Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Uzwojenie piły łańcuchowej. Przegląd, urządzenie, główne błędy

Bieganie piłą łańcuchową

Po zakupie nowego narzędzia każdy użytkownik zastanawia się, czy piłę łańcuchową trzeba docierać, a jeśli tak, to jak ją prawidłowo dotarć. Na forach toczą się na ten temat intensywne spory, w specjalistycznych publikacjach można przeczytać różne opinie. Niektórzy autorzy twierdzą, że bez wjechania piła łańcuchowa zepsuje się już następnego dnia, inni eksperci twierdzą, że wjechanie nie przyniesie nic poza uszkodzeniem narzędzia.

Uzwojenie piły łańcuchowej. Przegląd, urządzenie, główne błędy

Bieganie piłą łańcuchową

Spróbujmy to rozgryźć bardziej szczegółowo — co to jest włamanie, czy jest to konieczne, jak je poprawnie przeprowadzić, jak długo to trwa. Przede wszystkim musisz zrozumieć, że istnieje różnica między chińskimi piłami łańcuchowymi a modelami światowych marek. Firmy takie jak Husqvarna, Stihl, dbając o swoich klientów, produkują części grupy tłoków z wysokowytrzymałej stali przy użyciu bardzo precyzyjnego sprzętu. Eliminuje to nierówności i nierówności na ściankach tłoka i cylindra. Ponadto nowoczesny sprzęt umożliwia produkcję części o małych tolerancjach, wykluczających tarcie między ruchomymi częściami.


W produkcji chińskich rzeczowników taki sprzęt nie jest używany, a jakość metalu czasami pozostawia wiele do życzenia. Piły te muszą być prowadzone w innej technologii.

Docieranie w fabryce

Jak już zauważyliśmy, znani producenci pił łańcuchowych przygotowują swój produkt do pracy bezpośrednio w fabryce. Przygotowanie do eksploatacji polega na dotarciu grupy tłoków specjalnie opracowaną techniką. Proces ten jest przeprowadzany i kontrolowany podczas testów fabrycznych produktu.

Uzwojenie piły łańcuchowej. Przegląd, urządzenie, główne błędy

Tankowanie piły łańcuchowej

Nie należy również zapominać, że większość pilarek światowych marek jest wyposażona w chromowane tłoki, co znacznie zwiększa ich odporność na zużycie. Powstaje pytanie – czy należy je docierać przed rozpoczęciem eksploatacji? Większość znanych producentów rozważa używanie swoich pił łańcuchowych jako opcjonalne, ale zalecają rozładowywanie kilku zbiorników paliwa (7 — 9) w trybie łagodnym, bez przeciążania piły łańcuchowej i bez przegrzewania silnika.

Weiterlesen:
Chainsaw Oleo Mac 937. Przegląd, dane techniczne, recenzje

Włamanie do domu

Większość chińskich pilarek należy do kategorii budżetowej, co oznacza mniejszą kontrolę nad jakością i stosowanie do ich produkcji materiałów mniej odpornych na zużycie. Wszystko to zmusza użytkownika do włamania się do swojego narzędzia zaraz po zakupie.

Ważne: przed dotarciem należy przeprowadzić oględziny urządzenia, upewnić się, że wszystkie elementy są dobrze zamocowane. Zamontuj prowadnicę i łańcuch: jazda bez zestawu pił jest zabroniona, może to prowadzić do przedwczesnej awarii silnika.

Pilarka krok po kroku:

 • Przygotuj mieszankę paliwową zgodnie z parametrami określonymi w instrukcji i napełnij piłę łańcuchową;
 • Wlej pełny zbiornik oleju do automatycznego układu smarowania zespołu piły;
Uzwojenie piły łańcuchowej. Przegląd, urządzenie, główne błędy

Prawidłowe przygotowanie mieszanki paliwowej
 • Uruchom silnik i pozwól mu pracować przez 15-20 minut, z okresowym wypływem gazu przez 20-30 sekund;

W żadnym wypadku nie uruchamiaj piły tylko na biegu jałowym, może to prowadzić do poważnych awarii silnika, ponieważ w tym trybie wszystkie ruchome części mechanizmu korbowego i grupa tłoków cierpią na brak smarowania.

 • Upewnij się, że na zestawie piły jest smar. Aby to zrobić, po prostu połóż czystą kartkę papieru i gazu, trzymając piłę łańcuchową tak, aby opona znajdowała się nad arkuszem. Pojawienie się rozprysków oleju wskazuje na prawidłowe działanie automatycznego układu smarowania;

Uwaga: zabrania się natryskiwania i obsługi piły łańcuchowej z uszkodzonym automatycznym układem smarowania zestawu pił.

Uzwojenie piły łańcuchowej. Przegląd, urządzenie, główne błędy

System smarowania pił łańcuchowych
 • Pod koniec pierwszego etapu docierania należy spuścić mieszankę paliwową (jeśli była jeszcze w baku) i przygotować świeżą, zgodnie z innymi proporcjami;
 • Wypracować kilka zbiorników paliwa (7-9) w trybie oszczędzania;

W drugim etapie pracy pilarki nie należy przegrzewać silnika i pracować z dużą prędkością przez długi czas. Większość ekspertów nie zaleca w tym okresie piłowania kłód o grubości większej niż 100 mm.

Weiterlesen:
Trymer Huter GGT 800S. Przegląd, charakterystyka, recenzje

Paliwa i smary

Podczas pracy piły łańcuchowej i podczas jej dalszej eksploatacji bardzo ważne jest stosowanie wysokiej jakości paliw i smarów. Przygotowując mieszankę paliwową, używaj wysokooktanowej benzyny AI-92, 95.


Nie zaleca się uzupełniania piły łańcuchowej benzyną przechowywaną dłużej niż 2 miesiące. Szczególną uwagę należy zwrócić na olej silnikowy. Musi być wysokiej jakości i przeznaczony do dwusuwowych silników chłodzonych powietrzem.

Ważne: nie używaj benzyny o liczbie oktanowej wyższej niż 95, może to doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika.

Podczas docierania pilarki należy stosować mieszankę paliwową 1/25, chyba że w instrukcji obsługi pilarki określono inaczej.

Uzwojenie piły łańcuchowej. Przegląd, urządzenie, główne błędy

Stosunek paliwa do piły łańcuchowej

Podczas drugiego etapu docierania używany jest ten sam olej, ale stosunek mieszanki paliwowej zmienia się o 1/40 — 1/50, w zależności od zaleceń producenta i właściwości oleju.

Ważne: nie przechowuj mieszanki paliwowej dłużej niż 30 dni.

Do napełniania automatycznego układu smarowania zalecamy stosowanie wyłącznie specjalnych olejów łańcuchowych. Zabronione jest stosowanie jako smarów olejów napędowych, płynów odpadowych, wrzecion i innych surogatów.

Gwarancja producenta

Piła łańcuchowa jest dość skomplikowanym urządzeniem, naturalne jest, że zdarzają się jej awarie. Jeśli awaria nastąpiła w ciągu pierwszych dwóch tygodni po zakupie, masz prawo zwrócić towar sprzedawcy. Jednak tutaj należy wziąć pod uwagę szereg niuansów.

Uzwojenie piły łańcuchowej. Przegląd, urządzenie, główne błędy

Przykład karty gwarancyjnej

Aby piła łańcuchowa została przyjęta do serwisu gwarancyjnego, musisz:

 • Kupując narzędzie należy przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową pod kątem zewnętrznych uszkodzeń mechanicznych oraz poprawności wypełnienia dokumentów gwarancyjnych;
 • Dokumenty dotyczące piły, paragon i opakowanie należy przechowywać przez cały okres gwarancji;
 • Monitoruj integralność naklejek gwarancyjnych (jeśli są na pile łańcuchowej);
 • Podczas docierania i późniejszej eksploatacji używaj tylko wysokiej jakości paliwa i smarów;

Ważne: jeśli piła łańcuchowa zepsuje się w okresie gwarancyjnym, sprzedawca może sprawdzić narzędzie. Jeśli dochodzenie wykaże stosowanie benzyny lub oleju niskiej jakości, usługa gwarancyjna zostanie odrzucona.

 • Jeśli podczas procesu włamania zostaną wykryte usterki, które wystąpiły z winy producenta, masz prawo do zwrotu piły łańcuchowej, jeśli od jej zakupu minęło nie więcej niż 14 dni. Po tym okresie kupujący ma prawo żądać naprawy produktu;
Weiterlesen:
Kosiarka uniwersalna STIHL FS55. Parametry modelu, recenzje wideo, recenzje

Po dotarciu niektórzy właściciele pił łańcuchowych dostosowują gaźnik.

Pierwsza regulacja gaźnika:

 • Uruchom piłę, obracaj śruby regulujące wysoką i niską prędkość, aż się zatrzymają. Poluzuj tył o 1,5 obrotu;
 • Pilarkę należy rozgrzewać przez około 10 minut. Ustaw prędkość biegu jałowego za pomocą śruby biegu jałowego. Przy prawidłowych ustawieniach łańcuch nie będzie się poruszał na prowadnicy na biegu jałowym;
  Uzwojenie piły łańcuchowej. Przegląd, urządzenie, główne błędy

  Śruby regulacyjne gaźnika
 • Sprawdź piłę pod kątem przyspieszenia. Po naciśnięciu pedału przyspieszenia prędkość powinna szybko wzrosnąć. Jeśli tak się nie stanie, użyj śruby L, obracając ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara o nie więcej niż 1/8 obrotu;

Przegląd wideo

Przegląd błędów podczas pracy piły łańcuchowej

Przegląd włamania chińskiej piły łańcuchowej

Opinie właściciela

Na forach spory nie znikają — czy musisz biegać piłą łańcuchową, czy nie.

Oleg Grigoriev, 36 lat, Terytorium Nadmorskie

„Rok temu kupiłem piłę Husqvarna. Długo zastanawiałem się, jak to prowadzić i czy należy to zrobić. W instrukcji nie ma o tym wzmianki. W końcu zdecydowałem, że nie będę specjalnie docierał, ale po prostu przez chwilę popracować w trybie lekkim. Przygotowałem paliwo w proporcji od 1 do 50 i zacząłem ciąć małe kłody, sęki. Pracował przez 10-15 minut. I tak gdzieś 7 czołgów. Minął rok, silnik działa dobrze, kompresja jest dobra.”

Andrey Shepilo, 44 ​​lata, obwód charkowski

„Kupiliśmy daczę, a za nią piłę. Nie wydałem dużo pieniędzy — kupiłem zwykły chiński instrument. Instrukcje mówią — biegnij za cztery godziny. I to wszystko. Nie padło ani jedno słowo w żadnym trybie, na żadnej mieszance. Przez około dziesięć minut pracowała dla mnie na biegu jałowym (wtedy powiedzieli, że zrobiłem to na próżno), a potem zaczęła trochę ciąć. Jak dotąd wszystko wydaje się być w porządku.”

Iwan Stiepanow, 41, Syberyjski Okręg Federalny

„Pracuję u drwala. Przeczytałem fora o prowadzeniu pił łańcuchowych i mogę śmiało powiedzieć, że piszą dużo bzdur. Po pierwsze, nie możesz wbiegać na biegu jałowym: minimalne obciążenie to dla nas wszystko. Po drugie, przestań wlewać do zbiornika jakikolwiek obornik, a piła będzie Ci służyła przez długi czas. Nie bądź skąpy — kupuj normalny olej, benzynę i zachowaj proporcje podczas mieszania mieszanki.

голоса
Рейтинг статьи
Weiterlesen:
Kosy motorowe i podkaszarki Zubr: opis, dane techniczne i zasady użytkowania
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector