Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Pająk na róży. Metody zapobiegania i kontroli

Pająk na róży

Wielu zauważyło pajęczyny na kwiatach w swoim ogrodzie, błędnie nie widząc w tym zagrożenia. To nie jest choroba roślin, ale przędziorek. Na pierwszy rzut oka mały i bezbronny, stanowi poważne zagrożenie dla roślin, a zwłaszcza dla róż. Kleszcz należy do klasy pajęczaków i wyróżnia się szczególną wytrzymałością i odpornością na różne leki. Niesamowita płodność pozwala roztoczom szybko rozprzestrzeniać się po ogrodzie, powodując nieodwracalne szkody.

Pająk na róży. Metody zapobiegania i kontroli

Tylko terminowa interwencja uratuje nie tylko kwiaty, ale także plony przed tym małym szkodnikiem. Mimo niewielkich rozmiarów, a długość kleszcza sięga zaledwie 2 mm, jest on szczególnie żarłoczny. Żywi się sokiem roślin, po czym pokrywają się białymi plamami, a następnie stopniowo wysychają i umierają. Z reguły kolor przędziorków jest jasny: czerwony, pomarańczowy lub żółty. Samice nie różnią się szczególnie wyglądem od samców i mogą wyprodukować do 400 jaj w jednym lęgu.

Siedlisko preferuje suche i ciepłe. W tym czasie larwy mogą wyrosnąć na dorosłego w ciągu 3 dni. W sezonie występuje do 20 lęgów, więc jeśli zagrożenie nie zostanie wykryte, a przędziorek nie zostanie zniszczony na czas, skala problemu wzrośnie do niekontrolowanego. A w przypadku róż domowych ten błąd jest również niebezpieczny. Przynosi się go z przeciągiem, przez okno, a może można go przywieźć na bukiecie.

Istnieje wiele rodzajów przędziorków, ale najczęstsze to:

 • przędziorek zwyczajny;
 • przędziorek czerwononogi;
 • przędziorek Savzdarga;
 • Roztocze pająka atlantyckiego.

Oznaki kleszcza na róży

Główną oznaką pojawienia się przędziorka na kwiatach domowych jest obecność cienkiej pajęczyny łączącej liście. Również obecność owada daje dużą liczbę małych kropek, którymi są larwy. Jeśli nie zaczniesz walki, wkrótce roślina będzie spleciona z pajęczynami, w których znajdziesz wiele błędów.

Kleszcz żywi się sokiem roślinnym i wysysa go z komórek, dlatego na liściu pojawiają się białe plamki. Uszkodzone komórki obumierają, procesy życiowe w liściach zostają zakłócone, a roślina słabnie i staje się niestabilna na różne choroby. Bardzo trudno jest leczyć taką roślinę. Przede wszystkim dotyczy to młodych pędów.

Weiterlesen:
Mączniak prawdziwy na truskawkach, porzeczkach, agrestach, dzikich różach i innych jagodach

Środki zapobiegawcze

Zawsze łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego regularnie sprawdzaj liście roślin. Pojawienie się i rozmnażanie przędziorków ułatwia niska wilgotność i upalna pogoda. Regularne opryskiwanie roślin z butelki z rozpylaczem może być doskonałym środkiem zapobiegającym szkodnikom. Istnieje jednak niebezpieczeństwo — jeśli jest to fałszywy przędziorek, to stanie się jeszcze większy, ponieważ uwielbia wysoką wilgotność. Zmycie pająka przez zanurzenie w wodzie nie zadziała, ponieważ owad chroni się pęcherzykiem powietrza. Przećwicz następujące czynności:

 • Kupując nową roślinę, najpierw zostaw ją w strefie kwarantanny. Oznacza to, że nie możesz od razu postawić nowej rośliny na już istniejące. Pozwól mu stać przez jakiś czas w innym pokoju i uważnie obserwuj, czy nie ma oznak jakiejkolwiek choroby.
 • Utrzymuj optymalną wilgotność powietrza i gleby, aby kleszcz nie miał dobrych warunków życia.
 • Przędziorki lubią osiedlać się nie tylko na różach, ale także na storczykach, dlatego nie umieszczaj tych roślin w pobliżu, aby uniknąć szybkiego osiedlenia się intruzów.
 • Nie pozwól, aby liście gniły pod krzakami, gdziekolwiek są te róże — w ogrodzie lub w doniczce na parapecie.
 • Użyj wody z mydłem do wytarcia parapetów, garnków i patelni.

Metody zwalczania przędziorków

Radzenie sobie z pasożytami jest dość łatwe. Do tej pory istnieje wiele sposobów radzenia sobie z przędziorkami, wśród nich są metody ludowe, narażenie na chemikalia lub czyszczenie mechaniczne. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest dokładne umycie rośliny wodą z mydłem lub wodą rozcieńczoną detergentem. Całkowite pozbycie się szkodnika nie będzie możliwe, ale nadal można go częściowo zniszczyć. Po umyciu rośliny należy dokładnie umyć miejsce, w którym stała doniczka, samą doniczkę i wszystko, co miało bezpośredni kontakt z zarażoną rośliną.

Metody mechaniczne obejmują następującą metodę. Roślina jest podlewana i pakowana hermetycznie w woreczek. Po 3 dniach wszystkie kleszcze umrą. Należy jednak uważać, aby nie spalić liści z gorąca.

Weiterlesen:
Wróżby ludowe: 6 - 16 października

Środki chemiczne

Najskuteczniejsze są nowoczesne środki chemiczne przeznaczone do zwalczania przędziorków. Wskazane jest, aby wybierać specjalne produkty, ponieważ insektycydy przeznaczone na owady nie będą działać. W zwalczaniu kleszczy pomagają akarycydy i insektoakarycydy. Możesz całkowicie się go pozbyć, jeśli po pewnym czasie użyjesz leków kilka razy. Taki schemat zniszczy po pewnym czasie dorosłe osobniki i larwy, które wykluły się z jaj. Produkty biologiczne są lepsze w użyciu, ponieważ są mniej toksyczne.

Pająk na róży. Metody zapobiegania i kontroli

Najpopularniejsze leki to:

 1. Neoron. Unikalny lek, który niszczy zarówno dorosłych, jak i jaja. Wystarczą dwa zabiegi. Zawartość ampułki 12,5 ml rozcieńczyć w 10 litrach wody, dokładnie wymieszać i spryskać.
 2. Fitoverm. Preparat biologiczny o niskim stopniu toksyczności. Opryskiwanie Fitovermem powinno odbywać się na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
 3. Aktofit. Lek stosuje się w proporcji 4 ml na 1 litr wody. Do opryskiwania lepiej wybrać 2 dni bez opadów, aby deszcz nie zmył roztworu z liści.
 4. Aktara. Jest stosowany w przypadku większości szkodników, ale nie przeciwko kleszczom. Aktara rozcieńcza się w ilości 8 g na 10 litrów wody. Opryskiwanie należy powtórzyć po 10-15 dniach.
 5. Alatar. Rozcieńczony produkt biologiczny Alatar w ilości 5 ml na 10 litrów wody. Instrukcje zalecają spryskiwanie 1 lub 2 razy, aby zwiększyć efekt.
 6. Actellik. Actellik to toksyczny środek owadobójczy o ostrym zapachu, dlatego nie wolno go używać w pomieszczeniach. Rozcieńczony 1 ml na 1 litr wody. Nadaje się bardziej do roślin domowych, ponieważ ogród wymaga jej dużej ilości.
 7. Antyklesz. Skuteczny środek przeciwko kleszczom. Środek przeciw roztoczom rozcieńcza się w ilości 1 ml na 1 litr wody. Ochrona jest ważna przez 25 dni. Ze względu na takie proporcje korzystne jest stosowanie go nie w ogrodzie, ale przy niewielkiej ilości roślin w szklarni lub oranżerii.
 8. Karbofos. To lek o szerokim spektrum działania. Przetwarzanie odbywa się przy suchej, bezwietrznej pogodzie. Roztwór przygotowuje się 75 g na 10 litrów wody. Nadaje się do użytku w ogrodzie, ponieważ do obróbki 10 krzewów potrzebne są 2 litry roztworu. Szczegółowe informacje na temat korzystania z Karbofos znajdują się w instrukcji.
Weiterlesen:
Mączniak prawdziwy na różach i innych kwiatach

Pająk na róży. Metody zapobiegania i kontroli

Środki ludowe

Istnieje wiele ludowych sposobów radzenia sobie z kleszczami. Poniżej znajdują się najskuteczniejsze i najłatwiejsze w przygotowaniu.

 1. Wywar z czarnego lulka czarnego. Weź 1 kg suszonych i posiekanych liści lulka i zalej 10 litrami wrzącej wody. Odstawić na 12 godzin, odcedzić i dodać 40 g płynnego mydła do prania. Dodawane jest mydło, aby roztwór pozostał na liściach i nie spływał natychmiast.
 2. Wywar z mniszka lekarskiego. Na 10 litrów gorącej wody pobiera się 500 g świeżych liści lub 300 g suchych korzeni. Bulion powinien stać przez jeden dzień, po czym należy go przefiltrować i można podlewać rośliny.
 3. Wywar z rumianku polnego. Weź 1 kg suchego rumianku na 10 litrów gorącej wody. Pozostaw na 12 godzin. Następnie odcedź, rozcieńcz wodą, dodaj 40 g mydła i możesz rozpocząć przetwarzanie.
 4. roztwór czosnku. Na wiadro wody pobiera się 30 g czosnku. Roztwór podaje się przez około dzień w ciemnym miejscu. Możesz dodać mydło do prania.
 5. Napar z cebuli jest również skuteczny w walce z kleszczami. Pobiera się 200 g świeżej łuski i zalewa ciepłą wodą. Bulion umieszcza się na 12 godzin, a następnie filtruje i używa zgodnie z jego przeznaczeniem.
 6. Ostre papryczki. Weź 50 g czerwonej papryki na 500 ml wody. Spryskaj liście.
 7. Nadtlenek wodoru 3% stosuje się w proporcji 20 ml na 1 litr wody osiadłej. Nadtlenek wodoru to najlepszy sposób na poradzenie sobie z kleszczem. Jest bezpieczny dla człowieka, nie ma zapachu, a efekt pojawia się natychmiast.
 8. Możesz użyć rozwiązania na bazie octu. Ocet działa destrukcyjnie na kleszcze.

Recenzje wideo

Recenzje ekspertów

Antonina:

Wątpię w mydło, bo wtedy wpadnie do ziemi w doniczce i jak zareagują na to korzenie? Najlepiej używać specjalnych narzędzi, takich jak Nisoran lub Sunmite.

Plusy: Bardzo wydajny.

Wady: pozostawiają białe plamy na liściach, ale można je następnie zmyć wodą.

голоса
Рейтинг статьи
Weiterlesen:
Pająk. Oznaki wyglądu i metody walki
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector