Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Wróżby ludowe: 7 — 20 września

7 września

Jedną z nazw tego dnia jest Falling Leaves, ponieważ jesień weszła już w jego posiadanie i stopniowo liście zaczęły opadać. W lesie było dużo grzybów, które chłopi chętnie zbierali i gotowali. Zajęcie to powierzono tym kobietom i dzieciom, które z reguły nie zajmowały się niczym poważnym w gospodarstwie domowym. Dania z grzybów nie różniły się sytością, pomogły urozmaicić stół. Ponieważ mięsa było mało, podczas smażenia zmieszano je z grzybami i nabrały tego samego smaku. Takie sztuczki były często stosowane w tamtych czasach.

Wróżby ludowe: 7–20 września

Kościół obchodzi dzień św. Tytusa, który był jednym z 70 apostołów i był uczniem św. Pawła. Nie wiadomo, w jaki sposób Tytus doszedł do wiary chrześcijańskiej, ponieważ jego rodzice byli poganami, którzy nie uznawali niczego innego. Tytus długo podróżował po Grecji, gdzie się urodził i głosił chrześcijaństwo, starając się przekazać ludziom słowo Boże. Po pewnym czasie Tytus został mianowany biskupem na Krecie. Żył 107 lat i całe swoje życie poświęcił chrześcijańskiemu głoszeniu.

Kolejnym kaznodzieją, którego pamięć uczczono 7 września, jest Bartłomiej, który głosił kazania w Armenii. Ale poddany prześladowaniom i mękom ze strony pogan, wkrótce zmarł. Znaki ludowe, według których ludzie oceniali pogodę, mówiły: „Jest dużo grzybów, zima będzie długa”, „Ptaki wędrowne odpoczywają na ziemi, wtedy pogoda będzie dobra”, „Kto się na tym urodził dzień będzie szczęśliwy w życiu”.

Urodziny: Tytus, Władimir, Iwan, Mojżesz.

8 września

Tradycyjnie przygotowywano naleśniki i galaretkę owsianą, ponieważ dzień został nazwany imieniem Natalii Ovsyanitsa i jej męża Andriana. Naleśniki można nadziewać na różne sposoby i cieszyć się nimi przez długi czas. Wolne od pracy dzieci i dziewczęta chodziły do ​​wsi zbierać jagody i grzyby. Jeśli pogoda pozwalała, codziennie jeździliśmy po więcej na zimę.

Pomimo tego, że robiło się już zimniej, maluchy pływały w rzekach, a potem biegały ulicami. Starzy ludzie wygrzewali się w ostatnich ciepłych promieniach, a ci, którzy byli w stanie pracować, starali się przygotować więcej owsa na zimę. Praca szła pełną parą, bo dzień wyraźnie się skrócił. Gospodynie próbowały kosić w polu i biegały do ​​domu gotować jedzenie, ale zawsze wyjątkowe. Istniało przekonanie, że koszenie owsa trzeba uzupełnić potrawami owsianymi. Ludzie mówili: „Andrian ugniatał toloko, a Natalia upiekła naleśniki”.

Wróżby ludowe: 7–20 września

Święta Męczennica Natalia i jej mąż Andrian mieszkali na wybrzeżu Morza Marmara na początku IV wieku. Natalia była chrześcijanką i wcześnie wyszła za mąż za bogatego i wpływowego, ale czczącego pogańskiego bogów Andriana. Stopniowo Natalia wciągnęła męża w chrześcijaństwo, ale został schwytany i uwięziony. Zmarli po długich mękach i torturach.

Wróżby ludowe: 7–20 września

Dzień kostrzewy został nazwany po zbiorach owsa. Pod obrazami w domu zainstalowano pierwszy ścięty snop. Gospodyni przygotowała specjalne danie z płatków owsianych i podała je właścicielowi oraz pracownikom. Do tego na stole podawano naleśniki i galaretkę. Owies zawsze podawano zwierzętom i ptakom, co według legendy zapewniało zdrowie. Znaki ludowe mówiły: „Mróz rano — wczesna zima”, „Dużo jarzębiny — nadchodzi zima, a jesień będzie deszczowa”.

Urodziny: Dmitrij, Maria, Natalia, Wiktor, Roman.

9 września

Tradycyjną jagodą była kalina, która aktywnie dojrzewała i była zbierana w tym czasie. Lecznicze właściwości kaliny i jarzębiny były znane ówczesnym uzdrowicielom, więc zbierano je nie tylko do jedzenia, ale także do stosowania w różnych chorobach.

Weiterlesen:
Peronosporoza: objawy cebuli, cukinii i pomidora

Wróżby ludowe: 7–20 września

Kościół uczcił pamięć Pimena Palestyny ​​i Pimena Wielkiego, którzy oddali się wierze chrześcijańskiej i starali się ją aktywnie głosić. Pimen Wielki urodził się w 340 roku i poświęcił się wierze w Boga. Po ataku Berberów mnich przeniósł się ze świątyni do nędznych szałasów, ale nie zaprzestał głoszenia. Wkrótce miał uczniów. Natomiast Pimen z Palestyny ​​urodził się nieco później i żył z dala od ludzi, prowadził życie pustelnika. Poświęcił się całkowicie myślom o Bogu i modlił się do Niego. Zostało mu przydzielone za jego grzech. Kiedy był pasterzem, jego psy rozrywały przechodzącego człowieka, ale nie wstawiał się.

Znaki ludowe 9 września mówiły: „Dużo jarzębiny — deszczowa jesień i mroźna zima”, „Jeśli w tym dniu jest burza z piorunami, jesień będzie ciepła”, „Jeśli ptaki dziobały całą jarzębinę, wtedy zima będzie równie sroga.

Urodziny: Michaił, Dmitrij, Anfisa, Aleksander, Stepan.

10 września

Kończyły się siewy pszenicy ozimej. Snopy siana były ułożone i ukryte przed pogodą. W tym dniu modlitwy zostały skierowane do Mojżesza z prośbami o uratowanie i uzdrowienie niektórych ludzi z pijaństwa. Aktywnie odbywały się jarmarki, na których sprzedawano jesienne zbiory owoców i warzyw, a także ubrania, sprzęty gospodarstwa domowego i wiele innych.

Wróżby ludowe: 7–20 września

Cerkiew obchodzi pamięć św. Anny Prorokini i św. Sawy Krypetskiego. Anna urodziła się i wychowała w Jerozolimie i widziała Chrystusa jako dziecko. A Saava Kripetsky żył nieco później i został mnichem. Modlił się czynnie i przestrzegał ścisłego postu. Pewnego razu przyszedł do niego Jarosław Mądry i poprosił go o uzdrowienie chorej żony. Saava dużo się modlił i kobieta wyzdrowiała. Mnich wezwał wszystkich do prowadzenia prawego życia i nawet po śmierci chronił swoją świątynię i znajdujących się w niej ludzi. Istnieje legenda, że ​​ukazał się złodziejom, którzy zamierzali obrabować świątynię, i nakazał im pokutę, po czym uwierzyli w Boga.

Wróżby ludowe: 7–20 września

Ludzie nazywają też ten dzień Skirdnikiem, bo żniwa chleba dobiegały końca. Snopy wyciągano z pól i układano w stosy. Zbierano również konopie i jabłka. Według znaków nie można było wziąć ślubu, ponieważ małżeństwo byłoby nieudane. Znaki dotyczyły także prognozowania pogody: „We wrześniu nie ma deszczu, a więc zima nie nadejdzie szybko”, „Jeśli gęsi nie odleciały jeszcze w cieplejsze klimaty, to zima będzie późno”.

Urodziny: Aleksander, Leonty, Lukyan, Grigorij, Wasilij, Fedor.

11 września

Ten dzień jest obchodzony na cześć Jana Chrzciciela lub, jak mówią ludzie, Iwana Szybkiego. Ludzie zwykli mówić: „Nie umierają z postu, ale umierają z obżarstwa”. Wierzono również, że „Iwan Wielki Post jest ojcem chrzestnym jesieni”. Robiło się zauważalnie chłodniej i ludzie mówili: „Człowiek nie wychodzi z Wielkiego Iwana bez kaftana”. Ale to nie znaczyło, że nadeszło zimno, więc wszyscy nie mogli się doczekać indyjskiego lata.

Od tego dnia żegnali się z latem i mówili: „Iwan przyjechał i odjechał latem”. Ptaki latały do ​​cieplejszych klimatów przed nadejściem chłodów. Inna nazwa została nadana do dziś w Rosji — Rzepa, ponieważ rzepa była zbierana z pól. Tego dnia nie śpiewano pieśni, ale celebrowano je różnymi smakołykami przy stole. Jednak w tym dniu obowiązywały również zakazy. Nie jedli kapusty, jabłek i cebuli 11 września, bo wyglądały jak ludzka głowa. Według legendy tego dnia ścięto Jana Chrzciciela. Dlatego podnosząc w tym dniu nóż, ludzie mogliby sprowadzić na siebie kłopoty.

Weiterlesen:
Przepis na kwas borowy z karaluchów, czyli jak zrobić

Wróżby ludowe: 7–20 września

Dzień Iwana Wielkiego Postu uznano za granicę prac polowych i już nie wychodzili na pole. Aby nie siedzieć bezczynnie, przygotowali pikle. Wśród znaków ludowych było to: „Jeśli zobaczysz łabędzia na niebie, to na śniegu, a jeśli gęś, to na deszcz”.

Urodziny: Iwan, Piotr, Maria.

12 września

Lud uczcił pamięć Aleksandra Newskiego w dniu przeniesienia jego relikwii. W Rosji Aleksander Newski był obrońcą rosyjskiej ziemi, a historia na zawsze zapamięta bitwę na lodzie i bitwę nad Newą, w której wygrał. Jednak cześć pojawiła się jeszcze wcześniej, kiedy Piotr 1 nakazał przewiezienie relikwii do Petersburga, wierząc, że ta relikwia posłuży jako obrona stolicy przed licznymi wrogami. W 1753 r. z rozkazu cesarzowej Elżbiety wybudowano srebrną kapliczkę, w której umieszczono relikwie. Od tego czasu 12 września odbywają się nabożeństwa i procesje.

Wróżby ludowe: 7–20 września

Dzień ten nazywano też Aleksandrem Sytnikiem, ponieważ w zwyczaju było nakrywanie stołów i urządzanie uroczystości. Obowiązkowo na stole była kasza jęczmienna z mlekiem i chlebem. Odprawiano również obrzędy, w których w jeden warkocz wiązano trzy łodygi — jęczmień, pszenicę i owies. Był to rodzaj omen, który obiecywał obfite zbiory w przyszłym roku. Kolejnym znakiem były ptaki, które nie latały w cieplejsze klimaty. Oznaczało to, że jesień będzie ciepła.

Urodziny: Makar, Maxim, Angelina, Siemion, Savva, Grigory, Peter.

13 września

Ludzie nazywali ten dzień Żurawiem Veche, ponieważ wierzyli, że ptaki gromadzą się na bagnach i decydują, kiedy i gdzie udają się na zimę. Chłopi zbierali późne żniwa. I od tego dnia można było zbierać żurawiny. Wierzono, że wcześniej było to niemożliwe, bo przyciągnęłoby kłopoty. Dla dziewczynki może to przerodzić się w niepłodność, a dla faceta w upośledzenie umysłowe. Ponadto, jeśli tego dnia przejdziesz przez bagno, złe duchy mogą zostać wciągnięte pod wodę i utopione. Aby jakoś się zabezpieczyć, pierwsza osoba urodzona 13 września została wysłana na bagna, aby uspokoić duchy bagienne i znaleźć drogę do żurawiny.

Kościół w tym dniu czci pamięć Kuprijana Kartaginy, który był biskupem Kartaginy. Był filozofem i teologiem, poświęcając wiele czasu na dyskusję na temat apostazji. W młodości pracował jako prawnik, ale po pewnym czasie zrozumiał swoje przeznaczenie i całkowicie poświęcił się chrześcijaństwu. Był prześladowany, ale nie wyrzekł się wiary i został stracony.

Zgodnie ze znakami: „Żurawie ćwierkają i latają powoli, więc jesień będzie ciepła i długa”, „Jeśli żurawie latają pojedynczo, a nie w klinie, w przyszłym roku nastąpi nieurodzaju”.

Urodziny: Giennadij, Miron, Kuprijan, Aleksander.

14 września

Według starego kalendarza liczba ta przypada na 1 września, kiedy obchodzono Nowy Rok. Dlatego dzień był uważany za wyjątkowy i bogaty nie tylko w znaki, ale także w różne cuda. Nazwali go Nasiona Dnia Pilota. Krążyły plotki, że dziś węże wychodzą z wody i rozprzestrzeniają się wszędzie, a człowiek musi podążać tropem i odkazić ziemię. Miało to chronić przed złymi duchami, zazdrością i złym okiem. Mówiono też, że w tym dniu diabeł łapie wróble i decyduje, ile puścić, a ile zjeść.

Weiterlesen:
Wróżby ludowe: 6 - 16 października

Przed nasionami pilota trzeba było usuwać wiosenne zboża, bo zaczął padać deszcz, który mógł zrujnować plony. Po Dniu Siemiona nic nie można było siać, a orkę można było tylko do obiadu. Znaki twierdziły, że wszystkie sprawy muszą zostać zakończone przed 14 września, ponieważ mogą się zdarzyć kolejne niepowodzenia. Hostessy spieszyły się z zakończeniem konserwacji.

Znaki mówiły, że jeśli 14 września dostaniesz fryzurę, przyjdzie szczęście. A chłopców, którzy ukończyli cztery lata, wsadzano na konie i przetaczano, ponieważ uważano, że wchodzą w dorosłość. Również od tego dnia przyszedł czas na śluby, które trwały do ​​28 listopada. Według znaków «Ciepła pogoda tego dnia obiecywała ciepłą zimę», «Sucha pogoda — sucha jesień», «Dużo pajęczyn — jesień jest sucha i przedłużająca się».

Urodziny: Natalia, Siemion, Marta, Tatiana.

15 września

Istniało przekonanie, że jeśli bydło zostanie wypuszczone na pole w tym dniu, będą kłopoty. Ten dzień poświęcony jest męczennikowi Mamantowi Ovcharnikowi, który był uważany za patrona owiec i kóz. Jednak nadal starali się nie wypuszczać ich z podwórka. Na zewnątrz pogoda była ładna, a nasi przodkowie wierzyli, że 15 września był pod każdym względem szczęśliwym dniem.

Wróżby ludowe: 7–20 września

Kościół obchodził pamięć męczennika Mamanta, który wraz z rodzicami był prześladowany i torturowany za niezachwianą wiarę w Boga. Mamant dorastał jako utalentowany młody człowiek i zadziwiał wszystkich swoją elokwencją. Udało mu się nawrócić wielu pogan na wiarę chrześcijańską. Jednak władca Demokryt nie chciał go znosić i kazał najpierw torturować Mamanta, a następnie utonąć w morzu. Ale zdarzył się cud i Bóg uratował cierpiącego. Wyjął swoją górę, na której Mamant założył kościół.

Męczennik był uważany za patrona kóz i owiec, ponieważ gdy żył na pustyni na górze, przychodziły do ​​niego kozy i dawały mleko. Ludzie bardzo bali się śmierci bydła, więc odprawiali różne rytuały, a nawet karmili owce pierwszym naleśnikiem, który pieczono w Wigilię. A jeśli bydło nadal umierało na chorobę, to zakopano je do góry nogami w pobliżu bramy.

Według znaków, jeśli tego dnia był czerwony zachód słońca, wkrótce nadejdzie zimno. Jeśli padało, jesień będzie sucha.

Urodziny: Anton, Leonid, Rufina, Wasilij, Fedor, Wiktor, Iwan.

16 września

Dzień Wasilisina, jak ludzie nazywali 16 września i przygotowywali się na zimno. Trzeba było mieć czas na pełne zebranie lnu. Tradycją tego dnia było wykonywanie prac domowych. Ludzie pilnie porządkowali dom, pozbywali się starych rzeczy, wszystko myli i sprzątali. Zgodnie z tradycją wszystkie zebrane niepotrzebne rzeczy należało spalić skórkami z ziemniaków, aby w domu zawsze panował dobrobyt i wystarczająca ilość jedzenia. Ponieważ jesień weszła już w pełni, zrobiło się zimno i ludzie stopniowo przenosili się z letnich kuchni do domu.

Weiterlesen:
Phytophthora truskawek, poziomek i innych jagód

Kościół upamiętnia pamięć św. Domny z Nikodemii, która żyła pod panowaniem cesarza Maksymiliana. Początkowo wierzyła w pogańskich bogów, ale później nawróciła się na chrześcijaństwo i aktywnie głosiła wiarę w Boga. Ale w tamtych czasach chrześcijanie byli aktywnie prześladowani, więc Domna była chwytana i torturowana przez długi czas, aby wyrzekła się swojej wiary.

Oprócz palenia wszelkiego rodzaju śmieci, chłopi wieszali stare niepotrzebne rzeczy. Wierzyli, że te rzeczy ochronią zwierzęta przed chorobami i śmiercią. Wierzenia mówiły, że przechodzący zły człowiek zobaczy łykowe buty i zacznie je liczyć, rozproszy się i nie zaszkodzi bydłu. Przygotowywaliśmy się do zbierania ziemniaków, więc wyjęliśmy worki, wyczyściliśmy je i umyliśmy. Głównymi znakami były: „Jeśli zbierzesz wszystkie śmieci i spalisz je, to następny rok będzie szczęśliwy”, „Czerwony zachód słońca w tym dniu, wkrótce nadejdzie zimno”, „Deszcz na Wasilisie — sucha jesień”.

Urodziny: Andriej, Siergiej, Wasilij, Władimir, Iwan, Piotr.

17 września

Ludzie mówili, że nadszedł dzień Lukowa i rządzi Płonący Krzak. Według legendy Płonący Krzew chroni domy przed ogniem i katastrofami. Ale trzeba było żarliwie modlić się, aby usłyszała i chroniła. Modlili się też, aby Kupina nie tylko chroniła dom, ale także ratowała zwierzęta przed chorobami.

Wróżby ludowe: 7–20 września

Cerkiew świętuje dzień ikony Matki Bożej, którą nazwano Płonącym Krzewem. Była typem Marii Panny. Jeśli wybuchł pożar, to chłopi wzięli ikonę Matki Bożej Płonącego Krzaka i przynieśli ją do domu, aby wersety. W tamtych czasach pożar był prawdziwą katastrofą, bo dom, stodoły, szopy i całe siano spłonęło niemal natychmiast. Było wiele wskazówek, jak ugasić ogień. Na przykład, jeśli wrzucisz białego gołębia do płonącego domu, ogień ucichnie, a jeśli ogień wybuchnie z powodu błyskawicy, musisz go ugasić mlekiem.

A dzień cebuli został nazwany ze względu na fakt, że gospodynie domowe wykopały cebulę i przygotowały ją na zimę. Aby wypędzić złe duchy ze stogów siana, mężczyźni musieli przejść i wbić tam widły. Wśród popularnych znaków były następujące popularne: „Dużo skórki cebuli, wtedy zima będzie zimna”, „Jeśli myszy wybiegną z kątów i rzucą się do ognia”, ogień zapowiadał również zająca, który przebiegł przez wieś.

Urodziny: Mitrofan, Michaił, Paweł, Mojżesz, Stepan.

18 września

Ten dzień był szczególny dla naszych przodków. Uważano go za pecha, ale mimo to wierzyli w przepowiednie i wróżby, więc próbowali odwiedzać wróżki, aby dowiedzieć się o przyszłości. Kąpiel tego dnia była dobrą tradycją. Jeśli udało mu się wziąć kąpiel parową, to zaopatrywał się w zdrowie na cały następny rok.

Kościół prawosławny uczcił pamięć Elżbiety i Zachariasza, którzy byli rodzicami Jana Chrzciciela. Według tradycji Elżbieta i Zachariasz długo nie mieli dzieci. Ale po wielu modlitwach Bóg zesłał im dziecko. Ponieważ Zacharia był księdzem prawosławnym, który został zatrzymany, musiał uciekać z żoną i dzieckiem. Ale przez nich chwycili i zabili, a Bóg uratował dziecko i nakarmił anioła.

Weiterlesen:
Jak uprawiać cebulę na parapecie

Wróżby ludowe: 7–20 września

Wierzono, że jakakolwiek choroba cofnie się, a złe duchy nie będą się czepiać zimą, gdybyś miał dobrą łaźnię parową. Urodzeni w tym dniu, według legendy, mieli szczególną moc proroczą i złe duchy się ich bały. Dlatego właśnie takim ludziom powierzono najważniejszą pracę — doglądanie owiec. Wierzono, że tylko one dobrze ochronią stado przed dzikimi zwierzętami. Wierzono też, że jeśli taka osoba nakarmi krowę, to da słodkie mleko.

Wśród znaków ludowych popularne były następujące: „Jeśli liście wcześnie żółkną, zima będzie wczesna”, „Wróżenie na pewno się spełni”, „Liście na jarzębinie są żółte, wtedy zima jest wczesny».

Urodziny: Aleksiej, Atanazy, Raisa, Gleb, Efim, Zachar.

19 września

Zmierzch zaczął się wcześnie, więc starali się zakończyć całą pracę przed obiadem. Ludzie mówili: „Wczoraj wzdłuż drogi minęło indyjskie lato, ale dziś wszystko było pokryte szronem”. Dziś obchodziliśmy dzień pamięci Archanioła Michała, jednego z najważniejszych aniołów wymienionych w Piśmie Świętym. W Biblii jest uważany za najważniejszego nad wszystkimi aniołami i jest obrońcą i patronem wszystkich chrześcijan. Jest także obrońcą zmarłych, ponieważ to on miał zaszczyt przenieść dusze Dziewicy i Abrahama do nieba.

Wróżby ludowe: 7–20 września

Popularni byli wówczas bracia światowi — spotkania z sąsiadami i krewnymi. Plany na przyszły rok były aktywnie dyskutowane, biesiadowane i rozmawiane ze sobą. Każdy gość musiał przywieźć ze sobą jakieś specjalne danie. Niektórzy wcześniej się pokłócili, a potem przy stole pojednali się i bratali. Tradycją było to, żeby przez cały rok nie kłócić się. Według ludowych znaków pogoda była określona: „Liście osiki opadły do ​​góry nogami, co oznacza, że ​​zima jest mroźna”. Tego dnia po obiedzie nie można było pracować, bo byłyby kłopoty.

Urodziny: Michaił, Denis, Makar, Kirill, Andrey, Vasilisa.

20 września

Począwszy od dnia cebuli aż do dnia 20 września, który zgodnie z powszechnymi wierzeniami był nazywany dniem Sozontowa, nie można było jeść cebuli z nowej uprawy. Ludzie wierzyli, że jeśli dotkniesz łuku, zanim cały zostanie zebrany, będą kłopoty. Dlatego łóżka były pilnie strzeżone i strzeżone nie tylko przed własnymi, ale także przed złodziejami.

Wróżby ludowe: 7–20 września

Było to dość trudne, bo całe pola obsiano cebulą. Potem zebrali je na wozach i część ukryli na zimę, a część wywieziono na targ. I choć jego koszt nie był wielki, to wartość była niezaprzeczalnie wysoka. Od 20 września chłopakom pozwolono odpocząć i pospacerować, ponieważ później musieli zbierać się na rekrutów. Dlatego wieczorami organizowali wspólne przyśpiewki, tańce, komiczne zapasy i inne zabawy. Znaki głosiły: „Na cebuli jest dużo łusek, co oznacza, że ​​zima będzie zimna”, „Jeśli cebula zostanie upieczona przed zbiorami, wtedy cały plon zostanie utracony”.

Urodziny: Stepan, Andrey, Wasilij, Lew, Luka, Piotr.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector