Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Wróżby ludowe: 6-15 sierpnia

6 sierpnia

Ten sierpniowy dzień poświęcony jest chrześcijańskim świętym Borysowi i Glebowi, którzy za życia byli synami księcia Włodzimierza Światosławowicza. Ich życie zostało zdradziecko zakończone przez własnego brata Światopełka. Borys i Gleb uważani są za pierwszych prawosławnych świętych pochodzenia słowiańskiego. Według wierzeń w tym dniu trzeba było zostać w domu i starać się nie wychodzić na ulicę, aby nie wpaść w burzę, która często grzmiała na początku sierpnia. W przeciwnym razie oznaczało to katastrofę. Takie znaki były popularne wśród ludzi: „Jeśli rano pada deszcz, po południu pogoda będzie ładna”, „Jeśli rodzina nie wyschnie przez długi czas rano, będzie burza”.

Wróżby ludowe: 6-15 sierpnia

W tym czasie aktywnie prowadzono przygotowania kompotów na zimę. Dlatego gospodynie domowe zbierały czeremchy i robiły z niej napoje, suszone owoce i tak dalej.

Urodziny: Roman, Atanazy, Krystyna, Iwan, Gleb, Borys.

7 sierpnia

W cerkwi ten dzień poświęcony jest pamięci św. Anny, która bardzo chciała mieć dzieci, ale nie mogła zajść w ciążę. Potem jej mąż poszedł na pustynię i długo błagał Boga o dziecko lub radę, co robić. Wkrótce podszedł do niego anioł i kazał wracać do domu, jak tylko będzie miał córkę. Dziewczynka miała na imię Anna i czekał ją wielki los, by stać się matką syna Bożego.

Wróżby ludowe: 6-15 sierpnia

Nasi przodkowie nadali nam przydomek Anna Wintermaker. Są też inne imiona Anna Summer, Anna Kholoditsa. Popularne wśród ludzi były następujące znaki na 7 sierpnia: „Ciepła pogoda — mroźna zima”, „Jeśli padało w ciągu dnia, zima powinna być śnieżna i ciepła”, „Bociany przygotowują się do lotu, wtedy zima nadejdzie wcześnie i bądź zimny”.

Tradycyjnie w tym dniu ludzie szli na grzyby i przygotowywali z nich na zimę. Krzaki róż również zostały uprzątnięte.

Urodziny: Makar, Anna, Nikołaj, Aleksander.

8 sierpnia

Do tego czasu wszystkie prace związane ze zbiorami zostały zakończone na polu. 8 sierpnia został nazwany dniem Jermolajewa i powiedzieli: „Jermolaj — zabierz chleb jak najszybciej”. Aby uchronić się przed złymi duchami, chłopi wiązali sobie nadgarstki czerwonymi nićmi lub sznurami z wełnianych nici. Podstawy sierpów również wiązano nitkami. Wierzono, że czerwony kolor chroni, odpycha złe duchy i chroni zdrowie i siłę człowieka. W tym czasie dojrzewały ziemniaki, więc to on i jego różne potrawy stały się główną dietą.

Weiterlesen:
Fakty o porzeczkach

Wróżby ludowe: 6-15 sierpnia

Cerkiew świętuje dzień św. Ermolai, który żył w IV wieku. Również w tym dniu czczono pamięć o mnichu Mojżeszu Ugrinie i męczenniku Tebaidzie, którzy zgodnie z wierzeniami naszych przodków pomogli przeciwstawić się „rozpustowi”. Ci święci otrzymali modlitwy i poprosili o wstawiennictwo swoich żon, które podejrzewały ich mężów o zdradę stanu.

Nadszedł czas na zbieranie jabłek, ale chłopi jeszcze ich nie zjedli, ale czekali na ratunek jabłek. Uzdrowiciele i lekarze zbierali zioła i suszyli je na zimę: „Jesienna mgiełka ogarnia zioła i nadaje ziołom właściwości lecznicze”, „Poranna rosa sprawi, że zioła będą miały uzdrawiającą moc”.

Urodziny: Jegor, Fedor, Sergey, Ignat, Yermolai.

9 sierpnia

Cerkiew obchodzi dzień pamięci błogosławionego Mikołaja Kochanowa, który mieszkał w XIV wieku w Nowogrodzie. Prowadził cnotliwe życie i zawsze czytał modlitwy. Popularnie nazywano go Nikołajem Kochannikiem, ponieważ w tym czasie widelce kapusty były zwykle zwinięte. Dlatego zgodnie z tradycją nasi przodkowie zebrali nowy plon kapusty, a stare resztki wydobyli z piwnic i wypiekali placki, którymi zgodnie z tradycją należało dzielić się z dziećmi i ubogimi.

Wróżby ludowe: 6-15 sierpnia

Wróżby ludowe: 6-15 sierpnia

Dzień Panteleimona Uzdrowiciela

Obchodzili również dzień św. Panteleimona, który był nazywany Uzdrowicielem i wierzył, że jeśli się pomodlisz, wyleczy każdą ranę. Różne zioła nabierały coraz większej siły, więc uzdrowiciele poświęcali cały swój czas na ich zbieranie. Ludzie wierzyli, że ci, którzy urodzą się w tym dniu, będą leczyć innych. Pojawił się znak ludowy „Jeśli wieczorem chrząszcze lecą nisko, to dobra pogoda potrwa długo”.

Urodziny: Naum, Nikolai, German, Anfisa.

10 sierpnia

W starożytnej Rosji obchodzili dzień Prochora i Parmena, którzy byli uczniami apostołów i pomagali im w życiu codziennym, dzięki czemu z kolei poświęcali więcej czasu na nauczanie. Nasi przodkowie wierzyli, że jeśli zaczniesz handlować w tym dniu, skończy się to niepowodzeniem. Wśród ludzi było takie powiedzenie „Prochory-Parmen – nie rozpoczynaj zastępstwa”. Aby nie sprawiać kłopotów, sprzedawcy starali się nawet nie otwierać swoich sklepów handlowych.

Weiterlesen:
Stonka ziemniaczana. Metody postępowania ze stonki ziemniaczanej

Wróżby ludowe: 6-15 sierpnia

Prokhor i Parmen wspierali kowali, więc 10 sierpnia jest również uważany za dzień kowala. W Rosji był to bardzo ważny i poszukiwany zawód, ponieważ kowale posiadali siłę i umiejętności. Wielu przypisywało im także magiczne zdolności, ponieważ w ich mocy było pokonanie ognia i metalu.

10 sierpnia gruszki zostały usunięte z ogrodu i wysłane do stodół na zimę. Nadszedł też czas na wykopanie cebulek tulipanów. Główne znaki tego dnia były następujące: „Deszcz bez wiatru — na długotrwałą złą pogodę”, „Dużo rosy rano — będzie słonecznie”, „Jeśli chmury są wysokie, to jest na słoneczną pogodę” .

Urodziny: Irina, Elena, Ivan, Antonina, Julian, Prokhor, Efim.

11 sierpnia

W tym dniu uczczono pamięć świętego męczennika Kalinnika z Cylicji i nazwano ten dzień Kalinovy. Jagody kaliny kojarzyły się z młodą dziewczyną, która wyszła za mąż bez jej zgody. Piękny, ale los jest gorzki, jak jagody kaliny. Kochanki robiły wykroje z kaliny, aby później zimą mogły leczyć różne dolegliwości.

Wróżby ludowe: 6-15 sierpnia

Jeśli w tym dniu po ziemi pełzała mgła, to nadszedł czas, aby przygotować stodoły na jęczmień i owies. Dzień ten nazywano również Mgłą. Zbliżała się jesień, rano było zimno, po południu deszczowo. Od tego dnia ptaki zbierały się w stada, by latać do ciepłych krajów.

Urodziny: Konstantin, Fedotya, Michaił, Kuzma.

12 sierpnia

W Kościele prawosławnym ten dzień wspomina się o świętych Sila i Siluan. Byli towarzyszami św. Pawła i uważani byli za apostołów. Ale jest inna opinia, według której Sila i Siluan to jedna osoba.

Również 12 sierpnia uczczona zostaje pamięć św. Jana Wojownika. Istniała legenda, że ​​jeśli okradziona osoba odprawi nabożeństwo modlitewne do św. Jana, to złodziej szybko zostanie odnaleziony. Jeśli złodziej się nie przyznał, był zmuszony przysiąc Janowi swoją niewinność. I nawet złodzieje bali się okłamywać świętego. Wierzono również, że w tym dniu nawet słabi staną się silni i zdrowi, ale na to trzeba ciężko pracować. 12 sierpnia można było rozpocząć siew żyta.

Weiterlesen:
Jak pozbyć się kreta i czy warto?

Ze szczególną uwagą obserwowano pogodę, gdyż jasne gwiazdy nocą zapowiadały opady w ciągu dnia. A jeśli przez cały wieczór padało z wiatrem, to zła pogoda może trwać długo.

Urodziny: Luka, Maxim, Ivan, Herman, Pavel, Anatoly.

13 sierpnia

Dzień poświęcony jest pamięci sprawiedliwego Evdokima Kapadockiego, który wydał obiad w celibacie i przez całe życie żył samotnie. Uważany jest za patrona rodziny i paleniska, ponieważ mnich Evdokim miał bardzo ciepłe relacje z rodzicami, których kochał, szanował i zawsze im pomagał.

Wróżby ludowe: 6-15 sierpnia

Przed postem Zaśnięcia, który przypada na okres od 14 do 27 sierpnia, w Evdokimie wszyscy jedli chleb, warzywa i owoce, których w sierpniu było bardzo dużo. Zwłaszcza ugotowali wiele potraw z rzepy, ponieważ nadszedł czas ich zbierania. Chłopi rozmawiali z broną, aby chronić jej zęby przed złamaniem i skutecznie orać pole. Wierzono, że jaskółki zaczęły żegnać się z gniazdem i nazywały jesienne zimno. Wśród ludzi krążyły powiedzenia: „Rano mgła szybko zniknęła, co oznacza, że ​​przez długi czas będzie dobra pogoda”, „Sieć leci — przez długi czas będzie ciepło i słonecznie”.

Urodziny: Georgy, Ivan, Sergey, Anton, Stepan, Pelageya.

14 sierpnia

Jednym z ważnych świąt cerkiewnych jest Miodowe Uzdrowiska lub Makowe Uzdrowiska (Makowey). Wniebowzięcie zaczęło się szybko, ale wolno było jeść miód, więc potrawy były smaczne i satysfakcjonujące. Jedząc owsiankę pszenną z miodem, ludzie mówili: „Spasovka to smakosz, a Petrovka to strajk głodowy”.

Wróżby ludowe: 6-15 sierpnia

Post Zaśnięcia trwał do 28 sierpnia. W Honey Spas zwyczajowo oświetla się wodę w rzekach, jeziorach i rozlewiskach. Według kronik chrzest Rusi Kijowskiej przez księcia Włodzimierza odbył się w sierpniu. To właśnie na to święto jest również nazywane Zbawicielem na Wodzie lub Mokrym Zbawicielem. Kąpiel w tym dniu była obowiązkowa, ponieważ według wierzeń woda zmywała wszystkie grzechy i leczyła choroby.

Weiterlesen:
Jak wybrać dobre sadzonki?

Dopiero 14 sierpnia przyszedł czas na zbieranie miodu. Był też uświęcany w kościołach. Zwyczajem było pomaganie wdowom i sierotom. Było takie powiedzenie: „W Medovych uratowałeś przynajmniej skrawek wdowy na podwórze wdowy”. Ludzie pomagali przygotowywać drewno na opał i przynosili jedzenie. Każdy, kto pomógł, otrzymał Boże błogosławieństwo. Były też znaki: „Na Makovey kończy się lato, zaczyna się jesień”, „Na pierwszym Zbawicielu żebrak spróbuje miodu”.

Urodziny: Sofia, Aleksander, Dmitrij.

15 sierpnia

Dzień Stefana Senovala słynął z tego, że skończyło się sianokosy i trzeba było schować całą trawę przed pogodą. Stefan był patronem koni, więc karmiono je wodą święconą, która miała dawać siły i leczyć choroby. Woda została poświęcona srebrnym krzyżem.

Kościół prawosławny obchodzi dzień św. Szczepana, który był pierwszym męczennikiem z wiary chrześcijańskiej, choć miał żydowskie korzenie. Szczepan poszedł i głosił chrześcijaństwo nawet w Jerozolimie. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach zginął, ale istnieją dowody na to, że jako męczennik zginął broniąc wiary w chrześcijaństwo. I nawet podczas męki nadal prosił Jezusa, aby zlitował się nad jego zabójcami.

Wróżby ludowe: 6-15 sierpnia

15 sierpnia cała rodzina poszła na tkanie wieńców, które nazwano wieńcem Stefana. Wniesiono go do domu i powieszono w czerwonym kącie. Jak ktoś zachorował, to z trawy, którą wyciągano z wieńca, gotowano napary. Ludzie wierzyli, że wieniec ma cudowną moc, która trwała do 10 kwietnia, Dnia Hilariona.

Popularne były znaki zapowiadające pogodę: „Co za dzień dla Stefana, taki wrzesień będzie”, „Żaby rechoczą do deszczu”, „Żaby nagle zamilkły, do silnego wiatru”, „Jeśli pada deszcz, to ziemniaki dobrze się narodzą”.

Urodziny: Platon, Taras, Roman, Stepan, Wasilij, Iwan.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector