Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Wróżby ludowe: 25 — 31 października

25 października

W tym dniu Kościół prawosławny czci pamięć męczenników Prowa, Andronika i Taracha, którzy cierpieli z powodu pogan z powodu wiary chrześcijańskiej. Zostali schwytani i przyprowadzeni przed cesarza, który nakazał im zapierać się Jezusa, ale odmówili i byli torturowani. Następnie wrzucono je do klatki z dzikimi zwierzętami, ale ich nie dotykały, tylko położyły się niedaleko. Męczennicy zostali ścięci.

Nasi przodkowie wierzyli, że w tym dniu nie można śmiać się głośno, bo można sprowadzić kłopoty. Próbowali też obejść się bez grubiaństwa i nikogo nie urazić. Przodkowie spojrzeli na gwiazdy i próbowali określić swój los. Spadająca gwiazda przepowiedziała im czyjąś śmierć. Ludzie wierzyli, że kometa przyniosła nieszczęścia, nieurodzaje, śmierć i wojnę. Ponieważ zboża kojarzyły się z gwiazdami, w tym dniu starali się jeść tylko takie jedzenie. Wśród ludzi święto nazywało się Andrey the Astrologer, ponieważ o przyszłorocznym plonie decydowały gwiazdy. Gdyby gwiazdy były słabe, upał nadal by się utrzymywał, a gdyby paliły się jasno, trzeba było poczekać na nadchodzące mrozy.

Urodziny: Fan, Andrey, Miroslava, Fedor.

26 października

Modlili się do ikony Matki Bożej Iberyjskiej, która, jak wierzyli, chroni przed pożarami i innymi problemami. W tym dniu starali się wziąć długą kąpiel w łaźni, aby wzmocnić swoje zdrowie i oczyścić się z grzechów. Tak więc stopniowo zaczęto nazywać dzień — kąpiel. Pamiętaj, aby używać mioteł i wrzucać do ognia suche, pachnące gałęzie drzew, a do szklanki wlano napary z ziół leczniczych. Przodkowie wierzyli, że w wannie żyje duch, który leczy ludzi, więc starzy i chorzy również nieuchronnie wznosili się w górę.

Cerkiew czci Iberyjską Ikonę Przenajświętszej Bogurodzicy, którą nazywano Strażnikiem lub Strażnikiem. Przypisuje się jej cudowne właściwości, ponieważ została napisana ręką ewangelisty Łukasza. Teraz przebywa w Grecji w klasztorze iberyjskim. Istnieje legenda, według której ikona została uratowana przed wrogami na dnie morza, gdzie była przechowywana przez 2 wieki. A potem Mnich Gabriel Święty Góral znalazł ją i przeniósł do świątyni. Ale rano ikonę znaleziono nad bramami świątyni. Powtórzono to kilka razy i dlatego nazwano ją Strażnikiem Wrót i tam wisiała. Według ludowych znaków, jeśli rano słońce wyjdzie zza chmur, pogoda będzie niepewna.

Urodziny: Zachar, Kvazimir, Oleg, Daniel, Marta.

27 października

Zimno spełnia swoje zadanie i stopniowo zrzuca wszystkie liście z drzew. Coraz częściej pada śnieg, a drogi zupełnie straciły swój wygląd, co utrudnia poruszanie się po nich. 27 października był często nazywany Praskovya-Gryaznitsa lub Gryaznikha. Pada prawie bez przerwy, a temperatura powietrza stopniowo spada. Szycie i przędzenie stało się głównym zajęciem dla kobiet, podczas gdy mężczyźni robią coś w chacie. Nie spieszyło im się i nie zamierzali nigdzie jechać, ale domy grzały się ciepłem.

Weiterlesen:
Mączniak. Przyczyny i metody walki

Wróżby ludowe: 25 - 31 października

Kościół prawosławny obchodzi dzień Praskovya Serb, który żył w XI wieku. Jej rodzice zmarli wcześnie, a ona rozdała swój spadek biednym i pojechała do Konstantynopola, aby zamieszkać w jakimś klasztorze i wziąć tonsurę. Wróciła do rodzinnego miasta po 11 latach śmierci, jakby jej dusza prowadziła ją do domu. Ludzie wierzyli, że relikwie Praskovya mają cudowne moce i modlili się do nich. Tego dnia, zgodnie z tradycją, len został zgnieciony i potargany. Wierzono, że Praskovya chroni kobiety w ciąży, więc zwyczajowo czesano jej włosy i modliła się o pomoc.

Znaki ludowe mówiły, że jeśli niebo jest rozgwieżdżone i jasne, to przyszłoroczne zbiory będą dobre. Wietrzna i sucha pogoda zapowiadała słabe zbiory.

Urodziny: Matvey, Stepan, Claudia, Matryona, Praskovya.

28 października

Można było pracować dla Jefima Pobożnego, ale nie szyć ani prać. Zajmowali się głównie przetwórstwem lnu. Czcili też pamięć Eutymiusza z Tesaloniki, który przed chrztem nosił imię Nikita, a po tonsurze otrzymał drugie imię. Razem z towarzyszem Józefem udał się na Atos, gdzie pozostał na stałe. Po pewnym czasie Eutymiusz zorganizował społeczność i położył podwaliny pod budowę świątyni.

Wróżby ludowe: 25 - 31 października

Wierzono, że wraz z nadejściem zimnej pogody aktywuje się nieczysta siła, która albo zniszczy kołowrotek, albo złamie narzędzia. Gospodynie natychmiast pomodliły się do Eufemii, którą uważały za swojego orędownika. Ci, którzy zamierzali się pobrać, usiedli, aby kręcić amulet z nici. Wierzono, że nić utkana w tym dniu ochroni nie tylko przed chorobami, ale także ochroni przed złym okiem.

Zgodnie z powszechnymi przekonaniami, jeśli wokół księżyca widoczne są duże kręgi, a niebo jest czyste, wkrótce nadejdzie mróz. Jeśli chmury są widoczne podczas wschodu słońca, wkrótce nadejdzie zła pogoda.

Urodziny: Andrey, Mitrofan, Kirill, Agapon.

29 października

Świętowali pamięć Longinusa Sotnika, uważanego za obrońcę przed złym okiem i złymi spiskami. Longinus służył w armii rzymskiej i miał rangę setnika. Znany, ponieważ był wśród strażników pilnujących miejsca ukrzyżowania Jezusa. Kiedy Chrystus został ukrzyżowany, jego krew dostała się do oczu Longinusa i został wyleczony z zaćmy, którą cierpiał od dawna. Następnie był świadkiem zmartwychwstania Chrystusa i przyjął wiarę chrześcijańską. Ale on i jego przyjaciele zostali schwytani i ścięci. Ich ciała zostały znalezione przez ślepą staruszkę, która je pochowała i zaczęła widzieć. Dlatego Longinus nazywany jest wspaniałym uzdrowicielem.

Weiterlesen:
Wciornastki: oznaki pojawienia się i walka z nimi

Wróżby ludowe: 25 - 31 października

Dla naszych przodków brama była uważana za granicę między złem a dobrem. I to oni nie pozwolili jej wejść na podwórko. Ludzie modlili się do Longinusa i prosili go, by chronił ich przed kłopotami. A wizerunek wstawiennika lub świecy ślubnej uważano za talizman. Zgodnie z powszechnymi przekonaniami, jeśli dzień był pochmurny, a zachodzące słońce świeci jasno, to zła pogoda potrwa długo.

Urodziny: Avdotya, Maria, Ivan, Kazimierz, Siergiej.

30 października

Ludzie nazwali ten dzień 30 października dniem proroka Ozeasza, który aktywnie walczył z bałwochwalstwem i wzywał Żydów do nawrócenia się na wiarę chrześcijańską. Plotki głosiły, że żona Ozeasza była chodzącą kobietą i zdradziła go, a potem całkowicie go opuściła. Od tego czasu Ozeasz modlił się nieustannie, starając się przekonać jak najwięcej Żydów do zmiany wiary.

Wróżby ludowe: 25 - 31 października

Drugie imię Ozeasz nadano Kolesnikowi i zwyczajowo naprawiano koła. Wozy zostały umieszczone w szopach i tam naprawione. Zamiast wozów wyciągali sanie i przygotowywali się do jazdy na nich zimą. Ciekawym znakiem było ocenianie nadchodzących zbiorów po skrzypieniu kół. Jeśli mocno skrzypi, zbiory będą słabe.

Urodziny: Serafin, Michaił, Aleksander, Irina.

31 października

Opadały liście z dębu i osiki, a ludzie modlili się do św. Łukasza, aby go chronił i kierował do wypuszczenia prawdziwego, szczególnie w niego wierzyli Artyści, którzy uważali go za swojego orędownika. Kościół uważa Łukasza za współautora Ewangelii. Zgodnie z tradycją Łukasz był obecny na pierwszym kazaniu wygłoszonym przez Jezusa. Następnie Łukasz podróżował z Pawłem we wszystkich swoich kampaniach. Informacje historyczne potwierdzają, że Łukasz był pierwszym malarzem ikon, a także napisał Dzieje Apostolskie. Niestety jego śmierć była męczeńska.

Ludzie nazwali ten dzień Cebulą, a na stole zawsze była cebula. Wierzono, że jeśli odgryziesz choć trochę, to twoje zdrowie wystarczy na cały następny rok. Chociaż handel cebulą nie do końca się opłacał, chłopi handlowali nią bezbłędnie, aby przywoływać szczęście i sukces w biznesie. Rano modlili się do Luki o dobre samopoczucie w domu i biznesie. Wierzono, że łowienie w tym dniu będzie szczególnie udane, więc po modlitwie zabrali wędki i poszli nad rzekę.

Weiterlesen:
Pająk na róży. Metody zapobiegania i kontroli

Według ludowych znaków osoba urodzona w tym dniu stanie się zdolnym artystą. Jeśli księżyc jest blady i pochmurny, spadnie deszcz, a nawet śnieg.

Urodziny: Światosław, Nikołaj, Ignat, Kazimierz, Iraida, Walentyna.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector