Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Motoblok Kutaisi. Charakterystyka, załączniki, recenzje

Motoblok Kutaisi

Motobloki Kutaisi narodziły się w dalekim ZSRR pod koniec lat 80-tych. Swoją nazwę wzięły od lokalizacji fabryki maszyn w Kutaisi (Gruzja). Marka została opracowana przez włoską firmę AKME, która produkuje serię podobnych ciągników jednoosiowych Goldoni (Goldoni). Nowoczesne krajowe Kutaisi zostały opracowane na licencji tej firmy i otrzymały przedrostek „Super”. Gruzińscy inżynierowie nieznacznie przebudowali ciągnik prowadzony (przerobiono układ zapłonowy ze stykowego na bezstykowy, modernizacja wpłynęła również na sprzęgło jednostki).

Motoblok Kutaisi. Charakterystyka, załączniki, recenzje

Motoblok Kutaisi

Ciągnik jednoosiowy przeszedł wszystkie kontrole — do czasu (ponad 30 lat doświadczenia w produkcji, a jednostka nadal działa), GOST polecił go jako niezawodny środek mechanizacji na małą skalę, niezbędny do użytku prywatnego na małych działki. W tej chwili możesz uzyskać pełniejsze informacje o pracy, naprawach, częściach zamiennych itp. na licznych forach, na których omawiany jest Kutaisi-610.

Przegląd asortymentu

Georgian Machine-Building Plant wydał serię modyfikacji ciągników jednoosiowych Kutaisi:

 • Kutaisi Super-600
 • Kutaisi Super-608
 • Kutaisi Super-610
 • Kutaisi Super-612

Jednak najpopularniejszym modelem motobloków jest Kutaisi Super-610.

Kutaisi Super-610

To urządzenie jest przeznaczone do wszystkich rodzajów prac rolniczych z różnymi osprzętem. Dzięki niemu możesz nie tylko orać i uprawiać, ale także sadzić, kopać, bronować, kopać, podlewać, transportować towary, kosić trawę, odśnieżać i wiele więcej.

Urządzenie sprawdziło się dobrze na glebach gliniastych, gliniastych, piaszczystych i czarnoziemach.

Doskonale radzi sobie z przetwarzaniem dziewiczych gruntów. Ciągnik prowadzący jest przygotowany na różne warunki klimatyczne, ani opady, ani zmiany temperatury nie są dla niego straszne.

Motoblok Kutaisi. Charakterystyka, załączniki, recenzje

Motoblok Kutaisi Super-610

Czterosuwowa elektrownia benzynowa ALN 330 z dolnym układem zaworów ma moc 5,44 KM (4,8 kW). Ochrona wymuszonego powietrza chroni silnik przed przegrzaniem, chociaż instrukcja zaleca wykonywanie krótkich postojów na 2-3 minut po każdych 20-30 godzinach pracy ciągnika, co pozwoli na schłodzenie silnika.

Nowoczesne ciągniki jednoosiowe Kutaisi są coraz częściej wyposażane w silniki Hondy o mocy 6,5 KM.

Silnik uruchamiany jest z rewersyjnego rozrusznika ręcznego.Idealnym paliwem do silnika ALN 330 jest benzyna AI-92. Masa eksploatacyjna ciągnika prowadzonego wynosi 105 kg, dla lepszego efektu zanurzenia w zestawie znajduje się balast (dodatkowy ładunek lub obciążniki) — dwie żeliwne tarcze na koła po 15 kg i mocna płyta żeliwna pod skrzynia korbowa silnika o wadze 20 kg. Wszystkie części są szybko zwalniane.

W zestawie znajdują się koła pneumatyczne z szerokim bieżnikiem rolniczym, co zwiększa drożność ciągnika.

Głębokość spulchniania nożami (4 szt. w komplecie szablowym) sięga ok. 12 cm, dla wygody pracy dodatkowe koło transportowe.

Weiterlesen:
Kultywator benzyny Ludowej California-2 Patriot. Parametry modelu, praca wideo, recenzje

Motoblok Kutaisi. Charakterystyka, załączniki, recenzje

Noże do szabli

Skrzynia biegów jest czterobiegowa, są trzy biegi do przodu i bieg wsteczny. Sterowanie drążkiem, regulowane w dwóch płaszczyznach (w pionie i poziomie do 180 stopni). Na dźwigni sterowania znajduje się wał odbioru mocy, który umożliwia podłączenie dowolnego osprzętu do ciągnika prowadzonego z tyłu. W opakowaniu znajduje się uniwersalny zaczep, nożyce, klocki, przyczepa oraz koła.

Charakterystyka

Typ silnikaBenzyna, 4-suwowy
Moc, kWt)4.8
Objętość robocza327cm3
Rodzaj napęduZależny
Rodzaj zarządzaniaPręt
Koła zębate3 do przodu / 1 do tyłu
Pojemność zbiornika oleju (L)0.75
Szerokość robocza (cm)56-61
Średnica noża (cm)przez 30
Waga (kg)105

Załączniki

Jednostki Kutaisi to wielofunkcyjne urządzenia agrotechniczne, z ogromnym zakresem wykonywanych prac. Wszystkie dodatkowe opcje są możliwe przy udziale następujących załączników opracowanych przez Zakład Budowy Maszyn Kutaisi:

 • nóż. Urządzenie do spulchniania gleby. Noże to szabla i „kurze łapki”. Liczba noży na jednym nożu może wahać się od 3 do 4. W Kutaisi pierwotnie stosowano noże w kształcie litery L w kształcie szabli 21M.

 • Pług jednokadłubowy obracalny. Służy do orki dziewiczych gruntów, jesiennych prac uprawnych, kiedy trzeba zagłębić się w ziemię jak najgłębiej.
 • Przyczepa jednoosiowa. Przeznaczony do transportu towarów sypkich i jednostkowych, jego nośność może osiągnąć 500 kg.
 • Pompa. Pompa z silnikiem, która umożliwia wypompowanie wód gruntowych z rowów melioracyjnych, piwnic i złóż nawadniających.

  Motoblok Kutaisi. Charakterystyka, załączniki, recenzje

  Pompa wody (pompa)
 • Opryskiwacz. Służy do opryskiwania roślin różnymi związkami chemicznymi przeznaczonymi do zwalczania szkodników i poprawy wzrostu roślin. Opryskiwacz jest podłączony do adaptera, niezbędne ciśnienie wytwarza pompa z silnikiem.
 • Koparka Okuchnika. Urządzenie to pozwala wycinać bruzdy pod sadzenie roślin, układać w stosy już posadzone ziemniaki itp. Może służyć również do wykopywania ziemniaków.
 • Kosiarka. Oferowane są modele przedni, segmentowy i obrotowy. Kosiarki pozwalają zbierać paszę dla zwierząt, a także pilnować wyglądu trawnika.

 • Grabie. Urządzenie to nie tylko niweluje nierówności gleby za pługiem, ale również pomoże szybko zebrać siano, słomę itp. w jednym miejscu.
 • Uniwersalny zaczep. Używany jest model STs-15. Przeznaczony jest do agregacji różnych czasz z blokiem silnika. Uniwersalny zaczep umożliwia ustawienie wymaganego kąta natarcia czaszy oraz poziomu. Zaczep mocowany jest do pokrywy łożyska WOM za pomocą specjalnych kołków i nakrętek.

  Motoblok Kutaisi. Charakterystyka, załączniki, recenzje

  Zaczep uniwersalny STs00010 -15
 • Środki ważące. Zestaw do ciągnika z operatorem prowadzącym zawiera trzy obciążniki: 2 tarcze po 15 kg każdy, montowane za pomocą kołków na kołach i prostokątną płytkę o wadze 20 kg, przymocowaną do gaźnika ciągnika prowadzącego.
 • Koła pneumatyczne. Wyposażone w mocny bieżnik ciągnika, służą do transportu ciągnika jednoosiowego, a także w komplecie z przyczepą, kosiarką, odśnieżarką.

  Motoblok Kutaisi. Charakterystyka, załączniki, recenzje

  Koła pneumatyczne
 • Spodenki. Podczas prac polowych zakłada się je na wał zamiast kół. Wykonują podwójną pracę — transportują ciągnik jednoosiowy oraz dodatkowo spulchniają podłoże za pomocą przyspawanych na osi usztywnień.
Weiterlesen:
Motobloki i kultywatory Sadko. Przegląd cech modeli, praca wideo, recenzje

Nowoczesne rozwiązania umożliwiły dołączenie następujących zadaszeń.

 • Odśnieżarki. Oferowane są trzy odmiany: odśnieżarka szczotkowa, łopatkowa i ślimakowa.

 • Adapter. Wykonany w formie solidnej ramy na kółkach ze stałym siedziskiem. Zamienia traktor prowadzący w mini-traktor.
 • Sadzarka do ziemniaków. Ten baldachim całkowicie zmechanizuje niegdyś żmudny proces sadzenia ziemniaków. Bulwy wsypywane są do bunkra, gdzie są chwytane przez ostrza i opuszczane na żądaną głębokość w ziemię. Grzbiet gleby o pożądanej wysokości tworzy się natychmiast na wierzchu bulwy.
 • Kopaczka do ziemniaków. Zbiory ziemniaków są również zmechanizowane. Na ratunek przyjdą przesiewacze (wibracyjne) lub konwencjonalne koparki i w ciągu kilku minut plon znajdzie się na powierzchni gleby i bez strat.

 • Mocowanie gąsienicy itp. Ten baldachim ma znaczenie na terenach podmokłych, gdzie ze względu na dużą lepkość gleby występuje niska przepuszczalność ciągnika prowadzącego. Zwiększyła się powierzchnia kontaktu z podłożem, ciężar rozkłada się bardziej równomiernie, ciągnik prowadzący porusza się pewniej i bez poślizgu. Załączniki sprzedawane są osobno.

Instrukcja obsługi

Pakiet dla każdego ciągnika jednoosiowego zawsze zawiera instrukcję obsługi, Kutaisi nie jest wyjątkiem. Niniejsza dokumentacja ma na celu zaznajomienie właściciela ciągnika z operatorem z następującymi ważnymi informacjami:

 • Jednostka zmotoryzowana.
 • Charakterystyka techniczna motobloku.
 • Wymagania bezpieczeństwa dotyczące obsługi i konserwacji urządzenia.
 • Przeprowadzenie pierwszego uruchomienia ciągnika jednoosiowego, prawidłowe dotarcie urządzenia.
 • Utrzymanie.
 • Lista problemów wraz z ich przyczynami i rozwiązaniami.

Instrukcja obsługi zawiera szczegółowe schematy i rysunki z opisami wskazującymi położenie i wygląd wszystkich elementów i mechanizmów występujących w ciągniku z operatorem prowadzącym. Opisana jest również kolejność montażu jednostki, co pozwala nawet początkującemu zmontować ciągnik.

Możesz pobrać instrukcję obsługi ciągnika jednoosiowego Kutaisi w formie elektronicznej pod linkiem: Instrukcja obsługi motobloku Kutaisi Super 610

W dziale „Wymagania bezpieczeństwa” dowiesz się, jak bezpiecznie obsługiwać urządzenie, biorąc pod uwagę wszystkie obracające się części, przewody wysokiego napięcia, łatwopalne ciecze. Wiedząc to wszystko, ochronisz siebie i swoich bliskich przed kontuzjami, którzy mogą przebywać w pobliżu podczas prac terenowych.

Weiterlesen:
Przegląd noży, kultywatorów, bron do motobloków MTZ

Pierwszy start

Procedura pierwszego uruchomienia została opisana krok po kroku w instrukcji. Szczególną uwagę należy zwrócić na następujące punkty:

 • wlać olej do skrzyni korbowej silnika do pożądanego znaku;
 • wlej wysokiej jakości paliwo do zbiornika paliwa (AI-92);
 • sprawdź niezawodność wszystkich elementów złącznych.

Podczas docierania ciągnika prowadzącego wszystkie części i elementy silnika są docierane, co dodatkowo zapewnia wysoki zasób silnika dla ciągnika prowadzącego.

Od momentu pierwszego uruchomienia silnika rozpoczyna się proces docierania ciągnika prowadzącego, który trwa 25 godzin.

W okresie docierania zabrania się używania urządzenia z pełną mocą, w tym okresie dopuszczalny jest tryb oszczędzania przy połowie mocy urządzenia. Pod koniec okresu docierania należy wymienić olej w skrzyni korbowej.

Utrzymanie

Pozycja ta obejmuje:

 • Codzienna pielęgnacja urządzenia.
 • Kontrola miesięczna.
 • Kontrola kontrolna i serwis w centrum serwisowym.
 • Zachowanie na zimę.

Codzienne obowiązki właściciela ciągnika jednoosiowego, zapewnienie prawidłowej obsługi agregatu.

Przed pracą w terenie:

 • sprawdzić poziom paliwa, w razie potrzeby uzupełnić benzynę;
 • sprawdzić ilość oleju w skrzyni korbowej, uzupełnić do wymaganego poziomu;
 • sprawdzanie i dokręcanie śrub.

Pod koniec pracy rolniczej wykonaj następujące czynności:

 • oczyścić ciągnik prowadzący z brudu (myć);
 • suchy;
 • nasmaruj części trące urządzenia niezbędnymi smarami
 • przykryć i przechowywać w suchym miejscu.

Śledzimy i wymieniamy olej w skrzyni korbowej na czas. Pierwsza wymiana (z wyłączeniem okresu docierania) wykonywana jest po 50 godzinach pracy urządzenia. Następnie będziesz musiał przeprowadzać procedurę wymiany oleju co 100 godzin pracy ciągnika z operatorem prowadzącym.

Główne usterki i rozwiązania

Wymieniamy najczęstsze problemy charakterystyczne dla ciągnika Kutaisi.

Motoblok Kutaisi. Charakterystyka, załączniki, recenzje

Schemat silnika ALN-330V

Silnik nie uruchamia się:

 • paliwo nie jest dostarczane — sprawdź jego obecność w zbiorniku, sprawdź stan węży, gaźnika, filtra powietrza;
 • benzyna niskiej jakości — opróżnij ją i napełnij nową;
 • nie ma kontaktu na świecy zapłonowej — jeśli się wypali, wymień ją, osadza się sadzą — wyczyść, wyreguluj szczelinę;
 • system magnetyczny jest uszkodzony — sprawdź magneto, stan przewodu wysokiego napięcia, wyreguluj lub wymień w razie potrzeby.
Weiterlesen:
Szklarnie z poliwęglanu dla ochrony i wzrostu plonów

Silnik dymi:

 • gaźnik jest uszkodzony lub nie jest wyregulowany, konieczne jest dokonanie regulacji, jeśli to nie pomoże, zanieś go do centrum serwisowego.

Silnik przegrzewa się:

 • zatkany filtr paliwa — wyczyść lub wymień;
 • zatkany gaźnik — czyszczenie;
 • awaria łożyska — centrum serwisowe:
 • należy wymienić uszczelkę między gaźnikiem a skrzynią korbową.

Frezy nie obracają się:

 • luźne zapięcia — dokręcić;
 • wirniki zatkane grudami lub kamieniami — czyste;
 • Linka sprzęgła jest luźna — wyreguluj lub wymień.

Koła przestały się kręcić

 • poluzowane śruby mocujące — dokręcić;
 • linka sprzęgła nie wyregulowana — wyreguluj lub wymień;
 • luźne paski — wymienić.

Instrukcje dotyczące motobloku ZSRR „Kutaisi” „Super-610”:

Przegląd wideo

Przegląd urządzenia motoblokowego Kutaisi Super 610

Przegląd działania ciągnika prowadzonego Kutaisi z odśnieżarką ślimakową

Przegląd działania ciągnika prowadzonego Kutaisi z kosiarką rotacyjną

Opinie właściciela

Wasilij, 33 lata:

„Znalazłem „Cudowne techniki” w stodole mojego dziadka, jak zrozumiałem po oględzinach, traktor pchany nie był używany od ponad 10 lat. W pobliżu leżały ostrogi, noże, zaczep, a nawet przyczepa. Ciekawość i podekscytowanie dały się we znaki i po półtora miesiąca prac renowacyjnych ruszył ciągnik prowadzący. Oczywiście wymieniłem silnik, wstawiłem Hondę. Przeszedłem go, posprzątałem, wypolerowałem tam, gdzie trzeba, wyłączyłem — nikt w dzielnicy nie ma takiego asystenta, więc co jeśli poszedł do swojej trzydziestki!?

Piotr, 41 lat:

„Świadomie szukałem Kutaisi Super 610. Pamiętam go z dzieciństwa – kiedyś taki miał mój ojciec. Niezawodny, bezpretensjonalny, wydajny, odporny na śnieg i deszcz oraz zamieć. Kupiłem dwa na raz, w celu przywrócenia do jednego. To było dużo pracy, ale jestem zadowolony z rezultatu. A pługi i lochy, wody, na ogół pomagają przy ziemniakach — zapomnieli o «powiązanych» chorobach. Silnik też się zmienił — więc będzie mniej problemów z konserwacją, Honda jest łatwiejsza w utrzymaniu, są części zamienne, jest paliwo, wszystkie oleje…”

Alexander, lata 39:

„Mój ojciec we wsi orka taki traktor pchany chyba od dwudziestego roku. Jego ojciec naprawia go okresowo, ale uszkodzenia nie są poważne (koło pasowe, świeca zapłonowa, przegroda gaźnika). Bardzo mocny ciągnik jednoosiowy, zabiera każdą glebę, pewnie porusza się do przodu. Ojcu radzi się zmienić silnik, ale nadal się opiera, nadal jeździ ALN20. Są prawie wszystkie szopy — i kosiarka i pompa, odśnieżarka (wykonana ręcznie), wszystkie koparki-sadzarki. Działka o powierzchni 30 arów jest bezproblemowo obsługiwana. Doskonały ciągnik prowadzony, jeśli ktoś się natknie — weź go, nie pożałujesz ”.

голоса
Рейтинг статьи
Weiterlesen:
Motobloki Centaur MB 2070B. Przegląd, charakterystyka, recenzje
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector