Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
1 View
Artykuł Rating:
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Przegląd motobloków Tarpan. Charakterystyka, opis, opinie

Przegląd motobloków Tarpan. Charakterystyka, opis, opinie właścicieli

Tarpan motoblokowy

Motobloki Tarpan są znane zarówno w Rosji, jak iw krajach sąsiednich. Ta technika zyskała uznanie i dobre recenzje użytkowników dzięki swojej funkcjonalności, niezawodności i jakości wykonania.

Przegląd motobloków Tarpan. Charakterystyka, opis, opinie

Tarpan motoblokowy

Producentem bloków silnikowych i kultywatorów silnikowych Tarpan jest rosyjska fabryka Tulamash. Pierwszy traktor pchany z tej serii ujrzał świat w 1993 roku. Następnie model nazywał się Tarpan-01 i był wyposażony w dwusuwowy silnik o mocy 6,2 KM. W 1997 roku firma wyprodukowała mocniejszy model motobloku — TMZ MK Tarpan-03. Model ten był napędzany amerykańskim czterosuwowym silnikiem Briggs & Stratton.

Przegląd motobloków Tarpan. Charakterystyka, opis, opinie

Silnik Briggs & Stratton 6.5

Od tego czasu produkty zakładu Tulamash rozprzestrzeniły się w całej Federacji Rosyjskiej i krajach WNP. Obecnie firma produkuje motobloki i kultywatory silnikowe różnych modeli i poziomów mocy. Ponadto zakład produkuje pełną gamę osprzętu do ciągników jednoosiowych.

Opis

Charakterystyka każdej modyfikacji Tarpana różni się w zależności od szerokości uprawy (regulowana w zależności od zamontowania osprzętu: frezy, łapy, chwastowniki).

Wydajność motobloków Tarpan mieści się w granicach 0,06-0,08 ha/godz. Urządzenia te należą do klasy sprzętu lekkiego i nie są przeznaczone do użytku przemysłowego.

Obecnie istnieją takie modyfikacje ciągnika jednoosiowego:

 • Tarpan z silnikiem Briggs & Stratton (moc 5,5 KM, masa urządzenia — 45 kg);
 • Tarpan z silnikiem Champion (moc 5,5 KM, masa motobloku — 45 kg);
 • Tarpan z silnikiem Briggs & Stratton (moc 6,5 KM, masa motobloku — 75 kg);
 • Tarpan z silnikiem KE 0,7-2,2 (moc 2,2 kW, masa motobloku — 45 kg);
 • Tarpan-TMZ-03-01 z silnikiem Weima (moc 3,7 KM, masa 34 kg).

Wszystkie modele wyposażone są w silniki czterosuwowe z funkcją chłodzenia powietrzem. Średnica frezów w zależności od modyfikacji nie zmienia się i wynosi 32 cm.

Przegląd motobloków Tarpan. Charakterystyka, opis, opinie

Tarpan TMZ-MK-03-01

Liczba prędkości we wszystkich modelach, z wyjątkiem Tarpana TMZ MK 03-01 z silnikiem Weima, wynosi 2/1 (2 z przodu, 1 z tyłu). Tarpan TMZ-03-01 posiada jeden bieg do przodu. Liczba noży we wszystkich modelach wynosi 4. Reduktor: jednostopniowy ślimak lub przekładnia z przekładnią łańcuchową.

Weiterlesen:
Motobloki Fermer FM 907 PRO-S. Przegląd, charakterystyka, recenzje

Kompletny zestaw motobloku Tarpan:

 • ciągnik prowadzony z kołami;
 • kultywator lewy i prawy;
 • redlica;
 • tuleja adaptera do występów;
 • zestaw narzędzi;
 • dokumenty urządzenia.

Załączniki

Do różnych modeli ciągników pchanych Tarpan producent wykonuje różnego rodzaju osprzęt: łapy, obsypniki, ramy z kołami, pielniki, tarcze ochronne do siekaczy, kopaczek do ziemniaków, pługi, zaczepy, kosiarki rotacyjne, łopaty-zgarniacze.

Poniżej w artykule rozważymy główne rodzaje załączników i ich przeznaczenie.

Frezy

Standardowo w ciągnikach pchanych Tarpan montowane są 4 noże. Montaż dodatkowych noży jest możliwy, dostępność należy sprawdzić u producenta za pośrednictwem strony internetowej lub u sprzedawcy w momencie zakupu. W standardzie frezy do ciągników pchanych Tarpan — o średnicy 32 cm.Dostępna również frezarka z gęsią stopką z trójkątnymi końcami noży.

Frezy montowane są za pomocą zestawu narzędzi dostarczonego z ciągnikiem prowadzonym podczas montażu fabrycznego. Podczas procesu montażu kieruj się danymi opisanymi w instrukcji obsługi.

Zwiastun filmu

Przyczepa, podobnie jak adapter, jest podłączona do ciągnika rolniczego Tarpan za pomocą uniwersalnego zaczepu. Aby uzyskać bardziej stabilną pracę ciągnika z przyczepą (lub wózkiem), postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi masy ładunku. W przypadku lekkich ciągników jednoosiowych ciężar ładunku nie powinien przekraczać 300 kg.

Przegląd motobloków Tarpan. Charakterystyka, opis, opinie

Zwiastun filmu

Kosiarki

Do Tarpana producent oferuje nóż przystawkowy do kosiarki. Niewielkie nasadki pomogą Ci szybko usunąć trawę z trawników, ogrodów, ogródków przed domem. Przeznaczona do trawy nie wyższej niż 20 cm Popularnym modelem kosiarki z zakładu Tulamash jest przystawka do koszenia sznurka.

Przegląd motobloków Tarpan. Charakterystyka, opis, opinie

Kosiarka do trawy

Koła, gąsienice

Osprzęt Caterpillar do ciągników pchanych Tarpan nie jest prezentowany na stronie internetowej producenta. Biorąc pod uwagę niewielką wagę ciągników pchanych tego modelu, zaleca się powstrzymanie się od używania gąsienic.

Przegląd motobloków Tarpan. Charakterystyka, opis, opinie

Koła 4.00×10

Na życzenie właściciela ciągnika prowadzącego na urządzeniu można zamontować koła o większej średnicy lub ucha.

Weiterlesen:
Kultywatory Caiman: przegląd wideo, instrukcje, recenzje właścicieli

ostrogi

Niezbędny i funkcjonalny mechanizm zwiększający przyczepność ciągnika prowadzącego do podłoża. Szczególnie polecane jest stosowanie uch do lekkich ciągników pchanych.

Sprzedawane łapy do traktorów pchanych Tarpan są dostępne w różnych rozmiarach, z tuleją lub bez. Waga produktu wynosi od 5,7 kg. Tuleja może być cylindryczna lub kwadratowa. Przykładowy rozmiar ostrogi: 275/110 mm, 400/170 mm, 500/170 mm, 260/80 mm. Instalacja odbywa się na wale napędowym.

Pług

Kolejnym niezbędnym narzędziem, którego potrzebuje każdy rolnik, jest pług. Motoblok Tarpan może współpracować z klasycznym pługiem ze zdejmowanym lub stałym lemieszem, a także z zaczepem lub bez, w zależności od modelu produktu.

Przegląd motobloków Tarpan. Charakterystyka, opis, opinie

Pług

Pług jest używany w połączeniu z łapami, szczególnie w ciągnikach pchanych o wadze do 100 kg. Nadaje się do stosowania w pojazdach Oka, Neva.

Dmuchawa do śniegu

Jako odśnieżarka do ciągników jednoosiowych producent zaleca stosowanie przystawki do pługa śnieżnego Tarpan, które ponadto nadaje się również do urządzeń takich jak Neva, Oka.

Przegląd motobloków Tarpan. Charakterystyka, opis, opinie

Dmuchawa do śniegu

Możesz również użyć odśnieżarki Tarpan SNU, obsługiwanej ręcznie za pomocą dźwigni. Wysokość poziomu śniegu do korzystania z takiego sprzętu nie powinna przekraczać 25 cm Szerokość uchwytu wynosi 1 m. Nadaje się również do ciągników Neva.

kopaczka do ziemniaków

Proste narzędzie ułatwiające rolnikowi wykopywanie ziemniaków. Standardowy model do montażu na ciągnikach Tarpan pchanych wszystkich modyfikacji.

kopaczka do ziemniaków

Sadzarki do ziemniaków nie są reprezentowane w asortymencie sklepu internetowego producenta ciągników jednoosiowych. Sprawdź dostępność i dostępne modele w momencie zakupu od dostawcy.

W asortymencie producenta znajduje się następujący sprzęt:

 • chwastowniki, tuleje łączące do różnego rodzaju przystawek,
 • tarcze ochronne zapobiegające przedostawaniu się grud ziemi do operatora ciągnika prowadzącego,
 • stelaż z kółkami transportowymi dla wygody transportu ciągnika jednoosiowego,
 • uniwersalne złączki do przystosowania pracy sprzętu z wózkiem lub przyczepą.
Weiterlesen:
Motobloki MTD. Przegląd gamy modeli, charakterystyka

Instrukcja obsługi

Zapoznaj się z instrukcją obsługi — pomoże Ci ona złożyć i uruchomić ciągnik jednoosiowy po raz pierwszy. Urządzenie dostarczane jest w stanie niezmontowanym, w trakcie montażu konieczne jest połączenie z nim kół i uchwytu sterującego. Po złożeniu można wykonać pierwszy bieg i dotarcie.

Pierwszy start

Zalecenia dotyczące czasu docierania różnią się w zależności od producenta. W przypadku Tarpana 8 godzin jest uważane za wystarczające.

Lekkie ciągniki prowadzone przez operatora mogą pracować przez 40-60 minut bez przerwy, po czym należy pozwolić silnikowi ostygnąć, a następnie kontynuować pracę.

W okresie docierania silnik powinien pracować na 2/3 swojej mocy maksymalnej. W tym okresie gleba dziewicza nie jest przetwarzana, ponieważ silnik i skrzynia biegów ciągnika prowadzącego muszą dostosować się do obciążenia. Po dotarciu możesz pracować z ciągnikiem prowadzącym, wykorzystując całą jego moc.

Serwis

Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi rodzajów oleju i paliwa, w przeciwnym razie silnik szybciej się wyłączy, zgaśnie i wyczerpie swoją żywotność.

Przegląd motobloków Tarpan. Charakterystyka, opis, opinie

Olej SAE 30

Olej silnikowy: do silników czterosuwowych chłodzonych powietrzem — SAE30/SAE5W-30. Olej przekładniowy: SAE 90, SAE 75W/90 (API GL-4, GL-5). Benzyna: AI-92 (93, 95).

Im wyższa jakość paliwa i oleju, tym rzadziej konieczna jest wymiana filtrów paliwa i oleju.

Konieczna jest wymiana filtra po 50 godzinach pracy, czyli raz na sześć miesięcy. Przy niewielkim wykorzystaniu ciągnika z operatorem prowadzącym można w razie potrzeby wymieniać filtry.

Podstawowe awarie i sposoby ich eliminacji

Jeśli silnik nie uruchamia się, sprawdź poziom benzyny w zbiorniku, stan świecy zapłonowej. Pojedź ciągnikiem prowadzonym na płaskiej powierzchni w kompletnym zespole.

W dalszej części tabeli można zobaczyć główne awarie ciągników benzynowych z silnikami czterosuwowymi.

Przegląd motobloków Tarpan. Charakterystyka, opis, opinie

Główne awarie i ich usuwanie

Jeśli ciągnik jednoosiowy jest objęty gwarancją, a problem nie zostanie rozwiązany samodzielnie, skontaktuj się z centrum serwisowym.

Weiterlesen:
Kultywator silnikowy Neva MK-200. Przegląd modyfikacji, charakterystyk

Przegląd wideo

Przegląd ciągnika pchanego Tarpan 07-01 z silnikiem B&S

Przegląd orki ciągnikiem Tarpan z operatorem prowadzącym

Opinie właściciela

Nikołaj, obwód Tula:

„Używam tarpana od 12 lat! Silnik Briggs & Strattion. Oceniam go na 15 z wieloma pozytywami. Silnik jest bardzo zadowolony, przez wszystkie lata nie jest śmieciem. Od trzech wizyt zaorałem dla nich dziewiczą ziemię, ale to raczej wyjątek. Grunt dziewiczy wymaga zagospodarowania cięższymi kruszywami. Używam oleju Lukoil — skrzynia biegów TAD-17 lub TAD-XNUMX, silnik — maszyna do czterosuwu. Na przestrzeni lat kilkakrotnie zmieniał filtr powietrza. Jestem bardzo zadowolony z mojego ciągnika jednoosiowego!”

Jurij, Tuła:

„Moja opinia nie pokrywa się z większością: myślę, że to nie są ciągniki z operatorem prowadzącym, ale kultywatory. Nazywanie 45 kg ciągnikiem jednoosiowym to nic poważnego. Zasób silnika (opinia subiektywna) jest niewielki, a przekładnie ślimakowe w ogóle nie mają żadnego obciążenia. Moja ocena to solidna trójka, za pracę z kosiarką i jako kultywator wystarczy.

Włodzimierz, Perm:

„Bez względu na to, jak mówią o Tarpanie, powiem, że używam go od pięciu lat i nigdy tego nie żałowałem. Amerykański silnik pracuje stosunkowo cicho, zwłaszcza w porównaniu z tym, jak ryczy Neva. Nie mam dużo ziemi, pracuję z nim na 10 akrach, orzę. Pomagam moim przyjaciołom na wsi. W tym roku wykonałem okablowanie klocków — musiałem spawać ograniczniki. Myślę, że nawet na dziewicze ziemie jest odpowiednia, aczkolwiek lekka. Z tego co zmieniłem: kabel gazowy, włożony od Łady. Plusy: Niezawodny, działa dobrze, oszczędny. Wady: niewygodny przycisk gazu, trzeba go trzymać, ręce się męczą ”.

Link do głównej publikacji