Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
1 View
Artykuł Rating:
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Tartak: jak to zrobić sam? Porady & Triki

Trak łańcuchowy zrób to sam: porady i wskazówki

Trak to bardzo przydatny sprzęt, który pozwala na równomierne i prawidłowe cięcie dużej kłody na kłody lub deski. Z reguły sprzęt ten jest dość drogi i nie każdy mógł sobie na niego pozwolić do użytku domowego. Z tego powodu możesz zrobić tartak z piły łańcuchowej własnymi rękami, co pozwoli zaoszczędzić dużą ilość pieniędzy.

W Internecie i na forach rzemieślnicy udostępniają wiele porad, rysunków, zdjęć, filmów i diagramów, dzięki którym można samodzielnie zmontować tartak z improwizowanych środków.

Jak zrobić domowy tartak z piły łańcuchowej własnymi rękami?

Aby właściwie poradzić sobie z rysunkami i schematami, musisz zrozumieć, jakie istnieją rodzaje domowych instalacji pił i jakie są ich różnice. Istnieją więc tartaki mobilne i stacjonarne, które z kolei dzielą się na mobilne i stacjonarne.

Tartak: jak to zrobić sam? Porady & Triki

Trak łańcuchowy

W mobilnym tartaku z piły łańcuchowej część piły porusza się wzdłuż kłody, można ją przenieść w dowolne dogodne miejsce. Twój przedmiot działa jak przewodnik ułatwiający obsługę i lżejszą konstrukcję. Jedyną wadą tartaku mobilnego jest konieczność stałego monitorowania wymiaru suwu.

Z kolei stacjonarne mają lepsze cięcie oraz dużą dokładność i poprawność piłowania. W instalacjach stałych sam przedmiot przesuwa się w kierunku piły. Ruchoma z kolei posiada prowadnice szynowe, dzięki którym piła porusza się, a obrabiany przedmiot pozostaje nieruchomy. Ten projekt jest łatwy w montażu i obsłudze, ale długość przedmiotu obrabianego jest ograniczona.

Wybór piły łańcuchowej do domowego tartaku

Główną częścią instalacji jest piła łańcuchowa i jej wybór należy podjąć z najwyższą starannością. Możesz zainstalować zarówno nową, właśnie kupioną piłę, jak i używaną, taką jak marka Ural. Do stworzenia tartaku można użyć nie tylko piły łańcuchowej, ale także piły elektrycznej. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że będziesz ograniczony w swoich ruchach ze względu na długość kabla sieciowego.

Tartak: jak to zrobić sam? Porady & Triki

Piła łańcuchowa Ural

Dla prawidłowego doboru piły ważne jest wstępne zrozumienie zamierzonego celu instalacji. Do użytku półprofesjonalnego, komercyjnego, wybierz stacjonarne traki z mocnymi i wydajnymi piłami. Sprzęt do użytku domowego pozwala wybrać mniej wydajną piłę łańcuchową, tworząc mobilny mini tartak własnymi rękami zgodnie z rysunkami z Internetu.

Czego potrzebujesz, aby zrobić ręczny tartak z piły łańcuchowej własnymi rękami?

Nie trzeba kontaktować się z centrami serwisowymi ani prosić o pomoc doświadczonych specjalistów od wszystkiego. Schematy „zrób to sam” i rysunki tartaku są publikowane w dużych ilościach na forach. Możesz znaleźć rodzaj instalacji, której potrzebujesz: tartak stacjonarny, mobilny, mini lub ręczny. Co więcej, mając wszystkie niezbędne części zamienne i narzędzia, nawet bez specjalnych umiejętności projektanta i inżyniera, możesz zmontować konstrukcję, kierując się dodatkowymi zdjęciami, filmami i instrukcjami krok po kroku.

Weiterlesen:
Przegląd kosy spalinowej NAC BP540-30B-V: dane techniczne, konserwacja, opinie właścicieli

Wymagane dane

Aby zrobić tartak z piły łańcuchowej własnymi rękami, oprócz samego zespołu piły, będziesz potrzebować:

  • rury o średnicy 35-40 mm;
  • dwa ośmiometrowe kanały o wysokości 15 cm, na które przenoszony jest cały ładunek z konstrukcji;
  • idealnie płaskie szyny w ilości dwóch sztuk, pełniące rolę blatu tartacznego i prowadnic;
  • narożniki o wymiarach: 50*100 mm, 40*40 mm;
  • pociąć rurę wodną na kawałki o długości 25 cm, które będą używane jako jastrychy;

    blacha stalowa o długości nie mniejszej niż 60 cm i grubości od 4 cm;
  • węże pełniące rolę ochrony przewodów elektrycznych.
  • Narzędzia do zbierania tartaku z piły łańcuchowej

Oprócz części i akcesoriów będziesz potrzebować improwizowanych narzędzi, takich jak zestaw śrubokrętów, pilników metalowych, elementów złącznych (śruby, nakrętki, sworznie, łożyska) i innych, które może znaleźć prawie każdy mężczyzna. Niezbędne jest również zaopatrzenie się w wiertarkę spawalniczą, czyli aparat, dzięki któremu można łączyć poszczególne części i niezawodnie je ze sobą zespawać.

Instrukcje i rysunek domowego tartaku

Prace rozpoczynają się od zaprojektowania podstawy, ramy konstrukcji. W tym celu stosuje się narożniki i szyny. Projektant musi je jakościowo wyrównać i spawać. Poniżej zobaczysz rysunek, jak zrobić tartak z piły łańcuchowej:

Tartak: jak to zrobić sam? Porady & Triki

Instrukcje tworzenia tartaku własnymi rękami z piły łańcuchowej

Następnie wywierć otwory w samej ramie. Ich średnica powinna wynosić 10-14 mm, a odległość między każdym otworem to 1 metr. Zainstaluj w nich krawaty, mocując za pomocą śrub.

Następnym krokiem jest montaż ramy na stojakach, które są wykonane ze stalowych kwadratów. Pamiętaj, aby zostawić szczelinę około 1 metra i zespawać części. Jeśli planujesz pracować z kłodami o dużej objętości lub kłodami o dużej średnicy, będziesz musiał przyspawać wsporniki między słupkami, aby tartak był bardziej niezawodny, stabilny i mocny.

Następnie musisz złożyć wózek z rogów i zainstalować na nim część tnącą. Tutaj musisz wziąć pod uwagę model wyposażenia piły i długość pręta. Narożniki 40 * 40 mm są spawane od dołu, na nich umieszczane są rolki z łożyskami, a od góry spawane są jeszcze 2 takie same narożniki. Bardzo dokładnie sprawdź stopień spawalności elementów złącznych, ponieważ projekt tartaku musi być bardzo wytrzymały.

Weiterlesen:
Piły szablaste Bosch. Przegląd gamy modeli, charakterystyk, recenzji

Wskazówki i porady

Kiedy montujesz tartak z piły łańcuchowej lub elektrycznej własnoręcznie, zwracaj dużą uwagę na zabezpieczenie kłód, ponieważ drewno może się bardzo poruszać podczas cięcia. Aby naprawić dziennik w jednej pozycji, użytkownik forum Oleg zaleca zainstalowanie ruchomych węży i ​​rur.

Mocowanie drewna to ważny punkt, ponieważ dzięki całkowitemu unieruchomieniu kłody można uzyskać równe i identyczne deski i kłody.

W sieci można znaleźć wiele informacji o tym, jak złożyć tartak z piły łańcuchowej, ale mało informacji o pilarkach elektrycznych. Proces projektowania i montażu jest zupełnie inny. Rysunki do tartaku ich piły mechanicznej są w tym samym dostępie i są praktycznie takie same.

Jedyną rzeczą do rozważenia jest to, że w pobliżu powinien znajdować się zasilacz. W większym stopniu użytkownicy instalują instalację w garażu lub małym warsztacie. W takim przypadku lepiej zrobić mini tartak z piły elektrycznej, która nie zajmuje dużo miejsca.

Wideo, jak zrobić tartak z piły łańcuchowej własnymi rękami

Recenzje pracy i montażu konstrukcji piły własnymi rękami

Generalnie właściciele domowych tartaków są bardzo zadowoleni z zamontowanego sprzętu. Wielu zwraca uwagę na niski koszt w porównaniu do zakupu gotowej instalacji. Dodatkowo możesz sam wybrać, jaki rodzaj tartaku zmontować, którą piłę łańcuchową wybrać, a może nawet zmontować tartak własnymi rękami z piły elektrycznej. Z niedociągnięć mężczyźni wyróżniają tylko pewną złożoność montażu, zwłaszcza ci, którzy nie są zaznajomieni z robieniem tego sami.

Valentin, 45 lat, Rostów

„Postanowiłem zbudować łaźnię na mojej stronie. Same deski są droższe, a po ścięciu pozostało mi jeszcze kilka kłód. Spojrzałem na ceny za tartak i byłem przerażony, więc postanowiłem zrobić mini tartak własnymi rękami. Aby to zrobić, znalazłem kilka rysunków, wybrałem ten, który najbardziej mi odpowiada, obejrzałem kilka filmów i zabrałem się do pracy. Na bazie starego „Urala” zmontowałem dobrą przenośną instalację, za pomocą której szybko udało mi się przeciąć deski. Najważniejsze jest, aby w odpowiednim czasie napełnić, nasmarować i wyostrzyć piłę. Podczas piłowania ważne jest również, aby w kłodzie nie było ciał obcych, takich jak gwoździe, w przeciwnym razie piła pęknie i będzie bardzo trudno ją naprawić.”

Weiterlesen:
Odśnieżarka Huter SGC 4100. Opis, instrukcje, opinie

Aleksiej, 61 lat, Charków

„Z piły elektrycznej Stihl zrobiłem mini tartak. Moim przewodnikiem były filmy i rysunki. Nigdy tak naprawdę niczego nie zbierałem rękami, ale tutaj nie chciałem dużo wydawać na wyposażenie sklepu, postanowiłem sam to złożyć. W zasadzie sam proces nie jest bardzo skomplikowany, a czasem nawet interesujący. Czas minął w porządku, ale to z niewiedzy, jak i co robić. W efekcie otrzymałem świetny przenośny tartak, który pozwala na szybkie i równomierne cięcie kłody.

Zalety: łatwość konserwacji, niski koszt materiałów, zrób coś własnymi rękami.

Wady: czasami nie ma wystarczającej długości kabla zasilającego, biorę przedłużacz.”

Link do głównej publikacji