Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Pająk. Oznaki wyglądu i metody walki

Pająk

Przędziorki często występują zarówno na uprawach ogrodniczych, jak i roślinach doniczkowych. Mały i niepozorny błąd to dość poważny szkodnik, który może zniszczyć roślinę. Przędziorek należy do klasy pajęczaków i jest tak odporny, że może wytrzymać leczenie lekami przeciw pająkom. Cechą jest jego kolor, który może być czerwony, pomarańczowy lub żółty. Osiedla się na uprawach warzyw, takich jak bakłażan, papryka, pomidor itp., a także na roślinach doniczkowych, dracenach, figowcach itp.

Pająk. Oznaki wyglądu i metody walki

Opis

Przędziorek ma małe okrągłe ciało. Na ciele widoczne są rzadkie włosie. Pasożytuje zwykle na odwrotnej stronie liścia, a jego aktywność życiowa objawia się jasnymi kropkami na zewnętrznej stronie liścia. Po pewnym czasie przenosi się na zewnątrz. Aktywna reprodukcja i szybki rozwój w sprzyjających warunkach przyczynia się do wzrostu populacji w krótkim czasie. Temperatura +15 stopni jest uważana za korzystną, a zarodek rozwija się w ciągu 15 dni. Po osiągnięciu +30 stopni rozwój zarodka następuje w ciągu prawie 2 dni.

Jesienią, wraz z nadejściem chłodów, przędziorek zapada w stan hibernacji. Jeśli są w mieszkaniu, gromadzą się w rogach lub pod cokołem i hibernują.

Istnieje wiele rodzajów przędziorków, ale najczęstsze to:

 • przędziorek zwyczajny;
 • przędziorek czerwononogi;
 • przędziorek Savzdarga;
 • Roztocze pająka atlantyckiego.

Pająk. Oznaki wyglądu i metody walki

Pospolity przędziorek

Oznaki pojawienia się kleszcza na roślinie

Główną oznaką pojawienia się przędziorka na roślinie jest obecność cienkiej pajęczyny łączącej liście. Również obecność owada daje dużą liczbę małych kropek, którymi są larwy. Jeśli nie zaczniesz walki, wkrótce roślina będzie spleciona z pajęczynami, w których znajdziesz wiele błędów.

Skąd pochodzi przędziorek? Z reguły do ​​mieszkania wchodzi z wiatrem. Można ją również sprowadzić z polnych kwiatów lub zakupioną rośliną.

Kleszcz żywi się sokiem roślinnym i wysysa go z komórek, dlatego na liściu pojawiają się białe plamki. Uszkodzone komórki obumierają, procesy życiowe w liściach zostają zakłócone, a roślina słabnie.

Weiterlesen:
Przędziorek na ogórkach: profilaktyka, metody zwalczania

Pająk. Oznaki wyglądu i metody walki

Pająk na ogórkach

Środki zapobiegawcze

Pojawienie się i rozmnażanie przędziorków ułatwia niska wilgotność i upalna pogoda. Regularne opryskiwanie roślin z butelki z rozpylaczem może być doskonałym środkiem zapobiegającym szkodnikom. Istnieje jednak niebezpieczeństwo — jeśli jest to fałszywy przędziorek, to stanie się jeszcze większy, ponieważ uwielbia wysoką wilgotność. Zmycie pająka przez zanurzenie w wodzie nie zadziała, ponieważ owad chroni się pęcherzykiem powietrza.

Metody zwalczania przędziorków

Radzenie sobie z pasożytami jest dość łatwe. Do tej pory istnieje wiele sposobów radzenia sobie z przędziorkami, wśród nich są metody ludowe, narażenie na chemikalia lub czyszczenie mechaniczne. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest dokładne umycie rośliny wodą z mydłem lub wodą rozcieńczoną detergentem. Całkowite pozbycie się szkodnika nie będzie możliwe, ale nadal można go częściowo zniszczyć. Po umyciu rośliny należy dokładnie umyć miejsce, w którym stała doniczka, samą doniczkę i wszystko, co miało bezpośredni kontakt z zarażoną rośliną.

Metody mechaniczne obejmują następującą metodę. Roślina jest podlewana i pakowana hermetycznie w woreczek. Po 3 dniach wszystkie kleszcze umrą. Należy jednak uważać, aby nie spalić liści z gorąca.

Pająk. Oznaki wyglądu i metody walki

Środki chemiczne

Najskuteczniejsze są nowoczesne środki chemiczne przeznaczone do zwalczania przędziorków. Wskazane jest, aby wybierać specjalne produkty, ponieważ insektycydy przeznaczone na owady nie będą działać. W zwalczaniu kleszczy pomagają akarycydy i insektoakarycydy. Możesz całkowicie się go pozbyć, jeśli po pewnym czasie użyjesz leków kilka razy. Taki schemat zniszczy po pewnym czasie dorosłe osobniki i larwy, które wykluły się z jaj. Produkty biologiczne są lepsze w użyciu, ponieważ są mniej toksyczne.

Najpopularniejsze leki to:

 1. Neoron. Unikalny lek, który niszczy zarówno dorosłych, jak i jaja. Wystarczą dwa zabiegi. Zawartość ampułki 12,5 ml rozcieńczyć w 10 litrach wody, dokładnie wymieszać i spryskać.
 2. Fitoverm. Preparat biologiczny o niskim stopniu toksyczności. Opryskiwanie Fitovermem powinno odbywać się na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
 3. Aktofit. Lek stosuje się w proporcji 4 ml na 1 litr wody. Do opryskiwania lepiej wybrać 2 dni bez opadów, aby deszcz nie zmył roztworu z liści.
 4. Aktara. Jest stosowany w przypadku większości szkodników, ale nie przeciwko kleszczom. Aktara rozcieńcza się w ilości 8 g na 10 litrów wody. Opryskiwanie należy powtórzyć po 10-15 dniach.
 5. Alatar. Rozcieńczony produkt biologiczny Alatar w ilości 5 ml na 10 litrów wody. Instrukcje zalecają spryskiwanie 1 lub 2 razy, aby zwiększyć efekt.
 6. Actellik. Actellik to toksyczny środek owadobójczy o ostrym zapachu, dlatego nie wolno go używać w pomieszczeniach. Rozcieńczony 1 ml na 1 litr wody. Nadaje się bardziej do roślin domowych, ponieważ ogród wymaga jej dużej ilości.
 7. Antyklesz. Skuteczny środek przeciwko kleszczom. Środek przeciw roztoczom rozcieńcza się w ilości 1 ml na 1 litr wody. Ochrona jest ważna przez 25 dni. Ze względu na takie proporcje korzystne jest stosowanie go nie w ogrodzie, ale przy niewielkiej ilości roślin w szklarni lub oranżerii.
 8. Karbofos. To lek o szerokim spektrum działania. Przetwarzanie odbywa się przy suchej, bezwietrznej pogodzie. Roztwór przygotowuje się 75 g na 10 litrów wody. Nadaje się do użytku w ogrodzie, ponieważ do obróbki 10 krzewów potrzebne są 2 litry roztworu. Szczegółowe informacje na temat korzystania z Karbofos znajdują się w instrukcji.

Środki ludowe

Istnieje wiele ludowych sposobów radzenia sobie z kleszczami. Poniżej znajdują się najskuteczniejsze i najłatwiejsze w przygotowaniu.

 1. Wywar z czarnego lulka czarnego. Weź 1 kg suszonych i posiekanych liści lulka i zalej 10 litrami wrzącej wody. Odstawić na 12 godzin, odcedzić i dodać 40 g płynnego mydła do prania. Dodawane jest mydło, aby roztwór pozostał na liściach i nie spływał natychmiast.
 2. Wywar z mniszka lekarskiego. Na 10 litrów gorącej wody pobiera się 500 g świeżych liści lub 300 g suchych korzeni. Bulion powinien stać przez jeden dzień, po czym należy go przefiltrować i można podlewać rośliny.
 3. Wywar z rumianku polnego. Weź 1 kg suchego rumianku na 10 litrów gorącej wody. Pozostaw na 12 godzin. Następnie odcedź, rozcieńcz wodą, dodaj 40 g mydła i możesz rozpocząć przetwarzanie.
 4. roztwór czosnku. Na wiadro wody pobiera się 30 g czosnku. Roztwór podaje się przez około dzień w ciemnym miejscu. Możesz dodać mydło do prania.
 5. Napar z cebuli jest również skuteczny w walce z kleszczami. Pobiera się 200 g świeżej łuski i zalewa ciepłą wodą. Bulion umieszcza się na 12 godzin, a następnie filtruje i używa zgodnie z jego przeznaczeniem.
 6. Ostre papryczki. Weź 50 g czerwonej papryki na 500 ml wody. Spryskaj liście.
 7. Nadtlenek wodoru 3% stosuje się w proporcji 20 ml na 1 litr wody osiadłej. Nadtlenek wodoru to najlepszy sposób na poradzenie sobie z kleszczem. Jest bezpieczny dla człowieka, nie ma zapachu, a efekt pojawia się natychmiast.
 8. Możesz użyć rozwiązania na bazie octu. Ocet działa destrukcyjnie na kleszcze.
Weiterlesen:
Phytophthora truskawek, poziomek i innych jagód

Recenzje wideo

Recenzje ogrodników

Maria:

Próbowałem spryskać bakłażany Fitosporin, ale nie było to skuteczne. Jest bardziej przeciwgrzybiczy. Wziąłem Alatar i następnego dnia kleszcze zdechły. Ponowne przetwarzanie zakończyło resztę.

Plusy: wydajny.

Minusy: brak.

Konstantin:

Ze środków ludowych pomaga roztwór alkoholu na bazie amoniaku i czosnku. Kleszcze umierają i nie pojawiają się ponownie. Dla większej wydajności kilkakrotnie spryskany.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector