Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Pająk: jak radzić sobie z roślinami doniczkowymi

Opis

Mały i prawie niezauważalny przędziorek jest częstym oszustem, który pasożytuje zarówno na uprawach warzyw w ogrodzie, jak i kwiatach w pomieszczeniach. Ze względu na to, że kwiaty na parapecie znajdują się dość blisko, a kleszcz szybko przenosi się na pobliskie rośliny. Jeśli nie będziesz wystarczająco ostrożny, aby sprawdzić swoje kwiaty, przegapisz ich wygląd, ponieważ robak lubi osiadać na grzbiecie liścia. Przędziorek należy do pajęczaków, więc trudno nazwać go owadem, dlatego nie działają na niego preparaty przeznaczone do zwalczania owadów. W celu usunięcia szkodnika potrzebne będą specjalne narzędzia i metody. Kleszcz żyje na absolutnie każdej roślinie: ficus benjamine, geranium, petunii, fiołkach, domowej cytrynie, pelargonii i innych.

Pająk: jak radzić sobie z roślinami doniczkowymi

Przędziorek wygląda jak mała kropka, którą łatwo pomylić z kawałkiem ziemi. Ale pomimo swojego rozmiaru, nie lekceważ szkód, jakie może spowodować. Duża liczba robaków z łatwością zaplącze roślinę pajęczynami, pozbawi ją ważnych soków i doprowadzi do śmierci. Źródłem pożywienia jest sok roślinny. W takim przypadku pasożyt zakłóca ich normalny wzrost. Jakiś czas po pojawieniu się robaka na liściach krzewów widać, że zewnętrzna strona pokryta jest białawymi plamami. Są to odwodnione komórki, które z czasem wysychają.

Kolor przędziorków jest inny: czerwony, pomarańczowy, żółty, ale nie można go pomylić z nikim innym. Niewielki zaokrąglony korpus pokryty jest częstym włosiem, które służy jako dodatkowa ochrona. Kleszcz szybko się rozmnaża. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, a temperatura wynosi +30 stopni, larwa dorasta w ciągu 2-3 dni. A jeśli temperatura wynosi +15 stopni, to za 2 tygodnie. Oznacza to, że jeśli nie traktujesz rośliny i nie walczysz ze szkodnikiem, możesz uzyskać całą jej populację w jak najkrótszym czasie. Jesienią aktywność spada i kleszcz przechodzi w stan hibernacji.

Weiterlesen:
Fakty o porzeczkach

Istnieje wiele rodzajów przędziorków, ale najczęstsze to:

 • przędziorek zwyczajny;
 • przędziorek czerwononogi;
 • przędziorek Savzdarga;
 • Roztocze pająka atlantyckiego.

Pająk: jak radzić sobie z roślinami doniczkowymi

Oznaki przędziorków

Ten błąd można zauważyć dopiero po dokładnym zbadaniu roślin lub w zaawansowanym stadium, kiedy pajęczyna pokrywa większość kiełków i jest widoczna gołym okiem. Białe plamy na liściach można pomylić z jakąkolwiek chorobą charakteryzującą się tym objawem, na przykład brakiem składników odżywczych w glebie.

Skąd pochodzi przędziorek?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, skąd pochodzi ten szkodnik. Być może w pokoju lub mieszkaniu kleszcz pojawia się z wiatrem lub przeciągiem, po prostu przelatuje przez okno. A może wybrałeś bukiet dzikich kwiatów i przyniosłeś go do domu, nie zauważając pasożyta czającego się w liściach, który wygląda jak mała kropka.

Środki zapobiegawcze

Aby zapobiec występowaniu przędziorków na roślinach domowych, należy podjąć specjalne środki. Do rozwoju i rozmnażania potrzebuje suchego powietrza i upałów, więc regularne spryskiwanie roślin stworzy dla niego nieodpowiednie środowisko. Ale tutaj leży niebezpieczeństwo zalania zakładu i wielu innych problemów.

Pająk: jak radzić sobie z roślinami doniczkowymi

Sposoby radzenia sobie z przędziorkami

Jeśli twoje rośliny domowe zostaną zaatakowane przez przędziorka, istnieje wiele sposobów na ich wyeliminowanie. Obecnie znane są chemiczne metody przetwarzania, biologiczne, mechaniczne i walka za pomocą metod ludowych.

Dopuszczalne w warunkach mieszkania są środki ludowe i użycie środków mechanicznych. Roztwory chemiczne są trujące i niebezpieczne, dlatego należy je stosować w wentylowanym pomieszczeniu i zachować szczególną ostrożność. Chociaż ich zaletą jest szybkość uderzenia. W przypadku metod mechanicznych mamy na myśli mycie liści rośliny roztworem na bazie mydła lub po prostu pod bieżącą wodą. Najlepiej myć fikusy, cytryny i inne rośliny o gęstych, szerokich liściach.

Środki chemiczne

Najskuteczniejszymi metodami leczenia są nowoczesne środki chemiczne przeznaczone do zwalczania przędziorków. Wskazane jest, aby wybierać specjalne produkty, ponieważ insektycydy przeznaczone na owady nie będą działać. W niszczeniu kleszczy pomagają akarycydy i insektoakarycydy. Możesz całkowicie się go pozbyć, jeśli po pewnym czasie użyjesz leków kilka razy. Taki schemat zniszczy po pewnym czasie dorosłe osobniki i larwy, które wykluły się z jaj. Produkty biologiczne są lepsze w użyciu, ponieważ są mniej toksyczne.

Weiterlesen:
Pająk: jak leczyć szklarnię?

Pająk: jak radzić sobie z roślinami doniczkowymi

Najpopularniejsze leki to:

 1. Neoron. Unikalny lek, który niszczy dorosłych i jaja. Wystarczą dwa zabiegi. Zawartość ampułki 12,5 ml rozcieńczyć w 10 litrach wody, dokładnie wymieszać i spryskać.
 2. Fitoverm. Preparat biologiczny o niskim stopniu toksyczności. Opryskiwanie Fitovermem powinno odbywać się na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
 3. Aktofit. Lek stosuje się w proporcji 4 ml na 1 litr wody. Do opryskiwania lepiej wybrać 2 dni bez opadów, aby deszcz nie zmył roztworu z liści.
 4. Aktara. Jest stosowany w przypadku większości szkodników, ale nie przeciwko kleszczom. Aktara rozcieńcza się w ilości 8 g na 10 litrów wody. Opryskiwanie należy powtórzyć po 10-15 dniach.
 5. Alatar. Rozcieńczony produkt biologiczny Alatar w ilości 5 ml na 10 litrów wody. Instrukcje zalecają spryskiwanie 1 lub 2 razy, aby zwiększyć efekt.
 6. Actellik. Actellik to toksyczny środek owadobójczy o ostrym zapachu, dlatego nie wolno go używać w pomieszczeniach. Rozcieńczony 1 ml na 1 litr wody. Nadaje się bardziej do roślin domowych, ponieważ ogród wymaga jej dużej ilości.
 7. Antyklesz. Skuteczny środek przeciwko kleszczom. Środek przeciw roztoczom rozcieńcza się w ilości 1 ml na 1 litr wody. Ochrona jest ważna przez 25 dni. Ze względu na takie proporcje korzystne jest stosowanie go nie w ogrodzie, ale przy niewielkiej ilości roślin w szklarni lub oranżerii.
 8. Karbofos. To lek o szerokim spektrum działania. Przetwarzanie odbywa się przy suchej, bezwietrznej pogodzie. Roztwór przygotowuje się 75 g na 10 litrów wody. Nadaje się do użytku w ogrodzie, ponieważ do obróbki 10 krzewów potrzebne są 2 litry roztworu. Szczegółowe informacje na temat korzystania z Karbofos znajdują się w instrukcji.

Środki ludowe

Istnieje wiele ludowych sposobów radzenia sobie z kleszczami. Poniżej znajdują się najskuteczniejsze i najłatwiejsze w przygotowaniu.

 1. Wywar z czarnego lulka czarnego. Weź 1 kg suszonych i posiekanych liści lulka i zalej 10 litrami wrzącej wody. Odstawić na 12 godzin, odcedzić i dodać 40 g płynnego mydła do prania. Dodawane jest mydło, aby roztwór pozostał na liściach i nie spływał natychmiast.
 2. Wywar z mniszka lekarskiego. Na 10 litrów gorącej wody pobiera się 500 g świeżych liści lub 300 g suchych korzeni. Bulion powinien stać przez jeden dzień, po czym należy go przefiltrować i można podlewać rośliny.
 3. Wywar z rumianku polnego. Weź 1 kg suchego rumianku na 10 litrów gorącej wody. Pozostaw na 12 godzin. Następnie odcedź, rozcieńcz wodą, dodaj 40 g mydła i możesz rozpocząć przetwarzanie.
 4. roztwór czosnku. Na wiadro wody pobiera się 30 g czosnku. Roztwór podaje się przez około dzień w ciemnym miejscu. Możesz dodać mydło do prania.
 5. Napar z cebuli jest również skuteczny w walce z kleszczami. Pobiera się 200 g świeżej łuski i zalewa ciepłą wodą. Bulion umieszcza się na 12 godzin, a następnie filtruje i nakłada zgodnie z przeznaczeniem na dotknięte rośliny.
 6. Ostre papryczki. Weź 50 g czerwonej papryki na 500 ml wody. Spryskaj liście.
 7. Nadtlenek wodoru 3% stosuje się w proporcji 20 ml na 1 litr wody osiadłej. Nadtlenek wodoru to najlepszy sposób na poradzenie sobie z kleszczem. Jest bezpieczny dla człowieka, nie ma zapachu, a efekt pojawia się natychmiast.
 8. Możesz użyć rozwiązania na bazie octu. Ocet działa destrukcyjnie na kleszcze.
Weiterlesen:
Przędziorek na truskawkach i innych jagodach: jak walczyć

Recenzje wideo

Poniżej znajdują się recenzje wideo, które pokazują, jak pozbyć się przędziorków na roślinach domowych

Recenzja wideo na temat walki z przędziorkami na storczykach

Opinie ogrodników

Na forach można znaleźć liczne recenzje osób, którym udało się pokonać przędziorka. Każdy ma swój własny sposób walki.

Barbara:

Pozbywałem się kleszczy z pomocą Alatar. Umyłem rośliny, spryskałem ziemię i zrobiłem to wszystko kilka razy. Pomógł ocalić krzewy petunii, fiołka, geranium, orchidei i pelargonii przed zniszczeniem.

Plusy: Bardzo skuteczny produkt.

Minusy: brak.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector