Jak używać piły łańcuchowej
Pilarka łańcuchowa jest niezastąpionym narzędziem do różnorodnych prac domowych i zawodowych. Nie ma szczególnej różnicy między działaniem piły elektrycznej a piły łańcuchowej. Jedyną różnicą jest rodzaj silnika. Wielu użytkowników pozytywnie odniosło się do piły mechanicznej, zwracając uwagę na łatwość obsługi i konserwacji, brak konieczności tankowania sprzętu oraz długą żywotność przy prawidłowym użytkowaniu. Jak więc ciąć piłą elektryczną?
Przygotowanie i rozpoczęcie pracy z piłą łańcuchową
Bez wątpienia, niezależnie od marki i mocy piły elektrycznej, należy przeczytać instrukcję obsługi, w której każdy producent opisuje niuanse i zasady korzystania z konkretnego modelu piły elektrycznej: jak prawidłowo złożyć piłę z części składowych, jak rozpocząć pracę i jak prawidłowo ciąć, jak zachowywać się podczas pracy z piłą elektryczną itp. My z kolei rozważymy ogólne przepisy, które mają zastosowanie do wszystkich pił mechanicznych.
Wstępne wyposażenie i montaż piły elektrycznej
Przed piłowaniem sprzęt należy zmontować. Z reguły sam zespół napędowy jest dostarczany zmontowany. Oddzielnie w pudełku znajduje się prowadnica, łańcuszek oraz komplet niezbędnych kluczy do montażu i konserwacji piły. Podczas zakładania łańcucha na drążku należy zachować ostrożność, ponieważ jest on ostro zaostrzony.
Ważne jest przestrzeganie środków bezpieczeństwa i praca w specjalnych rękawicach.
Prawidłowo jest rozpocząć montaż samego łańcucha od czubka opony. Zamontuj prowadnicę z łańcuchem na śrubach, nawiń łańcuch na zębatkę i sprawdź prawidłowy kierunek zębów łańcucha. Jeśli kierunek jest zgodny ze wskazanym na pokrywie, załóż ją i dokręć nakrętkę mocującą dostarczonym kluczem.
Pierwsze kroki z piłą elektryczną
Przed uruchomieniem piły należy sprawdzić obecność oleju. Bardzo często producenci wysyłają sprzęt z pustym zbiornikiem oleju. Olej jest niezbędnym składnikiem do płynnej i długiej pracy piły bez pękania i ścierania części zamiennych i części. Nie zapomnij również zwracać uwagi na obecność oleju podczas cięcia, ponieważ łańcuch jest smarowany automatycznie.
Podczas używania piły mechanicznej ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zanim zaczniesz piłować kłody lub inne materiały, załóż specjalną odzież, która jest dobrze chroniona, ale nie krępuje ruchów. Zadbaj również o swoje zmysły, nosząc gogle, nauszniki i maskę chroniącą przed głośnym hałasem, kurzem, wiórami i trocinami. Warto również sprawdzić gotowość samej piły do piłowania. Przede wszystkim sprawdź działanie hamulca, czy prowadnica i łańcuch są prawidłowo zamontowane, czy koło zębate jest zamocowane itp.
Staraj się nie przeciążać piły i ciąć w krótkich, kilkuminutowych seriach. W przypadku awarii piły odłącz ją od sieci, znajdź przyczynę awarii i usuń problem.
Jak ciąć piłą elektryczną?
Najpierw należy zwrócić szczególną uwagę na okolicę. Oczyść obszar obszaru roboczego z kamieni, gwoździ. Po drugie, ustaw się w stabilnej, wygodnej pozycji do cięcia. Po trzecie, umieść piłę na drzewie z ogranicznikiem kolczastym i włącz silnik tak, aby piła nie dotykała jeszcze powierzchni. Następnie podnosząc tylną rękojeść i prowadząc przedni uchwyt włóż piłę do kłody a następnie odciągnij ją do tyłu. Następny ruch: włóż piłę jeszcze głębiej, ale nie używaj do tego zbyt dużej siły, ponieważ może to spowodować szybkie złamanie narzędzia lub jego nieprawidłowe działanie.
Elektryczne piły łańcuchowe nadają się tylko do obróbki drewna: czy to piłowanie kłód, rąbanie drewna opałowego, piłowanie martwego drewna, gałęzi, desek do piłowania i kłód. Objętość drewna może być inna. Warto jednak zauważyć, że zarówno techniki piłowania, jak i prawidłowe piłowanie określonej średnicy kłody są różne.
Problemy przy cięciu kłód i ich eliminacji
Czasami operator napotyka pewne trudności podczas pracy z piłą mechaniczną. Głównym pytaniem, które dręczy posiadaczy sprzętu do pił elektrycznych, jest to, dlaczego piła źle tnie lub wcale? Bardzo często producent na końcu instrukcji podaje listę najczęstszych awarii. W ten sposób możesz samodzielnie przeprowadzać konserwację piły i próbować rozwiązywać problemy.
Jeśli problem jest dość poważny, lepiej skontaktować się z centrum serwisowym w celu uzyskania wykwalifikowanej pomocy specjalisty.
Ponadto operatorzy często zastanawiają się, dlaczego piła tnie krzywo. Z reguły na forach można znaleźć przybliżone przyczyny takich zjawisk. Najczęściej, jeśli piła tnie na bok, oznacza to tępe ogniwo łańcucha. Często zdarza się, że łańcuch stępi się nierównomiernie. Spróbuj naostrzyć łańcuch roboczy i kontynuuj pracę. W 90% przypadków rozwiązuje to obecną sytuację.
Wskazówki i porady dotyczące pracy z piłą elektryczną
Wielu doświadczonych użytkowników pił elektrycznych zaleca zainstalowanie stabilizatora, który ochroni mechanizm piły elektrycznej przed przepięciami. w ten sposób chronisz siebie i swój sprzęt przed uszkodzeniem, awarią i dodatkowymi kosztami naprawy.
Jeżeli podczas pracy piła elektryczna nie uzyska wystarczającej liczby obrotów wystarczającej do komfortowego piłowania drewna, konieczna jest wymiana szczotek węglowych. Faktem jest, że szybko się zużywają i ważne jest, aby od czasu do czasu sprawdzać piłę, aby na czas zidentyfikować pojawienie się problemu.
Zalecenia wideo dotyczące cięcia piłą elektryczną
Jak ciąć piłą elektryczną można zobaczyć w wielu filmach.
Informacje zwrotne od właścicieli i użytkowników pił elektrycznych
Ogólnie wszyscy użytkownicy i operatorzy są bardzo zadowoleni z doświadczenia użytkowania pił elektrycznych. Dlatego często podkreślają łatwość konserwacji i brak konieczności tankowania piły elektrycznej. Jednak istotną wadą takich pił łańcuchowych jest ciągłe podłączenie do zasilania, ponieważ piły akumulatorowe są dość drogie i nie każda osoba mogła sobie na to pozwolić, w przeciwieństwie do piły elektrycznej.
Władysław, 45 lat, Odessa
„Po zakupie wiejskiego domu postanowiłem kupić małego pomocnika w postaci piły elektrycznej. Mam na swoim terenie mały ogród i muszę stale przycinać drzewa, ścinać suche gałęzie, zbierać drewno opałowe itp. Do takiej pracy kupiłem krajowy Energomash. Bardzo zadowolony z pracy, wystarczająca moc. Piła główna nie powinna przeciążać i stale monitorować poziom oleju w zbiorniku.”
Igor, 51 lat, Nikołajew
„Od dłuższego czasu używam podobnego sprzętu ogrodowego i nie wyobrażam sobie życia bez piły elektrycznej Bosch. Tak, cena była nieco powyżej średniej, ale zakup był tego wart. Dobra i płynna praca, łatwa konserwacja. Ani nie brudzisz rąk benzyną, ani nie przeładowujesz. Bardzo zadowolony!
Zalety: łatwa konserwacja, długa żywotność, dobra wydajność i moc.
Minusy: drogi, krótki przewód
Jak pracować z elektryczną piłą szablastą?
Piła szablasta różni się od piły łańcuchowej szerszym zakresem zastosowań. Wielu potencjalnych nabywców zastanawia się, co można ciąć elektryczną piłą posuwisto-zwrotną? Ona z kolei jest uważana za dobrego pomocnika w pracach remontowo-budowlanych. Potrafi ciąć metalowe i gazowe bloki, wykonywać prace stolarskie w ogrodzie, zbierać drewno opałowe i piłować suche gałęzie. Jego duża popularność wynikała z szybkości działania i wszechstronności.
Tak więc na filmie zobaczysz, co i jak ciąć piłą szablastą:
Główną zaletą pił szablastych jest to, że praktycznie nie emitują iskier. Z tego powodu oraz ze względu na brak spalin z silnika elektrycznego, piły szablaste mogą być używane w pomieszczeniach.
Zwróć uwagę na sposób trzymania piły. Musisz ciąć ściśle w linii prostej, bez zmiany kierunku piłowania podczas pracy. Jest to szczególnie powszechne podczas cięcia rur o dużej średnicy. Niewłaściwe skierowanie piły podczas cięcia może spowodować wygięcie narzędzia, powodując jego kontakt z materiałem, powodując dodatkowe wibracje.
Wielu operatorów myśli i zadaje pytania na forum, jak wyciąć blok gazowy piłą szablastą? W rzeczywistości proces ten wcale nie jest skomplikowany, ponieważ bloczki z betonu komórkowego nie różnią się zwiększoną twardością. Smarowanie można pominąć, ponieważ piła szybko i wydajnie wykonuje gładkie i precyzyjne cięcia.
Problemy pił szablastych i ich rozwiązanie
Jeśli sprzęt piły nie jest odpowiednio kontrolowany, istnieje duże ryzyko wygięcia ostrza. Możesz go wymienić na nowy, ale możesz go również wyrównać samodzielnie. Połóż go na drewnianej belce i uderz młotkiem. Staraj się unikać uderzania zębami, ponieważ możesz je uszkodzić, a piła nie będzie już tak skutecznie ciąć.
Wskazówki i porady dotyczące pracy z elektryczną piłą szablastą
Wielu nowych użytkowników podczas cięcia zastanawia się, jak ciąć metal elektryczną piłą szablastą? Ważnym punktem, którego nigdy nie należy przeoczyć, jest smarowanie materiału. Metal nagrzewa się szybko i silnie podczas cięcia, więc ostrze tnące może szybko się stępić. Istnieje specjalny smar do brzeszczotów w postaci ołówka.
Jeśli akurat wpadłeś na pomysł zakupu elektrycznej piły szablastej, spróbuj znaleźć model z regulowaną wysokością podeszwy. Dzięki temu można zmieniać wysokość, jednocześnie uzyskując równomierne zużycie ostrza, co wpływa na jego trwałość.
Film o zasadzie działania piły szablastej
Jak tnie piła szablasta, możesz zobaczyć na poniższych filmach
Opinie właściciela
Jeśli przeanalizujemy recenzje i komentarze na forach użytkowników, możemy stwierdzić, że to narzędzie jest dość popularne i każdy właściciel jest zadowolony z procesu i wyniku pliku. Wielu zwraca uwagę na uniwersalny charakter piły elektrycznej oraz szeroki zakres pracy, łatwość obsługi i konserwacji. Wśród niedociągnięć można wyróżnić tylko krótką żywotność ostrzy tnących, podłączenie do sieci zasilającej i dość wysoki koszt pił.
Aleksander, 56 lat, Kijów
„W domu jest mały plac budowy i postanowiłem kupić sobie Interskol NP-120/1010E. Co bardzo cieszy – cena była dwa razy niższa niż analogu z Makity. W procesie piłowania narzędzie pokazało swoją dobrą stronę. Oprócz domu wygodnie jest przycinać gałęzie w ogrodzie. Jedyne, co mnie zdenerwowało, to brzeszczot do betonu komórkowego, który jest trochę grubszy, nie pasuje do zacisku. I wszyscy tak bardzo to kochają!”
Igor, 32 lata, Rostów
„Na początku kupiłem piłę szablastą do drobnych prac na budowie: albo do spania gałęzi, albo do przecięcia czegoś. Po pewnym czasie przystąpił do naprawy i wtedy nie mógł się bez niej obejść. Jeśli wybierzesz odpowiednie ostrze, możesz ciąć wszystko. Następnie ważne jest, aby dobrze wyczyścić piłę i odesłać ją do spoczynku. Przy ostrożnej obsłudze narzędzie wytrzyma bardzo długo. Jak ciąć piłą szablastą można zobaczyć na wielu filmach. Jest znacznie wygodniejszy i łatwiejszy w obsłudze niż łańcuch. Jestem zadowolona z zakupu.
Zalety: szybka i zwinna maszyna, duży zasięg, niski koszt materiałów eksploatacyjnych.
Wady: wysoka cena, krótki przewód zasilający.”