Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Olej do łańcuchów do pił łańcuchowych. Przegląd, proces smarowania, recenzje

Olej do pił łańcuchowych

Piła łańcuchowa to dość złożone urządzenie, które wymaga ciągłej pielęgnacji i konserwacji. Właściciel narzędzia może sam wykonać niektóre z tych prac, w przypadku skomplikowanych usterek radzimy skontaktować się z doświadczonymi mechanikami.

Olej do łańcuchów do pił łańcuchowych. Przegląd, proces smarowania, recenzje

Olej do pił łańcuchowych

Wydajność piły łańcuchowej benzo i elektrycznej zależy od wielu okoliczności. Należy wziąć pod uwagę moc silnika, doświadczenie operatora, jakość zestawu pił oraz paliw i smarów. Ponadto nowoczesne pilarki wyposażone są w automatyczne smarowanie łańcuchów, bez którego trudno dziś wyobrazić sobie nawet najtańsze narzędzie.

Olej do łańcuchów do pił łańcuchowych. Przegląd, proces smarowania, recenzje

Główne elementy piły łańcuchowej

Czym jest automatyczny system smarowania łańcucha, jak działa i co decyduje o jego przydatności, powiemy w naszym materiale. Szczególną uwagę zwrócimy na problem doboru oleju do smarowania, przedstawimy zalecenia wiodących producentów w tej kwestii.

Automatyczny system smarowania łańcucha

Każdy, kto studiował fizykę, rozumie, że w chwili, gdy łańcuch porusza się wzdłuż opony, dochodzi do tarcia, co z kolei prowadzi do wzrostu temperatury w obszarze roboczym i przedwczesnego zużycia części. Aby złagodzić ten proces, konieczne jest ciągłe smarowanie obszaru roboczego. Właściwie w tym celu opracowano system smarowania łańcucha.

Olej do łańcuchów do pił łańcuchowych. Przegląd, proces smarowania, recenzje

System smarowania pił łańcuchowych

Operator wlewa olej do zbiornika, który przez pompę olejową dostaje się do zestawu piły. Układ montowany jest w taki sposób, że przy wzroście obciążenia olej uwalniany jest w dużych ilościach, na biegu jałowym układ przestaje działać.

Urządzenie automatycznego systemu smarowania zależy od producenta i modelu piły łańcuchowej i może mieć pewne różnice konstrukcyjne. Jednak podstawowe zasady działania, węzły i system połączeń pozostają niezmienione.

Automatyczny system smarowania łańcucha:

 • Zbiornik oleju. Zbiornik do tankowania w zależności od modelu może mieć różną pojemność i znajdować się w różnych miejscach. Najczęściej producent umieszcza pojemnik w skrzyni korbowej;
 • Filtr. Instalowany bezpośrednio w zbiorniku;
 • Rurociąg naftowy. Wąż o małej średnicy wykonany z materiałów odpornych na temperaturę i olej;
Weiterlesen:
Pług śnieżny PATRIOT PRO 650. Opis, wideo i recenzje modelu


 • Pompa olejowa. Główny węzeł systemu. Dozuje dostarczany olej do łańcucha;
 • Przekładnia ślimakowa. Służy do przenoszenia siły z silnika piły łańcuchowej na pompę olejową;
 • Opona. W tym przypadku ta część służy podwójnemu celowi. Faktem jest, że w oponie piły znajdują się kanały i rowki do przechodzenia smarów;

Zasada działania

Podczas uruchamiania silnika i zwiększania jego prędkości moment obrotowy przenoszony jest na wał pompy olejowej. Im mocniej naciskasz na pedał gazu, tym większe ciśnienie w przewodzie olejowym — tym większe dawki oleju przepływają przez przewód olejowy w kierunku zestawu piły.

Olej do łańcuchów do pił łańcuchowych. Przegląd, proces smarowania, recenzje

Urządzenie automatycznego systemu smarowania łańcucha

Rurka przewodu olejowego kończy się w miejscu styku skrzyni korbowej z belką tnącą. Jak już wspomnieliśmy, ma rowki i kanał olejowy, przez który smar wchodzi do łańcucha. Sam łańcuch piły ma również rowki, które rozprowadzają olej po całej prowadnicy.

Ważne: układ smarowania działa niezależnie od stopnia naprężenia łańcucha, który jest kontrolowany przez operatora.

Niektóre nowe modele pił łańcuchowych są wyposażone w regulatory oleju. Jest to wygodna funkcja, która pozwala zwiększyć lub zmniejszyć zużycie smaru w zależności od temperatury otoczenia i intensywności pracy.

Kluczowe objawy

Jak sprawdzić, w jakim trybie działa pilarka, czy działa, czy występują problemy. W najgorszym przypadku silnik po prostu nie uruchomi się lub uruchomi się i natychmiast zgaśnie.

Znaki wskazujące, że pilarka wymaga naprawy:

 • Podczas pracy unosi się zapach spalonego drewna, zrębki zmieniły kolor na ciemnobrązowy;
 • Następuje szybkie stępienie ogniw łańcucha i samej opony;
 • Zmniejszona wydajność piły łańcuchowej;
 • Poziom oleju w zbiorniku pozostaje stały;

Ponieważ dowiedzieliśmy się, że nasza piła łańcuchowa ma awarie, czas przejść do znalezienia awarii. Od razu zauważamy, że w niektórych przypadkach naprawy w domu są niemożliwe.

Uszkodzenia układu smarowania, które możesz naprawić samodzielnie:

 • Zerwała się linia oleju. Najtrudniejszą rzeczą jest zdiagnozowanie tego załamania. Ale jeśli nadal udało Ci się znaleźć przerwę lub wyciek oleju, wystarczy wymienić zużytą część;


 • Zatkany filtr lub przewód olejowy. Tutaj również nie ma specjalnych problemów, dokładnie wyczyść wszystkie części, w razie potrzeby należy je wymienić. Zalecamy czyszczenie rurociągu olejowego sprężonym powietrzem;
 • Zużycie gwintu na wale pompy olejowej. W takim przypadku pomoże tylko wymiana części;
 • Awaria pompy oleju. Najtrudniejsza porażka. Rozwiązuje się go poprzez naprawę węzła lub jego całkowitą wymianę.

Przegląd naprawy pompy olejowej chińskiej piły łańcuchowej

Kryteria wyboru oleju

Wielu właścicieli pił łańcuchowych, gdy pojawiają się awarie, grzeszy na producencie narzędzia, narzeka na tanie komponenty i zły montaż. Często jednak zaniedbania samego właściciela i jego chęć oszczędzania na materiałach eksploatacyjnych, w szczególności na oleju, często prowadzą do awarii.

Olej do łańcuchów do pił łańcuchowych. Przegląd, proces smarowania, recenzje

olej łańcuchowy

A niektórzy nawet idą do warsztatu samochodowego i błagają o litr lub dwa odzyskanego oleju. Takie oszczędności przekładają się następnie na dość wymierne koszty naprawy piły łańcuchowej, zakupu nowego łańcucha i innych części.

Kryteria wyboru oleju do smarowania łańcuchów pił łańcuchowych:

 • Wskaźnik lepkości. Ta koncepcja charakteryzuje stopień zmiany lepkości oleju w różnych temperaturach. Najlepiej używać oleju o wartości indeksu od 90 do 130. W takim przypadku temperatura krzepnięcia powinna wynosić -300 Celsjusz. Lepkość zmienia się wraz z temperaturą:
 • Lepkość w +40°C: 100 mm²/s DIN 51562
 • Lepkość w +100°C: 13.5 mm²/s DIN 51562

Kryteria te spełniają oleje tak znanych producentów jak Liqui Moly, Dynamic, STIHL, Husqvarna.

Ważne cechy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze oleju:

 • Wszechstronność. Wielu właścicieli pił łańcuchowych woli używać uniwersalnych olejów do pił łańcuchowych. To zła decyzja. Różnica temperatur podczas pracy zimą i latem może sięgać nawet 50C. Jest mało prawdopodobne, że znajdziesz przyzwoity olej w średniej kategorii cenowej, który mógłby niezawodnie chronić łańcuch. Używaj różnych rodzajów oleju do pracy w okresie zimowym i letnim;
 • Dodatki. Nie zalecamy wlewania zwykłego oleju silnikowego do układu smarowania. Faktem jest, że producenci smarów do pił łańcuchowych dodają do swoich produktów specjalne dodatki, które zapewniają bardziej niezawodne smarowanie łańcuchów. W rzeczywistości krople oleju dosłownie przyklejają się do prowadnicy i łańcucha;
 • Gęstość. Kolejny powód, dla którego nie powinno się używać zwykłych olejków. Jeśli zauważysz smugi wokół zbiornika oleju, być może będziesz musiał kupić wysokiej jakości olej przeznaczony do smarowania łańcucha w pile łańcuchowej;

Ważne: Wielu użytkowników twierdzi, że z powodzeniem stosuje oleje mineralne do przekładni o lepkości 15-40 na lato i 10-30 na zimę. Rzeczywiście mogą być używane przez jakiś czas, jednak należy przestrzegać wymagań dotyczących warunków temperaturowych i monitorować czystość rurociągu olejowego.

TOP 5 popularnych marek

Oszczędność na środkach smarnych prowadzi do przyspieszonego zużycia części piły łańcuchowej, a nawet do jej awarii. Zauważyliśmy już, że w żadnym wypadku nie należy używać płynów odpadowych — jest to właściwy krok do zniszczenia narzędzia. Nie zaleca się uzupełniania olejów napędowych, wrzecion i innych surogatów. Nie nadają się do takich celów i mają zły wpływ na wydajność i trwałość piły łańcuchowej.


Stałe stosowanie zamienników przyspiesza zużycie łańcucha i prowadnicy o 30-40%. Podczas korzystania z przetwarzania liczba ta wzrasta do 60-70%. Zdecyduj sam, czy warto oszczędzać na oleju łańcuchowym do pił łańcuchowych.

Zalecane oleje łańcuchowe:

 • Olej łańcuchowy Husqvarna. Doskonałe rozwiązanie do pracy w umiarkowanych warunkach klimatycznych od znanego producenta sprzętu ogrodniczego;
 • Oleo-Mac Polar Lube. Sprawdzony podczas pracy w temperaturach od -15 .C0 do + 300 Celsjusz. Nie zanieczyszcza środowiska;


 • MANNOL Kettenoel. Posiada dobre właściwości adhezyjne, co zapewnia wysokiej jakości smarowanie łańcucha. Stosuje się w temperaturach od -15C i wyższe;
 • Liqui Moly Suge-Ketten. Wysokiej jakości uniwersalny olej mineralny, który chroni Twoją piłę łańcuchową. Stosuje się go zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach;
 • STIHL ForestPlus. Doskonały wybór dla profesjonalistów. Dobrze chroń swój łańcuch podczas pracy w trudnych i ekstremalnych warunkach;

Przegląd wideo

Przegląd doboru oleju łańcuchowego

Przegląd smarowania łańcuchów pił łańcuchowych

Opinie właściciela

Siemion Stupakow, 32 lata, Syberyjski Okręg Federalny

„Piła łańcuchowa Husqvarna 142, podejrzewałem, że łańcuch był słabo nasmarowany. Radzili sprawdzić przy dużych prędkościach — czy olej się rozsypuje. Wyglądało na to, że coś się chlapie. Napełnione pełne zbiorniki paliwa i oleju. Benzyna się skończyła, a pół baku nadal stanowi problem. Zabrałem go do warsztatu i tam natychmiast go skrytykowali. Faktem jest, że wylałem M8, więc zaoszczędziłem na naprawach, a teraz muszę zmienić łańcuch ”.

Nikołaj Worotnikow, 69 lat, Archangielsk

„Półtora roku temu kupiłem piłę elektryczną. Przeczytałem wszelkiego rodzaju porady i postanowiłem skorzystać z transmisji. Jak dotąd nie znaleziono żadnych problemów. Łańcuch nadal oryginalny, bez przecieków.

Wasilij Wołodkow, 42 lata, Tambow

„Kupiłem Interskol. Najpierw chciał Makita, a potem uratował. Teraz cierpię, ta pilarka ma taką konstrukcję, że trociny bardzo szybko zatykają dziury w oponie, a olej nie jest dostarczany do łańcucha. Bez względu na to, co zrobiłem, bez względu na to, jak to uregulowałem, wynik jest taki sam. Okazało się, że plastikowa osłona dociskająca oponę odkształciła się pod wpływem temperatury. Nie wiem, jak rozwiązać ten problem”.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию