Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Siewniki do motobloków. Ich rodzaje, rodzaje, cechy

Opis

Przegląd siewników do ciągników jednoosiowych, ich typów, typów, cech — pokrótce porozmawiamy o najważniejszym. W ostatnich latach coraz częściej właściciele małych i średnich działek, domków letniskowych, małych gospodarstw wolą wykonywać wszystkie prace agrotechniczne z udziałem ciągnika.Siewniki do motobloków. Ich rodzaje, rodzaje, cechy

Ta funkcjonalna jednostka z różnymi zadaszeniami wielokrotnie przyspiesza wszystkie procesy robocze, wykonuje je wydajniej przy minimalnym wysiłku i paliwie.

Siewniki są szczególnie popularne wśród drobnych rolników, za pomocą których przeprowadza się zmechanizowany wysiew różnych upraw w ziemię.Siewniki do motobloków. Ich rodzaje, rodzaje, cechy

Ten osprzęt jest używany do średnich i ciężkich ciągników pchanych, których wydajność wynosi 6, 10 i więcej koni mechanicznych.

Klasyfikacja sadzarki

Siewniki motoblokowe można podzielić na następujące kategorie:

 1. Zgodnie z metodą wytwarzania materiałów do sadzenia.
 2. Według rodzaju wysianych roślin (kukurydza, czosnek, zboże, uniwersalne itp.).
 3. Według liczby rzędów.
 4. W drodze użytkowania.

Metody wytwarzania materiałów do sadzenia

Opracowano kilka typów siewników na ciągniku jednoosiowym, które umożliwiają obsiewanie obszarów na różne sposoby. Istnieją następujące rodzaje załączników:

 1. Sadzarki punktowe.
 2. Szeregowcy.
 3. Typ gniazda.
 4. Zagnieżdżone kwadratowo.
 5. Siewniki punktowe (siew precyzyjny).

Siewniki do rozsiewu

Siewniki szerokopasmowe są proste i niezawodne w konstrukcji. Są mało wymagające w działaniu, praktycznie nie pękają. Ten sprzęt jest bardzo wydajny.Siewniki do motobloków. Ich rodzaje, rodzaje, cechy

Zasada działania opiera się na wykorzystaniu siły odśrodkowej, pod wpływem której wysiewane są rośliny. Siewnik składa się z kosza załadunkowego i umieszczonego pod nim wirnika. Nasiona wylewa się na obracającą się tarczę (wirnik), a pod działaniem sił odśrodkowych nasiona są rozrzucane po ziemi.

Jedyną wadą tego projektu jest niecelowość używania go wzdłuż krawędzi działki — część nasion wylatuje poza działkę.

Siewniki motoblokowe

Zwykłe sadzarki zapewniają wysiew różnych roślin w równych rzędach, a nasiona roślin natychmiast przykrywa się ziemią. Na rynku dostępne są trzy rodzaje tego osprzętu:

 • czosnek;
 • kukurydza;
 • uniwersalny.
Weiterlesen:
Motobloki Żubr PS-Q70. Przegląd, charakterystyka, recenzje

Te ostatnie są najbardziej popularne, ponieważ nadają się do siewu dowolnych upraw.

Siewniki do motobloków. Ich rodzaje, rodzaje, cechy

Siewnik uniwersalny «Zarya»

Dysza składa się ze sztywnej ramy, na której zamocowane są leje załadowcze, poniżej znajdują się otwieracze. „Łapki” są przymocowane do redlic, przykrywając świeżo zasiane nasiona ziemią. Redlice mogą być dwojakiego rodzaju w zależności od rodzaju gleby:

 • kotwica — do gleb sypkich;
 • dysk — do ciężkich gleb.

Sadzarki gniazdowe

Siewniki zagnieżdżone są konstrukcyjnie podobne do siewników rzędowych, jednak jeśli siew w rzędach odbywa się indywidualnie, wówczas jednostki zagnieżdżające wysiewają nasiona w grupach, a sadzenie odbywa się we wcześniej przygotowanych dołkach. Szopy te służą głównie do siewu czosnku i cebuli.

Siewniki do motobloków. Ich rodzaje, rodzaje, cechy

Sadzarka do czosnku «Premium» 4-rzędowa

Konstrukcja jest prosta, niezawodna, charakteryzuje się niską wagą i odpowiednio wymiarami. Jedynym minusem tego baldachimu jest powolny proces sadzenia.

Siewniki typu kwadratowo-gniazdowego

Sadzarki z kwadratowymi gniazdami wysiewają materiał do sadzenia w grupach w uprzednio oznaczonych kwadratowych lub prostokątnych pasach. Złożona struktura składa się z:

 • Sztywna rama;
 • sekcje siewne;
 • koła podporowe;
 • specjalny mechanizm odwijający drut z cewki.

Siewniki do motobloków. Ich rodzaje, rodzaje, cechy

W jednym przejściu taki siewnik jest w stanie pokryć dość duży obszar ziemi. Wadą projektu jest jego niska prędkość.

Precyzyjne siewniki z blokiem silnika

Siewniki punktowe, zwane również punktowymi, umożliwiają równomierny wysiew nasion w szerokim rzędzie, ustawiając określony krok w każdym rzędzie.

Sadzenie kultur odbywa się we wstępnie uformowanych otworach w określonej odległości od siebie. Jednostka jest odpowiednia dla gruntów miękkich i sypkich i nie jest stosowana dla gruntów ciężkich i gliniastych.

Siewniki do motobloków. Ich rodzaje, rodzaje, cechy

Siewnik punktowy STV-4

Konstrukcja jest prosta i niezawodna, wyróżnia się dużą wagą i wymiarami. Najczęściej używany do sadzenia roślin strączkowych, cebul i kukurydzy.

Odmiany siewników według rodzaju wysianych roślin

Producenci przystawek stworzyli różnorodne jednostki wysiewające, które są uniwersalne i specjalne. Ponadto istnieją również kombinowane, wyposażone w zbiornik na nasiona i zbiornik na nawóz.

Weiterlesen:
Motobloki Patriot Pobeda: przegląd wideo urządzenia i załączników, recenzje właścicieli

Siewniki uniwersalne pracują zarówno z warzywami jak i zbożami, można je dostosować do różnych nasion za pomocą kalibratora. Specjalistyczny sprzęt siewny może być zaprojektowany do następujących upraw:

 • płatki;
 • zioła;
 • bulwiasty (cebula, czosnek);
 • warzywo;
 • truskawki itp.

Siewnik do zboża

Do siewu roślin zbożowych na małych i średnich obszarach stosuje się głównie siewniki zbożowe do motobloku z kropką, a także modele rozproszone. Mogą być uniwersalne i specjalne, mechaniczne, pneumatyczne i próżniowe.

Siewniki do motobloków. Ich rodzaje, rodzaje, cechy

Siewnik zbożowy SV-9 «Yarilo»

Sadzarki do zboża mogą mieć od 5 do 8 rzędów, natomiast wydajność ciągnika prowadzącego powinna wynosić od 6 do 15 koni mechanicznych. Odległość między rzędami jest ustawiona na 15-30 cm (w zależności od uprawy). Głębokość sadzenia jest również ustawiona na 5-10 cm, a waga takiej sadzarki waha się w zależności od modelu od 52 do 84 kg. Niektóre sadzarki są wyposażone w zbiornik na nawóz.

Wysoko wyspecjalizowane wyposażenie obejmuje sadzarki do kukurydzy do ciągników jednoosiowych. Do siewu kukurydzy stosuje się głównie siewniki punktowe (precyzyjne), rzędowe i kwadratowo-gniazdowe, które zapewniają maksymalną dokładność wysiewu ziarna, równomierny przepływ nasion kukurydzy do rurek nasiennych, a wielkość ziarna nie wpływa na wysiew procedura.

siewnik do trawy

Przedstawicielami siewników do trawy do ciągników jednoosiowych są modele STV-5, SM-6. Sprzęt ten jest szeroko stosowany do siewu różnych ziół, zbóż i warzyw. Szerokość otworu w leju jest regulowana.

Siewniki do motobloków. Ich rodzaje, rodzaje, cechy

Siewnik trawy STV-6

Zasada działania jest następująca: wycinana jest bruzda, w której układane jest ziarno, po czym ziarno przykrywa się ziemią. Takie donice mogą mieć 2, 3 … i 8 rzędów. Urządzenie uruchamiane jest z ucha za pomocą reduktora łańcucha. Dysza przylega do ciągników jednoosiowych o mocy co najmniej 6 koni mechanicznych.

Oprócz donic w kropki wykorzystywane są również donice rozproszone (z ich pomocą można siać i sadzić plony), zwykłe i gniazdowe.

Weiterlesen:
Przegląd ciągnika benzynowego Patriot Volga. Specyfikacje, recenzje właścicieli, wideo

Sadzarka do czosnku

Siewnik do czosnku do ciągnika jednorzędowego może być jednorzędowy i wielorzędowy. Stosowane są głównie wzory kropkowane, rzędowe i zagnieżdżone. W razie potrzeby możesz wybrać sprzęt, który nakłada nawóz na glebę podczas sadzenia czosnku.

Modele gniazdowe nie wymagają kalibracji zębów, czosnek chwytany jest przez tarcze ze stopkami.

Siewniki do motobloków. Ich rodzaje, rodzaje, cechy

Sadzarka do czosnku do ciągnika jednoosiowego

Kropkowana sadzarka do czosnku do ciągnika jednoosiowego jest napędzana przez łapy, z których moment obrotowy jest przenoszony przez przekładnię łańcuchową. Przed sadzeniem czosnku z tym baldachimem wymagana jest kalibracja zębów.

Siewnik do cebuli

Siewnik do cebuli, a także do czosnku, można zagnieżdżać i wysiewać precyzyjnie. Zęby są wychwytywane przez specjalny dysk wyposażony w łyżkę dociskową. Taka konstrukcja pozwala nie kalibrować żarówek.

Siewniki do motobloków. Ich rodzaje, rodzaje, cechy

Siewnik zboża warzywnego (Kozachka)

Objętość leja zasypowego do 50 kg, rozstaw rzędów od 17 do 30 cm, odległość między nasionami 5-10 cm Agregat posiada własną parę kół, co zwiększa zwrotność.

Siewnik do marchwi

Siewniki do warzyw to uniwersalne agregaty zdolne do wysiewu nasion różnych warzyw o różnej wielkości. Rolnicy powszechnie używają siewników punktowych i gniazdowych.

Siewnik do warzyw motoblokowych

W pierwszym przypadku ziarno marchwi samoczynnie przechodzi przez mały otwór w skrzyni nasiennej, w drugim bulwa jest wychwytywana przez tarczę z łyżką dociskową. Sadzarki mogą być ręczne, mechaniczne lub pneumatyczne.

Siewnik do truskawek

Sadzarki do truskawek mogą mieć kilka odmian:

 • ręczny (1-6 rzędów);
 • samobieżna mechaniczna (1-12 rzędów);
 • samobieżne pneumatyczne (1-3 rzędy).

Najodpowiedniejszym rodzajem gleby jest gleba gliniasta, piaszczysto-gliniasta. Głębokość siewu może wynosić do 10 cm, odległość między rzędami jest ustawiona na 50 cm, a między krzakami na 30 cm.

Klasyfikacja według liczby rzędów

Siewniki motoblokowe mogą mieć od 1 do 8 rzędów (im więcej rzędów, tym większa powierzchnia do uprawy). W przypadku średnich motobloków dozwolony jest baldachim z 5 rzędami, jednostki o pojemności 13-15 litrów. Z. zostanie również pociągnięty zaczep 8-rzędowy.

Weiterlesen:
Przegląd potężnych ciągników pchanych o zwiększonych zasobach Patriot Ontario PRO. Specyfikacje, filmy i recenzje prac

Sposoby korzystania z donic

Ten załącznik może być używany na kilka sposobów:

 1. Do niezamkniętych obszarów o powierzchni 10 akrów lub większej w połączeniu z adapterem.
 2. Do ogrodzonych terenów do 10 akrów — przy użyciu ciągnika jednoosiowego bez adaptera.
 3. W przypadku ogrodzonych obszarów do 5 akrów, a także do prac szklarniowych zaleca się stosowanie trakcji ręcznej (w przypadku niektórych modeli, takich jak SM-6).

Producenci i ich modele

Wymieniamy niektórych producentów tego sprzętu, którzy zasługują na szacunek:

 1. Zirka.
 2. «Centaur».
 3. „BELINSKSELMASH”.
 4. Premium
 5. BOZKURT.
 6. JSC «Czerwona Gwiazda».
 7. BeckerAeromat.
 8. Amazon.
 9. Yarilo itp.

Najpopularniejsze modele to:

Próżniowy siewnik silnikowy SVTV 4-8

 • Prędkość robocza siewnika wynosi 2,5 km/h
 • Liczba obrotów bębna wysiewającego do 21 obr/min.
 • Liczba rzędów nasion do wysiewu na bęben wysiewający 2 rzędy
 • Dopuszczalna ilość zainstalowanych bębnów wysiewających od 1 do 4
 • Wielkość wysianych nasion wynosi od 1 do 10 mm.
 • Odległość między rzędami siewu jest regulowana nie więcej niż 70 cm.
 • Odległość między wysianymi nasionami w rzędzie jest regulowana w zależności od rodzaju nasion.
 • Głębokość umieszczania nasion w glebie 100 mm.

Siewnik punktowy STV-4

Siewniki do motobloków. Ich rodzaje, rodzaje, cechy

Siewniki punktowe STV-4
Pojemność leja3dm3.
Rozstaw wierszy16-30cm.
Głębokość umieszczenia nasion w glebie1-5cm.
Obecność sprzęgła+
Szerokość toru115cm.
Waga58kg

Siewnik punktowy STV-2

Siewniki do motobloków. Ich rodzaje, rodzaje, cechy

Siewnik punktowy STV-2
 • Rodzaje bębnów:
 • 3 mm — marchew, cebula, rzodkiewka
 • buraki 6 mm, pomidory, papryka, bakłażan
 • 8 mm — ogórek, soja, cukinia
 • 10 mm — groszek, fasola szparagowa
 • 16 mm — cebulki, arbuz
 • 18 mm — kukurydza
 • Pojemność leja 3L
 • Rozstaw rzędów 16-50 cm
 • Głębokość siewu 1-6 mm
 • Szerokość toru 110mm
 • Waga 40 kg

Opinie właściciela

Oleg, 28 lat:

Posiadam agregat SVTV 4-8, sieję kukurydzę, cebulę, czosnek i inne rośliny uprawne. Od 3 lat działa prawidłowo, powłoka antykorozyjna zapewnia doskonałą ochronę — nigdzie nie ma śladu rdzy. Pracuję z 4 rzędami, nie ustawiłem 8. Ten sam model widziałem na miniciągniku, ale nie ma potrzeby używania traktora, ponieważ mój traktor pchany Centaur spisuje się znakomicie.

Alexey, lata 48:

Posiadam mały domek letni, więc postanowiłem kupić siewnik SM-6. Pokazała się dobrze, zasiewa 6 rzędów na raz. Używam go wszędzie — zarówno w ogrodzie, jak iw szklarni — grządki są równe, a nawet obsiane trawniki koniczyną i lucerną. Doskonała regulacja głębokości siewu. Przyczepiam go do mojego Bizona.

Siergiej, 51 lat:

Cześć. Trzy lata temu kupiłem siewnik STV-4, podłączyłem go do Nevy i nadal nie mam problemów z jego używaniem. Jest to sprzęt uniwersalny: wycina bruzdę, wsypuje nasiona i natychmiast je zasypuje – trzy prace w jednym przejeździe! Opakowanie zawiera dwa bębny nasienne przeznaczone zarówno dla małych, jak i dużych nasion. Zadowolony z zakupu.

голоса
Рейтинг статьи
Weiterlesen:
Minitraktor z motobloku Salut. Instrukcje, schematy, rysunki
Ссылка на основную публикацию