Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Stonka ziemniaczana. Metody postępowania ze stonki ziemniaczanej

Opis

Stonka ziemniaczana znana jest prawie wszystkim ogrodnikom, którzy uprawiali ziemniaki, pomidory, paprykę i inne rodzaje psiankowatych na ich terenie. Owad otrzymał tę nazwę na cześć stanu Kolorado, gdzie po raz pierwszy odkryto go jako gatunek na początku XVIII wieku. Przywieziono go do nas wraz z ziemniakami, ale nie udało mu się od razu rozmnażać. Dopiero po latach 18. rozpoczęła się masowa dystrybucja stonki ziemniaczanej w Europie i Rosji.

Stonka ziemniaczana. Metody postępowania ze stonki ziemniaczanej

Witalność stonki ziemniaczanej jest niesamowita. Mieszkańcy lata dokładają wszelkich starań, aby go zniszczyć, ale w następnym roku owad ponownie zjada zasadzone rośliny. Trudności w radzeniu sobie z chrząszczem wynikają z następujących przyczyn:

 1. Chrząszcz jest bardzo płodny i rozmnaża się w zadziwiającym tempie. W okresie letnim samica stonki ziemniaczanej składa do 1000 larw, z których przeżywa do 700 dorosłych osobników.
 2. Warunki życia są odpowiednie dla chrząszcza, ponieważ na terenie Europy nie zagraża mu nic oprócz człowieka, tj. nie ma naturalnych wrogów.
 3. Dobrze znosi zimno, ponieważ zakopuje się głęboko w glebie na czas hibernacji. Chroni to również przed wszelkiego rodzaju lekami, którymi ogrodnicy podlewają glebę.
 4. Ma wytrzymałość i zdolność do długich lotów, przez co bardzo trudno go wydobyć.
 5. Podczas lotu może migrować z miasta do miasta, a nawet z kraju do kraju.

Znaki zewnętrzne

Stonki ziemniaczanej bardzo łatwo odróżnić od innych, ponieważ ma charakterystyczny pasiasty kolor. Wygląda bardzo wyraźnie na pościeli. Mocno wypukły, zaokrąglony korpus pokryty jest twardą elytrą z pięcioma czarnymi paskami na każdym. Duży chrząszcz o długości sięga 8-12 mm.

Zdjęcie przedstawia dorosłego stonki ziemniaczanej.

Stonka ziemniaczana. Metody postępowania ze stonki ziemniaczanej

Stonka ziemniaczana

Larwa wygląda jasno i trudno ją przegapić. Są nieco większe i osiągają do 14-16 mm. Mają czarną głowę i czerwonawe ciało z kropkami po bokach. Kolor ten uzyskuje się dzięki nagromadzeniu karotenu w organizmie.

Weiterlesen:
Mączniak prawdziwy na truskawkach, porzeczkach, agrestach, dzikich różach i innych jagodach

Na zdjęciu larwa

Stonka ziemniaczana. Metody postępowania ze stonki ziemniaczanej

Na zdjęciu znoszące jaja stonki ziemniaczanej

Stonka ziemniaczana. Metody postępowania ze stonki ziemniaczanej

Płodność samicy zależy od klimatu i położenia geograficznego. Kraje południowe są bardziej podatne na ataki tych owadów, ponieważ samica może wydać 2-3 pokolenia w sezonie. Larwy wylęgają się z jaj w ciągu 10-20 dni.

Metody postępowania ze stonki ziemniaczanej

Pomimo tego, że z chrząszczem jest dość trudno, nadal jest to możliwe. Przy pomocy pestycydów walka jest ułatwiona, ale istnieją negatywne aspekty ich stosowania:

 • przetworzone warzywa gromadzą azotany;
 • szkodnik rozwija odporność na stale używane środki.

Środki ludowe są również skuteczne, ale nie działają za pierwszym razem, dlatego wskazane jest powtórzenie procedur przetwarzania po pewnym czasie. Ale zaletą metod ludowych jest ich bezpieczeństwo dla warzyw, a tym samym dla ludzi.

Stonka ziemniaczana. Metody postępowania ze stonki ziemniaczanej

Preparaty chemiczne i metody ich stosowania

Istnieje wiele skutecznych sposobów zwalczania stonki ziemniaczanej i jej larw. Wszystkie są łatwe w użyciu, a jeśli będziesz postępować zgodnie z instrukcjami, Twoja witryna może być zabezpieczona. Przetwarzanie odbywa się wiosną, kiedy dorośli wypełzali z gleby. Powinieneś skupić się na kwitnieniu bzu, a po tygodniu możesz zacząć przetwarzać witrynę. Wstępnie zabieg powtarza się za miesiąc, ale wskazane jest przestrzeganie instrukcji.

Aby chronić swoje uprawy przed gromadzeniem się w nich niepożądanych substancji, należy zaprzestać przetwarzania na miesiąc przed zbiorami. Odmiany wczesne opryskuje się, gdy pojawiają się pierwsze lęgi z jajami, odmiany średnie i późne – gdy chrząszcze pojawiają się licznie. Wszystkie prace wykonywane są wieczorem przy suchej, spokojnej pogodzie, aby lek nie został zmyty i zdmuchnięty z liści.

«Dowódca». Szczegółowy opis stosowania leku znajduje się w instrukcji. Ale z reguły używaj 2 ml na 5 litrów wody. Po 20 dniach zabieg „Dowódcy” należy powtórzyć.

Stonka ziemniaczana. Metody postępowania ze stonki ziemniaczanej

«Chrząszcz». Lek jest dostarczany przez firmę „August” i jest jednym z najskuteczniejszych w walce ze stonki ziemniaczanej. „Beetle” rozcieńcza się w proporcji 1,5 ml na 3 litry wody. To wystarczy na przetworzenie 100 mkw. Opryskiwanie trzeba będzie powtórzyć po 20 dniach.

Weiterlesen:
Pająk: jak leczyć szklarnię?

«Tabu». Używany na różne sposoby. Pierwszą metodą jest ubieranie bulw sadzenia ziemniaków. Po rozcieńczeniu roztwór okazuje się zabarwiony, dlatego podczas przetwarzania bulw widoczna jest brakująca część. Po wyschnięciu na bulwie pozostaje film, który dobrze się trzyma i nie kruszy. Drugim sposobem jest spryskanie bruzd. Kiełek pochłania substancje czynne i gromadzi je w sobie, a szkodnik jedząc takiego ziemniaka traci aktywność ruchową i umiera w ciągu jednego dnia. Tabu obowiązuje przez 45 dni.

„Tanrek”. Stosowany w walce z dorosłymi chrząszczami i larwami. Cechą leku „Tanrek” jest zapewnienie długotrwałej ochrony niezależnie od warunków pogodowych. Ponadto szkodnik owadzi nie jest w stanie przystosować się do aktywnych składników tego leku. Konieczne jest rozcieńczenie 1 ml płynu na 5 litrów wody, ale najpierw lek rozcieńcza się w 1 litrze, a następnie dodaje do reszty. «Tanrek» jest ważny przez 3 tygodnie.

«Prestiż». Wysoce skuteczny lek przeciwko wielu insektom i chorobom ziemniaka. Ma niską toksyczność. Chroni przed stonką ziemniaczaną, drutowcem, świerszczem kretowym, cykadami, wciornastkami, pchełkami itp. Przetwarzanie przez «Prestige» odbywa się zarówno dla materiału do sadzenia, jak i systemu korzeniowego sadzonek papryki, bakłażana, pomidora. Rozcieńczony 100 ml na 2 litry wody. To wystarczy na przetworzenie do 100 kg bulw.

Stonka ziemniaczana. Metody postępowania ze stonki ziemniaczanej

„Corado”. Środek owadobójczy stosuje się przeciwko owadom pasożytniczym, w tym stonce ziemniaczanej. Sprzedawane «Corado» w ampułkach 1 ml i 5 ml. Roztwór należy przygotować na podstawie 1 splotu 1 ml leku. Aby zwalczyć stonki ziemniaczanej, rozcieńczyć 1 ampułkę na 5 litrów wody. Preparat jest odporny na złą pogodę i długotrwale chroni rośliny. Jest jednak niebezpieczny dla pszczół.

«Regent». Lek jest podkładem i jest dostarczany przez niemieckiego producenta. Skuteczny „Regent” przeciwko wielu rodzajom szkodników. Stosuje się 1 raz przed sadzeniem w dawce 5 kg na 1 ha. To wystarczy, aby uratować plon.

„Kałasz”. Jest to niskotoksyczny preparat, który przenika do gleby i jest wchłaniany przez bulwy. Szkodniki giną w ciągu jednego dnia po wypróbowaniu wierzchołków. Stosować w temperaturze powietrza +15 +25 C. Nie stosować preparatu Kalash 20 dni przed zbiorami. Jest to niebezpieczne dla pszczół, dlatego strefa ochronna powinna wynosić 4-5 km. Na podstawie 1 splotu przyjmuje się 1 ml leku na 5 litrów wody.

Weiterlesen:
Wróżby ludowe: 6-15 sierpnia

«Euforia». Dostępny w postaci proszku lub płynu. Ze względu na szerokie spektrum działania i łatwość stosowania jest popularnym lekiem wśród rolników. Jest toksyczny, więc «Euforia» nie może być używana w pobliżu pasieki i zbiorników wodnych. Aby rozcieńczyć proszek i spryskać roztwór należy stosować w środkach ochrony osobistej. W zależności od uprawianej kultury od 100 gr. do 300 gr. na 1 ha. Sprzedawany jest jako gotowy, więc nie wymaga hodowli.

Stonka ziemniaczana. Metody postępowania ze stonki ziemniaczanej

Środki ludowe

Środki ludowe są szczególnie popularne, ponieważ nie są toksyczne dla ludzi i mają prawie taką samą skuteczność jak środki owadobójcze. Środki zapobiegawcze mają na celu zapobieganie rozmnażaniu stonki ziemniaczanej na terenie. Aby to zrobić, przygotuj glebę. Między rzędami umieszczane są świeże trociny, których zapach odstrasza dorosłe owady i larwy. Skutecznym lekarstwem jest również popiół brzozowy, który jest posypywany między rzędami i młodymi pędami. Popiół brzozowy służy jako doskonałe narzędzie do niszczenia larw i pomoże chronić plony. Przygotowuje się również roztwór z proszku popiołu i suchego piołunu, który spryskuje się liście.

Jednym z najczęstszych sposobów jest ręczne zbieranie chrząszczy i larw. Ale zajmuje to dużo czasu, a wydajność jest niska, ponieważ nowe larwy nie będą zwalniać, aby wynurzać się ze lęgów jaj.

Stonka ziemniaczana. Metody postępowania ze stonki ziemniaczanej

Ogrodnicy przygotowują roztwór łusek cebuli, wywarów z piołunu, skrzypu, nagietka, tytoniu lub gorczycy. Przetwarzanie odbywa się wieczorem, ponieważ rano rosa może zmyć roztwór, a promienie słoneczne zniszczą korzystne właściwości.

Pułapki są również powszechnym sposobem na pozbycie się stonki ziemniaczanej. Aby przygotować pułapkę, bierze się trzylitrowy słoik i umieszcza się w nim kawałki ziemniaków. Słoik wykopuje się między rzędami, tak aby górna część pozostała na poziomie gleby. Jego brzegi są posmarowane sokiem ziemniaczanym. Robaki wpadają do słoika, po czym można je tylko zebrać i zabić. Doświadczeni ogrodnicy doradzają w swoich recenzjach, aby przygotować takie pułapki jesienią, aby zapobiec odejściu chrząszcza na zimę.

Weiterlesen:
Phytophthora truskawek, poziomek i innych jagód

Doświadczeni ogrodnicy używają mydła smołowego lub smołowego, które rozcieńcza się wodą. Nie ma szczegółowego opisu rozwiązania, ponieważ każdy dobiera stężenie empirycznie. Zwykle weź 2 łyżki. na 1 litr wody. Cechą leku jest to, że nie zabija, ale odpycha szkodniki.

Stonka ziemniaczana. Metody postępowania ze stonki ziemniaczanej

Odporne odmiany ziemniaków

 • Briańsk jest niezawodny;
 • Blask;
 • Kamieński;
 • Lasunok;
 • Nikulinskiego;
 • Tempo;
 • Wcześnie rano.

Recenzje wideo

Recenzje ogrodników

Nadzieja:

Mam inny sposób radzenia sobie z wrogiem z Kolorado. Do otworu wrzucam namoczoną skórkę cebuli. Oczywiście nie jest tak gorąco jaka trucizna i nie pozbędzie się chrząszcza całkowicie, ale też staje się wielokrotnie mniejszy.

Aleksander:

Użyłem leku Zhukoyed przed sadzeniem i podczas kiełkowania. Rośliny stały się silniejsze i larwom trudno jest jeść gęste liście, więc nie ma chrząszczy. Cena jest do zaakceptowania. Generalnie oczywiście strasznie jest rzucać jakąkolwiek truciznę, bo wtedy mamy to wszystko.

Plusy: dobra cena, sprawna.

Minusy: dużo chemikaliów.

Małgorzata:

Opracował cały plan zniszczenia Kolorado. Próbowaliśmy przykryć ziemniaki sianem, ale ta metoda nie jest skuteczna. Chrząszcz zjadł liście i kontynuował. Zostały otrute przez Tarka i Beetle Eater — wynik zero. Podobno nasze chrząszcze uodporniły się na narkotyki.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector