Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Przegląd obsypników i pługów do ciągnika jednoosiowego MTZ

pługi

Pług jest integralną częścią ciągnika jednoosiowego i jest obowiązkowy dla każdego właściciela Białorusi. Warto zauważyć, że są różne i należy je starannie dobierać.

Pługi to:

 • Odwracalne lub nazywane są również obrotowymi. Orka odbywa się za pomocą ostrza;
 • Dysk (są obrotowe). Zaorane talerzami obrotowymi.

Od producenta

Oficjalna strona internetowa przedstawia jeden rodzaj pługa obrotowego — uniwersalny PU-00.000-01 do motobloku MTZ-09N. Nadaje się nie tylko do modelu MTZ-09N, ale także do każdego innego ciągnika MTZ. Pług uniwersalny służy do orki przez Białoruś dowolnych ziem, w tym dziewiczych.

Przegląd obsypników i pługów do ciągnika jednoosiowego MTZ

Pług PU-00.000-01

Cechy pługa uniwersalnego PU-00.000-01

 • Pług obracalny może być używany zarówno na nowych gruntach, jak i na już zaoranych;
 • Waga pługa obracalnego to tylko 16 kg;
 • Szerokość jednego toru podczas orki wynosi około 30 cm, czyli można pracować na dużych powierzchniach;
 • Możliwość pracy na głębokości do 25 cm, zanurzenie regulowane za pomocą specjalnych otworów na statywie;
 • Ze względu na swój kształt możliwe jest wykorzystanie Białorusi do wykopywania roślin okopowych;
 • Niewielka waga konstrukcji ułatwia transport;
 • Mocowanie do ciągnika jednoosiowego MTZ odbywa się za pomocą konwencjonalnego zaczepu.

Główną cechą konstrukcyjną tego modelu jest kształt pługa obrotowego. Grzbiet na dole chwyta ziemię, a na górze rozszerza się i zrzuca. Dzięki temu gleba jest wyrzucana z rowu i nie opada.

Wykonany jest z wysokiej jakości stali, a sam projekt jest prosty i trwały. Z tego powodu długotrwała niezawodna eksploatacja sprzętu jest osiągnięta zamiast Białorusi przez długi czas i pod dużym obciążeniem.

Recenzja wideo pługa PU do ciągnika jednoosiowego MTZ-09

Analogi

Kilka innych podobnych modeli pługów jest kompatybilnych z Białorusią.

Pług P1-20/3

Ten pług obracalny jest produkowany przez Mobil K firmy Gagarin. Wykonany jest w tym samym kształcie co PU, ale tylko jeden uchwyt lemiesza jest stały i ma 21,5 cm, a to prawie o jedną trzecią mniej niż w przypadku pługa uniwersalnego.

Weiterlesen:
Motobloki Centaur MB 2013B. Przegląd, charakterystyka, recenzje

Przegląd obsypników i pługów do ciągnika jednoosiowego MTZ

Pług P1-20/3

Konstrukcja waży 8 kg. Pługiem P1-20/3 warto używać tylko wtedy, gdy Białoruś pracuje na małych działkach.

Pług obracalny dwuskibowy

Ten model ma funkcje konfiguracyjne. Część tego pługa wykonana jest w formie pióra. Jego czubek wchodzi w ziemię, a ziemia nie jest od razu wyrzucana na boki, ale kilkakrotnie przewraca się przed pługiem, a następnie odchodzi. Powoduje to lepsze wymieszanie wierzchniej warstwy gleby.

Przegląd obsypników i pługów do ciągnika jednoosiowego MTZ

Pług obracalny dwuskibowy

Maksymalna głębokość orki wynosi do 20 cm, szerokość lemieszy to 15,5 cm, to mniej niż w innych modelach, ale orka jest bardziej wydajna.

Ta konstrukcja waży 12 kg, a prędkość Białorusi wraz z odwracalnym pługiem wynosi od 2 do 5 km/h. Jest produkowany w Rosji.

Opcja domowej roboty

Konstrukcja pługa obracalnego jest prosta. Jego główną częścią roboczą jest lemiesz. Zapada się w ziemię i orki. W przypadku ciągników jednoosiowych MTZ-09N możesz to zrobić sam.

Przegląd obsypników i pługów do ciągnika jednoosiowego MTZ

Ogólny schemat pługa domowej roboty

Etapy projektowania domowego pługa

 • Będzie to wymagało stalowej płyty. Metal powinien mieć grubość od 3 mm. Ponieważ ten element tnie glebę i będzie na nią wywierany duży nacisk.
 • Następnie powinieneś zrobić zrzut. Do jego produkcji idealnie nadaje się metalowa rura o średnicy pół metra. Wystarczy wyciąć z tektury szablon ostrza, przełożyć go na rurę i wyciąć.Nie bierz zbyt grubego metalu, zalecana grubość lemieszy do normalnej orki to od 3 do 5 mm.
 • Wykonaj zaczep w kształcie litery L z kwadratowej metalowej rury.
 • Następnym krokiem jest spawanie lemiesza z lemieszem i przyspawanie z tyłu małego kawałka kwadratowej rury, aby połączyć ją śrubami z zaczepem. Następnie za pomocą tych śrub będzie można regulować głębokość pługa.

Również na forach znajduje się wiele różnych diagramów, rysunków i filmów, jak własnoręcznie złożyć pług dla Białorusi.

Domowy pług do ciągnika jednoosiowego MTZ

Regulacja pługa

Odpowiednio zestrojony pług to klucz do udanej orki. Oto jak to się robi:

 1. Regulacja głębokości. Zalecany poziom zanurzenia pługa w ziemi podczas orki wynosi 5-7 cm Po pierwsze jest to średni poziom zanurzenia łopaty. Po drugie, w tym przypadku nie można dotknąć glinianej skały, która może znajdować się poniżej. Po trzecie, przy takiej głębokości orki korzenie nie są przykryte dużą ilością ziemi, a zimą zamarzają.
 2. Regulacja „kąta natarcia”. Moment ten polega na regulacji kąta wbicia lemiesza w ziemię. Jeśli jest za duży, zamiast orki, będzie służył jako kotwica i po prostu przyciągnie Białoruś do ziemi. Jeśli jest za mały, zamiast orki, będzie ślizgał się po powierzchni.
 3. I jeszcze jedna rada. Pierwszy tor powinien być możliwie płaski. Ponieważ wszystkie kolejne pójdą za tym. Po utworzeniu pierwszego toru umieść traktor MTZ z jednym kołem na torze i kontynuuj pracę. Jeśli jest nierówny, konieczna będzie dodatkowa regulacja.
Weiterlesen:
Kultywatory silnikowe Fermer FM 909 MSL.Przegląd, dane techniczne, opinie

Recenzje wideo

Orka z blokiem silnikowym Białoruś MTZ-09N z uniwersalnym pługiem

Orka odwracalnym pługiem motobloku MZT-09N

Opinie

W Internecie jest wiele opinii na temat działania pługów, na przykład:

Paweł:

„Po tym, jak własnoręcznie zrobiłem pług, zacząłem go używać. Ale jednocześnie zapomniałem go wypolerować. W rezultacie brud przylgnął do pługa i działał jak buldożer. W rezultacie musiałem usunąć całą rdzę i kamień, wtedy stało się to znacznie łatwiejsze ”.

Maros:

„Ważne jest utrzymanie takiego samego ciśnienia w oponach. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​ciśnienie 2 atmosfer jest uważane za idealne. Jeśli jest mniej, to koła szybko się zużyją i wystawią pod ciężarem samej Białorusi, lepiej jest je przepompowywać niż niedopompować. Jeśli ciśnienie nie jest takie samo, to MZT będzie stale jechał w jednym kierunku. A jeszcze lepiej (jeśli to możliwe), zamień konwencjonalne koła na chwytające ziemię, a praca z pługiem przebiegnie płynnie i płynnie, najważniejsze jest prawidłowe wyregulowanie ”

Okuchniki

Obsypniki umożliwiają wycinanie bruzd pod sadzenie roślin, ale ich głównym zastosowaniem jest właśnie obsypywanie ziemniaków w celu uzyskania większych zbiorów.

Okuchniki są kilku rodzajów:

 • Do negocjacji. Jest to najprostszy rodzaj obsypnika, który współpracuje z dwoma pługami.
 • Dysk. Ta opcja jest bardziej wydajna. Działa za pomocą dwóch obracających się dysków. Które obracają się i rozluźniają glebę.
 • Aktywny. Jest to specjalny rodzaj skoczka, który współpracuje ze śmigłami. Jeśli talerzowe i odwracalne hillery po prostu przewracają wierzchnią warstwę ziemi na ziemniaki, to ten najpierw ją miażdży, a dopiero potem odrzuca.

Od producenta

Oficjalny producent oferuje jedną wersję skoczni — uniwersalną skocznię wsteczną OU-00.000-01.

Przegląd obsypników i pługów do ciągnika jednoosiowego MTZ

Okuchnik uniwersalny

Wygląda jak dwa połączone pługi. Możliwe jest dostosowanie rozstawu rzędów poprzez przestawienie pługów w różnych odległościach od 45 do 70 cm Pług zagłębia się w glebę na głębokość 10 cm Średnia prędkość ruchu Białorusi z odwracalnym obsypnikiem wynosi 4 km / h . Konstrukcja waży 20 kg.

Weiterlesen:
Motoblok Weima WM900. Przegląd, specyfikacje, opinie właścicieli

Analogi

Najlepszym analogiem każdego fabrycznie montowanego sprzętu do MTZ są produkty Lida. W tym hillers.

Przegląd obsypników i pługów do ciągnika jednoosiowego MTZ

Okuchnik OK-2

Okuchnik OK-2 jest prezentowany przez firmę Lida i ma podobne parametry jak okuchnik uniwersalny, poza głębokością zanurzenia. Maksymalne zanurzenie tego urządzenia wynosi 12 cm, w związku z tym prędkość w tym przypadku spada do 3 km / h.

Niestety nie ma specjalnych podnośników tarczowych do ciągnika MTZ.

Zawsze możesz wybrać uniwersalną opcję dla ciągnika jednoosiowego, który będzie na nim działał z powodzeniem. Najważniejsze jest, aby wybrać zaczep.

Ukraińska firma „Agromotorservice” oferuje dużą liczbę uniwersalnego sprzętu, w tym kruszarki tarczowe. Rozmiary dysków mogą wynosić od 18 do 36 cm, a poziom zanurzenia w nich może wynosić co najwyżej połowę średnicy. Wadą jest to, że są zaprojektowane do przetwarzania tylko 1 rzędu, podczas gdy odwracalne obsypniki pracują jednocześnie z dwoma rzędami.

Opcja domowej roboty

Problematyczne jest wykonanie hillera tarczowego, znacznie łatwiej jest go odwrócić w jego konstrukcji. Aby to zrobić, wystarczy mieć pod ręką dwa pługi, które za pomocą śrub są połączone nie z Białorusią, ale z ramą. A sama rama jest już podłączona do MTZ.

Przegląd obsypników i pługów do ciągnika jednoosiowego MTZ

Schemat domowej roboty hiller

Stelaż powinien być wykonany z kwadratowej rury w kształcie litery „T”. Ten projekt jest prosty, ale skuteczny i znany od czasów sowieckich.

Recenzje wideo

Przegląd uniwersalnego obsypnika OU-00.000-01 do ciągnika jednoosiowego MTZ

Ustawianie talerzy obsypnika w ciągniku jednoosiowym MTZ

Przykład hilling z ciągnikiem z tyłu Białoruś MTZ-09

Opinie

Oto kilka opinii osób, które już korzystały z tego urządzenia:

Giennadij:

„Wybierając między dyskiem a odwracalnym hillerem, nadal lepiej jest wybrać dysk. Jest trochę droższy, ale działa bardziej konsekwentnie i nie tnie bulw ziemniaka. Zgodnie z praktyką rzędy nie zawsze są sadzone równo i prędzej czy później dotkniesz jakiegoś krzaka. Ale jeśli przesadzisz ją przez sadzarkę do ziemniaków, myślę, że nie powinno być problemów”.

Weiterlesen:
Przegląd motobloków Tarpan. Charakterystyka, opis, opinie

Dmitrij:

„Jeśli spojrzysz, który hiller jest lepszy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, każdy jest dobry na swój sposób. Krążek najlepiej stosować do czasu, gdy ziemniak wyrośnie lub we wczesnych stadiach wzrostu. Tworzy małe grudki gleby, nasycając ją tlenem. Po tym następuje aktywny wzrost bulw i zwykle następnego dnia kiełki są już widoczne z ziemi. A przy obecnym klimacie: plus 30°C i bez deszczu, to jest to, czego potrzebujesz. A odwrotnej można używać już wtedy, gdy ziemniak urósł i nabrał siły, bez obawy o jego uszkodzenie.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию