Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Wróżby ludowe: 25-31 sierpnia

25 sierpnia

Na Focjuszach zwykle robiło się chłodno i z klonów zaczęły opadać liście, a niektóre gatunki ptaków wędrownych powędrowały już do ciepłych krajów.

Kościół upamiętnia męczenników Focjusza i Anikitę, których łączyły więzi rodzinne i byli dla siebie bratankiem i wujkiem. Anikita był sługą wojskowym za cesarza Dioklecjana, ale kiedyś mu się sprzeciwił. Powodem były prześladowania chrześcijan i demonstracyjne egzekucje. Był torturowany i wrzucony do klatki z lwami. Ale pozostał żywy i nietknięty. Następnie cesarz rozkazał pochwycić Focjusza i spalić razem z Anikitą. Ale nawet po śmierci ogień nie dotknął ich ciał, a wielu pogan wierzyło w Boga.

Ludzie w Rosji nazywali ten dzień Focjuszem Powietrennym, ponieważ chłopi poświęcili go na sprzątanie szop, w których przechowywano uprząż, brony i pługi. Był znak, że jeśli nie posprzątasz lokalu, to diabeł złamie nogę i się zdenerwuje. Słyszeliśmy wyrażenie „diabeł łamie nogę”, gdy mówimy o nieporządku. Ludzie zwracali uwagę na znaki dotyczące pogody: „Jeśli pogoda jest słoneczna, będzie dużo białych grzybów”, „Jeśli będzie padało, upał będzie trwał długo jesienią”.

Urodziny: Alexander, Ilya, Fedor, Stepan, Sergey, Savva, Peter, Herman.

26 sierpnia

Dzień ten poświęcony jest pamięci Tichona z Zadońska, który był znanym teologiem i przywódcą kościoła w XVIII wieku. Starał się edukować wielu ludzi, dzielić się swoją chrześcijańską wiarą i aktywnie ją głosić. W wieku 18 lat wstąpił do szkoły religijnej i udowodnił, że jest zdolnym uczniem, więc po pewnym czasie został przeniesiony do bezpłatnej nauki. Po chwili wziął tonsurę i poszedł służyć Panu.

Zrobił wiele, aby poprawić edukację i organizację Kościoła. Dzięki swojej aktywnej pracy Tikhon był znany wśród ludzi jako osoba życzliwa i uczciwa. Przypisywano mu liczne cuda, które miały miejsce po jego śmierci w pobliżu grobowca. Ludzie modlili się do niego o spokój i pozbycie się przygnębienia i smutku. Do 26 sierpnia przygotowywali i starali się dokładnie umyć mieszkanie, przygotować piwnice na zapasy i odprawić różne rytuały, aby usunąć obrażenia i złe oko. Znaki związane z pogodą: „Wiją silne wiatry, więc wrzesień będzie deszczowy”, „Jeśli wiatr wieje spokojnie, pogoda będzie ciepła”.

Urodziny: Alexey, Paramon, Ivan, Maxim, Xenia, Evdokia, Tikhon.

27 sierpnia

Ludzie świętowali dzień Micheya Tichoweya, ponieważ pod koniec sierpnia prawie wszystkie dni były wietrzne. Powiedzieli: „Wiatry wieją na Micah — będzie wietrzna jesień” lub „Dzień Micheeva z indyjskim latem rozmawia przy pomocy wiatru”.

Weiterlesen:
Pieprz w szklarni - cechy uprawy

Pod koniec sierpnia rozpoczął się aktywny handel, więc każdy, kto miał zamiar handlować, naprawdę potrzebował dobrej słonecznej pogody. Większość plonów została zebrana i wywieziona na targowiska, a do umytych deszczem dróg trudno się dostać. Na rynkach cały handel był rześki i wesoły. Handlarze nazywali ludzi żartobliwymi i śmiesznymi dowcipami. Od takiego sprzedawcy wszyscy chcieli kupić towar, ponieważ wierzyli, że wraz z zakupem minie kawałek jego szczęścia.

Było wiele znaków, za pomocą których ludzie określali przyszłą pogodę. Powiedzieli: „Jeśli wieje silny wiatr, to wrzesień będzie deszczowy”, „Jeśli prawie nie będzie wiatru, indyjskie lato będzie ciepłe i słoneczne”. W tym dniu zakończył się post Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny i rozpoczął się czas ślubów. Ludzie czcili murarzy, którzy budowali świątynie. Uważano, że Micah patronuje im. Trochę się ich nawet bali, bo jeśli piec był źle ułożony, wiatr w rurze mógł wystraszyć mieszkańców.

Urodziny: Fedor, Aleksiej, Eva, Evdokia, Nikołaj, Matvey.

28 sierpnia

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Bogurodzicy znane jest od początku czasów apostolskich. Tego dnia w Rosji zwyczajem było święcenie chleba, ponieważ żniwa się skończyły. Wszystkie kościoły uświęcały bochenki nowej mąki. Święto ma różne nazwy: „Lady”, „Spozhinki”, „Dożynki”. Według znaków, jeśli na niebie pojawi się tęcza, jesień będzie długa i ciepła. Ludzie patrzyli na zachowanie ptaków: „Jeśli żuraw odleci przed Zaśnięciem, na Pokrowie będzie zimno”.

Dziewczynki same opiekowały się zalotnikami, bo to był zwyczaj „jak nie zdążysz z Zaśnięcia, to siedź w dziewczynach na zimę”. Jednak swatki zostały wysłane nie wcześniej niż 2 tygodnie po wakacjach. A zamężne gospodynie przygotowywały się na trzeciego Zbawiciela, Chlebnego. Wieczorem trzeba było wyłożyć ciasto, aby rano był świeży bochenek. Każda gospodyni domowa miała swój własny przepis, który przekazywała z pokolenia na pokolenie. W tym dniu kiszone ogórki, domowe przetwory i zbierane ziemniaki z pól.

Weiterlesen:
Przędziorek na ogórkach: profilaktyka, metody zwalczania

Kościoły prawosławne i katolickie świętują śmierć Matki Bożej. Dla zwykłych ludzi Matka Boża była kojarzona z Matką Ziemią, więc ludzie wykonywali różne rytuały, aby podziękować Jej za jej hojność. W tym dniu nie wolno było chodzić bez butów i wbijać ostrych przedmiotów w ziemię.

Urodziny: Maria, Aleksandra, Augustyn, Władimir, Levkiy.

29 sierpnia

Orzechowego Zbawiciela obchodzono radośnie i radośnie, gromadząc się na jarmarkach. Orzechy dojrzewały, więc ludzie próbowali znaleźć podwójne lub potrójne, co pomogło w bogactwie. Zostały wszyte w amulet i noszone przy sobie na szyi lub w kieszeni. Obowiązkowe było odwiedzanie kościoła i odmawianie modlitw na chwałę Bożą. Po zakończeniu modlitwy mężczyźni poszli na pole z chlebem i solą. Dobrym omenem było umieszczenie 3 snopów na wozie, a następnie przykrycie ich workami zboża, które wywieziono na pole, aby siać.

Oczyszczano też studnie na dziedzińcu i pili z nich wodę, gdyż wierzono, że w tym dniu da siłę i zdrowie. Wśród ludzi znane są: „Jeśli pogoda jest ładna, rezerwy wystarczy na całą zimę, bo będzie krótko”, „Ostatni żuraw odlatuje, co oznacza, że ​​na Pokrovie będzie już zimno ”.

Urodziny: Akim, Demid.

30 sierpnia

Cerkiew w tym dniu czci pamięć św. Myrona, który pochodził z zamożnej rodziny, ale nigdy się tym nie chwalił. Postanowił bronić chrześcijan, których miejscowy hegemon Antypater chciał torturować, ale został schwytany i wysłany do klatki z dzikimi zwierzętami. Ale zdarzył się cud i zwierzęta go nie dotknęły.

Dzień ten ma też drugie imię – Pomoc Wdowy, jak to było w zwyczaju pomagać wszystkim sierotom, wdowom i ubogim. Chłopi zbierali się w grupy i pomagali sobie nawzajem na polu, w gospodarstwie lub w ogrodzie. Szczególnie starali się pomóc tym rodzinom, które straciły męskiego żywiciela rodziny i nie mogły same wyżywić się.

Weiterlesen:
Jak uprawiać cebulę na parapecie

Znaki, za pomocą których określano pogodę, cieszyły się dużą popularnością w przeddzień jesieni. „Jeśli rano spadnie mgła, która opadnie rosą, to dzień będzie dobry”.

Urodziny: Miron, Paweł, Ilja, Aleksiej.

31 sierpnia

Ostatni dzień lata został nazwany na cześć Lavra i Frola, którzy byli znani jako znakomici murarze. Władca miasta życzył im, aby udali się na budowę pogańskiej świątyni. Zabrali się do pracy i otrzymawszy zapłatę, rozdali wszystkie pieniądze potrzebującym, głosząc Słowo Boże. Różne cuda, które towarzyszyły całej ich działalności, pomogły nawrócić wielu pogan na chrześcijaństwo. Po ukończeniu świątyni modlili się do Pana, a następnie zniszczyli wszystkie bożki, co wywołało gniew władcy, który kazał ich pochować żywcem. Po tym, jak ludzie odnaleźli relikwie braci i złożyli je w kościele, ustała śmierć koni, dlatego zwołano dzień ku czci Ławra i Frol Jeźdźców. Hostessy wypiekały ciasteczka w kształcie kopyt, a koniom wręczały smakołyki.

Silne wiatry i zakończenie prac polowych zmusiły ludzi do zebrania się na wizytę i organizowania zebrań, podczas których śpiewali piosenki, snuli bajki i po prostu rozmawiali. Wśród znaków spłynęły do ​​nas te najsłynniejsze: „Jeśli nie masz czasu siać żyta przed Frolem, w przyszłym roku będą złe żniwa”, „Nie możesz pracować na koniach”.

Urodziny: Frol, Emelyan, Serapon, Ivan, Pavlina.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector