Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
0 View
Artykuł Rating:
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Ropa i benzyna: przygotowanie mieszanki paliwowej do piły łańcuchowej

Ropa i benzyna: przygotowanie mieszanki paliwowej do piły łańcuchowej

Olej i benzyna do pił łańcuchowych

Często można usłyszeć pytanie — po co dodawać olej do benzyny do piły łańcuchowej. Chodzi o to, że nowoczesne piły łańcuchowe wykorzystują silnik dwusuwowy. W przeciwieństwie do swojego czterosuwowego odpowiednika nie ma specjalnego systemu smarowania. Ale, jak w przypadku każdego silnika, również tutaj występuje tarcie i należy je zmiękczyć. Wynika to z oleju dodawanego do benzyny.

Ropa i benzyna: przygotowanie mieszanki paliwowej do piły łańcuchowej

Mieszanka paliwowa do piły łańcuchowej

Od czasu do czasu niedoświadczeni użytkownicy są zainteresowani tym, co się stanie, jeśli piła łańcuchowa zostanie zatankowana czystą benzyną? W najlepszym razie po prostu nie uruchamiasz silnika. Następnie musisz spuścić benzynę i zamieszać. Możesz oczywiście rozcieńczyć bezpośrednio w zbiorniku, ale jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie zachować dokładne proporcje.

Ważne: nie zapomnij dodać, a ponadto świadomie oszczędzaj na oleju — będzie cię to kosztować więcej.

Jeśli mimo to uruchomiłeś silnik i zacząłeś pracować, powinieneś wziąć pod uwagę, że części nie są smarowane, zużywają się szybciej, w rzeczywistości zabijasz silnik.

Paliwa i smary

benzyna

Producenci silników zalecają stosowanie wysokooktanowej benzyny AI-92, 95. Nie wolno stosować paliwa z różnymi dodatkami zwiększającymi liczbę oktanową. W tym czasie może w nim zachodzić proces powstawania żywicy i polimeryzacji, co negatywnie wpływa na pracę silnika.

Nie zalecamy używania benzyny, która była przechowywana dłużej niż 60 dni.

Większość silników do pił łańcuchowych jest zaprojektowana do stosowania benzyny ołowiowej. Jeśli kupiłeś narzędzie z katalizatorem (korek zbiornika będzie zielony), zalecamy benzynę bezołowiową.

Ważne: nie należy oszczędzać i używać benzyny o liczbie oktanowej poniżej 90. Nie zaleca się również stosowania benzyny o liczbie oktanowej wyższej niż 95. Prowadzi to do przedwczesnego zużycia grupy tłoków silnika.

olej

W konstrukcji silników dwusuwowych chłodzonych powietrzem konstrukcyjnie nie przewidziano oddzielnego układu smarowania. Części ruchome smarowane są olejem obecnym w mieszance paliwowej. Dlatego tak konieczne jest stosowanie wyłącznie wysokiej jakości olejów od zaufanych producentów.

Weiterlesen:
Kosiarki elektryczne Husqvarna LC 141C i 141Li. Opis pracy, charakterystyka, filmy, recenzje

Zalecane oleje do pił łańcuchowych:

  • STIHL HP – opracowany specjalnie do silników pił łańcuchowych. Doskonale sprawdza się w każdych warunkach pogodowych, zapewnia idealną pracę silnika.
  • Husqvarna HP to olej znanego producenta sprzętu ogrodniczego. Specjalne dodatki zmniejszają osady węgla na skrzyni korbowej silnika, które mogą powstać w wyniku stosowania paliwa niskiej jakości.


  • Oleo-Mac Prosint 2T to wielofunkcyjny olej z syntetycznymi estrami. Chroni części silnika przed korozją, zmniejsza zużycie mechanizmów i części.
  • CHAMPION JASO FD to wysokiej jakości olej znanej firmy. Zapewnia dobrą ochronę wszystkich ruchomych części silnika;
  • Vitals Semisynthetic — olej na każdą pogodę do ekonomicznych modeli pił łańcuchowych, przeznaczony do pracy w temperaturach od -20 do + 40C.

Ważne: zabronione jest stosowanie mineralnych, półsyntetycznych i syntetycznych olejów silnikowych. Przeznaczone są do silników innego typu i nie posiadają niezbędnych właściwości.

Przygotowanie mieszanki paliwowej

Mieszanka paliwowa jest przygotowywana do piły łańcuchowej, przygotowana zgodnie z dokładnymi proporcjami wskazanymi w instrukcji obsługi dla konkretnego modelu lub na opakowaniu olejowym. Podczas mieszania możesz użyć wartości wskazanych w tabeli.

Ropa i benzyna: przygotowanie mieszanki paliwowej do piły łańcuchowej

Tabela proporcji do przygotowania mieszanki paliwowej

Dzięki dokładnym proporcjom osiągniesz optymalne zużycie paliwa. Aby uzyskać dokładne dozowanie ilości olejku, zalecamy użycie strzykawki medycznej.

Ważne: mieszanka paliwowa do zwykłej chińskiej piły łańcuchowej jest przygotowywana w stosunku 1/50. Oznacza to, że na jeden litr benzyny potrzeba 20 gramów oleju.

Zalecenia dotyczące mieszanki paliwowej:

  • Proces mieszania odbywa się w suchym, czystym pojemniku, nie zaleca się przygotowywania paliwa w zbiorniku piły łańcuchowej;
  • Benzyna jest najpierw wlewana do pojemnika, a następnie olej;
Ropa i benzyna: przygotowanie mieszanki paliwowej do piły łańcuchowej

Prawidłowe przygotowanie mieszanki paliwowej
  • Nie zaleca się zmiany proporcji dla jednej piły łańcuchowej;
  • Nie używaj mieszanki paliwowej przygotowanej wcześniej niż 60 dni przed użyciem;
Weiterlesen:
Chainsaw Oleo Mac 937. Przegląd, dane techniczne, recenzje

Przegląd wideo

Przegląd przygotowania mieszanki paliwowej do silników dwusuwowych

Przegląd przygotowania mieszanki paliwowej do piły łańcuchowej

Opinie właściciela

Jewgienij Startsev, 32 lata, obwód briański

„Tutaj się kłócisz – wlewać stare paliwo, czy go nie używać. W mojej instrukcji jest to jasno napisane — można stosować mieszankę paliwową przez 30 dni od daty sporządzenia. Instrukcja jest dla mnie prawem. Swoją drogą pracuję w serwisie — wiem o czym mówię.

Iwan Ryabow, 57 lat, obwód nowogrodzki

„Ludzie, wciąż znajdowałem kołchozy. A tam — kradniesz 200 litrów benzyny i wlewasz ją do piły łańcuchowej na rok. I nigdy nie miał kija tłoka. Może ktoś przechowuje go w nieszczelnym pojemniku — wtedy lekkie frakcje mogą odlecieć. I jeszcze jedno — ty, kupując benzynę na stacji benzynowej: ile miesięcy minęło od daty jej produkcji. Czy ktoś pomyślał?

Stepan Kałasznikow, 44, Kemerowo

„Jak zrobić ze starą mieszanką na wiosnę. Powiedzmy, że został mi litr. Przygotowuję kolejny litr świeżego paliwa, mieszam ze starym i uzupełniam w zbiorniku. Nigdy nie miałem żadnych problemów. Ale żeby wylać paliwo, do tego nie doszło. Sąsiad powiedział, że wlewa się do starego Moskwicza — i mimo wszystko jedzie ”.

Link do głównej publikacji