Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Wciornastki: oznaki pojawienia się i walka z nimi

Wciornastki 

Wciornastki są dość dobrze znane wśród ogrodników i ogrodników, ponieważ często pasożytują na uprawach warzyw. Są również nazywane szklarniami lub bąbelkami ze względu na specjalną strukturę ciała. To właśnie dzięki cechom strukturalnym ciała wciornastków nie można pomylić z żadnymi innymi owadami. Ciało dorosłego jest bardzo małe od 0,5 do 1,5 mm i wygląda jak maleńka muszka.

Wciornastki: oznaki pojawienia się i walka z nimi

Głównym pokarmem wciornastków są soki roślin, na których pasożytują. W ustach znajduje się rurka ssąca, przez którą owad pije. Wciornastki mogą trzepotać z jednego krzaka na drugi za pomocą pary długich i wąskich skrzydeł. Natura zmusza ich do zmiany położenia. Poruszają się w poszukiwaniu świeżego jedzenia i miejsc do składania jaj. Ich niewielkie rozmiary i słaby rozwój skrzydeł nie pozwalają im na długie loty.

Nazwa Bubble-footed pochodzi od małych przyssawek w kształcie bąbelków na tylnych łapach, dzięki którym owad jest pewnie przymocowany do liścia. Samice są uderzająco różne od samców i wyglądają na większe, mogą mieć małe skrzydła i wcale ich nie mieć.

Istnieje kilka rodzajów wciornastków:

 • polifagiczny;
 • Dekoracyjny;
 • Rosanie;
 • Tytoń;
 • Zachodnia kwiatowa lub kalifornijska.

Oznaki wciornastków

Najbardziej niebezpieczne są wciornastki zachodnie i wciornastki tytoniowe, które mogą zarażać wiele różnych gatunków roślin, w tym rośliny rolnicze, sadownicze i ozdobne. Szczególnie dotknięte są pomidory, ogórki, truskawki i truskawki. Wciornastki są trudne do wykrycia przy pobieżnym badaniu, ponieważ są dobrze ukryte. Ale kiedy roślina zaczyna opóźniać się w rozwoju i więdnąć, tylko wtedy można coś podejrzewać. Oznaki wciornastków na roślinie to:

 • Srebrzyste kreski na arkuszach to uszkodzone komórki. Później wysychają iw tych miejscach tworzą się dziury.
 • Nagromadzenie ekskrementów larw o ciemnym kolorze. Na zdjęciu uszkodzenie arkusza.
 • Plamy żółte i bezbarwne.
 • Krzywizna łodygi.
 • Niedorozwinięte pąki.
 • Powolny rozwój nerek.
 • Na różach ciemnienie brzegów płatków.
Weiterlesen:
Jak wybrać dobre sadzonki?

Głównym powodem występowania wciornastków na roślinie jest zwiększona wilgotność powietrza, która przyczynia się do rozwoju larw. Szybkie rozprzestrzenianie się muszek wiąże się z bliskim sadzeniem krzewów. Wciornastki są częstym gościem w szklarniach, ponieważ warunki szklarniowe najlepiej nadają się do rozmnażania i rozwoju tych muszek.

Wciornastki: oznaki pojawienia się i walka z nimi

Środki zapobiegawcze

Aby zapobiec występowaniu wciornastków kwiatowych, kalifornijskich, tytoniu lub innych wciornastków szklarniowych, należy podjąć specjalne środki:

 • Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się chwastów, które zakłócają wzrost roślin kwiatowych i warzywnych;
 • Po zbiorze konieczne jest zniszczenie wszystkich chwastów i roślin;
 • Jesienią konieczne jest wykopanie gleby;
 • Przed posadzeniem cebul przeprowadź dezynfekcję. Aby to zrobić, przygotowuje się roztwór z preparatem przeciwko szkodnikom owadzim, moczy się w nim cebulki, suszy, a następnie sadzi.
 • Przechowując cebulki przez zimę, należy je okresowo sprawdzać pod kątem wciornastków. Jeśli znajdziesz, posyp cebulki kredą lub popiołem.
 • Nie należy sadzić tej samej rośliny kilka razy pod rząd w tym samym miejscu.
 • W przypadku dużej liczby wciornastków na jednym krzaku lepiej go spalić niż próbować go leczyć.

Wciornastki: oznaki pojawienia się i walka z nimi

Metody walki

Ogrodnicy nauczyli się, jak pozbyć się wciornastków szklarniowych na różne sposoby. Wśród nich są chemiczne za pomocą środków owadobójczych i metod ludowych. Metody ludowe najlepiej nadają się do uprawy owoców i warzyw, takich jak ogórek, truskawki, truskawki itp. Ponieważ prawdopodobieństwo kumulacji trucizn w owocach jest dość wysokie. Jednak postępując zgodnie z instrukcjami i środkami bezpieczeństwa, można uniknąć zatrucia.

Możesz zawiesić pułapki z powłoką klejową. Są one używane do łapania much. Pułapka samoprzylepna zrób to sam jest bardzo łatwa do przygotowania. Olej rycynowy, miód, wazelinę i kalafonię pobiera się, miesza i rozprowadza na plastiku lub grubej tekturze. Zapach przyciąga muszki i przywierają do powierzchni. Dzięki regularnej wymianie taśmy klejącej można osiągnąć znaczne zmniejszenie populacji kuczmanów. Pułapki sprawdzają się w szklarniach i na parapecie.

Weiterlesen:
Pająk: jak leczyć szklarnię?

Metody ludowe

Ludowe metody walki z muszkami polegają na przygotowywaniu wywarów i nalewek.

 1. Z mniszka lekarskiego. Odwar wytwarzany jest proporcjonalnie: 60 g korzeni lub liści mniszka lekarskiego dodaje się do litra ciepłej wody. Pozostaw na co najmniej 5 godzin.
 2. Ze zmiażdżonego czosnku. Weź łyżeczkę czosnku do szklanki gorącej wody. Nalewka powinna stać przez jeden dzień, a następnie przetworzyć rośliny.
 3. Z liści pomidorów. Liście są wstępnie suszone, a następnie kruszone i parzone w szklance wrzącej wody 40 g. Po jednodniowym zaparzeniu bulionu można go rozcieńczyć litrem wody i rośliny można traktować.
 4. Środek czyszczący. Na litr wody pobiera się 400 g świeżych liści i łodyg glistnika. Kompozycję należy podawać w ciągu dnia, a następnie odcedzić i można ją stosować.
 5. Skład wywaru obejmuje liście krwawnika, czerwoną paprykę, skórkę pomarańczową, ząbek czosnku i popiół. Składniki są kruszone, gotowane, chłodzone i filtrowane. W powstałym roztworze opłucz cebulki roślin i korzenie sadzonek.
 6. Roztwór przygotowuje się z mydła, które pobiera się 15 g na litr wody. Umyj liście powstałym roztworem.
 7. Dobrym lekarstwem jest bulion cebulowy, który przygotowywany jest ze skórki cebuli i wody. Gotuj przez 2 minuty i zaparzaj. Po schłodzeniu można podlewać i wycierać liście rośliny.

Wciornastki: oznaki pojawienia się i walka z nimi

Preparaty biologiczne

Stosowanie preparatów biologicznych jest nie tylko skuteczne w walce z wciornastkami, ale także bezpieczne dla człowieka. Najlepszy, zdaniem wielu ogrodników, jest Fitoverm, który rozcieńcza się 10 ml na 1 litr wody. Konieczne jest spryskiwanie „Fitoverm” co trzy tygodnie, aby zniszczyć larwy wylęgnięte z jaj. Kolejny doskonały uniwersalny lek „Aktar”, który jest przygotowywany w ilości 1 saszetki na 4 g, rozcieńcza się w 5 litrach wody. Przetwarzanie odbywa się raz w miesiącu.

Wciornastki: oznaki pojawienia się i walka z nimi

Stosowanie chemikaliów

Przed użyciem chemikaliów zapoznaj się z instrukcją i przestrzegaj wszystkich proporcji. Podczas przetwarzania roślin należy zachować środki ostrożności i zabezpieczyć drogi oddechowe. W szklarni trzeba być szczególnie ostrożnym. Przetwarzanie odbywa się co najmniej 2 razy w odstępie 10 dni.

Weiterlesen:
Uprawa warzyw w szklarni to zdrowa dieta przez cały rok

Organofosforany obejmują: Fufanon, Iskra-M, Iskra Zolotaya, Ditoks itp.

Do pyretroidów: „Alatar”, „Cezar”, „Tarzan”, „Fitozan”, „Accord” itp.

Nie ma odmian odpornych na wciornastki, ale jeśli przestrzegane są środki zapobiegawcze, można zapobiec ich pojawianiu się na stronie lub roślinach domowych.

Przegląd wideo

Recenzje ogrodników

Anastazja:

Pozbyłem się wciornastków za pomocą dichlorvos. Spryskałem karaluchy i wszyscy, którzy wskoczyli do moich doniczek, zniknęli. Nie chciałem cierpieć przy przygotowywaniu wywarów i nalewek, więc skorzystałem z rozwoju ludzkości.

Olga:

Użyłem Aktary i to ona uratowała moje rośliny przed śmiercią, bo nalewki nie pomogły. Raczej pomogli, ale nie na długo. Wlewałem roztwór Aktary pod korzeń draceny w odstępach 10 dni.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector