Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Tajga piły łańcuchowej. Przegląd gamy modeli, charakterystyk, recenzji

Piły łańcuchowe Tajga

Historia produkcji pił łańcuchowych Taiga sięga czasów Związku Radzieckiego. Piły łańcuchowe były produkowane jako kontrapunkt dla urządzeń Ural.

Tajga piły łańcuchowej. Przegląd gamy modeli, charakterystyk, recenzji

Piły łańcuchowe Tajga

Produkcja pił odbywała się w zakładzie im. Degtyareva (ZID) i F.E. Dzierżyńskiego od 1955 roku. Po rozpadzie ZSRR nowe modele nie trafiły do ​​​​sprzedaży, zakład wdrożył stare rozwiązania i dopiero na początku 2000 roku wznowił prace nad tworzeniem nowych projektów.

Tworzenie pił łańcuchowych Taiga odbywa się w oparciu o zakłady produkcyjne firmy Taiga. Firma specjalizuje się w budowie maszyn i produkcji sprzętu ogrodniczego.

Linia pił łańcuchowych Taiga jest reprezentowana przez modele do celów profesjonalnych, półprofesjonalnych i domowych. Wiele urządzeń jest zaprojektowanych jako półprofesjonalne i są najczęściej używane w życiu codziennym.

Można używać pił łańcuchowych Taiga:

 • w przedsiębiorstwach pozyskiwania drewna;
 • na obszarze podmiejskim;
 • w ogrodzie;
 • w budowie.

Podstawowe wyposażenie pilarek Taiga:

 • piła łańcuchowa tajga;
 • opona;
 • łańcuch;
Tajga piły łańcuchowej. Przegląd gamy modeli, charakterystyk, recenzji

Zestaw piły łańcuchowej Taiga
 • plastikowa obudowa ochronna (w kompletnym zestawie nowych modeli);
 • zestaw narzędzi do montażu i ustawiania piły;
 • pojemnik do mieszania płynu paliwowego (nie wszystkie modele);
 • instrukcja;
 • karta gwarancyjna.

Piły łańcuchowe Taiga trafiają na półki najczęściej tylko w jednej konfiguracji: standardowej z jednym zestawem części. Bardzo rzadko można znaleźć zestaw z dodatkowym zestawem części do piły.

Opis

Pilarki Taiga to wysokiej jakości sprzęt domowy, który może być używany zarówno na skalę przemysłową, jak i w życiu codziennym. Większość modeli Taiga wykonana jest na bazie elementów metalowych, dlatego ich waga jest większa niż ich odpowiedników.

Tajga piły łańcuchowej. Przegląd gamy modeli, charakterystyk, recenzji

Chainsaw Taiga w akcji

Większość właścicieli preferuje piły łańcuchowe Taiga, ponieważ są łatwe w obsłudze i nie wymagają dodatkowych kosztów naprawy. Możesz wymienić wszystkie elementy lub samodzielnie wyregulować gaźnik bez kontaktu z centrum serwisowym.

Weiterlesen:
Kosiarka do trawy MTD-46 smart po. Parametry, parametry techniczne, przeznaczenie urządzenia

Piły łańcuchowe Taiga są klasyfikowane:

 • profesjonalny;
 • półprofesjonalny.

Drugi typ przeznaczony jest do użytku w przemyśle oraz w strefie podmiejskiej.

Klasyfikacja produktów z gamy modeli zależy od:

 • charakterystyka techniczna;
 • waga produktu;
 • moc;
 • jakość i producent komponentów.

Niektóre produkty linii pił łańcuchowych Taiga są wyposażone w gaźniki Walbro. To amerykańska firma, która specjalizuje się w produkcji gaźników do różnego sprzętu, w tym pił łańcuchowych.

Tajga piły łańcuchowej. Przegląd gamy modeli, charakterystyk, recenzji

Japońskie gaźniki Walbro

Walbro posiada wiele oddziałów w różnych krajach: Meksyk, Japonia, Chiny. Związek Radziecki, tworząc piły łańcuchowe Taiga, zawarł umowę na dostawę gaźników z Japonii. Obecnie dostawy gaźników Walbro dla firmy Taiga realizowane są z Chin, Japonii i USA.

Walbro to najbardziej zaufany i doświadczony producent gaźników dwusuwowych na świecie.

Producent pił łańcuchowych: ZSRR, Rosja.

Skład

Początkowo na podstawie ZID powstało kilka wariantów piły łańcuchowej, które różniły się:

 • moc silnika;
 • wydajność;
 • gospodarka.

Cięższe i mocniejsze były przeznaczone do użytku przemysłowego. Warto zauważyć, że 1 opracowanie stało się podstawą dla wszystkich kolejnych produktów linii: tajga 214. Dziś zakład produkuje kilka ulepszonych modeli, które są lżejsze i łatwiejsze w obsłudze.

Tajga piły łańcuchowej. Przegląd gamy modeli, charakterystyk, recenzji

Piła łańcuchowa tajga 214

Nowoczesne pilarki wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak łagodny rozruch, zatrzymanie awaryjne, ciągłe zasilanie paliwem itp. Kolejną różnicą jest waga, pilarki stały się lżejsze dzięki zastąpieniu ciężkich części metalowych wytrzymałym i lekkim tworzywem sztucznym.

Asortyment pilarek Taiga obejmuje:

 • Tajga 214. Pierwszy model. Zaprojektowany do użytku przemysłowego i komercyjnego.
 • Tajga 245 (półprofesjonalna piła do użytku domowego).
 • Taiga BP-3650 (model domowy).
 • Tajga BP-3850 (narzędzie półprofesjonalne).


 • Tajga TBP-4000.
 • Tajga TBP-4400/1.
 • Tajga TBP-4500.
 • Tajga TBP-6300 (profesjonalna piła).

Pierwsze modele 214 i 245 zostały opracowane już w ZSRR i przez ten czas były to mocne, niezawodne piły. Dziś te urządzenia są przestarzałe. Stosowanie ich w budownictwie i przemyśle jest nieopłacalne. Jeśli chodzi o bardziej nowoczesne modele, zaleca się ich stosowanie na potrzeby domowe. Niektóre pilarki, na przykład TBP-4000, nie są przeznaczone do cięcia gałęzi, ponieważ są zbyt ciężkie i nie będą działać z wyciągniętymi ramionami.

Weiterlesen:
Odśnieżarka Champion ST762E. Przegląd, charakterystyka, recenzje

Najlepsi modele

Jeszcze 6-8 lat temu, wybierając najpopularniejsze modele marki Taiga, piła łańcuchowa 245 znalazłaby się na tej liście. Dziś ta piła jest przestarzała na tle wydarzeń zagranicznych i krajowych.

Tajga piły łańcuchowej. Przegląd gamy modeli, charakterystyk, recenzji

Piła łańcuchowa tajga 245

Ale wśród wielu niedociągnięć warto podkreślić jedną główną zaletę tego urządzenia — niezawodność. Wielu letnich mieszkańców nadal korzysta z tajgi 245, nabytej w ZSRR. Wybierając flagowce wśród nowych modeli możemy wyróżnić: TBP-4000, TBP-6300 oraz BP-3650, BP-3840. Przyjrzyjmy się bliżej tym modelom.

Tajga TBP-4000

Taiga TBP-4000 to jeden z najpopularniejszych modeli producenta. Moc tego urządzenia wynosi 4,0 kW, długość opony to 45 cm, wielu właścicieli używa podczas pracy opony 50 cm, wystarcza do tego moc piły.

Tajga piły łańcuchowej. Przegląd gamy modeli, charakterystyk, recenzji

Piła łańcuchowa Taiga TBP-4000

Za pomocą piły łańcuchowej można ciąć drzewa o średnicy do 70 cm, pełny zbiornik paliwa wystarcza na 30-45 minut ciągłej pracy. Ta piła jest półprofesjonalna, ale często jest używana w firmach zajmujących się pozyskiwaniem drewna. Taka piła nie nadaje się do wykonywania prac w ogrodzie ze względu na dużą wagę — 6,5 kg.

Tajga TBP-6300

Ta pilarka jest profesjonalna, jej moc to 6,3 kW. Do piłowania dużej ilości drewna taka piła nie jest odpowiednia, dlatego rzadko jest używana w lesie.

Tajga piły łańcuchowej. Przegląd gamy modeli, charakterystyk, recenzji

Piła łańcuchowa Taiga TBP-6300

Przy dłuższym użytkowaniu szybko się nagrzewa i traci moc, ale dobrze sprawdza się w ujemnych temperaturach. Projekt został ulepszony o kilka dodatkowych funkcji. Szczegółową recenzję można znaleźć tutaj.

Tajga BP-3650 i 3850

Taiga BP-3650 i 3850 to małe pilarki domowe. BP-3650 jest kompaktowy i łatwy w obsłudze, różni się od kolejnego modelu nieco większą masą (6,5 kg).

Weiterlesen:
Odśnieżarki Daewoo: przegląd wideo modeli, opis, recenzje


Taiga BP-3850 to mocniejszy i lżejszy model, jego waga to 5,5 kg. Piła nadaje się do cięcia drewna opałowego o różnej gęstości, dobrze radzi sobie z drewnem zmrożonym. Modele te są dostępne w dwóch wariantach: z zestawem dodatkowych części piły oraz bez nich.

Instrukcja obsługi

Instrukcja obsługi zawiera następujące elementy:

 • Zalecenia dotyczące pracy z urządzeniem.
 • Zalecenia dotyczące stosowania mieszanki paliwowej. Aby zatankować piłę łańcuchową, konieczne jest przygotowanie specjalnej mieszanki, ściśle przestrzegającej proporcji. Jako paliwo należy zmieszać benzynę AI-92 z pewną częścią oleju. Jeśli nie zostaną zachowane prawidłowe i niezbędne proporcje komponentów, istnieje ryzyko osadzania się węgla na cylindrze, co niekorzystnie wpłynie na żywotność piły benzynowej.
 • Inżynieria bezpieczeństwa.
 • Zalecenia dotyczące konserwacji.

Pierwsze uruchomienie i docieranie

Gdy mieszanka paliwowa jest gotowa, napięcie łańcucha jest montowane. Zbiorniki paliwa i oleju napełniane są odpowiednimi płynami. Pilarka uruchamia się, operator reguluje prędkość biegu jałowego i kontroluje dopływ smaru do łańcucha.

Tajga piły łańcuchowej. Przegląd gamy modeli, charakterystyk, recenzji

Prawidłowe przygotowanie mieszanki paliwowej

Do docierania należy: zmieszać mieszankę paliwową w stosunku 50/2, stosować zmniejszone obciążenia silnika (nie więcej niż 50%), docierać w okresie równym zużyciu 4 pełnych zbiorników paliwa.

Utrzymanie

Przeprowadzanie konserwacji obejmuje:

 • terminowa wymiana mieszanki olejowo-paliwowej (co 3-4 tygodnie);
 • kontrola pod kątem wad przed i po pracy;
 • czyszczenie części konstrukcyjnych;
 • części zamienne.

Jako elementy zamienne zaleca się wybierać oryginalne lub podobne części innych producentów. Jeśli chodzi o olej, to mieszanki do silników dwusuwowych są idealne.

Podstawowe awarie i sposoby ich eliminacji

Podziałpowóddecyzja
Piła nie uruchamia się lub stopniowo zatrzymuje się.Występowanie blokad w układzie paliwowym lub gaźniku. Olej dostanie się do membrany paliwowej. Wadliwa świeca zapłonowa lub moduł zapłonowy.Sprawdź i wyczyść elementy konstrukcyjne. W razie potrzeby wymień uszkodzone elementy, świecę lub moduł. Napełnij silnik mieszanką paliwową i uruchom go na biegu jałowym.

Rada! Dobra świeca zapłonowa będzie miała piaskowy kolor, dopóki nie zostanie wyczyszczona.

Filtr paliwa nie działa.Występowanie zanieczyszczenia filtra paliwa.Wymień filtr paliwa. Zaleca się przeprowadzanie procedury wymiany co 3 miesiące.
Łańcuch obraca się bez zatrzymywania.Nieprawidłowa regulacja gaźnika, pęknięcie sprężyny sprzęgła.Sprawdź silnik i gaźnik, układ zapłonowy. Wymień sprężynę sprzęgła i wyreguluj gaźnik. Uruchom na biegu jałowym, aby przetestować.
Weiterlesen:
Trymer perkusyjny UBK-210. Przegląd, charakterystyka, recenzje

W zależności od modelu uszkodzenia mogą się różnić. Ze względu na brak dodatkowych systemów starsze modele rzadziej ulegają awarii, ale wymagają częstych regulacji gaźnika. Warto zauważyć, że wszystkie modele posiadają możliwość ostrzenia łańcucha piły, co zmniejsza częstotliwość jego wymiany.

Przegląd wideo

Przegląd piły łańcuchowej montażowej Taiga BP-3850

Przegląd pilarki Taiga TBP-4000 Profi

Przegląd piły łańcuchowej Taiga 214

Przegląd piły łańcuchowej Taiga BP-3650

Opinie właściciela

Andrzej, Moskwa:

„Krajowi producenci czasami produkują wysokiej jakości i nie do zabicia piły łańcuchowe, na przykład Taiga 245, nadal produkowana w 1990 roku, ale nadal współpracuje z rodzicami w kraju. Dwa lata temu kupiłem TBP-6300, oczywiście jakość nie jest sowiecka, ale dobra piła. Używamy go do przygotowania drewna opałowego, nic jeszcze nie zostało zmienione.”

Władysław, Chabarowsk:

„Kupiłem dla siebie 4500 — dobrą piłę łańcuchową. Idealny do prac na wsi. Jeśli chodzi o brak dzwonków i gwizdków to bez nich działa dobrze, najważniejsze jest to, że się nie łamie. Używam go już trzeci rok. Bezpretensjonalny w paliwie i oleju. Plusy: niezawodny, bezpretensjonalny. Minusy: brak.»

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию