Piły szablaste. Przegląd, najlepsze modele, porównanie, recenzje
Przegląd pił szablastych
Piła szablasta to narzędzie, które od wielu lat wykorzystywane jest w branży budowlanej, stolarskiej, zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Wśród właścicieli pił szablastych często spotyka się drugie imię narzędzia: piła elektryczna, piła elektryczna, pilnik z wąskim ostrzem.
Główny cel piły szablastej:
- cięcie rur plastikowych, drewnianych, metalowych, wyrobów metalowych;
- cięcie płyt kartonowo-gipsowych;
- przycinanie drzew w strefie podmiejskiej;
- cięcie drewnianych belek;
- pilnik może pracować nawet z materiałami takimi jak cegła porowata, stal nierdzewna i aluminium;
- inne drobne naprawy w domu, w których trzeba coś wyciąć lub przeciąć.
Nowoczesne modele pił szablastych potrafią ciąć nie tylko w linii prostej, ale także zmieniać ścieżkę cięcia bez przegrzewania i deformacji brzeszczotu. Współcześni rolnicy stosują piły szablaste w domkach letniskowych, do budowy konstrukcji drewnianych, drobnej stolarki wymagającej dużej precyzji,
Klasyfikacja
Piły szablaste można podzielić na następujące kategorie:
- profesjonalny;
- gospodarstwo domowe.
Te dwie kategorie z kolei dzielą się na typy modeli pił:
- ładowalne;
- sieć (elektryczna).
W asortymencie producentów nie ma benzynowych pił szablastych.
Profesjonalne piły szablaste
Profesjonalne piły szablaste — charakteryzują się dużą mocą, mogą służyć przez długi czas (do 4 godzin ciągłej pracy na dobę).
Takie piły mają wyższy koszt i są przeznaczone do użytku w fabrykach lub w warsztatach stolarskich, warsztatach, warsztatach naprawczych. Modele półprofesjonalne mają te same parametry.
Piły szablaste do użytku domowego
Domowe piły szablaste to narzędzia do użytku domowego. Pliki z tej kategorii mogą być używane do 2 godzin dziennie.
Często są one wyposażone w zapasowe brzeszczoty ze względu na szybkie zużycie „rodzimego” ostrza. Nadaje się dla nieprofesjonalnych rzemieślników i może być używany w gospodarstwie domowym tylko kilka razy w roku.
Akumulatorowe i elektryczne piły szablaste
Sieciowe (elektryczne) piły szablaste pracują bezpośrednio z sieci o napięciu 220-230 woltów. Bezprzewodowe piły szablaste zasilane są bateriami litowymi.
Średni czas pracy narzędzia domowego wynosi 30-40 minut, narzędzia profesjonalnego 60-70 minut, a następnie wymagane jest ładowanie. Prawie wszyscy światowi producenci pił szablastych produkują oba rodzaje narzędzi – zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe.
Charakterystyka
Zastanówmy się bardziej szczegółowo, jakie cechy powinna mieć dobra piła szablasta, niezależnie od sposobu połączenia i działania.
Silnik i moc
Logiczne jest myślenie, że im większa moc silnika piły szablastej, tym jest ona bardziej wydajna. Ta opinia naprawdę istnieje wśród właścicieli, ale należy pamiętać, że im większą moc ma piła, tym cięższa będzie jej waga.
Do użytku domowego wystarcza moc do 600 watów. Do zadań profesjonalnych dobrze nadaje się piła o mocy od 900 do 1700 watów. Parametr wolt jest również ważny, aby zrozumieć, ile zasobów zużyje Twoja piła szablasta.
Prędkość lub częstotliwość skoków
Kolejnym parametrem decydującym o jakości piły szablastej jest szybkość skoku.
Częstotliwość skoku to prędkość, z jaką narzędzie może ciąć.
Średnio dla dobrej profesjonalnej piły waha się ona od 2500-3000 uderzeń na minutę. Narzędzia gospodarstwa domowego mogą mieć szybkość skoków do 500 uderzeń na minutę.
Ruch wahadłowy
Skok wahadłowy to zdolność brzeszczotu do poruszania się nie tylko po torze „do przodu i do tyłu”, ale także do podnoszenia się podczas ruchu wstecznego.
Ta opcja piłowania usuwa ostrze z nagrzanego obszaru, który właśnie został cięty, co zwiększa żywotność narzędzia, zapobiegając przegrzaniu piły.
Ochrona przed przeładowaniem
Funkcja ochrony przed przeciążeniem automatycznie wyłącza piłę szablastą w przypadku jej przegrzania.
Ochrona przed zagłuszaniem
Specjalne sprzęgło może uchronić piłę szablastą przed zakleszczeniem. Ta opcja występuje tylko w drogich modelach, tanie nie mogą się nią pochwalić.
mechanizm wymiany brzeszczotu
Idealna piła, zdaniem właścicieli, to piła, w której do wymiany brzeszczotu nie są potrzebne narzędzia i można ją szybko, ręcznie wymienić. Często, aby wymienić ostrze, trzeba przekręcić specjalną blokadę lub przesunąć pierścień ustalający z jego miejsca.
W niektórych modelach ostrze jest dodatkowo mocowane za pomocą obudowy. Wybierając piłę szablastą, należy zwrócić uwagę na sposób mocowania ostrza.
Hamulec brzeszczotu
Proces hamowania piły szablastej realizowany jest za pomocą hamulca elektrodynamicznego. Po zwolnieniu przycisku start ostrze przestaje się poruszać. Ta funkcja jest kluczem do bezpiecznej obsługi urządzenia.
Inne opcje
Inne parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie:
- wytrzymałość izolacji kabla;
- montaż nadwozia i materiały;
- wygoda uchwytu, jego ergonomia;
- dostęp do szczotek węglowych do ich konserwacji;
- tłumienie drgań (typowe dla droższych modeli).
Kryteria wyboru
Dobra piła szablasta powinna spełniać następujące parametry:
- być potężnym i produktywnym;
- mieć dla siebie optymalną wagę (im więcej, tym mniejsza zwrotność piły);
- zapewniają łatwą wymianę ostrza;
- mają funkcję szybkiego hamowania;
- mieć akceptowalny koszt i okres gwarancji 1 rok;
- należą do znanej marki, która wyróżnia się wysoką jakością i niezawodnością produkowanego sprzętu.
Niezwykle ważne są również opinie właścicieli piły szablastej. Przed dokonaniem zakupu i wyborem piły szablastej zalecamy przeczytanie recenzji w Internecie, obejrzenie recenzji wideo.
Kup piłę szablastą, jeśli porównanie wyraźnie przemawia na korzyść wybranego modelu.
Warto również zapoznać się z materiałami z forów rolniczych i forum narzędzi, a także zapoznać się z charakterystyką porównawczą topowych modeli różnych marek.
Przegląd wideo
Przegląd wyboru piły szablastej (część 1)
Przegląd wyboru piły szablastej (część 2)
NAJLEPSZE marki 2018
Światowi producenci sprzętu budowlanego produkują piły szablaste, corocznie uzupełniając swój asortyment o nowe produkty. Obecnie do TOP marek produkujących piły szablaste należą takie firmy jak Bosch, Makita, Interskol, Hammer, Metabo, DeWALT, RYOBI, AEG, Stomer.
- Piła szablasta Bosch PSA 700E
- Piła szablasta Makita JR3050T
- Piła szablasta Interskol NP-120 1010E
Producenci Bosch, Makita, Interskol i Stomer są znani z produkcji profesjonalnych pił szablastych. Główne zalety takiego sprzętu to wysoka niezawodność, duża moc i wytrzymałość, a także obecność półprofesjonalnych modeli w linii i profesjonalna obsługa.
Wadą są takie parametry jak wysoka cena i drogie podzespoły.
- Piła szablasta Metabo PowerMaxx ASE
- Piła szablasta Ryobi RRS-1801M
- Piła szablasta Hammer LZK650B
Producenci Hammer, Metabo, DeWALT, RYOBI, AEG znani są z szerokiej gamy modeli, a także niedrogich podzespołów i możliwości doboru piły szablastej do konkretnego zadania. Wady marek: często są podrabiane przez chińskich producentów, na rynku technologicznym często można znaleźć bardzo niskiej jakości kopie tych marek.
Ocena 10 najlepszych modeli pił szablastych
Każdy producent ma topowe modele, które dobrze się sprzedają i działają stabilnie. Są one corocznie uwzględniane w rankingu TOP-10. Weź pod uwagę ocenę pił szablastych zawartą w najlepszych najlepszych piłach do domków letniskowych i domowych na rok 2018.
Średni segment cenowy pił szablastych
Modele elektryczne
Makita JR3050T
Znana marka będąca synonimem jakości. Piła szablasta tego modelu ma moc 1000 watów.
Potrafi wytrzymać duże obciążenia. Niezawodny, posiada długi kabel sieciowy; dostępna jest funkcja szybkiej wymiany części piły, płynna regulacja prędkości.
Stomer SSS-1000
Klasyczny, rozpoznawalny design, znany kilku pokoleniom. Duża prędkość pracy, moc 1100 W. Płynna regulacja prędkości pracy, jednak jest też poważna wada: waga to ponad 3 kg.
Cena jest bardzo dobra, ale jest obniżona ze względu na pewne detale zewnętrzne, na przykład brak gumowych nakładek na rączce i obudowie, wibracje są bardziej zauważalne niż w pierwszym modelu w rankingu.
AEG US 400 XE
Piła szablasta o mocy 400 watów. Jest lekka, bardzo wygodna w użytkowaniu, odpowiednia do pracy w pomieszczeniach w warunkach braku miejsca.
Wymierny bonus: 36-miesięczna gwarancja na oryginalny produkt od producenta. Piła jest łatwa w obsłudze, ma średni stopień wibracji i jest uważana za najlepszą w kategorii urządzeń małej mocy firmy AEG.
Modele baterii
Ryobi CR1201
Piła szablasta o pojemności akumulatora 1,2. Popularny ze względu na swoją zwartość, niezawodność, wygodną konstrukcję i uchwyt.
Istnieje funkcja ruchu wahadłowego, dzięki czemu narzędzie jest chronione przed przegrzaniem. Współpracuje z materiałami takimi jak płyty gipsowo-kartonowe, drewno, polipropylen, ceramika, metal.
Dewalt DCS380B
Sprzedawane bez baterii i ładowarki, elementy te należy zakupić osobno.
Pracuje z napięciem 20 V, waży niecałe 3 kg, wyposażony w hamulec elektryczny. Narzędzie wykonane jest w klasycznej żółto-szarej skali. Konstrukcja przypomina Stomer SSS-1000.
Metabo PowerMaxx ASE
Wyjątkowy model w swoim przedziale cenowym. Minimalna waga (1,2 kg), zwrotność, doskonała jakość wykonania.
Wyposażony w akumulator litowo-jonowy 10.8 V. Serwis gwarancyjny: 60 miesięcy. od producenta.
Budżetowe piły szablaste
W kontynuacji rankingu zwracamy uwagę na modele budżetowe odpowiednie do pracy o niskiej intensywności i okazjonalnego użytkowania.
Modele elektryczne
Bosch PSA 700E
Wśród drogich braci tej gamy modeli ta piła szablasta jest najbardziej budżetowa.
Długość skoku 20 mm, może ciąć stal o grubości do 1 cm Moc narzędzia to 710 W.
Interskol NP-120/1010E
Piła szablasta o mocy 1010 W, zasilana standardowym napięciem 220 V. Waga ponad 3 kg, przystosowana do użytku profesjonalnego.
Ma przystępną cenę ze względu na fakt, że krajem pochodzenia jest Rosja. Ugruntował swoją pozycję jako niezawodne i wydajne urządzenie.
Młot LZK650B
Moc piły to 720 watów. Służy do cięcia drewna i metalu.
Narzędzie posiada długą gwarancję, wyglądem i ergonomią przypomina droższe modele Bosch.
Modele baterii
Ryobi RRS-1801M
Model budżetowy o wadze do 2 kg. Bateria jest kupowana osobno.
Zalecana pojemność to maksymalnie 18 woltów. Skok 22 mm.
Ocena wideo
Przegląd pił szablastych
Przegląd pił szablastych marki Bosch
Zalecenia dotyczące wyboru piły szablastej
Spośród sprawdzonych modeli pił szablastych, które otrzymały dobre recenzje, można polecić następujące modele.
Bosch Keo
Różni się niewielką wagą, działa z akumulatora, doskonale radzi sobie z takimi zadaniami jak cięcie gałęzi drzew owocowych, drobne prace stolarskie.
Cechy tego modelu: moc i niezawodność w połączeniu z niską masą i niskim odsetkiem awarii, wśród niedociągnięć można zauważyć, być może, konieczność doładowania akumulatora, ponieważ ładowanie nie wystarczy na długi czas.
Bosch GSA — 10,8
Dobra piła do cięcia drewna, a nawet rur metalowych. Podobnie jak poprzedni model jest lekki, tylko 1,2 kg.
Cechy: szybka wymiana części piły, atrakcyjny wygląd, płynna regulacja prędkości, podświetlony obszar roboczy. Spośród minusów właściciele zwracają uwagę na wysokie koszty i moc domową — do użytku profesjonalnego zaleca się mocniejsze modele.
Opinie właściciela
Włodzimierz, obwód kijowski:
„Piła szablasta Bosch Keo nie jest odpowiednia dla profesjonalistów, ale do użytku domowego piła jest idealna! Pomimo zastosowania domowego może być stosowany nie tylko do cienkich gałęzi czy sklejki, płyty wiórowej, ale także do dużych gałęzi, desek, drewnianych belek. Nie jest zbyt tani w swojej niszy modelowej, ale jakość marki uzasadnia cenę.
Eugeniusz Sudak:
„Piła do metalu Bosch GSA 10,8 jest doskonała, od razu widać jakość i montaż. Do potężnych operacji, takich jak cięcie grubej deski, polecam zwykłą dobrą szlifierkę kątową lub piłę łańcuchową. To narzędzie jest delikatniejsze — do cienkich rur, aluminium, desek o grubości do 2 cm, gałęzi i krzewów. Mam to od dwóch lat i nie mam żadnych skarg. Nie było awarii. Konserwacja odbywa się zgodnie z instrukcją.