Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Przegląd przystawek do odśnieżania do ciągników jednoosiowych OKA

Specjalne załączniki

Zimą właściciele motobloków często używają swojego sprzętu jako jednostki do czyszczenia terenu ze śniegu. Jako sprzęt pomocniczy do tworzenia dmuchawy śnieżnej z ciągnika prowadzonego Oka stosuje się specjalne osprzęt: obrotową dmuchawę do śniegu, łopatę łopaty.

Ponadto w przeglądzie przyjrzymy się bliżej, jak różnią się te dwa rodzaje załączników, jak z nich korzystać i jak prawidłowo pracować z ciągnikiem prowadzącym podczas ich instalowania.

Odśnieżarki

Obrotowe odśnieżarki do ciągników jednoosiowych różnią się rodzajem napędu: można to wykonać za pomocą przekładni z paskiem klinowym z wału odbioru mocy lub reduktora biegów.

W przypadku motobloków „Oka” MB-1 i wszystkich ich modyfikacji producent zaleca stosowanie jednostki obrotowej z napędem pasowym.

Przegląd zamontowanego sprzętu do odśnieżania dla ciągników jednoosiowych firmy OKA

Odśnieżarka obrotowa

Parametry takiej odśnieżarki są następujące:

 • może zrzucać śnieg na maksymalnie 5 metrów;
 • możliwość zdejmowania osłony o wysokości do 25 cm;
 • szerokość toru zgrabionego śniegu wynosi 70 cm;
 • prędkość robocza: 1 m/sek.

Zasada działania odśnieżarki

Podstawą konstrukcji jest śruba zębata. Odkurzacz wyposażony jest w dyszę, do której podczas obrotu ślimaka z obu stron podawany jest śnieg. Trajektorię jego wyrzutu można regulować obracając ekran urządzenia. Im większe nachylenie daszka i im większa prędkość silnika Oka, tym dalej śnieg będzie wyrzucany od prowadzącego ciągnika.

Wysokość odrzucanej warstwy można regulować za pomocą specjalnych płoz umieszczonych w dolnych bocznych częściach sprzętu.

Motoblok MB-1D1M0

Modele odśnieżarek z ostatnich lat produkcji posiadają nowy wzmocniony świder — wykonany jest przy użyciu laserowej obróbki metalu.

Pokrętło regulacji sprzęgła znajduje się na kierownicy urządzenia, dzięki czemu obsługa odśnieżarki jest jeszcze bezpieczniejsza.

Charakterystyczne cechy nowych odśnieżarek dla Oka to również:

 • łańcuch usunięty z obszaru roboczego, pokryty metalową obudową i łatwo wymieniony w razie potrzeby;
 • dokładniejsza i dalsza emisja dzięki nowej konstrukcji układu wydechowego;
 • tryb wyrównania kół pasowych (zapobiega szybkiemu ścieraniu się pasów);
 • lekki korpus.

Do tego osprzętu dołączone są instrukcje dotyczące konfiguracji i regulacji działania odśnieżarki.

ostrze łopaty

Jak jest używany i czy możesz to zrobić sam?

Weiterlesen:
Przegląd ciągnika prowadzonego Caiman 340 PRO. Specyfikacje, recenzje

Łopata zrzutowa lub łopata z blokiem silnikowym to kolejny rodzaj przystawki przeznaczony do usuwania śniegu z terytoriów o różnych rozmiarach. W przypadku Oka masa takiej jednostki nie może przekraczać 13 kg, a całkowite wymiary produktu fabrycznego to 1000x280x370 mm.

Przegląd zamontowanego sprzętu do odśnieżania dla ciągników jednoosiowych firmy OKA

Ostrze łopaty LM-100

Taka łopata służy nie tylko do odśnieżania, ale także do wyrównywania gleby, usuwania gruzu z terenu.

Łopata wyprodukowana przez Mobil K, Gagarin, jest agregowana z ciągnikiem jednoosiowym Oka. Jednocześnie producent zaleca, w połączeniu z łopatą-zrzutem, założenie na minitraktor szerokich kół pneumatycznych lub metalowych łap — w ten sposób maszyna będzie jechała płynniej i zachowa stabilność.

Przegląd zamontowanego sprzętu do odśnieżania dla ciągników jednoosiowych firmy OKA

Wywrotka — Model «Oka» MB-1D1M13

Standardowo ostrze wyposażone jest w noże-dysze — gumowe i metalowe. Metalowy nóż jest używany, jeśli konieczne jest wyrównanie warstwy gleby, a gumowy nóż służy do czyszczenia terenu z gruzu, śniegu, aby nie naruszać integralności płyt chodnikowych lub asfaltu.

W Internecie jest wystarczająco dużo informacji o tym, jak niektórzy rolnicy robią swoje własne łopaty zrzutowe z dostępnych improwizowanych materiałów. Poniżej znajduje się przybliżony schemat i przybliżone wymiary ostrza do samodzielnej produkcji.

Przegląd zamontowanego sprzętu do odśnieżania dla ciągników jednoosiowych firmy OKA

Rysunek 1. Wygląd ciągnika jednoosiowego z lemieszem.

Najlepsza metoda produkcji byłaby następująca: zapoznaj się z instrukcjami w produkcie fabrycznym (zostaną tam wskazane dokładne wymiary wszystkich elementów załącznika), a następnie, zgodnie z gotowymi wymiarami, samodzielnie wykonaj wymagany element.

Łączniki muszą pasować do średnicy określonej w instrukcji fabrycznej, w przeciwnym razie sprzęt domowej roboty będzie trudny do prawidłowego zamocowania, a ciągnik prowadzący może się zepsuć.

Przegląd zamontowanego sprzętu do odśnieżania dla ciągników jednoosiowych firmy OKA

Rysunek 2. Wykonywanie domowego zrzutu z blach i rur.

Szczotka do czyszczenia

Alternatywne opcje wymiany łopaty i dmuchawy do śniegu

Szczotka do czyszczenia — Model «Oka» MB-1D1M13

Małe gospodarstwa można oczyszczać ze śniegu i gruzu nie tylko za pomocą opisanych powyżej urządzeń. Alternatywą dla ostrza lub rotacyjnego środka czyszczącego jest szczotka do zamiatania.

Weiterlesen:
Przegląd gamy ciągników jednoosiowych Weima. Specyfikacje, recenzje

Jest tylko jeden minus takiego sprzętu — śnieg nie będzie leciał celowo do przodu pod kątem, ale na boki chodzącego operatora ciągnika prowadzącego.

W sprzedaży dostępne są szczotki do czyszczenia o standardowej szerokości 1000 mm (co odpowiada szerokości odśnieżarki obrotowej dla Oka), ich średnica może być inna, na przykład 400 mm.

Domowy skuter śnieżny z ciągnika — mit czy rzeczywistość?

Przykład domowej roboty skutera śnieżnego z ciągnika jednoosiowego:

Jak widać, całkiem możliwe jest zrobienie domowej roboty skutera śnieżnego z ciągnika. Będzie to jednak wymagało trochę czasu i materiałów, które nie są tanie. Wśród najdroższych urządzeń dodatkowych są:

 • mechanizmy gąsienicowe;
 • koła o dużej średnicy;
 • narty dla lepszego poślizgu (przymocowane do przyczepy, dzięki czemu blok silnika skutera śnieżnego jest cięższy);
 • złączki i rury do ramy, na której trzymany jest fotel operatora.

Recenzje wideo

Przegląd odśnieżarki do ciągnika z operatorem prowadzącym OKA:

Zimowa wycieczka na motobloku Oka:

Opinie właściciela

Jarosław, Perm:

„Odśnieżarka jest bardzo wydajna. Doskonale czyści: używałem go do czyszczenia ścieżek w ogrodzie i parkingu na kilka samochodów zimą. Jedynym minusem jest to, że ciężko obsługiwać taki sprzęt, bo sama Oka waży 90 kg, plus odśnieżarka w sumie ponad sto kg.

Korzyści: brak poślizgu w miejscu. Dodatkowo przy pracy w gęstym śniegu stawiam klocki, tak jak radził sprzedawca przy zakupie ciągnika z operatorem prowadzącym.

Dmitrij, region Kaługa:

„Na mojej Oce bardziej podobało mi się ostrze niż odśnieżarka. Rzecz w tym, że mokry i gęsty śnieg z lekkim mrozem i tak lepiej jest grabić ostrzem niż przerzucać go przez czyścik rotacyjny. Silnik wytwarza więcej hałasu, a ostrze waży mniej, łatwiej nim zarządzać. Ale przy silnym mrozie i suchym śniegu można również podłączyć wyrzutnik. Zdecydowałem się na ostrze ze względu na niższy koszt i mniejszą wagę.”

голоса
Рейтинг статьи
Weiterlesen:
Motoblock Salyut 5X 5,5 Honda 160. Przegląd, dane techniczne, opinie
Ссылка на основную публикацию