Wielkawola.pl

Recenzje Motobloki, Agrotechnika, Rolnicze
31 View
Artykuł Rating:
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд

Zmiana motobloku MTZ na minitraktor. Opis, etapy, rysunki

Zmiana motobloku MTZ na minitraktor. Opis, etapy, rysunki

Zmiana motobloku MTZ na minitraktor. Opis, etapy, rysunki

Zmiana motobloku MTZ w minitraktor

Wielu właścicieli ciągników jednoosiowych upraszcza swoje życie i robi z nich mini traktor. Aby to zrobić, wystarczy to wykonać.

Modele MTZ

Zmiana motobloku MTZ na minitraktor. Opis, etapy, rysunki

Motoblok MTZ-05

Wielu właścicieli ciągników jednoosiowych upraszcza swoje życie i robi z nich mini traktor. Aby to zrobić, wystarczy to wykonać.

Wszystkie ciągniki jednoosiowe MTZ są dość duże i mocne. Dzięki temu mogą służyć jako baza do przebudowy na ciągnik. Nawet stara wersja 5 nadaje się do tych celów. Został wykonany w Związku Radzieckim, gdzie położono nacisk na jakość.

W oparciu o projekt najłatwiej go przerobić MTZ-09N lub MTZ-12.

Wszystkie schematy i rysunki muszą być ściśle przestrzegane. Ponieważ w przeciwnym razie Twój mini traktor nie będzie działał prawidłowo.

To najpotężniejsi i najciężsi przedstawiciele białoruskiej rodziny. Ale to dziewiąty model jest bardziej popularny, więc to ona jest najczęściej przerabiana.

Jeśli możesz stworzyć 3-kołowy pojazd terenowy z innymi ciągnikami prowadzącymi, to nie będzie to działać z MTZ. Jest wyposażony w dwucylindrowy silnik wysokoprężny. Dlatego zaleca się używanie tylko 4 opcji kół.

Szczegóły

Sercem minitraktora z ciągnika MTZ-05 jest kilka części. Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Rama i korpus

Zmiana motobloku MTZ na minitraktor. Opis, etapy, rysunki

Kanał stalowy

Te dwa elementy są podstawą całego ciągnika. Wszystko inne będzie się na nich opierać. Dlatego do produkcji ramy najlepiej jest użyć mocnego nowego metalu, który jeszcze nie działał.

Idealnym materiałem na ramę byłby żelazny kanał nr 5, a jeszcze lepiej nr 9. A do korpusu nadaje się wysokiej jakości stal o grubości 3 mm lub większej. Nie bój się dużej wagi, MTZ-05 jest przeznaczony do pracy z takimi ładunkami.

Siedzenie i układ kierowniczy

Zmiana motobloku MTZ na minitraktor. Opis, etapy, rysunki

siedzenie

Możesz wziąć dowolny fotelik samochodowy i zamontować go za silnikiem na przygotowanej ramie.

Weiterlesen:
Recenzja ciągnika pchanego Caiman Quatro Max 70S TWK+. Specyfikacje, recenzje

Zmodernizowany będzie również układ kierowniczy. Aby to zrobić, będziesz musiał użyć starej kierownicy z samochodu lub motocykla. Jak pokazuje praktyka, to kierownica motocykla jest wygodniejsza w użyciu.

Koła i opony

To szczególna część, ponieważ od jakości opon będzie zależeć postęp minitraktora i jego przyczepność do podłoża. Dlatego nie zaleca się używania starych, „łysych” opon.

Koła muszą mieć wysokiej jakości bieżniki, aby mogły poruszać się po każdej powierzchni.

Dźwignie montażowe

Należy również przejąć kontrolę nad ciągnikiem prowadzącym. Ponieważ w zwykłej formie wszystko było sterowane za pomocą dźwigni sterujących, teraz trzeba będzie je zmodernizować.

Zmiana dźwigni sterujących:

 1. Przesuń gaz i hamulec pod pedałami minitraktora.
 2. Zmiana biegów odbywa się w klasyczny sposób za pomocą dźwigni.
 3. Przesuń przycisk zapłonu.

Schematy i rysunki

Na forach jest wiele schematów dotyczących montażu mini traktora z Białorusi.

Zmiana motobloku MTZ na minitraktor. Opis, etapy, rysunki

Schemat kinematyczny mini-traktora

Przede wszystkim należy zrozumieć, jaki łańcuch kinematyczny mają wszystkie części przyszłej maszyny.

Planowanie jest ważną częścią, dlatego najlepiej wykonać mini traktor zgodnie z rysunkami, a nie na oko. W takim przypadku wszystko zostanie precyzyjnie wyregulowane i będzie działać stabilnie.

Poniższy schemat pokazuje lokalizację wszystkich dźwigni i przełączników, należy to wcześniej rozważyć. Ta opcja pochodzi z minitraktora Ant, a większość takiego sprzętu jest wykonana w tym projekcie.

Zmiana motobloku MTZ na minitraktor. Opis, etapy, rysunki

Schemat domowego mini traktora

rama

Rama jest najbardziej obciążonym i najważniejszym elementem przyszłego mini traktora. Dlatego konieczne jest dokładne rozważenie jego montażu. Oczywiście możesz kupić gotową ramkę lub wybrać coś odpowiedniego, ale najlepiej zrobić to sam.

Zmiana motobloku MTZ na minitraktor. Opis, etapy, rysunki

schemat ramek

Ponieważ wymiary nadal będą musiały zostać dostosowane, a wykonanie nowego jest zawsze łatwiejsze niż przerabianie starego. Rama może być wykonana zgodnie z rysunkiem.

To klasyczna wersja ramy, która od dawna udowodniła swoją niezawodność w działaniu.

Weiterlesen:
Przegląd głównych modeli kultywatorów silnikowych Mole

Procedura produkcji ramy:

 1. Stalowy kanał jest pobierany, cięty zgodnie z przygotowanym rysunkiem i łączony przez spawanie zgodnie z rysunkiem;
 2. Do niego przymocowane są stalowe płyty wycinane z przodu na silnik, a po bokach dla wygody podnoszenia operatora na pojazd terenowy MTZ;
 3. Na obwodzie ramy wiercone są otwory do montażu części. Otwory muszą mieć rozmiar co najmniej 12 mm, aby śruba M12 mogła w nie swobodnie wchodzić.

Etapy montażu

 • Konieczne jest połączenie podwozia z kołami z ramą i zamontowanie silnika. Zaleca się zainstalowanie napędu na przednie koła. W takim przypadku ciągnik prowadzący będzie miał większą zwrotność, a podczas jazdy pod górę jest mniejsze prawdopodobieństwo poślizgu, ponieważ zaczep do podłoża będzie lepszy.
 • Po zamontowaniu napędu do tylnej części ramy przyspawana jest stalowa płyta, na której będzie montowane krzesło i kierownica. Następnie kierownica jest połączona z podwoziem, aby sterować minitraktorem MTZ.
 • Kolejnym krokiem jest wycofanie wszystkich dźwigni sterujących minitraktora. Muszą być zgodne z przedstawionym wcześniej schematem kinematycznym.

Ważnym niuansem jest zbiornik gazu, aby zachować zgodność z przepisami bezpieczeństwa, należy go przykryć, aby nie doszło do przypadkowego zapłonu. Dlatego zaleca się całkowite zabezpieczenie całego silnika wraz ze zbiornikiem gazu prowizoryczną obudową.

 • Należy dodatkowo wziąć pod uwagę umiejscowienie akumulatora i reflektorów w minitraktorze. Dzięki akumulatorowi można zamontować zapłon samochodowy, jest bardziej niezawodny zimą, kiedy na ulicy zapada mróz, a silnik Białorusi nie uruchamia się po raz pierwszy.
 • Reflektory są podłączone do generatora, pozwolą Ci pracować wieczorem.
 • Zaleca się również zabezpieczenie kół błotnikami, ponieważ podczas szybkiej jazdy po błocie będzie obficie latał w różnych kierunkach.
 • Znaczenie pracy minitraktora tkwi właśnie w załącznikach, dlatego należy dokładnie rozważyć moment z jego połączeniem. W tym celu wał przegubowo-teleskopowy musi być wysunięty i umieszczony za maszyną.
Weiterlesen:
Motoblock Salyut 5X 5,5 Honda 160. Przegląd, dane techniczne, opinie

Przystawka terenowa

Osprzęt Caterpillar pozwala zbudować prawdziwy pojazd terenowy ze zwykłego ciągnika! W tym celu nie ma potrzeby przebudowy niczego w samym ciągniku prowadzącym lub jego poszczególnych węzłach. Wystarczy zdjąć zwykłe koła, a na ich miejscu zainstalować gąsienice terenowe.

Zmiana motobloku MTZ na minitraktor. Opis, etapy, rysunki

Przystawka Caterpillar do motobloku MTZ

W warunkach naszych zim jest to po prostu niezastąpiony pomocnik, pojazd terenowy można wykorzystać do jazdy po śniegu, do tego można podłączyć adapter, ale nie zwykły w postaci siedziska i kół, ale w postaci nart.

Również nasadka gąsienicowa może być używana po opadach deszczu. Zwykłe koła nie są przeznaczone do jazdy po mokrej glebie, ponieważ nawet klocki się ślizgają. Moduł terenowy gąsienicowy pozwala znacznie zwiększyć przyczepność i jazdę po każdej nawierzchni.

Recenzja wideo motobloku MTZ-09N na nartach

Rosyjska fabryka „Krutets” oferuje swoje terenowe osprzęt gąsienicowy do ciągników jednoosiowych MTZ. Zostały zaprojektowane do współpracy, ponieważ pomimo dużej wagi prefiks Krutets może to wytrzymać.

Cecha przystawki gąsienicowej „Krutets”:

 • kompatybilny nie tylko z MTZ, ale także z innymi ciągnikami prowadzącymi. Ze względu na swoją konstrukcję idealnie nadają się do „wiercenia” każdego z nich.
 • Przystawka terenowa ma 140 cm długości, 29 cm wysokości i 54 cm szerokości.
 • Waga konstrukcji to 71 kg.
 • Moc ciągnika jednoosiowego pozwala na bezproblemowe wprawienie tego sprzętu w ruch.

Pamiętaj, że w terenie nie możesz popełniać błędów! Powinieneś być ostrożny i ostrożny podczas prowadzenia pojazdu terenowego.

Recenzje wideo

Przegląd działania pojazdu terenowego z ciągnika MTZ na śniegu

Przegląd mocowania gąsienicowego „Krutets” na ciągniku jednoosiowym

Przegląd orki za pomocą domowego mini traktora opartego na ciągniku MTZ

Przegląd przekształconego ciągnika MTZ-09N w minitraktor

Opinie

Przekształcenie ciągnika jednoosiowego MTZ-05 w mini traktor bez pomocy nie jest realistyczne. Dlatego koniecznie sprawdź fora, na których projektanci dzielą się wskazówkami, jak to zrobić:

Weiterlesen:
Motoblok Fermer FM 1507 PRO-S. Przegląd, charakterystyka, recenzje

Vlad_reg84:

„Pragnienie zrobienia czegoś powinno być we krwi, w przeciwnym razie będzie to kosztowne finansowo. Nie mogę ominąć żadnego kawałka żelaza, ale zawsze w myślach przewijam, gdzie można go przyczepić, tak powstają pomysły projektowe. Dokładnie obejrzyj wszystko, co masz, rozłóż, dowiedz się, co można z tego zrobić, co chciałbyś zobaczyć w końcu, co jeszcze musisz znaleźć, jeśli nie możesz sobie wyobrazić od razu, spójrz na przybliżone rysunki na forach, a wtedy obraz stanie się wyraźniejszy”

Lesza:

„Witam wszystkich czytelników od projektanta wyposażenia ciągnika. Chcę dać ci jedną praktyczną radę: zacznij robić mini traktor tylko wtedy, gdy jesteś pewny swoich umiejętności i masz dużo czasu, pieniędzy i cierpliwości. Jeśli jest choć trochę wątpliwości, lepiej nie zaczynać! Zrób adapter do wózka lub siedzenia. I nie zawracaj sobie głowy napędem 4×4. Jest to trudne w realizacji. Wyposaż swojego białoruska w adapter i opony 7,5×16. I będzie biegł szybciej, a przyczepność będzie większa ”

Link do głównej publikacji