Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Phytophthora truskawek, poziomek i innych jagód

Opis

Zaraza późna jest powszechną chorobą wywoływaną przez grzyba Phytophthora. Naukowcy wyróżniają kilka podgatunków, z których każdy osiedla się tylko na ziemniakach, pomidorach lub papryce. Istnieje podgatunek phytophthora, który pasożytuje na truskawkach i truskawkach i nazywa się fragariae. A na malinach jest podgatunek rubi.

Phytophthora truskawek, poziomek i innych jagód

Klęska krzewów zaczyna się od korzeni, ponieważ zarodniki grzyba hibernują w glebie, a wraz z nadejściem ciepła (+ 17- + 25 ° C) budzą się i zaczynają szybko rosnąć. Choroba jest dość nieprzyjemna również dlatego, że trudno się jej pozbyć. Zarodniki są odporne na zimno i łatwo tolerują zmiany temperatury. A wysoka wilgotność (70-90%) jest dodatkową zachętą do szybkiego wzrostu i infekcji roślin. Jeśli nie podejmiesz żadnych działań w celu leczenia, możesz stracić całą uprawę. Dość często niedoświadczeni ogrodnicy nie identyfikują zarazy i mylą wysuszone liście krzewów z nicieniami lub zakładają, że rośliny nie mają podlewania, zwiększając je. Prowadzi to do pogorszenia sytuacji, ponieważ niewłaściwe preparaty nie działają, a nadmierne podlewanie zwiększa wilgotność, powodując wybuch infekcji grzybiczej. Aby uniknąć takiej sytuacji, konieczne jest poznanie oznak manifestacji i rozwoju zarazy.

Oznaki zarazy późnej na truskawkach i truskawkach

Klęska następuje przez korzenie i nie jest widoczna na zewnątrz na krzaku. Po chwili, gdy pąki się otworzą, widoczny staje się ciemny rdzeń. Ten grzyb przeniknął do jajnika. Zewnętrznie przypomina zamarzanie kwiatów podczas wiosennych zmian temperatury. Takie kwiaty mogą pojawić się nie tylko wczesną wiosną, ale także latem, ale jagody się nie pojawią.

Jeśli choroba nie zawładnęła mocno krzakiem truskawek lub truskawek, wtedy kwitną kwiaty i pojawiają się jagody. Ale nawet tutaj nie będzie pełnoprawnych zbiorów, ponieważ jagody są zdeformowane i suche. Suchość jagód występuje z powodu naruszenia podaży składników odżywczych. Jeśli jagoda zostanie pokrojona, w środku będzie widoczna brązowa zgnilizna.

Weiterlesen:
Program planowania działań w produkcji roślinnej

Na zdjęciu zgnilizna uderzyła w truskawki

Phytophthora truskawek, poziomek i innych jagód

Sam krzew również przez długi czas nie wytrzymuje ataku grzyba. Dolna warstwa liści wysycha i opada na ziemię. Jeśli te liście nie zostaną usunięte na zimę, staną się doskonałym miejscem do przechowywania zarodników phytophthora. System korzeniowy truskawek jest dotknięty zarazą późną i stopniowo obumiera.

Na zdjęciu dotknięty system korzeniowy truskawki

Phytophthora truskawek, poziomek i innych jagód

Na zdjęciu dotknięty krzak maliny

Phytophthora truskawek, poziomek i innych jagód

Przyczyny rozwoju zarazy późnej

Najważniejszą rzeczą w walce z zarazą jest eliminacja przyczyn choroby. Jeśli nie zostaną wyeliminowane, z nadejściem wiosny grzyb ponownie rozpocznie swoją pasożytniczą aktywność. Główne powody to:

 • Bliskie położenie krzewów, aw rezultacie naruszenie swobodnego przepływu powietrza;
 • Sąsiedztwo z ziemniakami lub pomidorami;
 • Brak ciepła i różnice temperatur w dzień iw nocy;
 • Zwiększone opady;
 • Nadmierne nawożenie substancjami azotowymi;
 • Nadmiar wapna w glebie;
 • Podlewanie odbywa się nie pod krzakiem, ale na liściach;
 • Brak przydatnych pierwiastków śladowych, co skutkuje słabą odpornością roślin.

Phytophthora truskawek, poziomek i innych jagód

Zapobieganie phytophthora

Nie czekaj, aż cała uprawa zgnije. Lepiej podjąć środki zapobiegawcze, które zajmują trochę czasu. Pierwszą rzeczą do zrobienia, gdy na twojej stronie zostanie wykryta zaraza, jest zniszczenie wszystkich dotkniętych chorobą liści i łodyg po zbiorach. Najlepiej je spalić. Traktuj narzędzie ogrodowe, z którym pracowali w ogrodzie, chemikaliami.

Podlewanie odbywa się tylko pod krzakiem. Jeśli podlewane z góry na liście, zarodniki lepiej wnikają w aparaty szparkowe roślin. Nadmierne podlewanie również nie jest potrzebne, ponieważ wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi grzyba. Dotyczy to również sadzonek w szklarni. Należy zauważyć, że szklarnia szczególnie potrzebuje dobrej wentylacji, ponieważ powietrze jest podatne na wysoką wilgotność.

Jako przynętę stosuje się również roztwory sody lub sody. Soda działa antybakteryjnie na grzyby, a rośliny stają się bardziej odporne na ataki różnych chorób grzybowych.

Weiterlesen:
Wróżby ludowe: 6 - 16 października

Phytophthora truskawek, poziomek i innych jagód

Przepisy ludowe

Metody kontroli Phytophthora

Skuteczność fungicydów nie budzi wątpliwości, dlatego wskazane jest ich stosowanie przeciwko phytophthora w fazie aktywnej, kiedy zaatakowana jest większość rośliny. Mogą być używane ograniczoną liczbę razy, ponieważ zawierają toksyczne substancje, które mogą gromadzić się w jagodach. A to z kolei jest bardzo szkodliwe dla ludzi. Sama procedura przetwarzania również wymaga uwagi i pełnej zgodności ze środkami bezpieczeństwa. Pożądana jest ochrona skóry i błon śluzowych przed roztworami chemicznymi. Przygotuj wszystkie preparaty ściśle przestrzegając proporcji i przestrzegając opisu, ponieważ niewielka ilość substancji może nie działać, a nadużywanie jest obarczone negatywnymi konsekwencjami.

Odpowiednie preparaty do przetwarzania truskawek i truskawek to Arcedil (50 g na 10 l wody), Ridomil Rts (25 g na 10 l) i Oxyx (20 g na 10 l). Do opryskiwania liści stosuje się Ditamine (20 gramów na 10 l wody), Fitosporin (10 g na 10 l), tlenochlorek miedzi (40 g na 10 l wody) i cuproskat (25 g na 10 l). Pozytywny efekt daje również siarczan miedzi, płyn Bordeaux lub roztwór nadmanganianu potasu.

Stosowanie furacyliny to prosty i skuteczny sposób na pozbycie się fitosporozy. Roztwór przygotowuje się w proporcji do 10 litrów wody 10 tabletek furacyliny. Opryskiwanie wykonuje się 3 razy: przed kwitnieniem, przy pierwszych jajnikach oraz na początku widzenia truskawek i truskawek.

Phytophthora truskawek, poziomek i innych jagód

Opis środków ludowych

Środki ludowe najlepiej nadają się do zapobiegania zarazie i do leczenia na początkowym etapie. Ich zaletą jest bezpieczeństwo dla ludzi. Domki letniskowe można przetwarzać za pomocą następujących środków ludowych:

 1. Roztwór czosnku przygotowuje się z 10 g czosnku i 10 litrów. woda. Kompozycję należy pozostawić do zaparzenia przez jeden dzień, a następnie odcedzić i można ją spryskać. Czasami dodaje się nadmanganian potasu.
 2. Zsiadłe mleko i kefir rozpuszcza się w wodzie (1 litr na 10 litrów). Pozwól parzyć przez kilka godzin, przefiltruj i spryskaj ziemię.
 3. 100 g skrzypu błotnego gotuje się w litrze wody i gotuje przez 30 minut. Po schłodzeniu i odcedzeniu rozcieńczyć w 5 litrach wody i potraktować krzaki.
 4. Na 10 l. woda bierze 1 kg. siano i garść mocznika. Pozwól parzyć przez 3 dni i traktowaj rośliny co 2 tygodnie.
 5. Skutecznym lekarstwem jest również napar z Tindera. Zalewa się wrzącą wodą i pozostawia do zaparzenia.
 6. Aby zaraza późna nie rozprzestrzeniła się tak bardzo wśród krzewów truskawek, między rzędami posypuje się popiołem drzewnym.
Weiterlesen:
Wróżby ludowe: 25-31 sierpnia

Recenzje wideo

Recenzja wideo poświęcona jest sposobom zwalczania zarazy na truskawkach

Recenzje ogrodników

Zaraza późna to złożona, ale uleczalna choroba. Ogrodnicy na forach dzielą się swoją opinią na temat tego, jak zniszczyć grzyba i uratować plon.

Mariana:

Wszyscy uwielbiają truskawki i poziomki, ale zauważyłem, że nie wszystkie jagody zaczęły dojrzewać, a pod koniec lata większość krzaków wyschła. Zacząłem czytać recenzje na forum i okazało się, że to zaraza. Najpierw leczyła fungicydem Fitosporin, a następnie przeszła na środki zapobiegawcze za pomocą środków ludowych. Teraz zbiory truskawek, truskawek i malin są doskonałe.

Zalety: fitosporyna działa doskonale, najważniejsze, aby nie przesadzić.

Minusy: brak

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector