Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
142 View
Artykuł Rating:
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Motobloki Motor Sicz. Przegląd, charakterystyka, załączniki

Motobloki Motor Sicz. Przegląd, charakterystyka, załączniki, instrukcje obsługi

Motobloki Motor Sicz. Przegląd, charakterystyka, załączniki

Opis

Motobloki Motor Sicz są montowane w Zaporożu w zakładzie o tej samej nazwie. Firma rozpoczęła swoją historię w 1907 roku. Obecnie zajmuje się produkcją silników do samolotów i turbin gazowych.

 

Produkty zakładu Motor Sich są poszukiwane nie tylko na rynku krajowym, ale także na rynku eksportowym. W sumie jest ponad 100 krajów, do których dostarczane są jej produkty.

Przegląd modeli

Zakład w Zaporożu oferuje kilka różnych modyfikacji sprzętu. Przyjrzyjmy się ich podobieństwom i różnicom.

 • Prześwit w ciągnikach jednoosiowych Motor Sich wynosi 24 cm, co pozwala na pracę na nierównych powierzchniach.
 • Osprzęt jest połączony z wałem odbioru mocy, co poprawia funkcjonalność ciągnika prowadzonego
 • Dzięki dyferencjałowi na kółkach z łatwością skręcisz urządzeniem na niewielkiej powierzchni.
 • Wszystkie modele Motor Sich są wyposażone w 6-biegową skrzynię biegów: 4 do przodu i 2 do tyłu.

Główną różnicą jest waga i zainstalowane silniki. Dlatego spójrzmy na przykład każdego modelu.

MB-6

Ten model zakłada moc silnika 6 koni mechanicznych. Dostępne są opcje na benzynę i olej napędowy.

Po prostu MB-6 jest oznaczony jako wersja benzynowa. Silnik do niego jest produkowany bezpośrednio w fabryce Motor Sich i nosi nazwę D-250.

MB-6D

Silniki Diesla są uważane za bardziej niezawodne i trwałe. Dlatego są bardzo poszukiwane. Bloki silników Diesla Motor Sich MB-6D są wyposażone w silnik Weima.

MB-6D waży 215 kg.

 

MB-6DE

Ulepszony model ciągnika prowadzonego MB-6D, który ma nie tylko rozrusznik ręczny, ale także elektryczny. Pozwala na bezproblemowe uruchomienie silnika zimą.

Dzięki zainstalowanej baterii waga tego modelu wzrasta do 235.

MB-8

Model ten posiada silnik benzynowy Motor Sich 05853-02 o mocy 8 KM. Jest montowany bezpośrednio w mieście Zaporoze.

Urządzenie waży 217 kg.

 

MB-8E

Ulepszony model MB-8 z akumulatorem elektrycznym, rozrusznikiem elektrycznym, reflektorem i zainstalowaną osłoną przed urządzeniem.

Z tego powodu wzrosła również waga urządzenia, która bez paliwa wynosi 230 kg.

MB-9

Model posiada silnik o mocy 9 koni mechanicznych. Motoblock Motor Sich MB-9 jest wyposażony w jednocylindrowy czterosuwowy silnik Weima 177F/P.

Motobloki Motor Sicz. Przegląd, charakterystyka, załączniki

Silnik motoblokowy Sicz MB-9

MB-9E

Ulepszony model MB-9 z rozrusznikiem elektrycznym i montowanym z przodu podnóżkiem, który pozwala oprzeć się o blok silnika Sich MB-9E podczas rozgrzewania silnika, naprawy lub przerwy w pracy.

 

MB-9DE

To urządzenie ma nie tylko rozrusznik elektryczny, ale także silnik wysokoprężny Weima 186 FE. Pozwala wydłużyć żywotność i zmniejszyć zużycie paliwa. Dlatego ciągnik Motor Sich MB-9DE jest droższy niż poprzednie modele.

MB-13E

Ciągnik prowadzący ma jednocylindrowy czterosuwowy silnik o mocy 13 KM. Od producenta Weima.

 

Problematyczna jest obsługa go z rozrusznikiem ręcznym, dlatego istnieją tylko modele z rozrusznikiem elektrycznym.

Załączniki

Same ciągniki jednoosiowe Motor Sich są bezużyteczne. Ich właściwości użytkowe uzyskuje się dzięki szerokiej gamie nasadek.

Nóż

Noże występują w dwóch odmianach: szabla i kurze łapki.

W kształcie szabli są uważane za klasyczne i są wykonane w formie szabli. Dostarczane są w stanie zdemontowanym z zestawem montażowym do montażu. Zaletą tego modelu jest łatwość konserwacji, ponieważ uszkodzone części można usunąć i zastąpić nowymi.

 

Jednak od niedawna można znaleźć frezy do kurzych łapek. Pozwalają na głębszą uprawę ziemi. Noże te wykonane są w postaci stalowych prętów przyspawanych do osi, a do ich końców przymocowane są trójkąty. W rezultacie cierpi na tym wytrzymałość konstrukcji. Przy zderzeniu z kamieniem najprawdopodobniej noga się odłamie i będziesz musiał ją ponownie przyspawać.

Ciągniki prowadzone przez Motor Sich używają noża do gleby.

 

Silnik Rototiller Sicz KF-1S

Pług

Najprostszym osprzętem do ciągnika prowadzonego Motor Sich jest pług. Przeznaczony jest do mieszania wierzchniej warstwy gleby.

Pługi są dwojakiego rodzaju: proste i odwracalne.

 

Klasyczny pług „Motor Sicz PN-1” podczas pracy po prostu odrzuca na bok warstwę ziemi.

Odwracalne mają specjalną formę lemieszy, która początkowo kilkakrotnie przewraca glebę, a dopiero potem odrzuca ją na bok. Pozwala to na rozbicie dużych bloków ziemi.

Podczas orki najważniejsze jest wykonanie równego pierwszego wykopu, następnie ciągnik jednoosiowy Motor Sich umieszcza się jednym kołem w koleinie, a pług opuszcza się w ziemię. Podczas drugiego przejścia zasypany jest pierwszy rów.

Brony

W celu wyrównania powierzchni ziemi za pługiem można wykorzystać brony Motor Sich BN-1.

 

Brona «Sicz silnikowa BN-1»

Mają prostą konstrukcję. Jest to rama ze stalowymi prętami zainstalowanymi w kilku rzędach, które wchodzą w ziemię i poruszając się razem z ciągnikiem pchanym Motor Sich rozbijają hałdy ziemi.

Kosiarki

Koszenie trawy jest uważane za dużą trudność na obszarach wiejskich. Mogą to być chwasty, które stale rosną na terenie, lub po prostu pole trawy, które trzeba skosić, aby zrobić siano na zimę.

 

Popularne są kosiarki rotacyjne. Ich konstrukcja przewiduje zamontowanie noży w dolnej części kosiarki, które podczas pracy swobodnie się obracają i ścinają trawę. Kosiarki rotacyjne są połączone z wałem odbioru mocy. Modele te działają tylko z młodą trawą średniej wielkości.

Kosiarki segmentowe posiadają dwa rzędy noży umieszczone na poziomym ostrzu. Podczas pracy poruszają się naprzemiennie, ścinając w ten sposób nie tylko trawę, ale także małe krzewy.

Kopaczka do ziemniaków i sadzarka do ziemniaków

Praca przy ziemniakach zawsze stanowiła duży problem dla mieszkańców wsi i właścicieli wiejskich chat. Motoblock Motor Sich wraz ze specjalnym wyposażeniem może w tym pomóc.

Sadzarka do ziemniaków przeznaczona jest do sadzenia bulw ziemniaka w gruncie. Przed nią jest pług, który robi rów, potem taśmociąg podnosi ziemniaki ze zbiornika i sadzi je w ziemi, a dwaj pagórki kopią je z tyłu.

Kopaczka do ziemniaków jest przeznaczona do

 

Aby uprościć zbiór roślin okopowych. Najpopularniejszym modelem jest ekran. Przed nią jest nóż, który wbija się w ziemię i zbiera warstwę ziemi. Następnie trafia na specjalny ekran (stalowe pręty, które wibrują i rozbijają duże stosy ziemi), pozostawiając na powierzchni tylko bulwy ziemniaka.

Motobloki Motor Sicz. Przegląd, charakterystyka, załączniki

Motor Sicz oferuje zakup gotowego zestawu zaczepów KK-3.

Okuchniki

W przerwie między sadzeniem a zbiorem ziemniaków trzeba o nie dbać. Najczęściej wykonywaną pracą jest hilling. W takim przypadku pomoże w tym ciągnik Motor Sich wraz z koparkami tarczowymi.

Ich konstrukcja składa się z dwóch talerzy, które obracają się swobodnie, a po zanurzeniu obracają warstwę ziemi, usuwając w ten sposób nie tylko nadmiar chwastów, ale także zrzucając ziemię na ziemniaki.

 

Jeśli nie masz pod ręką obsypnika, możesz użyć dwóch konwencjonalnych pługów na ramie, tak jak ma to miejsce w urządzeniu Motor Sich ON-1, należy jednak uważać, aby nie uszkodzić bulw ziemniaka.

Odśnieżarki i łopata

Zimą dla większości właścicieli ciągnik Motor Sich jest bezczynny, ale na próżno, ponieważ może pomóc w usuwaniu śniegu za pomocą dodatkowych przystawek.

Motobloki Motor Sicz. Przegląd, charakterystyka, załączniki

Zawieszana odśnieżarka «Motor Sich SUN-1C»

Odśnieżarki to specjalne koło pasowe, które zbiera śnieg i kieruje go do wirnika, który obraca go w specjalny zsyp. Zasięg wyrzucania śniegu, w zależności od mocy ciągnika prowadzącego i kierunku wiatru, może wynosić od 5 do 15 metrów.

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na pełnoprawną odśnieżarkę do ciągnika prowadzącego Motor Sich, możesz użyć łopaty. Jest to blacha stalowa wygięta w łuk, zagięta pod kątem i przyspawana do ramy.

Wagi

 

Wagi

Cała gama ciągników jednoosiowych Motor Sich jest uważana za profesjonalną wagę ciężką. Jednak podczas pracy na czystym lub ciężkim gruncie urządzenia o małej mocy mogą przesterować i zachowywać się nieprawidłowo. W takim przypadku konieczne jest dodatkowe dociążenie ciągnika prowadzącego za pomocą środków ważących.

Opcje fabryczne oferują kupowanie ich w postaci naleśników zawieszanych na osi koła. Ale pod ich nieobecność możesz użyć improwizowanych ciężkich narzędzi.

Koła i gąsienice

Gama modeli Motor Sich wyposażona jest w pneumatyczne koła o dużej średnicy i wysokim bieżniku, co pozwala na użytkowanie urządzenia nawet na mokrym podłożu lub lekkim śniegu.

Jeśli śnieg spadł obficie i trzeba go bez problemu przejechać, lepiej użyć gąsienic. Jest to specjalny prefiks, który zastępuje standardowe koła. Gąsienice zwiększają obszar kontaktu ciągnika prowadzącego z podłożem, zwiększając tym samym przyczepność.

ostrogi

Nie ma sensu używać gąsienic podczas pracy w okresie letnim, a przyczepność do podłoża czasami trzeba zwiększyć.

W takim przypadku możesz wymienić opony pneumatyczne na łapy. Stanowią felgę stalową, do której w równej odległości przyspawane są płytki w kształcie litery „V”.

 

Zestaw do prac uprawowych «Motor Sicz NZ-2»

Podczas ruchu ciągnika prowadzonego z łapami stalowe płyty wchodzą w ziemię i umożliwiają płynniejsze poruszanie się urządzenia.

Przyczepy

Przyczepy służą do transportu towarów ciągnikiem jednoosiowym Motor Sich. Istnieją różne typy w zależności od obciążenia.

Motobloki Motor Sicz. Przegląd, charakterystyka, załączniki

Wózek «Sicz silnikowy TS-1»

Przyczepy samowyładowcze „Motor Sich TS-1” są wygodne w użyciu podczas transportu ładunków masowych. Posiadają siedzisko z przodu konstrukcji, dzięki czemu operator może obsługiwać urządzenie siedząc.

Podczas przewozu długich ładunków wykorzystywane są przyczepy bez burt na podwoziu czterokołowym.

Adaptery

Główną wadą ciągników pchanych podczas pracy jest to, że właściciele muszą poruszać się za nimi na stojąco i szybko się męczyć.

Zakład w Zaporożu oferuje od nich zakup tego sprzętu.

 

Adapter AD-2V to urządzenie z przyczepką i wysokimi burtami. Masa tego adaptera to 170 kg. Jego nośność wynosi 320 kg.

Adapter AD-3V jest wykonany w postaci zwykłego siedziska, które jest połączone z ciągnikiem prowadzonym Motor Sich.

Instrukcja obsługi

Serwis

Aby ciągnik jednoosiowy Motor Sich działał jak najdłużej, należy o niego odpowiednio dbać.

 • Konieczne jest stałe monitorowanie poziomu oleju i paliwa w zbiornikach.
 • Do silnika zaleca się stosowanie oleju M-10G2k lub jego analogów o lepkości 10W-40 zimą lub 15W-40 latem.
 • Do skrzyni biegów należy stosować radzieckie oleje Tap-15v, TAd-17i lub inne podobne.
 • Dźwignie skrzyni biegów należy smarować Solidolem lub Litolem-24.

Pierwsze uruchomienie

Kluczem do długotrwałej eksploatacji ciągnika jednoosiowego Motor Sich jest prawidłowe pierwsze uruchomienie i rozpoczęcie eksploatacji.

Przed pierwszym uruchomieniem koniecznie dodaj olej, bo początkowo go nie ma! W przeciwnym razie w częściach ciągnika prowadzącego wystąpi silne tarcie, które ulegną awarii.

Kolejny niuans to starcie. Jest to czas, w którym ciągnik prowadzący Motor Sich jest używany w trybie oszczędzania, ponieważ w szczegółach fabrycznych występują małe niedokładności i muszą wyraźnie pasować do rowków i przyzwyczajać się do siebie.

Podczas docierania urządzenie powinno być używane z połową mocy maksymalnej. Np. pług może zagłębić się w ziemię o 20 cm, podczas rozbiegu nie można go obniżyć o więcej niż 10 cm.

Poważne usterki i naprawy

Dla tych, którzy mają do czynienia z działaniem ciągnika prowadzącego Motor Sich, musisz wiedzieć, jak naprawić najczęstsze usterki.

Jeśli silnik nie uruchamia się lub nie wytwarza pełnej mocy:

 • Przeprowadź kontrolę wzrokową ciągnika prowadzącego pod kątem uszkodzeń;
 • Sprawdź, czy w zbiorniku jest paliwo i czy dociera do gaźnika;
 • Wyreguluj układ zapłonowy i szczelinę świecy zapłonowej;
 • Wyreguluj gaźnik.

Jeśli ciągnik prowadzący zaczyna silnie wibrować podczas pracy, może to wskazywać na nieprawidłowy zaczep lub luzy połączeń śrubowych.

Jeśli olej wyleje się z ciągnika, oto możliwe przyczyny:

 • Wlano za dużo smaru;
 • Pokrywa zbiornika nie jest szczelnie zamknięta;
 • Uszczelki się zużyły;
 • Wlano stary olej o niskiej lepkości.

Recenzje wideo

Poniżej znajduje się przegląd wideo ciągnika z napędem Motor Sich i możliwych ulepszeń zaczepu:

Przegląd orki pługiem i blokiem silnika Motor Sich:

Recenzja wideo z użytkowania ciągnika jednoosiowego Motor Sich:

Opinie właściciela

Motoblocks Motor Sich otrzymał pozytywne opinie na forach. Właściciele zwracają uwagę na moc, funkcjonalność i jakość wykonania urządzenia. Jednak są też wady: mały chwyt noża i trudność w znalezieniu części zamiennych.

Igor:

„Kupiłem traktor pchany na swoją działkę o powierzchni 12 akrów. Jestem zadowolony z pracy ciągnika jednoosiowego. Jest łatwy w utrzymaniu i użytkowaniu, ma niskie zużycie paliwa. W przyszłości chcę przekształcić go w mini traktor, aby nie biegać za nim ciągle.

Plusy: Działa jak zegar, duży wybór załączników, średnia cena, przy odpowiedniej pielęgnacji wytrzyma wiele lat.

Minusy: Duży kąt skrętu i problem z uzyskaniem części zamiennych

Link do głównej publikacji