jednorzędowym KU-1s70 «Agrix» (szerokość 70 cm, skrzynia biegów, zabezpieczenie klina)

Kosiarka rotacyjna

Kosiarka rotacyjna KR-0,5 «NEVA»

Kosiarka to osprzęt, za pomocą którego traktor pchany poradzi sobie z dużymi powierzchniami, w tym powierzchnią ogrodu, ogródka warzywnego podczas koszenia trawy. Kosiarki do ciągników pchanych różnią się między sobą gabarytami, szerokością roboczą, wydajnością (ha na godzinę), prędkością, wysokością koszenia trawy i wagą.

Dodatkowo mogą być wyposażone w noże i śruby do mocowania. W nowoczesnym rolnictwie stosuje się kosiarki rotacyjne, które wyróżniają się sposobem mocowania do ciągnika jednoosiowego i stroną umiejscowienia na nim, na przykład z przodu lub z tyłu, z boku. Różne modele kosiarek posiadają różną ilość urządzeń tnących – od jednego do trzech. Im więcej urządzeń tnących, tym większą powierzchnię można obrobić kosiarką.

Głównym celem kosiarek jest koszenie trawy, koszenie pastwisk i oczyszczanie gleby z chwastów przed wprowadzeniem gruntów ornych do obiegu.

Nawiasem mówiąc, używanie kosiarki pozwala na uzyskanie wysokiej jakości siana — bez uszkadzania systemu korzeniowego trawy.

Kosiarka rotacyjna Neva – film z pracy

Okuchniki

Nie mniej często używanym osprzętem do ciągników Neva są koparki. Są niezbędne do hillingowania gleby.

Ten typ sprzętu różni się głębokością hillingu, rozwiązaniem skrzydeł łopaty, wymiarami i wagą.

Obsypniki składają się z korpusu, lemiesza i skrzydeł (jednego lub dwóch). Montowane są na ciągniku jednoosiowym za pomocą sworznia królewskiego i zaczepu za pomocą śrub. Podczas mocowania konieczne jest ustawienie niezbędnego rozwiązania skrzydeł górnika, w przeciwnym razie ciągnik prowadzący „prowadzi” na bok.

Istnieje również możliwość regulacji głębokości obróbki ręcznym zaczepem obsypnika.

ostrogi

Ścieraczki do ciągników jednoosiowych to metalowe koła wyposażone w specjalne noże do wysadzania i spulchniania ziemi. Świetne do orki. W związku z tym, używając tego typu dodatkowych części, można przetworzyć dużą powierzchnię gleby i głęboko ją poluzować.

Ważne: gleba rozluźniona za pomocą łap musi działać, to znaczy być stale używana do sadzenia roślin.

Ślizgi można nabyć zarówno osobno, jak i w zestawach z tulejami do ich mocowania (jeśli tuleja znajduje się w opakowaniu). Uszy są zamocowane na wale skrzyni biegów za pomocą zawleczek.

W przypadku ciągników pchanych z odblokowywaniem półosi zaleca się stosowanie tulei konwencjonalnych, ale jeśli w modelu ciągników pchanych przewidziane jest odblokowanie osi, można zdecydować się na tuleję mechanizmu różnicowego, która ułatwia manewrowanie sprzętem podczas skrętów.

Koła

Komplet kół trakcyjnych 16×6,50-8

Koła do ciągników jednoosiowych są częścią systemu jezdnego. W podstawowej konfiguracji motobloki są często wyposażone w koła z wysokim bieżnikiem. Oczywiście przy siewie i sadzeniu roślin ważniejsze jest, aby ciągnik prowadzący był bardziej stabilny — taką pozycję skuteczniej zapewnią łapy.

Ale zwykłe gumowe koła są niezbędne podczas transportu towarów na przyczepach i wózkach, sadzenia i kopania ziemniaków.

Zużyte koła, które zostały fabrycznie wyposażone w ciągnik jednoosiowy, dość łatwo wymienić — wystarczy kupić zwykłe gumowe opony z mocnym bieżnikiem.

Agregatory doczepiane do motobloków „Neva”

Agregaty doczepiane do ciągników jednoosiowych Neva obejmują:

  • dmuchawy do śniegu;
  • przyczepy;
  • łączniki;
  • środki ważące.

odśnieżarki

Odśnieżarka SMB «NEVA»

Przy pomocy tego typu sprzętu możliwe jest prowadzenie zimowych prac porządkowych na lądzie.

Korzystanie z dmuchawy śnieżnej pomoże szybko oczyścić duży obszar, a niekoniecznie terytorium gruntu, ale także otwartą przestrzeń, na przykład dziedziniec prywatnego domu, trawnik, ogród bez drzew.

Przyczepy

Przydatnym przedmiotem w rolnictwie jest przyczepa.

Niezbędny dodatek do ciągnika jednoosiowego, który umożliwia zbieranie plonów, sprzątanie terenu, transport małych i średnich ładunków po domku itp. Przyczepy różnią się ładownością (małe nazywane są zwykle wózkami), ładownością, gabarytem.

Sprzęgła

Zaczep to uniwersalna część zamienna mocowania do łączenia dowolnego typu osprzętu z ciągnikiem Neva.

Podwójny zaczep uniwersalny

Nie jest dostarczany w zestawach i należy go zakupić osobno. Zaczep można zamówić w momencie zakupu ciągnika jednoosiowego lub przy zakupie dowolnego rodzaju dodatkowych funkcjonalnych części.

Wagi

Odczynniki obciążnikowe służą do zwiększenia masy ciągnika, a tym samym do zwiększenia oddziaływania zaczepianego sprzętu na podłoże, w szczególności na takie wskaźniki, jak głębokość orki gleby, obniżenie poziomu koszenia trawy, kopanie ziemniaków na większej głębokości itp.

Mówiąc najprościej, za pomocą środka obciążnikowego można sprawić, że ciągnik prowadzący będzie cięższy, a przez to mocniejszy pod względem uderzenia w ziemię. Przykładem jest dziesięciokilogramowe obciążenie dla ciągnika prowadzonego Neva, zamontowanego na kołach lub obciążenie ważące o wadze 17 kg, zamocowane na kołku prowadzącym.

Ponowne wyposażenie motobloków Neva w ciągnik

Wielu właścicieli działek dokonuje takiej manipulacji, jak przekształcenie ciągników Neva w ciągnik.

Motoblock NEVA: przegląd osprzętu i osprzętu do niego ciągniętego

Minitraktor z ciągnika jednoosiowego Neva

Ogólnie rzecz biorąc, zadanie to jest dość realne, jednak do jego realizacji wymagana będzie pewna ilość dodatkowego wyposażenia, ale przede wszystkim potrzebny będzie ciągnik o dużej mocy. W końcu im większy obszar będzie musiał zostać przetworzony, tym mocniejsza będzie jednostka.

Aby zaoszczędzić zasoby, lepiej wybrać modele z silnikiem Diesla. Potrzebna będzie również dodatkowa para kół, układ kierowniczy i hamulcowy. Opisując w skrócie tworzenie traktora z traktora prowadzonego z tyłu to trudne zadanie.

Wideo: Minitraktor z ciągnika Neva

Jednak ogólna zasada jest taka: mając do dyspozycji potężny traktor Neva, zrobienie ciągnika do pracy na działce rolnej będzie znacznie łatwiejsze i tańsze niż zakup gotowego ciągnika.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию