Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Status prawny i uprawnienia minitraktora. Rejestracja, prawa, paszport

Status prawny i uprawnienia do mini traktora

Minitraktor to z jednej strony narzędzie produkcji, środek mechanizacji, z drugiej samojezdna maszyna należąca do kategorii pojazdów. Jest dość oczywiste, że to właśnie ze względu na podejście do technologii – narzędzia czy transportu, toczą się niekończące się dyskusje na temat rejestracji minitraktora czy nie, uzyskania praw czy nie.

Tablica rejestracyjna do minitraktora

Rejestracja w Gostekhnadzor

Przede wszystkim rozważ kwestię rejestracji. Odpowiedź jest jednoznaczna – wymagana rejestracja. Jest to przewidziane przez prawo, ponadto w przypadku kradzieży minitraktora prawdopodobnie nie będą zaangażowani w poszukiwanie niezarejestrowanego sprzętu.

Rejestracja to cywilizowany sposób rejestracji sprzętu w miejscu zamieszkania właściciela.

Każdy nowy fabryczny mini traktor zakupiony w oficjalny sposób jest dostarczany z niezbędnymi dokumentami, z których głównym jest paszport maszyny samobieżnej (PSM), który jest niezbędny nie tylko do rejestracji, ale także do serwisu gwarancyjnego.

Paszport na pojazd z własnym napędem

Za badanie techniczne minitraktora na zgodność z normami domyślnie płaci producent lub dystrybutor. Jednak w przypadku zakupu przez Internet lub w inny sposób modeli mini traktorów, które nie są oficjalnie sprzedawane w Rosji, mogą pojawić się pewne trudności z kontrolą techniczną, o czym należy wcześniej pamiętać.

W Gostekhnadzor oprócz rejestracji wydawany jest oficjalny dokument umożliwiający właścicielowi obsługę minitraktora.

Aby zarejestrować nowy lub używany mini traktor, musisz skontaktować się z Gostekhnadzorem Federacji Rosyjskiej w miejscu rejestracji.

Dokumenty do rejestracji mini traktora:

 1. Umowa sprzedaży ciągnika.
 2. Oryginał paszportu pojazdu samobieżnego z podpisem ostatniego właściciela. Jeżeli właścicielem jest osoba prawna, wymagany jest podpis i pieczęć przedsiębiorstwa lub organizacji. Jeśli sprzęt był wcześniej zarejestrowany w Gostekhnadzor, PSM powinien mieć odpowiednie znaki.
 3. Zaświadczenie o rejestracji, jeśli minitraktor byłby już zarejestrowany.
 4. Kopia zgłoszenia celnego ładunku, poświadczona w określony sposób: plomba mokra z podpisem sprzedawcy i napisem „Kopia jest poprawna”.
 5. Pokwitowanie zapłaty cła państwowego.
 6. Miniciągniki o prędkości znamionowej powyżej 25 km/h wymagają polisy ubezpieczeniowej.
Weiterlesen:
Minitraktor Uralets 224. Opis modelu, praca wideo, recenzje

Prawa i inne dokumenty

Jeśli kupiłeś mini traktor i jesteś absolutnie pewien, że w żadnym wypadku nie będziesz musiał jechać na drogi publiczne i przecinać się z policją drogową, możesz nie otrzymać licencji. Ponieważ to policja drogowa jest odpowiedzialna za wszystko, co porusza się po drogach, ma prawo zwrócić się do sprawcy w najszerszym zakresie prawa.

Status prawny i uprawnienia minitraktora. Rejestracja, prawa

Jazda ciągnikiem po drogach

Ale, jak pokazuje doświadczenie życiowe, jeśli właściciel nie ma dokumentów na minitraktor, nie ma prawa prowadzić i faktycznie kontrolować pojazdu. Jeśli minitraktor jest używany nie tylko w obrębie gruntów rolnych, ale musisz także przewozić towary po drogach z przyczepą, dotrzeć do miejsca pracy, właściciel będzie potrzebował specjalnych dokumentów kierowcy — uprawnień kierowcy ciągnika.

Uprawnienia do kierowania minitraktorem uzyskuje się w dziale MREO.

Prawo jazdy ciągnika składa się z sześciu kategorii: A, B, C, D, E, F. Kategoria A uprawnia do kierowania skuterami śnieżnymi, skuterami śnieżnymi i innymi pojazdami terenowymi. Kategoria F przeznaczona jest dla kierowców dużych ciągników.

Pozostałe cztery kategorie są przydzielane właścicielom pojazdów kołowych i gąsienicowych, w zależności od mocy silnika.

Charakterystyka kategorii praw

kategoriaTyp podwoziaMoc silnika, kWKM
ВGąsienicowe, kołoweDo 25,7 35
СKoło25,7-110,3 35-150
DKołoPonad 110,3 150
ЕGąsienicaPonad 25,7 35

W przypadku używania ciągnika do prac budowlanych, gospodarczych, komunalnych kwestia uzyskania praw jest jednoznaczna, ponieważ w tych przypadkach podczas eksploatacji minitraktor staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Tylko certyfikowany kierowca, który został przeszkolony i zdał odpowiednie egzaminy, będzie mógł prowadzić samochód. Dodatkowo będziesz potrzebować przepustki do miejsca pracy od pracodawcy.

Jazda ciągnikiem z przyczepą

Gdy taki pojazd z podłączoną przyczepą wjeżdża na drogę publiczną, staje się uczestnikiem ruchu.

Status prawny i uprawnienia minitraktora. Rejestracja, prawa

Minitraktor z przyczepą

Dla kierowców mini traktorów istnieją takie wymagania:

 • Masa przewożonego ładunku i rozkład obciążenia wzdłuż osi nie mogą przekraczać wartości ustalonych przez producenta dla tego pojazdu.
 • Przed rozpoczęciem jazdy i podczas jazdy kierowca musi kontrolować umiejscowienie, zabezpieczenie i stan ładunku, aby nie spadł, powodując zakłócenia ruchu.
 • Transport ładunku jest dozwolony pod warunkiem, że:
Weiterlesen:
Mini traktory Yanmar. Przegląd gamy modeli, charakterystyka

— nie ogranicza pola widzenia kierowcy;

— nie utrudnia kontroli i nie narusza stabilności pojazdu;

— nie obejmuje zewnętrznych urządzeń oświetleniowych i odblasków, znaków rejestracyjnych i identyfikacyjnych, a także nie zakłóca percepcji sygnałów ręcznych;

— nie wytwarza hałasu, nie pyli, nie zanieczyszcza drogi i środowiska.

Prowadzenie domowego mini traktora

Niektórzy rzemieślnicy własnymi rękami z improwizowanych środków potrafią tworzyć unikalne projekty, które działają nie gorzej niż odpowiedniki fabryczne. Jednak po drogach publicznych nie można poruszać się pojazdami domowej roboty. Zgodnie z prawem taki produkt, jak ciągnik prowadzący, jest uważany za przeszkodę w ruchu lub uprawnionego uczestnika ruchu, jak pieszy z taczką.

Status prawny i uprawnienia minitraktora. Rejestracja, prawa

Domowy mini traktor

Aby jednak takie okazy mogły legalnie jeździć po drogach, muszą przejść kontrolę techniczną, mieć w swojej konstrukcji obowiązkowe elementy: lusterka, kierunkowskazy, światła hamowania, cyfry itp. Oczywiście wykonanie wszystkich badań może potrwać dłużej niż sam wynalazek, więc takie arcydzieła rzadko uzyskują oficjalny status.

Modyfikacje napędu na wszystkie koła, a także ciągniki fabryczne, muszą być bezbłędnie zarejestrowane w Gostekhnadzor.

Dokumenty do rejestracji sprzętu domowej roboty:

 • wniosek o rejestrację ciągnika przerobionego lub wyprodukowanego we własnym zakresie;
 • dowód osobisty ze znakiem stałego lub czasowego pobytu;
 • oryginały lub kopie paragonów sprzedaży zakupionych podzespołów, części i zespołów, które zostały użyte do produkcji ciągnika.

Na podstawie tych dokumentów serwis Gostekhnadzor przeprowadza przegląd techniczny ciągnika:

 • Przeprowadza badanie pod kątem zgodności z normami państwowymi.
 • Sporządza się akt, który wskazuje, czy zmontowana konstrukcja spełnia normy techniczne.
 • Sprawdza, czy sprzęt spełnia wymogi ekologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego: czy jest wyposażony w niezbędne urządzenia sygnalizacyjne i oświetleniowe, czy jest wystarczająco odporny na przewrócenie, czy właściwości hamowania są wystarczające i tak dalej.

Jeżeli wszystkie normy techniczne i środowiskowe są w porządku i zostanie udowodnione, że minitraktor zmontowany samodzielnie nadaje się do eksploatacji, jego właścicielowi wydawany jest paszport techniczny i tablica rejestracyjna, a po zdaniu odpowiednich egzaminów na prawo jazdy świadectwo kierowcy ciągnika z wyznaczoną kategorią.

Niezależnie od tego, który minitraktor kupiłeś, niezwłocznie skontaktuj się z Państwowym Urzędem Nadzoru Technicznego Federacji Rosyjskiej z niezbędnym pakietem dokumentów w celu terminowej rejestracji statusu prawnego Twojego asystenta.

голоса
Рейтинг статьи
Weiterlesen:
Mini traktory Katman. Przegląd modeli, recenzje, specyfikacje
Ссылка на основную публикацию