Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Wymiana koła łańcuchowego piły łańcuchowej. Urządzenie, recenzje

Wymiana koła łańcuchowego piły łańcuchowej. Urządzenie, recenzje

Wymiana koła łańcuchowego

Wszystkie pilarki domowe i profesjonalne mają te same cechy konstrukcyjne, dlatego odpowiedź na pytanie, jak usunąć gwiazdkę z piły łańcuchowej, jest prawie taka sama dla właścicieli wszystkich modeli pił łańcuchowych. Oczywiście mogą różnić się jakością montażu i komponentów, zainstalowanymi opcjami dodatkowymi oraz rozmieszczeniem niektórych węzłów. Ale generalnie składają się z tych samych węzłów, mają podobne rany i wymagają tych samych materiałów eksploatacyjnych. Uwaga ta w pełni odnosi się do pilarki, która składa się z jednostki napędowej, prowadnicy i łańcucha.

Wymiana koła łańcuchowego piły łańcuchowej. Urządzenie, recenzje

Zdejmowanie koła piły łańcuchowej

Z kolei w urządzeniu napędowym najczęściej zawodzi koło napędowe. Wynika to z wielu powodów, które omówimy poniżej. Wymiana tak ważnego mechanizmu może wydawać się komuś bardzo trudnym zadaniem, ale w rzeczywistości naprawy można wykonać w domu. Nie wymaga to żadnych specjalnych narzędzi ani dużej wiedzy i umiejętności. Od razu zauważamy, że technologia naprawy pilarki piły łańcuchowej i piły elektrycznej nie różni się znacząco.

Wymiana koła łańcuchowego piły łańcuchowej. Urządzenie, recenzje

Rodzaje kół zębatych do pił łańcuchowych

W pilarkach stosowane są dwa rodzaje kół napędowych: jednoczęściowe — elementy z tarczą sprzęgła jednoczęściowe oraz składane — posiadające wymienną trzepaczkę z mocowaniem szczelinowym do tarczy sprzęgła piły łańcuchowej. Całe gwiazdki są tańsze, a składana gwiazdka podczas pracy jest bardziej opłacalna, ponieważ pozwala zmienić tylko wyjmowaną trzepaczkę. Sama tarcza sprzęgła trochę się zużywa.

Powody wymiany

Zastanów się, w jakich przypadkach konieczna jest wymiana koła napędowego:

 • Zużycie fizyczne do niedopuszczalnych granic. Prowadzi do odlotu i poślizgu łańcucha, zmniejsza płynność toru, zmniejsza wydajność pracy;
 • Zacinanie się łańcucha. Przy takiej awarii żadna praca nie jest możliwa, a ponadto jest niebezpieczna;
  Wymiana koła łańcuchowego piły łańcuchowej. Urządzenie, recenzje

  Konserwacja łańcucha piły łańcuchowej
 • Chęć właściciela do korzystania z nowej sieci. Działanie nowego łańcucha na starej zębatce zwiększa ryzyko powstania traumatycznej sytuacji, może prowadzić do zerwania łańcucha;

Jeśli chcesz przedłużyć żywotność swojego koła napędowego, zalecamy zakup dwóch łańcuchów i używanie ich naprzemiennie. Pozwoli to zrównoważyć produkcję części i nie spowoduje ich dodatkowego obciążenia.

Wymagane narzędzia

Po zdiagnozowaniu awarii układu sprzęgła i koła napędowego konieczny jest zakup części zamiennych. Ważne jest, aby znać i dopasować parametry piły łańcuchowej i łańcucha. Jeśli zdecydujesz się założyć łańcuch o innym skoku, należy odpowiednio wymienić zębatkę na nową.

Nie zalecamy również instalowania chińskich komponentów w piłach łańcuchowych produkcji europejskiej. W takim przypadku niezawodność Twojej piły znacznie się zmniejszy.

Wymóg ten dotyczy wszystkich modeli, niezależnie od tego, gdzie są produkowane i do jakiej klasy należą.

Wymiana koła łańcuchowego piły łańcuchowej. Urządzenie, recenzje

Zestaw naprawczy do piły łańcuchowej

Koło napędowe jest często sprzedawane z wymiennym łożyskiem, ale można je również kupić osobno. Jeśli mówimy o cenie koła zębatego i całego zestawu naprawczego, tutaj musisz wziąć pod uwagę markę piły łańcuchowej i jej model. W przypadku chińskiej piły łańcuchowej koło napędowe kosztuje około 5-7 USD. Ceny zestawu naprawczego do piły łańcuchowej od europejskich producentów zaczynają się od 20 USD.

Ważne: należy wziąć pod uwagę model swojej pilarki i klasę, do której należy. Narzędzia domowe i profesjonalne mają różne przekładnie napędowe.

Przed wizytą w sklepie najlepiej zrobić zdjęcie części, które zamierzasz wymienić i pokazać zdjęcie sprzedawcy.

Weiterlesen:
Kosiarka do trawy Daewoo DLM 1200E - recenzja i opinie właścicieli

Algorytm zastępowania gwiazdki

Podczas pracy pilarki wszystkie części obracają się w prawo. Dlatego tuleja blokująca sprzęgło ma gwint lewy. Jest usuwany za pomocą ściągacza lub śrubokręta zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Sekwencja wymiany koła napędowego:

 • Zdejmij osłonę ochronną z zestawu pił;
 • Demontujemy oponę i łańcuch;

Podczas pracy sprzęgło przykleja się do koła napędowego. Dlatego, aby go usunąć, najczęściej konieczne jest wykonanie następujących operacji.

 • Zdejmij pokrywę filtra powietrza i sam filtr;
 • Aby zapewnić dostęp do cylindra silnika, odkręć świecę;
 • Obracając wał, podnieś cylinder do górnej pozycji, cofnij go o 5-10 mm;
Wymiana koła łańcuchowego piły łańcuchowej. Urządzenie, recenzje

Urządzenie układu sprzęgła piły łańcuchowej
 • Wał korbowy mocujemy gęstym sznurkiem, którym wypełniamy całą wewnętrzną przestrzeń nad tłokiem;
 • Za pomocą specjalnego ściągacza, obracając go zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wyjmij sprzęgło; w przypadku braku ściągacza operację można przeprowadzić za pomocą śrubokręta montażowego i średniego młotka.
 • Lekkimi stuknięciami zgodnie z ruchem wskazówek zegara przesuwamy sprzęgło, a następnie odkręcamy je rękami. W takim przypadku radzimy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić sprzęgła i nie pozostawić zadziorów na metalu;
 • Zdejmij koło napędowe, sprawdź je, a następnie sprawdź łożysko igiełkowe i separator;
  Wymiana koła łańcuchowego piły łańcuchowej. Urządzenie, recenzje

  koło napędowe piły łańcuchowej
 • Wymieniamy zużytą zębatkę na nową;
 • Proces montażu odbywa się w odwrotnej kolejności. Radzimy, aby wszelkie naprawy przeprowadzać w czystym, dobrze oświetlonym miejscu, ostrożnie i ostrożnie;

Ważne: przy wymianie koła napędowego należy pamiętać, że napędzane koło zębate znajduje się na oponie. Zalecamy wymianę obu części jednocześnie, aby uniknąć zużycia łańcucha i innych awarii piły łańcuchowej.

Kilka przydatnych wskazówek:

 • Podczas wymiany koła napędowego zawsze nasmaruj łożysko igiełkowe;
 • Wybierz kierownicę i łańcuch o tej samej podziałce. W przeciwnym razie koło zębate piły łańcuchowej rozbłyśnie i szybko stanie się bezużyteczne;
Wymiana koła łańcuchowego piły łańcuchowej. Urządzenie, recenzje

Parametry piły łańcuchowej (podziałka)
 • Obserwuj zachowanie piły łańcuchowej podczas piłowania. Jeśli łańcuch zaczyna się zaklinować, prowadzić na bok, cięcie staje się nierówne — sprawdź zębatkę, ewidentnie jest zużyta i wymaga wymiany;
 • Zawsze czyść pilarkę po pracy. Okresowo zdejmuj pokrywę boczną i usuwaj trociny. Jeśli tego nie zrobisz, zanieczyszczenia zmieszają się z olejem, wejdą na łańcuch i zębatkę.
Weiterlesen:
Jak zrobić młynek z piły łańcuchowej: praktyczne wskazówki

Wymiana bębna sprzęgła na gwiazdkę

Wszystkie nowoczesne pilarki wyposażone są w hamulec łańcucha iw większości modeli jego obsługa odbywa się za pomocą taśmy umieszczonej na osłonie opony oraz łańcucha owijającego się wokół bębna sprzęgła.

Wymiana koła łańcuchowego piły łańcuchowej. Urządzenie, recenzje

sprzęgło odśrodkowe piły łańcuchowej

Gdy hamulec łańcucha jest włączony i naciśnięty jest spust gazu, tarcza sprzęgła nadal się obraca, a bęben jest zaciskany przez taśmę hamulcową. Jeśli nie wyłączy hamulca na czas, ale nadal będzie naciskał spust gazu, osłona opony i łańcuchy zaczną się topić, a bęben sprzęgła może pęknąć.

Aby wymienić bęben sprzęgła, musisz:

 1. Zdejmij pokrywę filtra powietrza;
 2. Zatrzymaj silnik i odkręć nakrętki;
 3. Wyciągnij tarczę sprzęgła;
 4. Zatrzymaj silnik;
 5. Załóż nową tarczę, dokręć podkładkę i nakrętkę.

Przegląd wideo

Przegląd wymiany koła zębatego w chińskiej piły łańcuchowej

Przegląd naprawy piły łańcuchowej

Przegląd demontażu sprzęgła i koła zębatego

Opinie właściciela

Jurij Władimirowicz, 50 lat, obwód leningradzki

„Od dawna naprawiam piły łańcuchowe. Często przychodzą rzemieślnicy — proszą o szybsze wykonanie piły łańcuchowej. Powiem ci od razu — to bardzo niebezpieczne. W sprzedaży koła zębate na 7 i 8 zębów. Zwiększenie o jeden ząb wraz z wymianą prowadnicy i łańcucha jest całkiem do przyjęcia. Ale jeśli mówimy o większej liczbie zębów – nawet nie próbuj robić wymiany. Prędkość łańcucha wzrośnie, a wraz z nim wibracje, a ponadto, gdy odbijesz się, po prostu nie możesz trzymać piły łańcuchowej w dłoniach. Nie mówię o zerwaniu łańcucha — żaden łapacz łańcucha tego nie zrobi.

Zhenya Kovalev, 25 lat, region Twerski

„Rok temu kupiłem piłę łańcuchową. Przez cały czas niczego nie naprawiałem, ale potem łańcuch zaczął odlatywać — wymieniłem go na nowy. Znowu leci tydzień później. Przyszedł sąsiad, spojrzał, powiedział, że główna gwiazda powinna zostać zmieniona. Dobra, zacznijmy kręcić. Tłok został zamocowany plastikowym ogranicznikiem (specjalnie kupiony). Odkręciłem wszystko, wymieniłem, ale przy próbie odkręcenia ogranicznika się rozleciało. Plastik dostał się do cylindra. Sąsiad kazał użyć liny. A teraz co zrobić, ile będzie kosztować naprawa?

Andrey Krivenko, 34 lata, terytorium Ałtaju

„Mam chińską piłę łańcuchową. Koło zębate wymieniałem już trzy razy. W samym procesie wymiany nie ma nic trudnego, ale jakość części się nadweręża. Zastanawiam się więc nad zakupem europejskich komponentów do podziałki łańcucha, zastąpieniem wszystkiego, co chińskie i zobaczeniem, co się stanie.”

голоса
Рейтинг статьи
Weiterlesen:
Pilarka Champion 251-18: opis, dane techniczne, zasady obsługi i środki ostrożności
Ссылка на основную публикацию