Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Wróżby ludowe: 6 — 16 października

6 października

Dzień Iraidina przypada na 6 października i nazywają go Kontrowersją, ponieważ każdy mógł rozwiązać swoje problemy i wyjść z wszelkich kłopotów życiowych, jeśli wykonałby wszystkie czynności zgodnie z wiarą. Trzeba było udać się do zbiegu dwóch rzek i zebrać z każdej po filiżance wody, a następnie zabrać ją do domu i obserwować. Jeśli pierwszy pusty kubek pochodzi z większej rzeki, kłopoty przeminą. A jeśli od innego, litowali się nad osobą, ale próbowali ją ominąć, aby nie zarazić się nieszczęściem.

Kościół prawosławny obchodził dzień świętej męczennicy Iraidy Kontrowersyjnej, ale nie dlatego, że lubiła rozmawiać, ale dlatego, że pogoda w tym dniu była zmienna i niestabilna. Choć wczoraj było ciepło, dziś może być znacznie zimniej. Oprócz Iraidy modlili się do Jana Chrzciciela, którego poproszono o miłosierdzie. Wśród ludzi Jan Chrzciciel znany był pod innym imieniem — Prekursorem. Był prorokiem, który przepowiedział pojawienie się Chrystusa, a następnie dokonał chrztu Jezusa w rzece Jordan.

Znaki ludowe mówiły: „Jeśli jest mało grzybów, zima będzie zimna”, „Chwasty urosły, więc zima będzie śnieżna”. Ludzie urodzeni w tym dniu mogli stać się odnoszącymi sukcesy rzemieślnikami pracującymi z gliną.

Urodziny: Andrey, Ivan, Innokenty, Raisa.

7 października

Dni mijają szybciej, a noce są dłuższe, nadszedł dzień Thekli Zarevnitsa — czas spalić suchą trawę. Rozpoczyna się omłot zboża, więc piece w stodołach są ogrzewane przez całą dobę, aby szybko wysuszyć snopy. To niebezpieczna sprawa, ponieważ przez zaniedbanie łatwo można nie tylko spalić stodołę, ale także stracić plony. A jeśli rozprzestrzeni się na domy, to generalnie katastrofa. Dlatego tylko doświadczonym ludziom powierzono ogrzewanie pieców. Młodzież też przyjęła naukę, ale czuwała nad jej działaniami i w razie potrzeby pouczała.

Wśród dziewcząt popularne było wróżenie, w którym próbowały znaleźć swoją przyszłość. Szczególnie interesujące były osoby niezamężne. W nocy zostawili ciasto w otwartym oknie. Jeśli nie było go rano, dziewczyna wyjdzie za mąż, a jeśli nikt go nie zabierze, idź do dziewczyn przez cały rok. Ostatnim razem ludzie poszli na grzyby do lasu, bo przyszło zimno i przestali rosnąć. Nie zabierali ze sobą dzieci, ponieważ bali się złych duchów, które wraz z nadejściem chłodu zaczęły szaleć.

Weiterlesen:
Pająk. Oznaki wyglądu i metody walki

Według ludowych znaków należało w tym dniu zakręcić się, aby przywołać szczęście. Jeśli na dębie jest wiele żołędzi, następny rok będzie płodny. Przyjrzeliśmy się też pogodzie, jeśli zadudni grzmot, to zima nie będzie mroźna.

Urodziny: Sergey, David, Spiridon, Pavel.

8 października

Według znaków po 40 dniach od 8 października miał spaść śnieg. Na Sergiuszu z Radoneża, zgodnie ze zwyczajem, wszyscy siekali kapustę i zabijali kurczaki na sprzedaż. Ten święty był uważany za patrona drobiu, a w związku z tym istniało wiele wierzeń. Rosół z kurczaka był uważany za doskonały środek regenerujący po chorobie. Prawie jak narkotyk. Przed wyjściem na pole zawsze popijali rosół z kurczaka, żeby dodawał sił.

Wróżby ludowe: 6 - 16 października

Wielu chłopów uważało, że to na Sergiuszu należy posiekać kapustę, ponieważ jeśli zrobisz to wcześniej, stanie się kwaśna. W tę działalność zaangażowana była cała rodzina. Dzieci obierały marchewki, a starsi członkowie rodziny kroili je razem z kapustą. Na liściu kapusty wypiekali też pyszne ciasta chlebowe. Przed wysłaniem do pieca przeczytali modlitwę, poprosili o dobre samopoczucie i dobrą zimę, a następnie pierwsze ciasto zakopano w ogrodzie, w którym miała rosnąć kapusta.

Cerkiew czci pamięć Sergiusza z Radoneża, największego współpracownika ziemi rosyjskiej. W wieku 23 lat obciął włosy jak mnich i raz udało mu się przywrócić do życia dziecko, dlatego rzesze cierpiących i chorych sięgały do ​​niego w nadziei na wyzdrowienie. Według ludowych znaków patrzą na pogodę, jeśli śnieg spadnie suchy, następne lato będzie ciepłe. Do 8 października ocenili pogodę na 8 kwietnia przyszłego roku.

Urodziny: Euphrosyne, Maxim, Roman, Pavel, Herman.

9 października

Jednym z najbardziej oczekiwanych dni w roku jest Dzień św. Jana Ewangelisty, uważanego za mentora w sztuce ikon i mecenasa malarzy. Kościół szczególnie szanuje jego pamięć, ponieważ nazywa się go Bożym wędrowcem, który poszedł za Jezusem na Kalwarię. Wszyscy modlili się do tego świętego przed wyruszeniem w drogę, prosząc o łatwą drogę i uwolnienie od złych duchów. Ludzie szczególnie bali się skrzyżowań, na których podobno mieszkały gobliny i czarownice.

Weiterlesen:
Jak uprawiać cebulę na parapecie

Jan Ewangelista był najbardziej oddanym i umiłowanym uczniem Jezusa. Wszędzie podążał za swoim nauczycielem i widział wiele jego cudów. Był jedynym apostołem, który zmarł śmiercią naturalną w wieku 105 lat. Dzień Jana obchodzony jest dwukrotnie — wiosną i jesienią. Ten dzień zajmie szczególnie dużo: „Jeśli dzień jest ciepły, to lipiec będzie deszczowy”, „Cietrzew stanie na wierzchołkach drzew, to pogoda będzie pogodna”, „Jeśli wieczorem, o zachodzie słońca , niebo jest zamglone, wkrótce spadnie śnieg.

Urodziny: Iwan, Efraim, Dmitrij, Nikołaj, Atanazy, Tichon.

10 października

Na Savatiy Pchelniku kończy się pszczela decathina, więc każdy, kto nie miał czasu, ukrywa dowody. Wraz z nadejściem chłodów ludzie zabrali ule do ogrzewanych piwnic i modlili się do orędownika Savatie Pchelnik o uratowanie wszystkich pszczół przed mrozem. Handel miodem jest nadal uważany za bardzo ważny, nie wspominając o naszych przodkach, którzy gotowali wiele smakołyków na miodzie i byli nim leczeni.

Wróżby ludowe: 6 - 16 października

Kościół czci świętego Savvatsky’ego Sołowieckiego, znanego jako założyciel klasztoru Sołowieckiego. Za życia prowadził surowy tryb życia i głosił wiarę chrześcijańską. Założył klasztor na odległej wyspie wraz z mnichem Hermanem. Początkowo sami tam mieszkali, a potem zaczęli do nich przychodzić inni pustelnicy, którzy pomagali budować mury klasztoru.

Według popularnych wierzeń, jeśli pszczoły szczelnie zamkną wcięcie, zima będzie mroźna. Jeśli chmury przesuną się z południa na północ, pogoda się pogorszy i będzie padać.

Urodziny: Kalistratus, Savatiy, Marek, Arystarch.

11 października

11 października to dzień Ilji Muromca, który był uważany za orędownika wszystkich prawosławnych. Poprosili go o ochronę przed wrogami i nie opuszczali niepotrzebnie swoich domów 11 października, ponieważ bali się uszkodzeń i złego oka. Więc zostaliśmy w domu i odrobiliśmy pracę domową. Jednocześnie nie zapomnieli jednak, że brudnej bielizny nie można wyjąć z chaty.

Wróżby ludowe: 6 - 16 października

Bali się tego dnia wyjść za mąż, ponieważ małżeństwo może się nie powieść. Aby uniknąć kłopotów, poszli do babci wiedźmy i przynieśli jej miód z ciastem lub innym jedzeniem, aby dała talizman. Z reguły młodzi ludzie biegali sami, bez wiedzy dorosłych, w przeciwnym razie i tak zabroniliby b. Według legendy nie można było tego dnia jeść jagód, bo podobno diabeł splunął na nie w ciągu kilku dni. Jeśli ktoś zje jagody, zachoruje i umrze.

Weiterlesen:
Jak pozbyć się kreta i czy warto?

W kościele obchodzono dzień św. Charitona Wyznawcy, który był nieustannie prześladowany przez cesarza Aureliana. Po ucieczce z więzienia Khariton został schwytany przez rabusiów. Uratował go jednak wąż, który wrzucił swój jad do ich wina. Pili i umierali, a Khariton zbudował kościół na miejscu jaskini, a następnie społeczność zaczęła tam żyć.

Wróżby ludowe: 6 - 16 października

Według popularnych wierzeń, jeśli zające długo nie zmieniały koloru sierści, to zima nie nadejdzie szybko. Jeśli wiatr wieje z północy, zima będzie zimna, z południa — łagodna i nie mroźna.

Urodziny: Makar, Maria, Matvey, Kirill, Siergiej, Marek, Wiaczesław.

12 października

Na Maremyamnu spadają mgły, więc ludzie próbowali przewidzieć pogodę na przyszły rok. Również 12 października uznano za dzień myśliwych i wielu mężczyzn wyszło do lasu i na pola po zające. Pogoda była zmienna i jeśli rano mgła opadła na ziemię, to słońce powinno wyjść, a jeśli wstało, to poczekaj na deszcz.

Wróżby ludowe: 6 - 16 października

Cerkiew prawosławna obchodzi dzień św. Cyriaka Pustelnika. Plotka o Cyriakosie rozeszła się po tym, jak w wieku 70 lat przeniósł się na pustynię i zaczął tam mieszkać, a wraz z nim mieszkał lew pustynny. Zwierzę chroniło go przed wrogami i nie dotykało przybywających okresowo pielgrzymów. Zmarł w wieku 109 lat. Gdy po latach odkopano jego relikwie, okazało się, że emanują one cudownym zapachem i mirrą, którymi zaczęto leczyć ludzi.

W tym dniu znane są znaki ludowe: „Jeśli jest dużo gwiazd, jesień będzie bez deszczu, a następny rok będzie owocny”, „Wieczorna mgła przewiduje długi brak mrozu”, „Jeśli pojawią się grzyby las, wtedy zima przyjdzie później”.

Urodziny: Ivan, Feofan, Kiriak.

13 października

Dzień Grigoriewa nie wyróżnia się niczym niezwykłym, z wyjątkiem tego, że dopiero zaczynają przygotowywać się do wstawiennictwa Najświętszych Theotokos. A ponieważ w Rosji dokładnie przygotowali się na wszystkie ważne święta, upiekli ciasta w Dzień Grigoriewa, smażyli kurczaki i uporządkowali dom. Dobrym omenem było udanie się nad rzekę, gdzie jeden wpada do drugiego i trzy razy nabiera wody, a następnie zabiera ten garnek do domu i myje wszystkich członków rodziny. Uważano, że pomaga od złego oka i usuwa uszkodzenia.

Weiterlesen:
Co zrobić z zielonymi pomidorami

Wróżby ludowe: 6 - 16 października

Szczególną uwagę zwrócono na poduszki i materace, w których słomka została wymieniona na nową. To właśnie słoma była uważana za symbol 13 października, ponieważ kojarzyła się ze strażnikiem mocy ziemi. Słoma odgrywała bardzo ważną rolę w życiu chłopów, na niej się rodzili i umierali, kładli ją na łóżku, karmili bydło. Gdy starą słomę wyrzucono, pomodlili się do Grzegorza i Michała, aby razem z nową słomą przynieśli dobro do domu.

Kościół obchodzi także dzień św. Michała, pierwszego metropolity kijowskiego, który ochrzcił księcia Włodzimierza. Teraz jego relikwie są przechowywane w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej. Zgodnie z powszechnymi przekonaniami, jeśli dziś spadnie śnieg, to zima nie nadejdzie szybko. Jeśli wiewiórka zmieni płaszcz, zima będzie łagodna. Jeśli w nocy księżyc jest we mgle, na Pokrovie będzie zła pogoda.

Urodziny: Serafin, Piotr, Wasilij, Michaił, Leonid.

14 października

Ta data jest jedną z najważniejszych i obchodzona jest do dziś. Nazywa się wstawiennictwem Najświętszej Bogurodzicy ze względu na fakt, że w tym dniu często padał śnieg, otaczając ziemię białą pokrywą. Ludzie mówili: „Na Pokrowie jest jesień przed południem, a zima po południu”. Dlatego pogodę w przyszłości oceniano na podstawie pogody teraźniejszej. „Jeśli wiatr ułożył wir na Pokrovie, zima będzie kapryśna”.

Wróżby ludowe: 6 - 16 października

Na święta były ciepłe dni, ale rzadko, więc do tego dnia wszyscy właściciele starali się izolować chaty, uszczelniając okna i wszystkie pęknięcia. Również tego dnia zwyczajowo karmiono bydło, aby dobrze się odżywiało. Wierzono, że to da jej siłę do przetrwania zimy. Przygotowali specjalne jedzenie — żniwiarz.

Wielu młodych ludzi chciało wziąć ślub na Pokrowie, ponieważ wierzono, że będzie silna rodzina. A te dziewczęta, które nie wyszły za mąż, pospieszyły do ​​świątyni, aby zapalić świeczkę o rychłym małżeństwie. Znaki ludowe przewidywały głównie pogodę: „Deszcz na Pokrowie — zima będzie zimna”, „Brak śniegu, potem nie będzie świąt Bożego Narodzenia”, „Spadł śnieg, a zima jest śnieżna”.

Urodziny: Roman, Vera, Ivan, Michaił.

15 października

Nasi przodkowie bardzo bali się złych duchów, czarownic i demonów, więc starali się nie tylko chronić siebie, ale także pozbyć się ich, jeśli nie na zawsze, to przez długi czas. 15 października — Dzień Ustinya i Kupriyan. Uważano ich za obrońców przed złymi duchami. Wierzono, że złe duchy zwracają szczególną uwagę na pijaków i tych, którzy nie chodzą do kościoła na modlitwę. To demony były winne wystąpienia delirium tremens. Również przodkowie wierzyli, że diabły przybierają wygląd obcokrajowców i mogą przenieść się do Rosjanina poprzez pocałunek, wodę, jedzenie lub dotyk.

Weiterlesen:
Pieprz w szklarni - cechy uprawy

Cerkiew uczciła pamięć trzech męczenników – Kuprijana, Feoktysty i Justyny, którzy poświęcili swoje życie za wiarę prawosławną. Z różnych powodów doszli do wiary chrześcijańskiej, ale wszyscy bronili jej do ostatniego tchu. Zgodnie z powszechnymi przekonaniami, jeśli w tym dniu będzie ulewny deszcz i wiatr, zima będzie zimna, a jeśli liście ciężko opadną z drzew, wkrótce nadejdzie zimno.

Urodziny: Kupriyan, Michaił, Dawid, Iwan, Borys, Anna.

16 października

Aby uchronić siebie i swoją rodzinę przed złym okiem, musiałeś znać wiele spisków i nosić amulety. Nasi przodkowie wierzyli w moc czosnku i cebuli. Wierzyli, że to ostry zapach, który powoduje łzy u ludzi, może odstraszyć złe duchy.

Cerkiew uznała pamięć Dionizego Areopagita, który mieszkał w Atenach. Według tradycji był uczniem św. Pawła, który później mianował go biskupem. Następnie został wysłany do Galii, aby nawrócić jak najwięcej pogan na wiarę chrześcijańską, ale tam został schwytany i zabity. Za życia Dionizy napisał wiele traktatów filozoficznych i wywarł ogromny wpływ na rozwój chrześcijaństwa.

Wróżby ludowe: 6 - 16 października

Zła pogoda i zła pogoda często prowadziły do ​​przeziębień, a łuk zawieszony wokół chaty pomagał je wyleczyć. Wierzono również, że kora osiki, którą trzeba mieć przy sobie, pozwoli szybko wyzdrowieć z gorączki. Jeśli bolała głowa, jako poduszkę użyto kłody osiki i leżało na niej przez chwilę. Według popularnych znaków wierzono, że urodzeni w tym dniu staną się dobrymi lekarzami.

Urodziny: Denis, Piotr, Iwan, Paweł.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector