Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Peronosporoza: objawy cebuli, cukinii i pomidora

Peronosporoza cebuli, cukinii, pomidorów, koperku

Peronosporoza to choroba roślin wywoływana przez szczególny rodzaj grzyba. Osobliwością jest to, że na zewnątrz, na początkowym etapie, wszystko wygląda wystarczająco nieszkodliwie i budzi niepokój. Ale trudność polega na tym, że usunięcie grzyba jest dość trudne, a jeśli nie poradzisz sobie z tym problemem, jego wielkość rośnie. Uszkodzenie chwyta nie tylko liście i łodygi, ale także rozprzestrzenia się na sąsiednie zdrowe sadzonki cebuli, cukinię, pomidory, a nawet trawę, taką jak koperek.

Mączniak rzekomy koperek

Mączniak rzekomy lub mączniak rzekomy wywoływany jest przez grzyb Peronospora destructor. Co więcej, jest to tylko jedna z wielu odmian grzyba, który osadza się głównie na cebuli, cukinii, pomidorach, koperku itp. Może być przenoszony różnymi metodami:

 • podczas wiatru zarodniki rozpraszają się;
 • krople deszczu zmywają zarodniki i przenoszą w inne miejsce;
 • szkodniki owadzie;
 • ludzi, dotykając najpierw chorej rośliny, a potem zdrowej.

Peronosporoza: objawy cebuli, cukinii i pomidora

Pomidory peronosporozy

Rozwój choroby

Nie można stwierdzić, że nasiona są zakażone peronosporozą. Dopiero po posadzeniu i pewnym rozwoju krzewu pomidora lub cukinii staje się jasne, że grzyb się aktywował. Cebula, cukinia i pomidory są dotknięte prawie w ten sam sposób: na początku pojawia się biaława powłoka, podobna do mąki. Dlatego choroba otrzymała drugą nazwę mączniaka rzekomego. Pierwsze objawy pojawiają się późną wiosną lub wczesnym latem, w zależności od położenia geograficznego. Stopniowo rozwija się grzyb, a płytka nazębna nabiera żółtawego odcienia. Liście i owoce w miejscu infekcji zaczynają gnić, ponieważ metabolizm jest zaburzony. Jesienią dojrzałe zarodniki, które zrobiły się czarne, osypują się na ziemię i tam hibernują pod opadłymi liśćmi.

Aby grzybnia mogła się pomyślnie rozwijać, potrzebuje następujących warunków:

 • zwiększona wilgotność powietrza, która występuje po deszczu lub intensywnym podlewaniu;
 • temperatura powietrza od +17 do +25 stopni;
 • zaniedbane terytorium, na którym opadłe liście nie są usuwane w tym czasie;
 • gęsta roślinność, w której rośliny uprawne mieszają się z chwastami.
Weiterlesen:
Jak wybrać dobre sadzonki?

Objawy pojawienia się peronosporozy na cebuli, cukinii i pomidorach

 Peronosporoza: objawy cebuli, cukinii i pomidora

Zdjęcie przedstawia rozprzestrzenianie się mączniaka prawdziwego na liściach cukinii.

Na zewnątrz liścia grzyb wygląda jak jasne plamki, a od wewnątrz pojawi się biała powłoka, która charakteryzuje grzyb Peronospora.

Na łuku strzały pękają w dotkniętych obszarach, w wyniku czego nasiona rozwijają się niekompletnie. A to z kolei wpływa na kolejne zbiory. Odporność rośliny jest osłabiona, co pozwala na wniknięcie do cebulki innych pasożytów. Płytka na zaatakowanych narządach zmienia kolor na szaro-fioletowy lub brudnoszary. Plony znacznie spadają.

Prawie takie same objawy pojawiają się na liściach cukinii, pomidorów, kopru i innych roślin ogrodowych.

Peronosporoza: objawy cebuli, cukinii i pomidora

Mączniak rzekomy cebuli

Chemikalia do zwalczania mączniaka prawdziwego

 1. Jednym z najpewniejszych sposobów walki z pasożytem jest potraktowanie rośliny w początkowej fazie choroby siarką koloidalną. Fungicyd jest sprzedawany w postaci proszku i jest rozcieńczany w ilości 30 g na 10 litrów. woda. Temperatura powietrza, w której zaleca się przeprowadzać obróbkę, powinna wahać się w granicach +20 +28 stopni.
 2. Lek Thiovit Jet ma główny składnik aktywny siarkę, więc metoda rozcieńczania i stosowania jest podobna do siarki koloidalnej.
 3. Najczęstszy lek „Topaz” skutecznie radzi sobie z grzybem zarówno we wczesnych stadiach manifestacji, jak i później. Roztwór przygotowuje się w ilości 5 litrów. woda jest pobierana 2 ml. fundusze. Wskazane jest powtórzenie zabiegu po dwóch tygodniach.
 4. Wielu ogrodników używa prędkości, która jest najskuteczniejsza przy +14 +25 stopniach. Roztwór przygotowuje się z 1 ml leku i 5 litrów. ciepła woda.
 5. Strobi to lek ogólnoustrojowy stosowany w wielu chorobach. Przy 10 l. wodę rozcieńcza się 2-4 g leku.

Wszystkie są niebezpieczne dla ludzi, ale potężne w walce z chorobą. Używaj leków tylko zgodnie z instrukcjami i przestrzegając środków bezpieczeństwa. Zaletą jest to, że nie trzeba ich używać z obowiązkową częstotliwością. Skuteczność jest tak wysoka, że ​​już po raz pierwszy problem zniknie. W przypadku roślin domowych zaleca się stosowanie biofungicydów.

Weiterlesen:
Wróżby ludowe: 7–20 września

Środki ludowe na mączniaka prawdziwego

Zaletą metod ludowych jest ich bezpieczeństwo dla ludzi. Ale najlepiej jest używać ich do zapobiegania chorobie lub we wczesnych stadiach. Dodatkowym plusem jest to, że niewiele z użytych substancji to odżywki.

 1. Serwatka to jeden z najbardziej znanych ludowych sposobów walki z chorobą. Przy 5 l. woda rozcieńczona 1 litr. dodaje się surowicę i 10 kropli jodu. Rośliny należy leczyć co 2 tygodnie.
 2. Skuteczny jest roztwór popiołu, który rozcieńcza się w ilości 1 kg. na 10 l. woda. Roztwór podaje się w infuzji przez 3 dni, od czasu do czasu mieszając. Wielu ogrodników dodaje łyżkę startego mydła do prania. Odbywa się to tak, że krople nie spływają natychmiast z liści, ale pozostają w walce z grzybem.
 3. Soda oczyszczona jest również stosowana jako środek zapobiegający mączniakowi. Kompozycja powstaje na bazie 2 łyżek. łyżki sody, łyżki startego mydła i 5 litrów. woda.
 4. Krowi nawóz jest pobierany (najlepiej świeży) i rozcieńczany w stosunku 1:10. Podawać przez 10 dni. Następnie należy również rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10 i przetworzyć krzaki.

Peronosporoza: objawy cebuli, cukinii i pomidora

Odmiany dyni odporne na mączniaka prawdziwego

 1. Biały
 2. Gribovsky 37
 3. Masza F1
 4. Zolotinka
 5. Cudowna pomarańcza F1

Odmiany pomidorów odporne na mączniaka prawdziwego

 1. Charyzma F1
 2. Wołogda F1
 3. Ural F1
 4. Alaska F1
 5. Ognisty ptak F1

Odmiany cebuli odporne na mączniaka prawdziwego

 1. Chalcedon
 2. Stuttgarter Risen
 3. Souball
 4. Porto
 5. Ermak

Przegląd wideo

Recenzje wideo pokazujące wygląd krzewu z mączniakiem prawdziwym

Opinie ogrodników

Walentyna Olegowna:

Jestem zapalonym ogrodnikiem, więc zawsze mam dobre zbiory. Peronosporoza czy mączniak rzekomy praktycznie nie pojawiają się na moich roślinach. Wszelkie środki zapobiegawcze wykonuję wczesną wiosną, zanim grzyb zacznie się budzić. Używam tylko środków ludowych, bo nie chcę zatruwać rodziny. Myślę, że serwatka jest najlepszym rozwiązaniem.

голоса
Рейтинг статьи
Weiterlesen:
Drzewa owocowe: cechy
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector