Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
26 View
Artykuł Rating:
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Zasady używania piły łańcuchowej: podstawowe niuanse

Jak używać piły łańcuchowej

Dzięki piłom łańcuchowym proces wycinania drzew, zbierania drewna opałowego i pielęgnacji ogrodu stał się znacznie łatwiejszy. Duży zbiornik paliwa lub akumulator elektryczny, kompaktowe wymiary sprzętu, a także duża mobilność gwarantują Ci kilka godzin komfortowej i produktywnej pracy. Niektóre rodzaje pił łańcuchowych mogą być używane nie tylko do piłowania drewna, ale także do pracy z betonem lub kamieniem. Do tych celów stosuje się z reguły piły tarczowe lub szablaste.

Zasady używania piły łańcuchowej: podstawowe niuanse

Pilarka łańcuchowa Homelite CSP 4016

Po zakupie nowej pilarki każdy właściciel wolałby zacząć z niej korzystać. Warto jednak zauważyć, że szczególną uwagę należy zwrócić na zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa i zasad użytkowania, tankowania i smarowania piły oraz serwisowania. W końcu to właśnie wpływa bezpośrednio na jakość i czas trwania piły łańcuchowej, jej żywotność i skuteczność wyniku.

Przygotowanie i rozpoczęcie pracy z piłą łańcuchową

Być może najważniejszym krokiem w korzystaniu z nowej pilarki jest odpowiednie przygotowanie do pracy, ponieważ zależy to od tego, jak będzie ciąć Twój sprzęt. Użytkownik musi prawidłowo zmontować piłę, przestrzegać proporcji składników podczas przygotowywania paliwa, napełnić olejem, docierać itp. Wszystkie te kroki wpływają na działanie i wynik cięcia, a także wpływają na żywotność piły łańcuchowej.

Sprzęt do pił łańcuchowych

Często każdy producent dostarcza swoje pilarki prawie zmontowane. Wystarczy zamontować prowadnicę, wyregulować napięcie łańcucha i napełnić sprzęt olejem i paliwem. Jednak niektórzy producenci zastrzegają sobie prawo do zmiany opakowania skrzynki, uzupełniając ją o akcesoria i części ułatwiające konserwację pilarki.

Olej, mieszanka paliwowa i docieranie silnika

Każda piła łańcuchowa wymaga specjalnej mieszanki paliwowej, w której benzyna jest rozcieńczana niewielką ilością oleju. Tak więc silnik otrzymuje paliwo do pracy i niezbędne smarowanie dla jego płynności i łatwości. Z reguły lepiej jest wybrać wysokiej jakości świeżą benzynę, której liczba oktanowa nie jest niższa niż 92. Istnieją jednak modele importowanych, drogich pił łańcuchowych, które działają na benzynie A95, a nie niższe.

Ważne jest również przestrzeganie proporcji i stosowanie 1 ml oleju silnikowego na 20 litr benzyny. Na samych opakowaniach olejków znajdziesz stosunek 1:50.

Smarowanie łańcucha podczas pracy jest kluczem do dobrego i wysokiej jakości piłowania. Aby piła łańcuchowa mogła prawidłowo ciąć kłody bez uszkadzania części zamiennych i komponentów, zaleca się stosowanie markowego oleju wysokiej jakości. Jeśli producent pił nie produkuje olejów, można zastosować olej silnikowy o lepkości W30-W40.

Zasady używania piły łańcuchowej: podstawowe niuanse

Oleo-Mac Polar Lube

Właściwe rozpoczęcie pracy z nowym narzędziem to kolejny fundamentalny etap, od którego zależy trwałość, użyteczność i jakość piły łańcuchowej. Aby wykonać tak zwane „docieranie”, należy pozostawić pilarkę na biegu jałowym przez kilka minut z różnymi prędkościami. Piła jest instalowana na płaskiej powierzchni, silnik uruchamia się i pracuje przez 2-3 minuty przy niskich i średnich prędkościach.

Po tej procedurze sprawdzany jest stopień napięcia łańcucha, w razie potrzeby dokręcany i można wykonać kilka próbnych cięć.

Jak ciąć piłą łańcuchową?

Praca z piłą łańcuchową to niebezpieczne zajęcie, w którym musisz myśleć nie tylko o własnym bezpieczeństwie, ale także o otaczających Cię ludziach, przedmiotach i konstrukcjach. W instrukcji producent zawsze wskazuje kilka zasad i wskazówek dotyczących pracy z piłą łańcuchową dla początkującego operatora. Przed przystąpieniem do pracy należy upewnić się, czy sprzęt jest w dobrym stanie, czy jest w nim wystarczająca ilość paliwa i oleju. Należy sprawdzić przedmiot cięcia, obliczyć kierunek obalania, oczyścić ziemię w pobliżu obrabianego drzewa pod kątem 45 stopni ze wszystkich stron wokół drzewa i po bokach kierunku obalania.

Bezpieczna odległość jest równa dwóm długościom drzewa w każdym kierunku. W tym obszarze nie powinno być żadnych zbędnych przedmiotów.

Prawidłowe cięcie piłą łańcuchową powinno znajdować się w stabilnej pozycji, z szeroko rozstawionymi nogami. Ramię opiera się o pień drzewa i staraj się ciąć prowadnicę jak najniżej, aby ułatwić sobie upadek i pozostawienie po pracy małego pniaka. Ważne jest również, aby drzewo nie było zgniłe, ponieważ może nie spaść po zamierzonej ścieżce.

Weiterlesen:
Przegląd pilarki Husqvarna 365. Dane techniczne. Funkcje użytkowania i środki ostrożności

Co można ciąć piłą łańcuchową?

Zaletą pilarek jest to, że są bardzo przydatne i wszechstronne. Na przykład bogaty asortyment na rynku oferuje duży wybór pił łańcuchowych domowych, półprofesjonalnych i profesjonalnych, które różnią się mocą, wymiarami, wagą, długą oponą oraz niektórymi mniej znaczącymi wskaźnikami i parametrami technicznymi.

Zasady używania piły łańcuchowej: podstawowe niuanse

Piła łańcuchowa Oleo-Mac GS 650

W zależności od rodzaju piły zmienia się również zakres jej zastosowania. Możesz przygotować drewno opałowe piłą łańcuchową i wyciąć niepotrzebne martwe drewno. Używając pił bardziej profesjonalnie, ścinają drzewa, ścinają deski i kłody. W budownictwie piły łańcuchowe mogą być używane do cięcia pianobetonu, rur z tworzyw sztucznych, kamienia itp. Doświadczeni specjaliści mogą ciąć piłą łańcuchową nawet tak delikatny materiał na płycie wiórowej. Do tych celów używają pił o małej mocy lub pił tarczowych.

Zasady używania piły łańcuchowej: podstawowe niuanse

Piła łańcuchowa Taiga TBP-6300 w pracy

Częstym pytaniem na forach jest to, czy można ciąć lód piłą łańcuchową? Jest to możliwe, ale z zachowaniem pewnych zasad. Olej do smarowania można pominąć, a cięcie należy wykonać tylko końcówką pręta. Po przecięciu łańcuch należy wytrzeć do czysta wodą, aby zapobiec rdzewieniu.

Jak ciąć kłody o różnych rozmiarach?

Do wygodnej pracy piłą na drewnie różnych ras i grubości niezbędny jest odpowiedni dobór brzeszczotu. W końcu logiczne jest, że przy ścinaniu cienkich i małych drzew nie ma sensu używać dużych i ciężkich maszyn. Dlatego zaleca się budowanie na średnicy pnia:

 • do 300 mm. użyj płótna do 35 cm;
 • pnie 300-600 mm. wymagają średnich płócien o długości 35-65 cm;
 • na lufę 600 mm. i więcej, używaj ciężkich płócien, których długość wynosi 65 cm lub więcej.

Właściwy proces ścinki drzew dużych i małych

Cienkie (do 15 cm) i niskie rośliny można ciąć za jednym razem. Jeśli jednak drzewo ma znaczną wysokość i dużą objętość pnia, ta metoda ścinki nie jest odpowiednia. Prawidłowe piłowanie dużych drzew powinno odbywać się zgodnie z następującymi krokami i zasadami:

 • pierwsze cięcie wykonuje się od strony, na którą drzewo powinno spaść, pod kątem 45 ° i jednej czwartej średnicy pnia;
 • drugie cięcie jest poziome, poniżej pierwszego aż do połączenia;
 • trzeci – rzaz ścinający – wykonywany jest po przeciwnej stronie, równolegle do drugiego pilnika i około 5 cm wyżej.
Weiterlesen:
Przegląd kosy spalinowej Stihl FS 350: dane techniczne, konserwacja, opinie właścicieli

Poniższy rysunek przedstawia układ nacięć:

Zasady używania piły łańcuchowej: podstawowe niuanse

Technika cięcia

Po trzecim cięciu należy zdjąć brzeszczot i odsunąć się na bezpieczną odległość.

Jak przeciąć leżącą kłodę na pół i na deski?

Przy tworzeniu desek i pełnych desek dobrym pomocnikiem będzie Wielki Młyn – specjalne urządzenie do wzdłużnego piłowania kłód. Jak ciąć kłodę wzdłuż piłą łańcuchową? Aby prawidłowo ciąć deski piłą łańcuchową, należy wykonać oznaczenia na kłodzie, odbić oś, a dopiero potem przystąpić do samego piłowania.

Właściwe oznakowanie jest kluczem do wysokiej jakości i dokładnego cięcia. Aby zrobić to poprawnie, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • środek kłody jest określony przez poziom budynku: średnicę drzewa dzieli się na pół, a środek zaznacza się ołówkiem tuż na belce;
 • następnie poziom znajduje się poziomo w zaznaczonym punkcie, a wzdłuż całego drewna rysuje się pionową linię ołówkiem;
 • powtórz kroki z przodu;
 • kładziemy sznur tapicerski wzdłuż drzewa po jednej stronie kłody, rozciągamy i strącamy jasną kredę, aby narysować prostą linię na środku całego drążka;
 • ostrożnie podążając za narysowaną linią, kłoda jest przecięta na dwie części.

Cechy piłowania kłód na deski

W warsztacie cięcie kłód na deski o różnych rozmiarach nie jest trudne. Jeśli jednak jesteś w lesie, zrobienie tego z improwizowanymi materiałami nie będzie łatwe. Ale potem opiszemy dostępne instrukcje, jak prawidłowo piłować deski za pomocą piły łańcuchowej, mając przy sobie samą piłę, domową maszynę i kilka wkrętów samogwintujących.

 1. Z desek zbudowany jest narożnik, który będzie pełnił rolę przewodnika. Aby wzmocnić konstrukcję wewnątrz, możesz umieścić drewniane klocki.
 2. Zamocuj ten narożnik na przetworzonej kłodzie za pomocą wkrętów samogwintujących.
 3. Dociśnij osłonę mocującą do jednej z desek i wykonaj pierwsze cięcie.
 4. Narożnik jest przestawiany na stronę pionową i ponownie mocowany w ten sam sposób za pomocą wkrętów samogwintujących.
 5. Po odcięciu boków korą można przystąpić do piłowania desek. Ważne jest, aby prawidłowo je piłować, popychając piłę kolanem lub biodrem, ale nie rękami.
Weiterlesen:
Kosiarka do trawy Hammer KMT 175S. Przegląd, instrukcje, recenzje

Pracuj piłą łańcuchową na kamieniu, gazobetonie i innych materiałach

Piły łańcuchowe umożliwiają również pracę z nimi na betonie. Zwykle do tych celów stosuje się tarcze diamentowe na elektrycznych pilarkach tarczowych, ale w niektórych warunkach nie można z nimi pracować. Jak ciąć żelbet, kamień i inne materiały zwykłą piłą łańcuchową?

Najodpowiedniejszą opcją do cięcia cegieł i innych materiałów kamiennych są tak zwane piły szablaste. Ich średnia głębokość cięcia to 30-40 cm Szczególną zaletą jest możliwość wejścia piły i samego piłowania z obrotem 90 stopni. Takie ruchy są wykonywane podczas budowy otworów okiennych lub drzwiowych, a także łuków i nisz.

Elementem piły w pilarkach posuwisto-zwrotnych jest łańcuch diamentowy. Jego cechą wyróżniającą jest lutowanie segmentowe, dzięki czemu łańcuch jest trwalszy i bardziej niezawodny. Opona różni się również od opon do pił łańcuchowych przystosowanych do piłowania drewna.

Prowadnica posuwisto-zwrotna wyposażona jest w kilka kanałów, przez które doprowadzana jest woda w celu schłodzenia taśmy i oczyszczenia obszaru roboczego. Zasadniczo piły te mają silnik dwusuwowy o małej mocy, co czyni je wygodnymi do użytku domowego.

Urządzenia ułatwiające pracę z piłą łańcuchową

Aby proces pracy był jak najbardziej komfortowy i łatwy, istnieje szereg akcesoriów i przystawek do pił łańcuchowych.

korowacze

Dysze te służą do usuwania kory, nadmiaru i niepotrzebnych narośli i gałęzi, wycinania misek, wgłębień i rowków, spłaszczania zaokrąglonych powierzchni itp. Oddzielne korowarki bębnowe i tarczowe.

Zasady używania piły łańcuchowej: podstawowe niuanse

Pionowe urządzenie do cięcia

Prawidłowe i równomierne cięcie desek pomoże Ci w takim urządzeniu, które gwarantuje prostoliniowy ruch zespołu tnącego. Pozwala nie tylko ciąć drewno na pół lub na 4 części, ale także ciąć pręty, deski.

Zasady używania piły łańcuchowej: podstawowe niuanse

Urządzenie do piłowania poziomego

Przeciwnie, to urządzenie pozwala na wykonywanie właściwych cięć w płaszczyźnie poziomej, czyli piłowanie kłód (cylindrów). Na przykład mogą być przydatne do zbierania drewna opałowego.

Weiterlesen:
Opis piły łańcuchowej Patriot PT 5220 imperial. Instrukcja użytkowania i konserwacji. Recenzje właścicieli

Możliwe problemy z piłami łańcuchowymi i ich rozwiązanie

Każdy producent wymienia w instrukcji obsługi szereg najczęstszych awarii lub usterek, z którymi operator może się spotkać przed, w trakcie i po obsłudze sprzętu. Takie problemy mogą być zwykle rozwiązane przez użytkownika przy niewielkiej konserwacji. Jeśli problemu nie można rozwiązać samodzielnie, zaleca się skontaktowanie się z centrum serwisowym w celu uzyskania pomocy specjalisty.

Podczas samych prac piłowania piła może utknąć w pniu drzewa. W takim przypadku jest absolutnie niemożliwe, aby wyciągnąć go ostro, zwłaszcza jeśli silnik nadal pracuje. W takich przypadkach większość pilarek wyposażona jest w system zatrzymania awaryjnego, w którym łańcuch zatrzymuje się gwałtownie, aby zapewnić bezpieczeństwo operatora.

Właściwą rzeczą jest zatrzymanie silnika i przechylenie lufy, aż piła się wysunie.

Możliwe jest również, że podczas piłowania piła łańcuchowa zacznie ciąć na bok. Nie ma wielu powodów, dla których piła łańcuchowa tnie krzywo:

 • nieprawidłowe ostrzenie łańcucha;
 • nieodpowiedni łańcuch zgodnie z parametrami;
 • zestaw pił jest już dość zużyty.

Aby rozwiązać ten problem, spróbuj wymienić łańcuch na nowy, dopasowany do opony.

Powody, dla których piła łańcuchowa nie tnie dobrze, mają również podstawę w niewłaściwej konserwacji. Na przykład użyto paliwa lub oleju smarowego niskiej jakości. Być może ustawienia napięcia łańcucha są niesprawne lub istnieje potrzeba regulacji gaźnika. Aby jednoznacznie zidentyfikować problem, dlaczego piła nie tnie dobrze, konieczne jest przeprowadzenie konserwacji.

Porady i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i komfortowej pracy

Dobrze jest trzymać pilarkę dwiema rękami, a nie jedną, a podczas piłowania powinna znajdować się po stronie operatora. W tej pozycji piła w sytuacjach awaryjnych nie będzie w stanie zranić użytkownika. Oczywiście poruszanie się po terenie musi odbywać się wyłącznie przy wyłączonym silniku.

Oprócz ogólnych środków bezpieczeństwa nie zapomnij o ochronie osobistej. Używaj specjalnej odzieży i rękawic. Specjalne okulary, słuchawki i maska ​​ochronią zmysły przed głośnym hałasem, kurzem i wiórami. Buty powinny być zamknięte i wygodne.

Weiterlesen:
Chainsaw Poulan 2150: opis, dane techniczne i zasady użytkowania

Recenzje wideo, jak ciąć piłą łańcuchową

Recenzje właścicieli pił łańcuchowych

Właściciele na ogół są bardzo zadowoleni z zakupu piły łańcuchowej. Znacznie ułatwia proces pozyskiwania drewna opałowego, pozyskiwania martwego drewna, piłowania kłód zarówno w użytku domowym, jak i półprofesjonalnym.

Zalety, które użytkownicy często odnotowują w swoich recenzjach, to moc, wygoda użytkowania, szybkość działania i łatwość konserwacji sprzętu. Jako wadę można wymienić wysoki koszt markowych profesjonalnych pił oraz fakt, że bardzo ważne jest prawidłowe cięcie drewna, aby uniknąć obrażeń i awarii agregatu piłowego.

Egor, 45 lat, Odessa

„Nie wiem, jak zarządzałem swoim ogrodem za pomocą zwykłej piły. Zmęczony i kupiłem małą piłę łańcuchową Stihl. Niesamowita jakość, teraz szybko zobaczyłem suche liście, a zebranie drewna opałowego zajmuje najwyżej godzinę. Łatwa konserwacja i pielęgnacja piły, niski koszt. Aby służyć przez długi czas, ważne jest prawidłowe cięcie i tankowanie zwykłą benzyną. Bardzo zadowolony z zakupu!”

Aleksander, 67 lat, Krym

„Mam duży sad jabłkowy, którym stale opiekuje się nawet 10 ogrodników. Kupiłem 5 domowych pilarek Husqvarna dla mojego małego zespołu, co bardzo ucieszyło pracowników. Teraz martwe drewno jest wycinane w mgnieniu oka, ogród wygląda zdrowo i zadbany.

Zalety: przystępna cena, szybkość, serwis, jakość.

Minusy: Brak jako taki. W procesie piłowania dochodzi do drobnych awarii, które można naprawić samodzielnie, najważniejsze jest dobranie odpowiednich komponentów i płynów.”

Link do głównej publikacji